Ocena linii matek pszczelich od Polbarta

Awatar użytkownika
Harnaś Beskidzki

Re: Ocena linii matek pszczelich od Polbarta

Postautor: Harnaś Beskidzki » 11 mar 2017, 20:21

Takiego mi ćwika zabiliście, że nie wiem na jakie się zdecydować...czy te do rozzłoszczenia czy te na sadzy.
Takie złe to chyba pewniejsze, bo te na sadzy to może przebierańce.
A tak na poważnie:
A ma ktoś z Was: Buckfasta x Mellifera albo Mellifera x Buckfast i jak te Buckfasty się zachowują...jakie są? W którą stronę lepsza krzyżówka?
Chcę w tym roku spróbować takich i stąd pytanie.
HB

manio:)

Postautor: manio:) » 11 mar 2017, 20:31

Kup w Olecku augustowską i baw się tak jak kiedyś pisałem o moim dzieciństwie. W Twoich warunkach to też może być ciekawe : późna wiosna , krótkie lato - one to lubią ,a warroza nie. Jest doskonała do krzyżowania bo jest odległa genetycznie od każdego buckfasta i gwarantuje wybujałą heterozję i pewnie dlatego jest atrakcyjna dla hodowców matek użytkowych. W tym roku mam polbartowe matki unasienniane lokalnie i unasienniane u Leszka. Sam jestem ciekaw co które pokażą.

Awatar użytkownika
Harnaś Beskidzki

Postautor: Harnaś Beskidzki » 11 mar 2017, 20:38

Mi chodzi o inseminowane Buckfast x AMM i AMM x Buckfast. Wiem, że są takie i stąd pytanie jakie są? Ma ktoś takie?
Wiem, że ta odległość genetyczna dużo obiecuje.
HB

manio:)

Postautor: manio:) » 11 mar 2017, 20:54

Pogadaj w Olecku to Ci takie matki zainseminują , ale Bucfasty takie jakie tam hodują, jest tam kilku fajnych hodowców wychowanych na byłych pracowników SHUiZ .

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 15 mar 2017, 08:37

Harnaś Beskidzki pisze:Polbarcie kumie
A jak już jesteś na tym Wschodzie weź tam dla mnie kilka matek rosyjskiej pszczoły środkowoeuropejskiej prawdziwej AMM, takiej co to listonosza po zbożu ganiała.

Witam
Kolego nie wiem czy jest sens targać takie szatany z zagranicy ? Jak chcesz takie szatany z zachodu naszego kraju to napisz do mnie na PW dam Ci namiary
Jak je kupowałem hodowca mówił ze są łagodne , z własnego doświadczenia powiem Ci że one szybciej mnie dostrzegały niż ja ul na pasiece :)
Nie wypytywałem hodowcy tych matek pszczelich czym zajmuje się jeszcze dodatkowo , ale mam takie podejrzenie że hoduje jeszcze psy i krew ojcowska mu się pomieszała :)
Pozdrawiam

Łukasz
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 08 cze 2017, 18:14

W tym roku najsilniejsza u mnie jest rodzina z Szron14, unasienniana na mojej pasiece. 4 pełne pszczół korpusy wlkp 18, z czego wczoraj wziąłem korpus miodu, a drugi czeka na zasklepienie. Szybki start wiosenny, choć na zimę idzie w niewielkiej sile. Na minus to chyba to, że trochę rozbiegane po plastrach.

Rodzinka z matką A405 3 korpusy pszczół, czwartego nie racza zagospodarowywać. Być może dlatego, że matka z 2015 roku. Przyniosły miodu jak do tej pory jeden korpus. Ogólnie na plus, szczególnie za łagodności.

W zeszłym roku dostałem prezent - unasienioną matkę Arkis. Początkowo myślałem, że to pszczoły pochodne od Anatolijskich, okazało się, że to Kaukazy. Od wiosny niezbyt idą w siłę, odbudowały korpus węzy i na tym tyle, kilka ramek miodu i to wszystko. Pszczoły bardzo łagodne, niezbyt plenne ale zostawię choćby dla trutni.

