Pszczoła środkowoeuropejska linii augustowskiej

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Re: Pszczoła środkowoeuropejska linii augustowskiej

Postautor: tomek.dominik » 19 kwie 2016, 10:43

Zamowilem 2 odklady z Olecka, zobaczymy czy da sie z nia pracowac.

Tomek

MARBERT

Postautor: MARBERT » 19 kwie 2016, 17:04

Wystarczyły mi matki w 2007 roku lub 2006 . Pracować się da. Tylko ta rojliwość. I zbyt małe rodziny jak na mój dadant. Ale każdy ma inne preferencje , doświadczenia, pożytki itp. Zobaczysz być może pokochasz je. A to "kochanie" w pszczelarstwie jest najważniejsze. Ja je nie pokochałem.

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Postautor: tomek.dominik » 19 kwie 2016, 17:28

Moja pasieka znajduje sie w samym srodku puszczy Knyszynskiej, moze im sie spodoba :)

Tomek

TomekW

Postautor: TomekW » 19 kwie 2016, 19:17

tomek.dominik pisze:Moja pasieka znajduje sie w samym srodku puszczy Knyszynskiej, moze im sie spodoba :)

Tomek

Środkowo-europejska jest nierojliwą pszczołą . Tworzy średnie rodziny na zimę (około 2 korpusy wielkopolskie koniec września ) . Kiedy nastają większe chłody środkowo-europejska tworzy bardzo zwarty kłąb na około 8 uliczek na 2 korpusach wielkopolskich .Pszczoła bardzo długowieczna i szybko bo końcem lipca gwałtownie spada czerwienie matek . Na wiosnę szybko osiąga siłę 3 korpusów wielkopolskich . 3 korpus obowiązkowo na kwitnienie wierzb i węza ( czyli około 4-5 kwietnia -bieżący rok). Mogą się trafić niektóre ostrzejsze pszczoły i gorsze dni dlatego zawsze warto pierwsze to co rozpalić podkurzacz. Pszczoła wiosną jak każda bardzo łagodna (praca bez kapelusza ) . Jak przy każdej pszczole w czasie sezonu nie wolno doprowadzać do rabunków. Pszczoła wybitnie miodna .

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Postautor: tomek.dominik » 19 kwie 2016, 23:08

Tomek W. czy na dadancie 2x 1/2 da sie ja poprowadzic czy to jednak za duze gniazdo?

Tomek

Awatar użytkownika
Szeptuch

Postautor: Szeptuch » 20 kwie 2016, 09:14

Ja trzymam je w WZ 20 r w tym 8 r na gniazdo reszta miodnia (bez nadstawki) i było ok...w WZ 16 r. jest im za ciasno i raz poszła mi z takiego ula rójka.

MARBERT

Postautor: MARBERT » 20 kwie 2016, 17:01

Tomekw
"Środkowo-europejska jest nierojliwą pszczołą "

Chyba ze mi z Olecka jakąś hybrydę wysłali w ilości 10 szt.hehe U mnie była rojliwa. Może nie przystosowana do moich warunków? I reakcja taka? . Może.
Trzeba u siebie wypróbować i już.

manio:)

Postautor: manio:) » 20 kwie 2016, 19:00

Pisze bo troll, w życiu takiej pszczoły nie miał . Augustowska tworzy małe rodziny , późny rozwój wiosenny .Ostra w obyciu , szczególnie w drugiej części lata. Prawdą jest tylko,że po lipie ogranicza czerwienie . Bardzo rojliwa. Dobrze zimuje . Reszta same bzdury jak to u tego bajarza ....
Do Olecka mam 20 km, a na tej pszczole się wychowałem.

TomekW

Postautor: TomekW » 20 kwie 2016, 20:27

MARBERT pisze:Tomekw
"Środkowo-europejska jest nierojliwą pszczołą "

Chyba ze mi z Olecka jakąś hybrydę wysłali w ilości 10 szt.hehe U mnie była rojliwa. Może nie przystosowana do moich warunków? I reakcja taka? . Może.
Trzeba u siebie wypróbować i już.

To co miałeś kolego to na pewno nie pszczoła środkowo-europejska. Pisząc w tym temacie nie miałem na myśli augustowskiej . Trzeba szukać odpowiedniej i mieć trochę więcej szczęścia i ogłady niż osobnik o nicku manio plus uśmieszek.

Pozdrawiam

TomekW

Postautor: TomekW » 20 kwie 2016, 21:00

tomek.dominik pisze:Tomek W. czy na dadancie 2x 1/2 da sie ja poprowadzic czy to jednak za duze gniazdo?

