Od ulika weselnego do rodziny

Hypno

Od ulika weselnego do rodziny

Postautor: Hypno » 13 paź 2015, 08:42

Chciałem zapytać czy ktoś Was ma doświadczenie, celowe lub przypadkowe, w poprowadzeniu rodzinki od ulika weselnego do normalnej pełnowartościowej rodziny. Inaczej formułując pytanie jak z rodzinki w uliku weselnym (z czerwiącą młoda matką) wyhodować normalną pełnowartościową rodzinę towarową ... i czy to się w ogóle opłaca czasowo i kosztowo.
Wszystkie znane mi materiały uliki weselne traktują wyłącznie jako sposób na unasiennienie matki i poddanie jej później do "normalnej" rodziny czy odkładu.
Wy róbcie a ja wam nie bójcie się!

Łukasz
Kontaktowanie:

Re: Od ulika weselnego do rodziny

Postautor: Łukasz » 13 paź 2015, 09:21

To też kwestia tego czy masz te uliki weselne na ramkach takich jak w rodzinach produkcyjnych.
Oczywiście da się to zrobić, zasilanie czerwiem, podkarmianie ale i tak dużo lepsze jest łączenie rodzinek.

Ja robię tak:
Mam w pasiece między innymi ule warszawskie zwykłe. Do unasieniania matek stosuje skrzynki, w środku przedzielone przegrodą, którą można wyjąć. W jednej skrzynce znajdują się 2 rodzinki, które na wiosnę robię z ramek: jedna z zapasem, druga z czerwiem na wygryzieniu i zapasem dodatkowo wkładam ramkę węzy. Takie małe rodzinki funkcjonują cały sezon w stałej sile bo gdy matka się rozczerwi to jest zabierana i podkładana młoda nu. Po sezonie, np w końcu sierpnia, zostawiam jedną matkę, wyciągam przegrodę, dwie rodzinki się łączą, zasilam jeszcze ramką z czerwiem, podkarmiam i taka rodzina praktycznie w normalnej sile idzie do zimy.

Dlatego w mojej opinii, w szeroko pojętych ulikach weselnych należy stosować normalne ramki, takie jak w pasiece.
https://pasiekastachelka.wordpress.com
Moja strona, ciągle w budowie ale zapraszam do odwiedzin.

Hypno

Postautor: Hypno » 13 paź 2015, 09:34

Mam plan taki aby uliki weselne oprzeć na ramce wielkoposlkiej 1/4 czyli połowa nadstawki (połowa z długości czyli 180x130. Zatem bez problemu mogę te rameczki trzymać w nadstawkowym wielkopolskim.
W porównaniu do Twojej metody nie chcę podmieniać matek na kolejne nieunasiennione tylko pozwolić na maksymalny rozwój rodziny. Te uliki weselne planuję tak zrobić żeby mieściło się 8 ramek małych i jak rodzinka na wszystkich się rozgości to wtedy przenieść ją do nadstawkowego korpusu a potem do pełnego.

Ponieważ mam sporo pustych uli do zagospodarowania chodzi mi o taką metodę aby w przyszłym roku uzyskać jak najwięcej rodzin pszczelich i przygotować do zimowli a dopiero w 2017 te rodziny traktować jako towarowe.

Łukasz
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 13 paź 2015, 09:45

Wytłumacz mi zatem po co się bawić w te 1/4 ramki wielkopolskiej? W Twoim wypadku nie lepiej zrobić nawet mały, 2 ramkowy odkład już na normalnej ramce w maju, poddać matkę nu a gdy ta się unasienni pchać rodzinkę do góry zasilając czerwiem i pokarmem?

Rodziny weselne z samej idei są małymi rodzinkami służącymi tylko do stworzenia warunków dla unasieniania się matek. Gdy się unasienni, poddajesz następną i tak w kółko. Oczywiście kiedyś ich rola się kończy, dlatego pisałem że warto mieć takie rodziny na normalnej ramce bo łatwo jest je wtedy połączyć i nie ma zabawy z przesypywaniem pszczół, zasiedlaniem na inne ramki itp.
https://pasiekastachelka.wordpress.com
Moja strona, ciągle w budowie ale zapraszam do odwiedzin.

Hypno

Postautor: Hypno » 13 paź 2015, 10:00

Pytanie bardzo dobre. Też się nad tym zastanawiałem. Doszedłem jednak do wniosku, że:
Na małych ramkach łatwiej będzie pszczołom utrzymać warunki (temperaturę) na początku kiedy pszczół będzie bardzo mało.
Na małych ramkach zdecydowanie płynniej mogę powiększać rodzinkę. Dodając jedną małą ramkę powiększę objętość ula o 25% w przypadku startu na 4 ramkach. Natomiast na normalnej ramce i startu na 2 ramkach powiększam od razu o 50%!

I najważniejsze, mogę wystartować rodzinkę na mniejszej ilości pszczół, a na tym zależy mi najbardziej.

