pasieka QBY

Pochwal się tym co masz
QBA

Re: pasieka QBY

Postautor: QBA » 20 mar 2015, 21:15

Tylko informuje wszelkie pszczoly padły u sasiada. W najblizszym czasie wrzuce zdjecia uli, które własnie maluje:D

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 20 mar 2015, 21:24

Z moich informacji wynika że okolicach Krakowa słabo przezimowała pszczoła.Spadki pasiek sięgają trzydziestu czterdziestu procent.
marektomala1979

QBA

Postautor: QBA » 03 kwie 2015, 08:22

Warto ogladnąc,projekt uzyskał już niezbędne srodki, wyglada niesamowicie.

https://www.youtube.com/watch?v=WbMV9qYIXqM
https://www.youtube.com/watch?v=ryWC92NT2Eo

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 03 kwie 2015, 09:17

Z jedne strony fajnie - bo reklama miodu związana z tym projektem. Z drugiej słabo bo pszczoły to nie sam miód i trzymanie takiego ula bez ingerencji (leczenie, wymiana matek, zimowanie) wiąże się z problemami. Inna sprawa to to że nie grzebiąc w ulu dla pozyskania miodu nie znaczy że nie oberwie się żądłem stawiając ul w ogrodzie. Miodu w praktyce wyjdzie mniej niż by się myślało i będzie on rzadko. Sprawa rabunków.
Nie przyjmie to się jako forma pozyskania miodu ale jest to świetna inicjatywa reklamująca nasze towary i pszczelarstwo :)
http://www.miodybartkowiaka.pl
Jestem zawodowym pszczelarzem. Gospodaruje na 85 rodzinach pszczelich.
Moje zdjęcia przyrodnicze: http://www.facebook.com/dzikastronagminydopiewo/
Cytując dudi-ego :-)
"Jak nie nadążasz za pszczołami to je sprzedaj, a kup sobie żółwia, on wolniej chodzi może dasz radę."

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 03 kwie 2015, 09:39

Ja tam chętnie bym taki ul postawił w ogrodzie i dbał o niego jak o każdą pozostałą rodzinę. Klient VIP przyjeżdżający po miód mógłby od czasu do czasu zlać sobie słoik miodu z takiej ramki. Genialna reklama moim zdaniem.
Poczekam tylko, aż będzie w Polszy dostępny.
Miśkowa Pasieka

QBA

Postautor: QBA » 03 kwie 2015, 09:49

Bartkowiak tylko ze tutaj smialo mozesz robic to co chcesz, korpus gniazdowy jest przeciez do wgladu i moze byc normalny. Tutaj chodzi o sam proces pobierania miodu=miodnie. Czemu uwazasz ze miodu wyjdzie mniej?

Michał już jest dostępny(na swiecie) koszt 600$.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 03 kwie 2015, 09:58

QBA pisze:Bartkowiak tylko ze tutaj smialo mozesz robic to co chcesz, korpus gniazdowy jest przeciez do wgladu i moze byc normalny. Tutaj chodzi o sam proces pobierania miodu=miodnie. Czemu uwazasz ze miodu wyjdzie mniej?

Michał już jest dostępny(na swiecie) koszt 600$.

Małe 600$ na reklamę znajdzie się jak będę miał skromne 200 pni :)
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 03 kwie 2015, 10:26

Z założenia ma to być dla ludzi nie mających wiedzy o pszczołach a którym się marzy ul w ogrodzie i miodek. Dla ludzi mających pojęcie to zabawka reklamowa, pewnie problematyczna przez swoją konstrukcję. Szkoda czasu na zabawkę :)
http://www.miodybartkowiaka.pl
Jestem zawodowym pszczelarzem. Gospodaruje na 85 rodzinach pszczelich.
Moje zdjęcia przyrodnicze: http://www.facebook.com/dzikastronagminydopiewo/
Cytując dudi-ego :-)
"Jak nie nadążasz za pszczołami to je sprzedaj, a kup sobie żółwia, on wolniej chodzi może dasz radę."

QBA

Postautor: QBA » 25 kwie 2015, 13:52

Obrazek
Obrazek

ule pomalowane,czekają na zasiedlenie :D

QBA

Postautor: QBA » 18 maja 2015, 19:37

Witam, czekam powolutku na odklady ktore maja się pojawic w drugiej cześci czerwca. Poczyniłem zakupy niezbędne moim zdaniem do pierwszego roku pszczelarzenia:
- dłuto
-podkurzacz
-kapelusz pszczelarski
-miotełka
-3 podkarmiaczki powałkowe(wiadro z dziurkami)
-ramki 20sztuk
-węza

Szybko moja studencka kieszen została pusta. Dopiero jednak teraz uświadomiłem sobie, że nie mam mat ocieplających. Odkład jest 5 ramkowy resztę muszę ocieplić. Nasuwają mi się dwa pytania. 1. Co jeszcze musze niezbędnego kupić? 2. Jak tanim kosztem zrobic 6 mat odgrodowych. Myslałem, żeby ramki czymś wypełnic np materiał zewnątrz, siano do środka. Tylko obawiam się ze materiał będzie trzymał wilgoc, rownocześnie stając się kopalnią bakterii, grzybów.