Tomek

Kolego wszystko zależy od pszczelarza i od gospodarki. U mnie ta pszczółka spisuje się rewelacyjnie zwłaszcza na spadzi ,chociaż aktualnie jest bardzo zimno to rodziny idą ładnie w siłę. Nie pamiętam tak fatalnej pogody w kwietniu bo mogło by być o wiele lepiej.

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Postautor: tomek.dominik » 20 kwie 2016, 22:21

To pozyjemy i zobaczymy, za 3 tygodnie odbieram odklady.

Tomek

TomekW

Postautor: TomekW » 20 kwie 2016, 23:04

Wszystkie złe opinie o tej pszczole wygłaszają ludzie ,którzy nigdy tej pszczoły nie mieli ( może mieli w małym procencie środkowoeuropejską ,ale chyba skrzyżowaną z borówką :)
Krainka z prawdziwego zdarzenia- jedna linia . Środkowo-europejska- 2 linie w tym ta druga jest lekko rojliwa.

MARBERT

Postautor: MARBERT » 21 kwie 2016, 17:27

Nieprzeczytany postautor: manio:) » wczoraj, o 19:00

Pisze bo troll, w życiu takiej pszczoły nie miał . Augustowska tworzy małe rodziny , późny rozwój wiosenny .Ostra w obyciu , szczególnie w drugiej części lata. Prawdą jest tylko,że po lipie ogranicza czerwienie . Bardzo rojliwa. Dobrze zimuje . Reszta same bzdury jak to u tego bajarza ....
Do Olecka mam 20 km, a na tej pszczole się wychowałem

maniu

Napisałem bardzo delikatnie, to nie moja pszczoła. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Harnaś Beskidzki

Postautor: Harnaś Beskidzki » 10 sie 2016, 22:11

Niech Kolega Skorpion napisze coś o AMM Augustowskiej, bo wiem , że ma.
Jaka ta pszczółka?
Harnaś

Awatar użytkownika
Harnaś Beskidzki

Postautor: Harnaś Beskidzki » 23 gru 2017, 20:45

Czy w hodowlach zachowawczych polepszyło się coś pod względem przynależności do rasy AMM???
Mam po prostu ochotę na AMM Augustowską....ponoć twarda sztuka i miodna jak diabli....na lipę najlepsza ponoć.
Bo na niektórych niemieckich forach pitolą, że trochę zmieszana z innymi.
Jeśli ktoś zakupił w tym roku niech coś napisze o nich.
HB

Darek1963

Postautor: Darek1963 » 23 gru 2017, 21:37

Czesc
Moze zaraz Ci cos znajde ile jest amm-y w amm-e ma aug.kamp. To juz ci chec odejdzie.
To sie nazywa os--...two poz d

Darek1963

Postautor: Darek1963 » 23 gru 2017, 22:08

http://www.nordbiene.de/frage-der-reinh ... biene.html
Czesc
w tym linku pisze po badaniach ze

Zur unvermischten Dunklen Biene zählen heute nur noch:
Herkünfte aus Norwegen, Irland, Westfrankreich, Schweden, und möglicherweise dem Ural.
Keine Dunklen Bienen mehr sind:
Augustowska, Kampinoska, Pomorska, Północna, Asta etc. aus Polen
Nigra, Braunelle, Salzburger Alpenland und andere Alpenbienen
"dunkle" Bienen aus Zentral- und Südfrankreich, Großbritannien und dem
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Nie mieszance dostamniesz kupisz -- norwegia irland westfrancja szweden i z uralu
RESZTA to.
A tu ---to zadne Apis melifera melifera
Augustowska, Kampinoska, Pomorska, Północna, Asta etc. aus Polen
Nigra, Braunelle, Salzburger Alpenland und andere Alpenbienen
"dunkle" Bienen aus Zentral- und Südfrankreich, Großbritannien
===============================================================
Pisalem orginaly w szwecji 500 km na polnoc od sztokcholmu lub rosja murmansk.
Nie rozumiem czemu zachowawcze ..nie kupia orginala tylko sprzedaja krainke gdzie jest 20% apis melifery melifery...poz d

manio:)

Postautor: manio:) » 23 gru 2017, 23:22

Darek1963 pisze:
Nie rozumiem czemu zachowawcze ..

