Pszczoły polskie - Dobra

Awatar użytkownika
Harnaś Beskidzki

Pszczoły polskie - Dobra

Postautor: Harnaś Beskidzki » 15 lut 2016, 22:14

Witam
Jest jeszcze jedna wspaniała dobra polska przedwojenna pszczoła - Krainka Dobra.
W czasie okupacji pszczelarze wręcz bronili się przed zakazem hodowli tej pszczoły, bo okupant narzucał swoje linie.
http://www.bioroznorodnosc.izoo.krakow. ... y/krainska

Z tego co wiem trochę trudna w poddawaniu, bo jest to odmienna pszczoła...wyjątkowa pszczoła.

Miałem w zeszłym roku kilka matek od pana Pelczara z Krosna, ale spieprzyłem proces poddawania (ten pośpiech i obowiązki, matki ładne, ciemne, z takim żwawym vigorem) i nie przyjęły się, a żałuję bardzo. Słyszałem o tej pszczole same dobre rzeczy.
Dorzućcie swoje trzy grosze.
Harnaś

Awatar użytkownika
dudi

Re: Pszczoły polskie - Dobra

Postautor: dudi » 15 lut 2016, 23:06

Harnaś Beskidzki pisze:Miałem w zeszłym roku kilka matek od pana Pelczara z Krosna, ale spieprzyłem proces poddawania (ten pośpiech i obowiązki, matki ładne, ciemne, z takim żwawym vigorem) i nie przyjęły się, a żałuję bardzo. Słyszałem o tej pszczole same dobre rzeczy.
Dorzućcie swoje trzy grosze.
Harnaś

Wedle życzenia dorzucam swoje 3 grosze.
Nie masz czego żałować. Miałem ją u siebie ze 3 lata temu. Nigdy więcej - to tak delikatnie pisząc bo az palce swędzą napisać coś więcej. Ale próbuj może akurat u mnie to był niewypał a u Ciebie może byc rewelacja.

Powodzenia

lalux5

Postautor: lalux5 » 16 lut 2016, 10:55

Też uważam ,że nie rewelacja . Materiał od J. Smotra różnił się znacząco od Kasztelewicza na kożyść Pana Smotra , ostatecznie masówka robi swoje. Czerwi umiarkowanie , rodziny średnie ( tzn. wystarczająca wielkość do egzystencji i pozyskiwania pożytku,) Nie na wczesne pożytki , dobrze nosi spadż. Ma ,,coś "z instynktu higienicznego . Przy tej pszczole nie wymienia się matek ,, niedbale', bo ponosi się porażki.
Matki te hoduje Pan Jeż ,bardo bliski współpracownik J. Smotra, można powiedzieć kontynujący jego dzieło.Na stronie P. Jeża można poczytać o ,,Dobrej". Gdzieś na stronie ODR karniowice są informacje przekazywane przez J. Ślósarza na ten temat,
Także jak już było wspomniane W. Pelczar ma ją w swojej ofercie .

FredPerry

Postautor: FredPerry » 29 lut 2016, 01:47

Czy ktoś z was posiada "Dobrą" od pana Jerzego Żwirskiego ze Szczyrzyca?

Awatar użytkownika
Harnaś Beskidzki

Postautor: Harnaś Beskidzki » 29 lut 2016, 20:48

Widzicie jak to jest "Dobra'' "Dobrej" nierówna...czasem od porządnego hodowcy, a trafi się kiepska matka i odwrotnie trafi się porządna matka jedna w puli dziesięciu kiepskich. Tak to jest. Ja już tu pisałem o moim niepowodzeniu z przyjęciem Dobrej (moja wina była), ale powtarzam słyszałem o tej pszczole same dobre rzeczy.
I podobno jakiś teren hodowli zachowawczej tej pszczoły powstaje w Beskidach.
Harnaś

lalux5

Postautor: lalux5 » 29 lut 2016, 21:43

Harnaś Beskidzki pisze:Widzicie jak to jest "Dobra'' "Dobrej" nierówna...
I podobno jakiś teren hodowli zachowawczej tej pszczoły powstaje w Beskidach.
Harnaś

Harnaś dobry masz słuch , wyżej wymieniony Pan Żwirski macza w tym palce i jeszcze paru innych pszczelarzy jest zaangażowanych w ten projekt.
Matek od J.Żwirskiego nie miałem , nic nie powiem , Materiał ma od Smotra , albo od P.Jeża, tego nie wiem. Stawiam na Smotra.

Awatar użytkownika
Harnaś Beskidzki

Postautor: Harnaś Beskidzki » 25 cze 2018, 22:15

Ma już ktoś? Jak się spisuje?

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 26 cze 2018, 06:42

Miałem i nigdy więcej.

Może w innym regionie tak, ale u mnie... tragedia

Wróć do „Rasy i linie”