Nicot czy Janter

marektomala1979

Nicot czy Janter

Postautor: marektomala1979 » 18 gru 2017, 17:43

Którą wybrać do wychowu 100 matek w sezonie.
marektomala1979

MARBERT

Re: Nicot czy Janter

Postautor: MARBERT » 18 gru 2017, 18:12

taki temat był i dyskusja. Poszukaj w historii.

pleszek

Postautor: pleszek » 18 gru 2017, 18:13

marektomala1979 pisze:Którą wybrać do wychowu 100 matek w sezonie.

Czy 100 czy 1000 matka Jetera szybciej zaczerwi nie ma problemow z nim.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 19 gru 2017, 06:25

pleszek pisze:
marektomala1979 pisze:Którą wybrać do wychowu 100 matek w sezonie.

Czy 100 czy 1000 matka Jetera szybciej zaczerwi nie ma problemow z nim.

Witam
Też słyszałem że system Jentera jest lepszy , ale mam takie pytanie na czym polega ta różnica ? może ktoś jest bardziej zorientowany i powie gdzie jest ten kruczek ?
Osobiście też mam Jentera już chyba ze 3 lata ale tak się jakoś życje ułożyło że jeszcze z niego nie korzystałem , może w przyszłym roku go użyje ( ale tak sobie obiecuje już 3 lata :) )
Pozdrawiam

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 19 gru 2017, 18:41

Nie odkładaj na następny rok tego co możesz zrobić w tym roku :)
Osobiście robię tak jak większość (pędzelek lub chińska łyżeczka i prosto z ramki czerwiu -skracając komórkę )
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 19 gru 2017, 20:39

janusz.szalaj pisze:Nie odkładaj na następny rok tego co możesz zrobić w tym roku :)
Osobiście robię tak jak większość (pędzelek lub chińska łyżeczka i prosto z ramki czerwiu -skracając komórkę )

Panie Januszu nie wiem jak Nikot, ten Jenter to tak skonstruowany, że już nic nie trzeba pędzelkiem albo łyżeczką przekładać (i o to właśnie chodzi, żeby nie uszkadzać larw):

Paczka ze sprzętem pszczelarskim - Ramka Jentera
https://youtu.be/gbOuBpTMITs

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 19 gru 2017, 21:10

Cena takiej ramki to 332zł pisze że dla początkujących ,i z tego co widziałem na you-tubie nie taka rewelacja w odciąganiu mateczników.
Tu coś taniego i działa całkiem dobrze (sam tak robię i nie uszkadzamy larw ).Po co wydawać pieniądze (nie małe ) na 20-40 matek ,bo przecież takie pasieki mamy .
https://www.youtube.com/watch?v=7kUrskZlx_M
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 20 gru 2017, 07:26

janusz.szalaj pisze:Nie odkładaj na następny rok tego co możesz zrobić w tym roku :)

Witam
Idę na skróty i do bez matka poddaje ramkę z rodzinki która moim zdaniem jest warta rozpowszechniania , na własne potrzeby wystarcza .
Podział na ratunkowe z cichej wymiany itd. - takimi bzdetami nie zawracam sobie głowy :) , każda matula sprawia mi frajdę ( oczywiście jak rodzinka po takiej matuli ładnie się rozwinie )
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 20 gru 2017, 13:10

Piotr67 pisze:Witam
Idę na skróty i do bez matka poddaje ramkę z rodzinki która moim zdaniem jest warta rozpowszechniania , na własne potrzeby wystarcza .
Podział na ratunkowe z cichej wymiany itd. - takimi bzdetami nie zawracam sobie głowy :) , każda matula sprawia mi frajdę ( oczywiście jak rodzinka po takiej matuli ładnie się rozwinie )

Kolego robienie takiego odkładu bez gotowej matki to fuszerka. Robiąc odkład masz mieć już gotową i sprawdzoną w czerwieniu unasiennioną matkę. Zanim podasz im te ramko zanim one odciągną mateczniki, zanim się z tego coś wylęgnie zanim się unasienni - 4 tygodnie nie twoje
całkowita fuszerka.