Zachowawcze , tego co było w latach 70-tych ubiegłego wieku , kiedy rozpoczęto ten zachowawczy program hodowli lokalnej, augustowskiej linii pszczół. Nikt nigdzie nie twierdzi ,że to 100% genów czegoś tam. Tą "lokalność" gwarantowały ubogie rolniczo tereny , bez przemysłowych upraw rolnych z ubogimi glebami , dużą ilością lasów i jezior ( piachy, laski i karaski). Zwyczajnie inna rasa nie była w stanie przeżyć w tych skrajnie ubogich i srogich klimatycznie warunkach.
Niemcy nie od dziś są znani jako wytrawni tropiciele czystości rasy , więc z pewnością mają rację.
Augustowska z pewnością nie jest czarną pszczołą co widać już na pierwszy rzut oka, nigdy nie była i nie będzie. Ja bym ją określił jako szaro-brązową. Zdecydowanie łatwa do odróżnienia od krainek czy buckfastów. Nie jest miodna , ani plenna w rozumieniu współczesnych pszczół hodowlanych . Nie tworzy silnych rodzin. Spływa z plastra. Rojliwa bo taka natura pszczół leśnych przeniesionych w bogatsze niż leśne warunki . Rozwija się powoli do lipy, która stanowiła naturalny , ostatni pożytek zapewniający zimowlę. Dlatego po lipie już sezon zimowy u tej linii i wstrzymanie czerwienia do sierpnia. Z punktu widzenia pożeracza miodu jest więc mało interesująca. Do zimowli małe rodzinki, które wytrawni forumowicze, bywalcy światowych salonów, nazwali by bez wahania zdechlakami. Za to mało jedzą i praktycznie bez osypu. Nie czerwią zimą , rozwijają się powoli i ostrożnie. Najwcześniej na rzepak ( u mnie 15-20 maja) , który w jej naturalnych warunkach nigdy nie występował. Zainteresowanie pszczelarzy niemieckich tą pszczołą wynika wyłącznie z wykorzystania jej do heterozyjnych krzyżówek użytkowych , a nie hodowli "czystej rasy" bo ta z pewnością "za mało nordycka" jakby to określili , gdyby mieli odwagę i nie bali się jednoznacznych skojarzeń.

Awatar użytkownika
Harnaś Beskidzki

Postautor: Harnaś Beskidzki » 24 gru 2017, 11:24

manio:) pisze:
Darek1963 pisze:
Nie rozumiem czemu zachowawcze ..

Zachowawcze , tego co było w latach 70-tych ubiegłego wieku , kiedy rozpoczęto ten zachowawczy program hodowli lokalnej, augustowskiej linii pszczół. Nikt nigdzie nie twierdzi ,że to 100% genów czegoś tam. Tą "lokalność" gwarantowały ubogie rolniczo tereny , bez przemysłowych upraw rolnych z ubogimi glebami , dużą ilością lasów i jezior ( piachy, laski i karaski). Zwyczajnie inna rasa nie była w stanie przeżyć w tych skrajnie ubogich i srogich klimatycznie warunkach.
Niemcy nie od dziś są znani jako wytrawni tropiciele czystości rasy , więc z pewnością mają rację.
Augustowska z pewnością nie jest czarną pszczołą co widać już na pierwszy rzut oka, nigdy nie była i nie będzie. Ja bym ją określił jako szaro-brązową. Zdecydowanie łatwa do odróżnienia od krainek czy buckfastów. Nie jest miodna , ani plenna w rozumieniu współczesnych pszczół hodowlanych . Nie tworzy silnych rodzin. Spływa z plastra. Rojliwa bo taka natura pszczół leśnych przeniesionych w bogatsze niż leśne warunki . Rozwija się powoli do lipy, która stanowiła naturalny , ostatni pożytek zapewniający zimowlę. Dlatego po lipie już sezon zimowy u tej linii i wstrzymanie czerwienia do sierpnia. Z punktu widzenia pożeracza miodu jest więc mało interesująca. Do zimowli małe rodzinki, które wytrawni forumowicze, bywalcy światowych salonów, nazwali by bez wahania zdechlakami. Za to mało jedzą i praktycznie bez osypu. Nie czerwią zimą , rozwijają się powoli i ostrożnie. Najwcześniej na rzepak ( u mnie 15-20 maja) , który w jej naturalnych warunkach nigdy nie występował. Zainteresowanie pszczelarzy niemieckich tą pszczołą wynika wyłącznie z wykorzystania jej do heterozyjnych krzyżówek użytkowych , a nie hodowli "czystej rasy" bo ta z pewnością "za mało nordycka" jakby to określili , gdyby mieli odwagę i nie bali się jednoznacznych skojarzeń.

Co za wspaniała riposta.
Właśnie dlatego muszę ją mieć, aby te geny cholernej wytrzymałości domieszać do mojej pszczelej stajni.
A co z pszczołą Borówką???. Macie ją tam jeszcze....można kupić.???? Niech ktoś coś powie.
Pszczoła Augustowska nie jest tu bez powodu, skoro ją Pan Bóg tu dał.
HB

Awatar użytkownika
beerciak

Postautor: beerciak » 24 gru 2017, 22:10

Ruskie albo szwedzkie albo jak dobrze trafisz przypadkiem na polską .

Wróć do „Rasy i linie”