Chodzi mi o zachowanie maksymalnie dużej objętości przy minimalnej powierzchni zewnętrznej gniazda tak aby pszczoły się "termicznie" nie spracowały. Zdecydowanie lepiej to wygląda jak ul bardziej przypomina sześcian niż jamnika ;-)

Ale ponieważ mam nadal wątpliwości więc tutaj zadałem pytanie.

Awatar użytkownika
RoBee

Postautor: RoBee » 13 paź 2015, 17:24

Myślę, że Łukasz wyłożył już niemal cały temat.

@Hypno jeżeli twoim celem jest doprowadzić do szybkiego powiększenia pasieki (cel na 2017?), to bardziej optymalne będzie unasienianie w małych odkładach na ramce produkcyjnej. Tok rozumowania miałeś dobry, ale w tym wypadku najlepsza będzie prostota. Niewielkie odkłady z wiosny dojdą do siły na sierpień 2016 i staną się rodzinami produkcyjnymi na wiosnę 2017.

Jeżeli ilość uzyskanych w ten sposób rodzin może być zbyt mała dla Twoich celów, to można się pokusić o podział uzyskanych w ten sposób rodzin na pół (w sierpniu 2016) i zazimowania ich jako odkładów. Widziałem już kilka takich sposobów w internecie, gdzie odkłady dzielą ten sam korpus, a także stoją jeden na drugim, dzięki czemu bardzo dobrze zimują.
Wnuk pszczelarza, teoretyk, który marzy o własnej pasiece...

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 13 paź 2015, 21:00

U mnie ulik weselny to 3 ramki ostrowskiej bo takie mam w pasiece. Zasiedlam je na rzepaku. Jedna rameczka z czerwiem i pszczołą i nim się zorientujesz ledwie się mieszczą na 3 ramkach. Na jesień 2-3 rodzinki do kupy i do zimowli

Jędruś

Postautor: Jędruś » 15 paź 2015, 22:07

Hypno,pod tym adresem znajdziesz odpowiedzi na Twoje rozterki:
http://www.polbart.com/2012/11
Pozdrawiam

Hypno

Postautor: Hypno » 15 paź 2015, 22:43

Nie do końca o to chodzi w 100% ale wiele do podpatrzenia.

Awatar użytkownika
Krasnowo
Kontaktowanie:

Postautor: Krasnowo » 19 paź 2015, 08:59

A może coś takiego - Ci pomoże. https://www.youtube.com/watch?v=MsX27cTvC4Y
Rzeźby w drewnie, barcie, kłody, ule ozdobne.

Hypno

Postautor: Hypno » 22 paź 2015, 11:43

Ciekawe do podpatrzenia ale to też jeszcze nie to.

novara

Postautor: novara » 30 gru 2015, 23:05

Zrobić można wiele.
Kwestia tylko, czy masz na tyle doświadczenia, aby sobie z tym zagadnieniem w praktyce poradzić.
Następna sprawa to po co komplikować sobie i pszczołom życie?

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 31 gru 2015, 02:09

Krasnowo pisze:A może coś takiego - Ci pomoże. https://www.youtube.com/watch?v=MsX27cTvC4Y

Jest OK Daniel, będziesz hodował dużo matek unasiennionych. Czwórka wciągnie Cie w ósemkę :-)
Szczęśliwego Nowego Roku dla Ciebie i dla Twojej Rodziny

Awatar użytkownika
Krasnowo
Kontaktowanie:

Postautor: Krasnowo » 03 kwie 2016, 22:36

Dawno tu nie zaglądałem - ale lepiej późno niż wcale. Dziękuje za życzenia Panie Leszku i wzajemnie Wszystkiego Najlepszego.
Ulik faktycznie na razie kombinuje jak z 4 zrobić 6 :).
Ja w tych moich zimowałem po 4 rodziny na 2 korpusach i bardzo ładnie to przezimowało.
Idea jest taka żeby było mniej roboty przy tworzeniu rodzinek weselnych, ale jak będzie to się zobaczy.

I jeszcze pytanko w tych, które Pan stosuje ulikach, czy wentylacja jest na całej dolnej przestrzeni podramkowej?
I czy jest jakoś regulowana.

W moim klimacie przy nawrotach chłodów w maju muszę przysłaniać otwory wentylacyjne.

Pozdrawiam Daniel.
Rzeźby w drewnie, barcie, kłody, ule ozdobne.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 27 kwie 2017, 18:31

Takie uliki weselne na jedną ramkę z miodni 16na 24 .Ulik na 4 matki .
Obrazek
Po unasiennieniu bardzo łatwo poddajemy .Biorę rameczke z matką i pszczołami ,w rodzinie w której poddaje odbieram matke ,zganiam pszczoły z miodni ,zamykam wszystkie uliczki beleczkami robiąc przejście na jedną pszczołę i do miodni ramkę z matką .Przyjęcia prawie 100%
Może wykonanie nie super ,ale wszystkie materiały na uliki to odpady z dach (deski końcówki i blacha końcówki)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Wróć do „Hodowla”