Będe wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 18 maja 2015, 20:01

Kup dwie płyty styroduru 30 milimetrów i sobie zrobisz zatwory.
marektomala1979

Awatar użytkownika
Evisando

Postautor: Evisando » 18 maja 2015, 20:03

QBA pisze:Dopiero jednak teraz uświadomiłem sobie, że nie mam mat ocieplających. Odkład jest 5 ramkowy resztę muszę ocieplić. Nasuwają mi się dwa pytania. 1. Co jeszcze musze niezbędnego kupić? 2. Jak tanim kosztem zrobic 6 mat odgrodowych. Myslałem, żeby ramki czymś wypełnic np materiał zewnątrz, siano do środka. Tylko obawiam się ze materiał będzie trzymał wilgoc, rownocześnie stając się kopalnią bakterii, grzybów.

Będe wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

Cześć
Mam takie pytanie, pisząc "mata odgrodowa" masz na myśli kratę odgrodową czy zatwór? Jeśli kratę to musisz kupić, ale nie przejmuj się koszt jednej kraty to około 3 zł :>, jeśli chodzi Ci o zatwór to ja używam zwykłych ramek z nabitą sklejką. Jak jeszcze ich nie miałem to wycinałem po prostu kwadraty z styropianu (tylko takie żeby się trzymały na ściankach ula więc trochę większe niż ramka) i wkładałem, to dobra opcja jest bo widzisz, że jak masz lekko pozgryzany ten styropian to od razu wiesz, że musisz poszerzyć gniazdo.
Jeśli się zastanawiasz co musisz koniecznie kupić to są to leki na warozę, na tym nie oszczędzaj, bo cała twoja praca pójdzie na marne ! Tak z doświadczenia Ci powiem że nie opłaca się kupować "Bee Vital Hive Clean", lepsza amitraza przynajmniej dla nas początkujących (tak mi się wydaję. :)

Jak zwykle z uśmiechem!
Krzysztof Kłos

QBA

Postautor: QBA » 18 maja 2015, 20:29

Pomysł ze styrodurem zbawienny biorąc pod uwage cene. Oczywiście chodzi o zatwór. Co do leków to planuje kupic apiwarol i apiguard.

QBA

Postautor: QBA » 08 cze 2015, 16:11

Cześć po przerwie. Oczekiwania na odkłady ciąg dalszy. Póki co odnalazłem u babci 3 książki dziadka, który zajmował się dawniej pszczołami. Dokupiłem 2 pozycje.
Obrazek

"Gospodarkę pasieczną", "choroby i szkodniki pszczół" już przeczytałem. Jestem w połowie "roślin miododajnych", która sobie spokojnie weekendowo czytam. Teraz wrzucam na ruszt "hodowle pszczół" zeby lepiej anatomie poznać. Dodatkowo wręcz nałogowo czytam forum. Teorie poszerzam, ale wszystko rozchodzi się o praktyke więc z niecierpliwoscią oczekuje odkładów.

Dziękuje za rady odnośnie styroduru. Zatwory zrobione(ramka wypełniona wewnątrz styrodurem). Perfekcyjnie nie jest to zrobione bo nie posiadam piły, zastąpiłem ją nożem do tapet. Mam nadzieje, że będzie spełniać swoje zadanie.

Zauwazyłem, że pod Krakowem ostatki akcji jeszcze nektarują. Dodatkowo lipa drobnolistna od 2 dni kwitnie czy to jest normalne?

QBA

Postautor: QBA » 24 lip 2015, 14:51

Witam
Po przerwie przed chwilą przeglądałem ule akutalnie każdy ul posiada 10 ramek. Niestety miałem nie miłe zaskoczenie. W pierwszym ulu pszczół bardzo dużo, obsiadają prawie wszystkie ramki.Na 3 ramkach znajduje się czerw zamknięty. Niestety nie zauwazyłem czerwiu otwartego bądz jaj. Co wzbudziło moje podejrzenie czy jest tam matka, niestety nie udało mi się jej na odnaleźć. Pszczoły jednak spokojne, dzikiej zabudowy nie ma. Ramki odbudowane są nie zaczerwione i rzadko obsiadane. Przed ule spora grupa pszczół. Pszczoly mają zapas pierzgi i miodu. Dodatkowo podkarmiam zeby matka była podbudzona do czerwienia jednak na razie jak pisalem wyżej jaj nie ma;/ Co robić poczekac jeszcze tydzień i zobaczyć czy matka zacznie składać jaja?