Ogólnie wszystkie pszczoły na mojej pasiece niezbyt silne wyszły po zimie, ze względu na moje błędy w zwalczaniu warrozy. Coż, przynajmniej nowe doświadczenia.

W tym roku dostałem 10 matek NU- 4x B62 i 6xEL62, z czego 9 podjęło czerwienie. Bardzo dobry wynik. Zobaczymy co pokażą dalej.
https://pasiekastachelka.wordpress.com
Moja strona, ciągle w budowie ale zapraszam do odwiedzin.

karol377

Postautor: karol377 » 08 cze 2017, 19:07

4 korpusy to szalu niema. Moje F-ileś tam po c.celle od niewiem kogo tez tak na koniec rzepaku byla (byla bo poszla na pakiety i odklady)

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 17 cze 2017, 21:55

Tak jak Łukasz napisał.
Niedoskonała walka z warrozą.
U nas te same pszczoły były takie na rzepaku.
http://www.polbart.com/rzepak-2017.html

Pozdrawiam,
polbart

Łukasz
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 02 sie 2017, 11:49

Na 16 zakupionych NU 14 czerwi. Jestem po wrażeniem. W tym roku większość matek to Elgon El61 i El62. Mam też 3 matki B62- to ciemne pszczoły zdaje się ciut plenniejszy od Elgona. Większość hula już w młodych utworzonych w tym roku rodzinach a kilka poszło w wymianę w rodzinach produkcyjnych.
Takie ramki czerwiu po tych matkach to standard:
Obrazek
Tu akurat EL62.

Leszek co polecasz z Anatolijskich mieszańców od Was?
Pozdrawiam!

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 02 sie 2017, 13:58

Łukasz, przyszłym roku będziemy wysyłać jedynie matki po wyselekcjonowanych dwu i trzy letnich reproduktorkach.

W zasadzie jedynie Buckfast, Elgon i Primorski.

Córki matek reprodukcyjnych z roku 2017, po selekcji będą dostępne od 2019 roku.

Otrzymaliśmy niedawno nowy materiał Anatolski ale dopiero w przyszłym roku będzie pierwsza hodowla.

Pozdrawiam,
Leszek

Łukasz
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 02 sie 2017, 21:13

A sprzedajecie może teraz unasienione matulki z linii AS30, MKN160 czy B319?

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 02 sie 2017, 21:35

Dziś wieczorem wyjąłem ostatnie MKN160 na jutrzejsze wysyłki, B319 tez już nie ma.
Zadzwoń do Eweliny i zamów AS30 na przyszły tydzień jeśli potrzebujesz.
502575960

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 20 kwie 2018, 19:37

Zamówiłem te matki od pana Leszka, które będą w maju,mam też rodzinę (kupiłem w zeszłym roku odklad z matką Buckfast pochodząca od pana Polbarta). Bardzo silna rodzina.Chcialbym tu Kolegów zapytać na ilu korpusach trzymać gniazdo (ul wielkopolski)?
Pozdrawiam
nobikarina
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 20 kwie 2018, 19:53

Leszku z całym szacunkiem ale te twoje matki majowe repki to tak jak granie w totka, pewności nie ma co się trafi. Przy takim miksie nie można być pewnym niczego.
Każdy się podnieca jakie to cudowne matki a ja mam pytanie co się stanie jak klient kupi taką rep i córki po niej okażą się (pitbul aga3) jakie jest wasze podejście do ewentualnej reklamacji.

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 21 kwie 2018, 09:21

marcinbzyk pisze:Leszku z całym szacunkiem ale te twoje matki majowe repki to tak jak granie w totka, pewności nie ma co się trafi. Przy takim miksie nie można być pewnym niczego.
Każdy się podnieca jakie to cudowne matki a ja mam pytanie co się stanie jak klient kupi taką rep i córki po niej okażą się (pitbul aga3) jakie jest wasze podejście do ewentualnej reklamacji.

