Poddawanie dwóch mateczników

Awatar użytkownika
gasimar

Poddawanie dwóch mateczników

Postautor: gasimar » 28 maja 2017, 16:04

Co stanie się po poddaniu dwóch mateczników w jednakowym wieku? Poddaje je do rodziny bezmatecznej, usunięte mateczniki ratunkowe, dwa tak na wszelki wypadek. Czy nie wywołam roju? Czy rodzina bez matki pracuje słabiej?

manio:)

Re: Poddawanie dwóch mateczników

Postautor: manio:) » 28 maja 2017, 16:41

Rodzina bez matki jest w silnym stresie i praktycznie nie pracuje, ale jeśli ma czerw odkryty lub podasz matecznik to jest to substytut matki i rodzina pracuje normalnie w miarę swoich sił.
Poddaję zawsze 2-3 mateczniki do odkładu i jeszcze nigdy mi się nie zdarzyła rójka. Matka która wygryzie się wcześniej szuka innych mateczników i zgryza je. Moim zdaniem nic się nie stanie.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 03 lip 2017, 22:15

Można poddawać na sztuczny matecznik zrobiony z kawałka węzy podgrzanym ciepłym powietrzem z suszarki i zwiniętym na kredce .Póżniej tylko naciąć nożykiem ze 2 ciecia na dole w pionie i wpuścić matke .Nie trzeba robić z żadnych chusteczek higienicznych na rozgrzanym wosku .Tak jak nie trzeba robić miseczek matecznikowych z wosku na patyczku tylko plastikową miseczke zanużyć w rozgrzanym wosku ,strzepnąć i zostanie powłoka wosku na miseczce .
Obrazek
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 03 lip 2017, 23:30

A co sądzicie aby 9-10 dni wcześniej starą matkę zrzucić pod kratę a cały obecny czerw nad kratę do miodni. W dniu poddania nowej matki UN bądź matecznika bądź NU koniecznie pod wieczór starą z młodym czerwiem zabieramy jako odkład na nowe miejsce, względnie pszczoły z młodego czerwiu strzepujemy na deskę przed wylotem a czerw młody do zasilenia innej rodziny. Czy po poddaniu do tak spreparowanej rodziny przyjmą każdą matkę czy się zbuntują? Poddawalibyście pod kołpak wtedy na czerw czy na odrazu na wyłamanie zabezpieczenia w klateczce? No jakiś słoik albo dwa zeszłorocznego miodu od razu do ula na otarcie łez po zabraniu starej matki. No oczywiście sprawdzić ewentualne mateczniki na starym czerwiu.???

Bayer832

Postautor: Bayer832 » 04 lip 2017, 06:31

Ja bym chyba wolał po takim zabiegu na nowe miejsce dać górny korpus, ten z czerwiem, zwłaszcza przy podaniu matki NU. Niech rodzinka ze starą matką nie traci pszczoły lotnej i niech nadal w miarę normalnie pracuje, a nowa rodzinka na nowym miejscu była by karmiona, bo i tak czekała by na unasiennienie matki. Poza tym młode pszczoły nie są agresywne tak jak stare (lotne) więc i prawdopodobieństwo sukcesu większe (praktycznie pewne).

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 04 lip 2017, 09:27

manio:) pisze:Rodzina bez matki jest w silnym stresie i praktycznie nie pracuje, ale jeśli ma czerw odkryty lub podasz matecznik to jest to substytut matki i rodzina pracuje normalnie w miarę swoich sił.
Poddaję zawsze 2-3 mateczniki do odkładu i jeszcze nigdy mi się nie zdarzyła rójka. Matka która wygryzie się wcześniej szuka innych mateczników i zgryza je. Moim zdaniem nic się nie stanie.

A po co te dwa mateczniki marnować?
marektomala1979

Postautor: manio:) » 04 lip 2017, 15:17

marektomala1979 pisze:
manio:) pisze:Rodzina bez matki jest w silnym stresie i praktycznie nie pracuje, ale jeśli ma czerw odkryty lub podasz matecznik to jest to substytut matki i rodzina pracuje normalnie w miarę swoich sił.

A po co te dwa mateczniki marnować?

a taki naturalny casting, niech wygra najsilniejsza

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 04 lip 2017, 17:40

Albo najstarsza.

Postautor: manio:) » 04 lip 2017, 19:19

Nie wnikam , ale mniejsze wtedy ryzyko rozczarowania, matecznik czasem zamiera i pszczoły nie doczekają matki. Nie zawsze mateczniki są zgryzane , więc dochodzi i do walki. Taka natura pszczół.

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 04 lip 2017, 19:33

Pewnie, kto bogatemu zabroni;)
Ja oszczędny jestem to po jednym dawałem. Pozdr

Postautor: manio:) » 04 lip 2017, 20:40

Zawsze mam nadmiar mateczników , więc nie ma żadnej rozrzutności :) Ciągle muszę uważać żeby nie powiększać pasieki

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 04 lip 2017, 21:06

manio:) pisze:Ciągle muszę uważać żeby nie powiększać pasieki

To twardziel jesteś, ja nie umiem i mi ciągle mało :)

Postautor: manio:) » 04 lip 2017, 22:04

Co wcale nie znaczy ,że mi się udaje. Mam nadzieję ,że jesienią będę twardzielem i połączę nadmiarowe rodzinki. Na razie idę na żywioł bo dopiero w mocnym odkładzie widać co która matka warta. Zimni i deszczowo , więc nie każdej się uda :(

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 05 lip 2017, 21:40

To im po flaszce.
marektomala1979

Wróć do „Hodowla”