Jak spacyfikować nastrój rojowy - prościej się chyba nie da

Darek1963

Re: Jak spacyfikować nastrój rojowy - prościej się chyba nie da

Postautor: Darek1963 » 28 gru 2017, 18:46

Czesc
Dlugi post jest nudnym postem
Polbard pisze tu i tam daj prosze jakiegos linka gdzie on to pisze .
Bo ciekawosc mnie Zzera.
Bo tu mi sie nie zgadza ze matka ma miec 2 korpusy ....Dla niej jest za duzo 1 korpus ostrowskiej ........Jak bedzie miala dopasowana rodnie do swoich mozliwosci ..to sie nie wyroi ( zalezy od pszczoly)-musi byc wyselekcjonowana na nieroiliwosc.'' I Ze kazda rodzina jest zaprogramowana na rojenie to bardzo ciezko wylowic takie rodziny nierojliwe ...(dane bez gwarancji)...
Wracajac.... Trzeba czy rojliwe czy nie, zareagowac 1 zabiegem przeciwrojkowym ( wyjac stara matke Z gniazdem bez pszczoly lotnej ) by na wszelki wypadek nie doszlo do niespodzianki. ..potem... spokojnie spac.
Jak przedawkujesz z gniazdem to, bedzie wielka ilosc pylku w gniezdzie i nektaru zakleja matke syropem ze w koncu nie bedzie ona miala miejsca na skladanie jajek.Efekt znany ..rojka!! Ja zalozylem z wyliczen , ze 1 korpus ostrowskiej to dosc. Bez ciaglych zgladan co gdzie jak..by ulatwic sobie prace. I faktycznie na 37 rodzin nie-ktore matki buckfasta mialy czerw tylko na 7 do 8 ramkach ostrowskiej, i nie szly dalej choc dawalem ramki z suszem.
Miodu natomiast daly tyle samo co matki na 11 ramkach czerwiu ....Problemem pozniej tych plennych buckfastow to rojka.Te slabsze spokojnie bez rojki przez caly sezon.I jakby ktos chcial cos skomentowac ze matce w rodni dac pokoje do woli.. to powiem jest to niewlasciwa droga ....przemawia ze mna ...srednia 83 kilo z ula .A czerw 1 ramka ostrowskiej od listewki do listewki i po bokach do listewek.Nie mozna powiedziec ze bylo malo pszczol.A do janusz . szalaj----Ja nie mam lezakow lub wielkopolskich wysokich..ramek...ale tu calkiem prosto widze jak fachowcy robia
Rodnia na cieplo 7 ramek wysokich niezaleznie jaka pszczola (raz w roku ustawione )Za 7 ramkami krata pionowo nastepnie ramki na miod.Na gore nastepna krata i korpusy na miod.(teoretycznie przy tym ulozenu gdy masz nierojliwa pszczole rojka nie wyjdzie)Nie daje gwarancji.Bo krainka w czasie rzepakowania ,gdy zalamie sie pogoda przestaje czerwic.... buckfast czerwi dalej.A gdy nie czerwi beda puste komorki ..w nich pojawi sie nektar.Przyjdzie slonce komorki pelne...Matka bezrobotna-rojka.
Nie mowie masz 20 rodzin i na emereturze czasu dosc mozna pogrzebac...tu ramka tam ramka... to przyjemnosc.Ale jak Polbard mialby kopac w ulach to noc za krutka.Chcialbym tez poczytac jaka kakretnie gospodarke prowadzi Polbard .poz d

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 18 sty 2018, 21:28

Wpływ struktury rodziny na rojenie się pszczół .
https://www.youtube.com/watch?v=6tEO7yc5a4M
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 26 sty 2018, 16:59

Obszerne ule, pszczołom dawać w .... i mieć nierojliwe :-)

Wróć do „Hodowla”