Drugi ule otwieram pszczólki pobudzone. Patrze spokojnie czerw na pierwszy 2-3 ramkach jest i później zaskoczenie pare mateczników na jednej ramce. Kolejna ramka kolejnych pare mateczników. Zaczynam poszukiwanie matki, której nie znajduje. Pszczół na 6 ramkach na czarno. Co w tej sytuacji zrobić zniszczyć wszystkie mateczniki i poddac unasiennioną czy spokojnie zostawić im mateczniki(2-3 już zasklepione)?
pozdrawiam i będe wdzięczny za wszelkie komenatrze

bulder

Postautor: bulder » 25 lip 2015, 13:51

Poddać matki i do łączenia na jesień jak będzie jeszcze ino co .

betula

Postautor: betula » 26 lip 2015, 19:36

Ja bym podała ramkę z odciągniętymi matecznikami ( bez pszczół) do ula, który może nie mieć matki. Natomiast ta rodzina, która zaczęła odciągać mateczniki jest bezmateczna lub chce wymienić matkę. Nie zrywała bym mateczników bo pszczoły same wybiorą najlepszą. Czas rójek się skończył a wycinanie mateczników i poddawanie nowej matki unasienionej może się nie udać za pierwszym razem.
Jeszcze jest lipiec, wygryzione matki zdążą się jeszcze oblecieć. Matka zacznie czerwić w sierpniu.

QBA

Postautor: QBA » 28 lip 2015, 18:01

Dzięki za odpowiedz. W pierwszym ulu matka odnaleziona. Pszczoły aż się wylewa, to dolożylem korpus dodatkowowy przenosząc 2 ramki z czerwiem na góre. Dołozyłem 4 ramki z węzą na bogatości. Dzisiaj zerkam 3 ramki odbudowane. 9 ramek z czerwiem, rodzina stymulowana malym dawkami cały czas. Nie napisałem poprzednio zacząłem leczenie apiwarolem. Wcześniej włożone były wkładki pichtowo-lawendowo-tymiankowe.
Ul nr. 2 mateczniki zostawione. Stwierdziłem, że zostawie mateczniki, które są już zasklepione.

QBA

Postautor: QBA » 20 sie 2015, 17:56

Witam
Krótkie sprawozdanie z sytuacji w ulach.

Zakończyłem pierwszy rozdział pod tytulem "walka z warrozą" osyp warrozy bardzo mały najwięcej około 25 sztuk po drugim odymieniu. System działania 4 tabletki co 4 dni. Dodatkowo kupiłem beevital hive clean, który zastosuje we wrzesniu. Na koniec,jak najpoźniej zależnie od pogody planuje spalić 1 tabletke apiwarolu na ul, kończąć przy tym walke z warrozą. Co do sytuacji w ulach. Ule nr 2 i 3, które posiadały matki rozwiają się bardzo dobrze obsiadająć 9 ramek na czarno noszą sporo pyłku i netkaru z nawłoci.Dodatkowo odbudowały po 3 ramki z węzą, które są juz magazynie.Aktualnie siedzą na 10 ramkach wlkp .. Czerw pszczeli na 8 ramkach +2 ramki zalane miodem zaczynają zasklepiać.
W ulu nr 1(bezmateczny niedawno) zlokalizowałem matke rodzina na 6 ramkach na czarno+2 ramki miodu. Matula zaczeła czerwienie(na 18 sierpnia 6 ramek zaczerwionych) Tak więc zgodnie z biblią Pani Ostrowskiej pszczoła zimowa powinna się wygryzć idealnie.
Co do ogólnego stanu to pszczoły mają spory zapas pyłku i nektaru. Zakarmianie rozpoczynam początkiem września i planuje skonczyć do 10 września. Docelowo planuje około 2l syrpou na ramke co przy aktualnych zapasach i tak wydaje mi się za dużo.

Drugi tematu, który wpadł niedawno na tapete to miodarka, która dostałem od znajomych moich babci. Należała najpierw do mojego pradziadka, później do dziadka teraz trafiła w moje ręce .Miodarka w takim razie ma przynajmniej 50 lat .Mechanizm sprawny. Dosłownie 1h temu skonczyłem już czyścic. Jak widać na zdjęciach miodarka 3 ramkowa ręczna. Mam tylko problem i licze na rade jak i czym ją w srodku wyszorowac. Sam ciepła woda nic nie daje. Będe wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam i życze pszczół na wiosne w sile:)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
vszu82

Postautor: vszu82 » 20 sie 2015, 21:00

Pozbywaj się staroci. Narobisz się, kasy wpakujesz, a za dwa lata i tak kupisz nową.
Ja miałem taką stara do remontu i ją jednak sprzedałem. Jak mi moja mini pasieka przezimuje i pójdzie w siłę w przyszłym roku to będę myślał nad zakupem nowej. Też jestem początkujący. Hop siup - miał być miód, a już drugi sezon zleciał na nauce bez miodu :) Więc miodarka nie jest pilnym zakupem. Pozdro i powodzenia
Gospodarzę w ulach korpusowych Dadanta.

Wróć do „Nasze pasieki”