Kolego Marcinbzyk, według twojego doświadczenia to np.matki czerwcowe, lipcowe są łagodniejsze?Mam dziecko 6-latka,a ogród w kwiatach,samych jabłonek z 80szt.a gdzie reszta, wypadałobyby mieć pszczółki w miarę łagodne.A jeszcze pytanko,na ilu korpusach trzymać gniazdo Buckfast?ul wielkopolski,albo Ostrowskiej.
Pozdrawiam
nobikarina
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 21 kwie 2018, 20:48

Tu nie chodzi o matki użytkowe. Aby mieć łagodne rodzimy trzeba systematycznie likwidować rodziny agresywne a najbardziej ich trutnie. A od rodzin łagodnych wymagać aby trutni tam było jak najwięcej po 3-4 sezonach powinno być już ok.
A pytanie dotyczy Leszka. Szanowny Polbart sprzedaje matki unasiennione naturalnie z wolnego lotu z mają jako reproduktorki. Dlatego się pytam jaka jest gwarancja jakie jest ich poglowie i co gdy córki po nich dają poglowie agresywne?

pleszek

Postautor: pleszek » 21 kwie 2018, 21:01

Nobikarina pisze:
marcinbzyk pisze:Leszku z całym szacunkiem ale te twoje matki majowe repki to tak jak granie w totka, pewności nie ma co się trafi. Przy takim miksie nie można być pewnym niczego.

Kolego Marcinbzyk, według twojego doświadczenia to np.matki czerwcowe, lipcowe są łagodniejsze?

Czy w maju czy w czerwcu jak sie unasienni z diablem aniolki nie beda .

Mam dziecko 6-latka,a ogród w kwiatach,samych jabłonek z 80szt.a gdzie reszta, wypadałobyby mieć pszczółki w miarę łagodne.A jeszcze pytanko,na ilu korpusach trzymać gniazdo Buckfast?ul wielkopolski,albo Ostrowskiej.
Pozdrawiam
nobikarina

Widzisz tak sie sklada ze teraz mam ramke 210 i 230 wysoka moge Tobie napisac tak jak jest dobry pozytek np. rzepak puszczam matki na 2 korp 210 czy na 230 i jeszcze nigdy mi matki nie zaczewily 2 korp dolny korp zaczewiony caly a w gornym zalezy 3 do 5 ramek czewiu reszta zalana miodem matki BF . Po rzepaku juz krata na dolny korpus i matka czewi juz tylko na jednym .

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 22 kwie 2018, 16:20

pleszek pisze:
Nobikarina pisze:

Kolego Marcinbzyk, według twojego doświadczenia to np.matki czerwcowe, lipcowe są łagodniejsze?

Czy w maju czy w czerwcu jak sie unasienni z diablem aniolki nie beda .

Mam dziecko 6-latka,a ogród w kwiatach,samych jabłonek z 80szt.a gdzie reszta, wypadałobyby mieć pszczółki w miarę łagodne.A jeszcze pytanko,na ilu korpusach trzymać gniazdo Buckfast?ul wielkopolski,albo Ostrowskiej.
Pozdrawiam
nobikarina

Widzisz tak sie sklada ze teraz mam ramke 210 i 230 wysoka moge Tobie napisac tak jak jest dobry pozytek np. rzepak puszczam matki na 2 korp 210 czy na 230 i jeszcze nigdy mi matki nie zaczewily 2 korp dolny korp zaczewiony caly a w gornym zalezy 3 do 5 ramek czewiu reszta zalana miodem matki BF . Po rzepaku juz krata na dolny korpus i matka czewi juz tylko na jednym .

Dzięki za odpowiedź,na pewno wypróbuje ja też mam rankę 230,a chciałbym może w przyszłym roku zrobić kilka Langstrthow 3/4, wszyscy tak chwalą gospodarkę na nich.
Pozdrawiam
nobikarina.
Czesław Niemen

Wróć do „Rasy i linie”