Tu o to chodzi żeby w takim Jenterze na szybkiego w połowie kwietnia wyhodować z 40 mateczników, podać to do takiego ula weselnego a'la Polbart:

Senior Polbart - ul weselny
https://www.youtube.com/watch?v=fFivkdI4Fo0

... i robić w maju odkłady na gotowych do podania unasienionych matkach. To jest porządna robota a nie jakaś fuszera.

Co do przekładania matek - nie jestem zwolennikiem przekładania matek. Wolałbym aby matka włożyła to do miseczki sama i już tego nie dotykać. panie Januszu jak ma Pan te filmiki z Jentera to niech Pan podrzuci. Chętnie pooglądam jakiego typu są tam problemy.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 20 gru 2017, 20:05

endriu11111111 pisze:
Kolego robienie takiego odkładu bez gotowej matki to fuszerka. Robiąc odkład masz mieć już gotową i sprawdzoną w czerwieniu unasiennioną matkę. Zanim podasz im te ramko zanim one odciągną mateczniki, zanim się z tego coś wylęgnie zanim się unasienni - 4 tygodnie nie twoje
całkowita fuszerka.

Witam
Kolego odkłady robię dla własnych potrzeb sądzisz że to fuszerką ? Fakt 4 tydnie mam w plecy , mnie bardziej chodzi o " gospodarkę rotacyjną " niż o powiększanie stanu pasieki czy sprzedaż odkładów . Na jesień rodzinki które mi nie pasują ( matule kasuje ) łącze . Nie będę teraz zaglądał do uli żeby robić zdjęcia i coś udowadniał ,niektóre rodzinki ( matule ) przeszły moje najśmielsze oczekiwania :)

PS. Pisze z Tel. Dlatego pisze ogólnikowo
Endriu - zawsze możesz też sam spróbować takiego myku , chciał wiem że nie jest doskonały :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 21 gru 2017, 14:26

Piotr67 pisze: zawsze możesz też sam spróbować takiego myku

Jak już pisałem nie lubię robić dziadostwa i fuszerki, dlatego piszę o Jenterze.

MARBERT

Postautor: MARBERT » 21 gru 2017, 15:02

Fuszerką jest robienie matek pszczelich w kwietniu na starej pszczole.
To że niedouki chcą matki w takim terminie, nie zmienia faktu ze hodowcy matek powinni takie fuszerki udostępniać.

Jak zamawiałem matkę w Austrii to mi Pan szczelił wykład com ja jest za pszczelarz? Idjota czy co ? (pod mym adresem). W jego górskim terenie rozpoczyna hodowlę matek po 1 czerwca.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 21 gru 2017, 16:12

Moim zdaniem najlepiej jest zacząć hodować matki po połowie maja jak jest już sporo młodej pszczoły .Po zimnych ogrodnikach tak do 20 maja następuje okres bezpożytkowy i wtedy pszczoły zakładają mateczniki (chcą się roić -oczywiście nie w każdej rodzinie) można wtedy wykorzystać te mateczniki do pozyskania matek . Jeśli chodzi o czas pozostawienia rodziny bez matki to 4 tyg. jest to czas za długi (rodzina bardzo słabnie ).

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 21 gru 2017, 16:57

MARBERT pisze:Fuszerką jest robienie matek pszczelich w kwietniu na starej pszczole.
To że niedouki chcą matki w takim terminie, nie zmienia faktu ze hodowcy matek powinni takie fuszerki udostępniać.

Jak zamawiałem matkę w Austrii to mi Pan szczelił wykład com ja jest za pszczelarz? Idjota czy co ? (pod mym adresem). W jego górskim terenie rozpoczyna hodowlę matek po 1 czerwca.

