Matka rojowa z cichej wymiany czy ratunkowa?

tikcop1

Matka rojowa z cichej wymiany czy ratunkowa?

Postautor: tikcop1 » 23 paź 2017, 21:26

Zapraszam do dyskusji w temacie. Ale proszę w temacie.

Pszczoły żyją parę dobrych lat na ziemi i wykształciły trzy mechanizmy rozrodu. Każdy na nieco inną okoliczność.

Słyszałem już pogląd naukowca iż nie ma znaczenia z praktycznego punktu widzenia jakim mechanizmem wychowa się matkę

Ale taki brat Adam był przeciwny matkom z cichej wymiany. Hodował ratunkowe w nastroju rojowym.

Nastroju rojowego nikt nie lubi chyba za bardzo przynajmniej nie Ci co chcą mieć z pszczół jakiś zwrot.

Córka z cichej wymiany to z reguły córka staruszki. Nie twierdzę iż staruszka nie ma prawa wydać dobrej córki ale chyba lepiej jakby matka była młodsza. Geny też mogą się uszkadzać w trakcie życia no i sił witalnych z biegiem lat jakoś ubywa.

No więc co z ratunkowymi? Przyjął się pogląd popierany dowodami badań iż najlepsze od hodowcy z larwy przełożonej przez człowieka a nie aby pszczoły same sobie wybrały. Bo wybierają ze starszych larw. Miliony lat ewolucji. Potrafią rozpoznać i zjeść larwy trutni diploidalnych a tu nie chcą poczekać dzień dłużej tylko zachowują się jak jakaś marna partia co to tu i teraz. W końcu matka to jeden z główniejszych filarów być albo nie być rodziny.

Dowody badań. Trudno polemizować. Ale badania można kupić potencjalnie. Nie twierdzę iż tak się stało.

Stara rzymska reguła, kto najwięcej skorzysta? Przemysł hodowlany. Nie twierdzę iż nie należy kupować matek od hodowców. Bo sam to nadal robię co roku. Ale robię to (będziecie się pewnie śmiać ze mnie) dla trutni. W królestwie zwierząt to raczej samce migrują.

To powiedziawszy w następnym sezonie spróbuję wyhodować matki ratunkowe (ramka czerwiu odebranego w maju plus ramka pokarmu razem dwie ramki). Zobaczę co z tego wyjdzie, jaka będzie jakość rodzin.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2017, 21:48 przez tikcop1, łącznie zmieniany 1 raz.

Pasieka Krosno Odrzańskie

Re: Matka rojowa z cichej wymiany czy ratunkowa?

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 23 paź 2017, 21:47

Według mnie, najlepsze są wychodowane z jaja. Czy za pomocą ręki paszczelarz (słabe wyniki) czy też przez pszczoły, anatomicznie będą najlepsze ( o ile rodzina wychowująca będzie w pełni sił). Ratunkowe nie dorównują im, aczkolwiek są lepsze od przekładanych larw przez człowieka. Oczywiście tak jest gdy porównujemy matki z jednej matki i rodziny na różne sposoby wyhodowane. Nie możemy tu porównywać matek z larw przełożonych wyselekcjonowanej lini do własnych nawet najlepiej wyhodowanych mieszańców.

No więc dlaczego hodowcy nie hodują lepszych anatomicznie matek chociaż mogli by? - biznes

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 24 paź 2017, 14:41

Pasieka Krosno Odrzańskie pisze:No więc dlaczego hodowcy nie hodują lepszych anatomicznie matek chociaż mogli by? - biznes

Kurde coś w tym jest. Zakończenie tego sezonu to mnie zaskoczyło. W końcówce sezonu dwie najsilniejsze rodziny, które miały matki od hodowców (jedna bukfast od Kasztelewicza i drugi nie pamiętam linii, ale od Łysonia), które były najsilniejsze z całej pasieki (miałem w początkowej fazie je zimowac na dwóch korpusach wlkp) i dały najwięcej miodu, pod koniec sezonu podczas podkarmiania po prostu wyparowały.

To co się ostało to matki głównie na matkach Pana Leszka i jakieś takie mieszańce z dwóch sezonów które gdzieś wyłapiłem podczas ściągania rójek.

manio:)

Postautor: manio:) » 24 paź 2017, 15:40

Najlepsze są matki własnej hodowli , najważniejsze jest posiadanie ich w dużym nadmiarze i ostra selekcja na każdym etapie o zasadach której już kilkakrotnie pisałem , więc nie przynudzam.

Wróć do „Hodowla”