Pszczoła kraińska linii Dobra

KamilR

Pszczoła kraińska linii Dobra

Postautor: KamilR » 21 maja 2017, 19:52

Proszę o opinię na temat tej pszczółki. Ma ktoś może jakieś doświadczenia z tymi matkami?

Awatar użytkownika
dudi

Re: Pszczoła kraińska linii Dobra

Postautor: dudi » 21 maja 2017, 20:03

U mnie okazała się totalnym niewypałem, ale to u mnie. U Ciebie i kogoś innego może być rewelacyjna

KamilR

Postautor: KamilR » 21 maja 2017, 20:08

A ile miales mateczek i od kogo? Chyba że nie chcesz robic antyreklamy to ok

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 21 maja 2017, 20:16

Wiesz co, miałem to od człowieka u którego tez się nie sprawdziła. On miał reproduktorke i w sumie mnie namówił na kilka szt w ramach testów. Coś tam zostało u mnie coś dałem wujowi i u niego tez marnie.
Ale jak napisałem powyżej, nie chce robić antyreklamy bo u kogoś innego może być super.
U mnie była "mięsna" spokojna, nierojliwa, ale nie miodna - tak to wyglądało dokładnie u mnie

walec77

Postautor: walec77 » 21 maja 2017, 20:50

dudi pisze:U mnie była "mięsna" spokojna, nierojliwa, ale nie miodna - tak to wyglądało dokładnie u mnie

O to fajne cechy . Kupuje i ocenie u mnie bedzie bardzo miodna tak czuję.

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 25 maja 2017, 21:57

Linia Dobra, to jest pierwsza pszczoła, którą kupiłem w zeszłym roku. Pełną rodzinę przywiozłem od Pana Smotra z Tymbarku. Wiele na jej temat nie mogę powiedzieć, bo robiłem w zeszłym roku same odkłady, aby zazimować jak najwięcej pszczoły. Mimo wszystko wziąłem od niej troszkę spadzi i jedną matkę pociągnąłem z tego materiału i do tej pory ją mam. Matka, którą wyhodowałem po tej rodzinie najładniej czerwi ze wszystkich pozostałych uli. Nie chodzi mi tutaj oczywiście o ilość czerwiu, bo tutaj ustępuje innym na wiosnę, ale o jego jakość/ułożenie. Ramka jest praktycznie zaczerwiona od góry do dołu i nie ma braków, co świadczy o jakości tej matki. Pszczoły nie muszą usuwać jakiś wadliwych jajeczek/larw. Jest twarda i przystosowana do zimowli w ciężkich, górskich warunkach. Pszczoła bardzo łagodna, ale taką mi sprzedał Pan Smoter, bo nie chciał, abym się zraził do pszczół na samym początku. Ma tendencje do cichej wymiany, co w mojej opinii wynika z higieny i standardów, jakie ma (możliwa przyczyna amitraza, której sam nie używam) Pod względem genetycznym różni się od innych linii i ras, co przekłada się też na trudności w podawaniu innych matek do odkładów i to daje w kość. Obecnie będę chciał pociągnąć matki po EL84(KK) i zobaczę, jak te mateczki będą się zachowywać. Ale tak jak pisałem, najlepszy materiał jak do tej pory miałem pod względem jakości czerwienia, ale ja dopiero zaczynam i nie miałem za wiele pszczoły od lepszych hodowców, bo większość matek kupiłem z odkładami i dwie z nich nie przetrwały zimy :), więc połączyłem, bo matki, które wyhodowałem dla nich w kwietniu nie miały trutni do unasiennienia ...

Wróć do „Rasy i linie”