Robercie, nie można uogólniać. W górach, na północnych stokach, kwietniowa hodowla matek pszczelich jest nieporozumieniem. Na południowych stokach, jeśli jest dobrze przygotowana rok wcześniej - raczej nie widzę przeciwwskazań.
Rzecz jasna najlepiej taką hodowlę rozpoczynać na nizinach w ciepłych terenach i co najważniejsze aby pszczoły miały dostęp do dużych ilości pyłku kwiatowego u schyłku lata i i na przedwiośniu oraz wiosną.
Najważniejsze w tym całym zdarzeniu są pszczoły i ule. Pszczoła Buckfast, której królowe czerwią jesienią nieco dłużej i rozpoczynają czerwienie na przedwiośniu wcześniej aniżeli królowe innych pszczół.
Ule jednościenne, które nawet przy zimnym kwietniu i maju ( jak w tym roku), dają pszczołom więcej ciepła podczas słonecznych dni niż ule ocieplane, styropianowe lub poliuretanowe.
Jeśli do tego dołożyć odpowiednie zabiegi hodowcy, to po 15 kwietnia nie ma problemów z dostateczną ilością młodej pszczoły. Nawłoć i wierzba to podstawa. Osobiście nie wyobrażam, sobie hodowli matek pszczelich w rodzinach, które nie widzą takich pożytków.

Pozdrawiam niezłomnego obrońcę pszczoły Buckfast :-)

https://www.youtube.com/watch?v=AaNUwmTPy2M

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 21 gru 2017, 17:13

Tak zgodnie z tematem to tylko "Jenter "

Pozdrawiam,
polbart

MARBERT

Postautor: MARBERT » 21 gru 2017, 19:18

polbart pisze:
MARBERT pisze:Fuszerką jest robienie matek pszczelich w kwietniu na starej pszczole.

Robercie, nie można uogólniać. W górach, na północnych stokach, kwietniowa hodowla matek pszczelich jest nieporozumieniem. Na południowych stokach, jeśli jest dobrze przygotowana rok wcześniej - raczej nie widzę przeciwwskazań.
Rzecz jasna najlepiej taką hodowlę rozpoczynać na nizinach w ciepłych terenach i co najważniejsze aby pszczoły miały dostęp do dużych ilości pyłku kwiatowego u schyłku lata i i na przedwiośniu oraz wiosną.
Najważniejsze w tym całym zdarzeniu są pszczoły i ule. Pszczoła Buckfast, której królowe czerwią jesienią nieco dłużej i rozpoczynają czerwienie na przedwiośniu wcześniej aniżeli królowe innych pszczół.
Ule jednościenne, które nawet przy zimnym kwietniu i maju ( jak w tym roku), dają pszczołom więcej ciepła podczas słonecznych dni niż ule ocieplane, styropianowe lub poliuretanowe.
Jeśli do tego dołożyć odpowiednie zabiegi hodowcy, to po 15 kwietnia nie ma problemów z dostateczną ilością młodej pszczoły. Nawłoć i wierzba to podstawa. Osobiście nie wyobrażam, sobie hodowli matek pszczelich w rodzinach, które nie widzą takich pożytków.

Pozdrawiam niezłomnego obrońcę pszczoły Buckfast :-)

https://www.youtube.com/watch?v=AaNUwmTPy2M

Co dobre chwalić należy. I promować.
Chyba się starzeje i z pisaniem chyba sobie odpuszczę.
Ale Twą czujność, należy docenić.
Pozdrawiam serdecznie Leszku.

MARBERT

Postautor: MARBERT » 21 gru 2017, 19:21

A ja głupi mam Nicota.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 22 gru 2017, 07:30

janusz.szalaj pisze: Jeśli chodzi o czas pozostawienia rodziny bez matki to 4 tyg. jest to czas za długi (rodzina bardzo słabnie ).

Witam
Można ja wzmocnić jak zajdzie taka potrzeba ;)
Pozdrawiam

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 22 gru 2017, 12:58

Witam
Tak wracając do tematu - dlaczego Jenter jest lepszy od Nicota , co żabojady spieprzył ?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 23 gru 2017, 11:34

Piotr67 pisze:Witam
Tak wracając do tematu - dlaczego Jenter jest lepszy od Nicota , co żabojady spieprzył ?

Widzę ten Nicot też ma wyjmowane komórki, to różnicy wielkiej chyba nie ma:

Ramka Nicot System. Pszczelnictwo.com
https://youtu.be/Lt5Lgw_DouY

Wróć do „Hodowla”