Ocena linii matek pszczelich od Polbarta

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 13 lip 2014, 03:11

Wszystkich, którzy dysponują już pogłowiem, po królowych otrzymanych w tym roku i również poprzednich latach proszę o szczerą ocenę linii.
Dla wszystkich, którzy nadeślą swoje spostrzeżenia na matkipszczele@gmail.com i jednocześnie umieszczą je na Forum Miodka, w przypadku zamówień na 2015 rok obniżka cen matek z 25 na 15 zł bez względu na ocenę, jesli tylko zechcą jeszcze zamawiac matki.
Proszę podawać w mailu nick z forum, imię i nazwisko i adres wraz z nr telefonu.

Pozdrawiam,
polbart

MARBERT

Postautor: MARBERT » 14 lip 2014, 19:50

Warunki oceny są ważne. UN czy NU?
Ja w tym roku nie bardzo mam co oceniać w większości bidulki przepadły w locie godowym.

Z ubiegłego roku Elgony NU:
-jeden rewelacja
-jeden słaby
-pozostałe średnia jak u buckfastów. Ale rewelacja w stosunku do minesot. (te w mych warunkach jak nie ma spadzi trzeba karmić).

Ale ten rok jest pokręcony.

Za pierwszy post liczę na 3szt Elgonów unasiennionych za normalną cenę szybko.Jak się da oczywiście!

POZDRAWIAM MARBERT

Peter Rabbit

Re: Ocena Polbarta

Postautor: Peter Rabbit » 14 lip 2014, 20:42

Kupiłem po raz pierwszy w tym roku 5 Elgonów i 1 Bf, wszystkie NU. Trzy Elgony niestety straciłem w różny sposób, rabunek i zaginięcie w czasie lotu godowego. Z matek, które zostały jestem zadowolony. Matki czerwią ładnie i równo, pszczoły które się po nich wygryzły są spokojne, dobrze trzymają się plastra. Trudno powiedzieć jak noszą bo to jeszcze za wcześnie. Może jak będzie spadź w Górach Świętokrzyskich to będę coś mógł powiedzieć.
Na pewno w przyszłym roku zamówię matki Elgony i Primorskie niezależnie od promocyjnej ceny.

bonluk
Kontaktowanie:

Postautor: bonluk » 14 lip 2014, 20:57

Spadź w Górach Świętokrzyskich już była dwa razy po tygodniu czasu. Teraz przerwa ale przy takiej pogodzie ruszy znowu. Ze spadzią jest tak, że występuje punktowo i w tym roku zaobserwowałem to idealnie. 5-6 km w głębi lasu jeden wielki szum od pszczół. Bliżej brzegu cisza i spokój. Przejazd na inne pasieczysko w innym miejscu i znowu szum i ruch w lesie i na pasiece

Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Postautor: Creaz » 14 lip 2014, 21:46

W tym roku zamówiłem 10 matek nieunasienionych. 5 BF i 5 Elgonów. Jak część z kolegów wie w okresie unasieniania miałem wytrucie na rzepaku i pewnie to też wpłynęło na ilość matek, które wróciły do domu ;(. Jedną matkę Elgon pszczoły ścięły (nie zauważyłem matecznika i otworzyłem klateczkę), dwie inne prawdopodobnie nie wróciły z lotu godowego. Buckwasty poradziły sobie znacznie lepiej. Unasieniły się 4 na 5, a Elgony 2/5. Teraz krótka charakterystyka tych matek:
BF - jak na razie miałem inne gatunki pszczół. BF naprawdę mile mnie zaskoczyły jeśli chodzi o czerwienie. Ramki wielkopolskie są zaczerwione praktycznie w 100%. Rodziny rozwijają się bardzo dobrze. W tym samym czasie również tworzyłem odkłady z innymi matkami. BF zdecydowanie je wyprzedziły. W tej chwili są na 9-10 ramkach, a inne porównywalne na 7-9. Pszczoła spokojna, choć nie odbiegają od innych, które mam w pasiece. Przyznaję jednak, że bardzo dobrze trzymają się plastra i nawet w pogodę dość wietrzną nie miałem żadnych problemów z tą pszczołą.
Elgon - Mogę ocenić tylko pozostałe 2 matki. 1 czerwi praktycznie identycznie jak BF - od deski do deski ;). Druga wydaje się słabsza, czerwi gorzej i rodzinka ma mniej pokarmu, co pewnie ma wpływ na czerwienie. Podkarmiałem dodatkowo aby miały więcej zapasu. Mimo tego czerwi gorzej. Zasiliłem je czerwiem z innej rodziny, zobaczymy jak sobie poradzą. Wiem, że ocena po 2 matkach NU to żadna ocena. Za dużo przypadku.

Na przyszły sezon zamówię na pewno BF i Primorską. Jestem ciekaw tej pszczoły.

paluch

Postautor: paluch » 22 lip 2014, 16:33

Witam
Ja kupiłem w maju 5 Primorskich i 5 Gruzinek.
Po loci godowym wróciło 4/5 Primorskich i 1 Gruzinka :(
Wszystkie matki czerwią ładnie i w zależności od siły odkładu do którego poszły są na 8-10 ramkach WLKP.
Tydzień temu pszczoły wymieniły 1 Primorską.
Primorska - prężnie się rozwija, matka ładnie czerwi, łagodna dobrze trzyma się plastra
Gruzinka - matka ładnie czerwi, dobrze trzyma się plastra, w okresie słabego pożytku mimo wszystko znajduje pożytek. Jedyny mankament troszkę bardziej agresywna ale tak bywa z Kaukazami no i trudno ocenić na 1 matuli.

Panie Leszku ale co ja się nakląłem przy wyszukiwaniu tych nieznaczonych matek. Myślę że kupujący powinien mieć możliwość wyboru matki znaczonej lub nieznaczonej. Niektórzy dopiero zaczynają przygodę z pszczołami :).

Mam w pasiece pszczoły od Polbarta, M.Lewandowskiego, Chachułów, Lewkowicza, Smaruja, Trzybińskiego (dramat), M.Guzery o BCF z Niemieckiej hodowli więc będzie co porównywać w następnym roku.

Pozdrawiam

MARBERT

Postautor: MARBERT » 22 lip 2014, 19:12

Napisałem:
Za pierwszy post liczę na 3szt Elgonów unasiennionych za normalną cenę szybko.Jak się da oczywiście!

________________________________________________________________________________________

Dziś listonosz przyniósł ale mi głupio......... za normalną cenę miało być...... a nie gratisy.

POZDRAWIAM MARBERT

kolopik

Postautor: kolopik » 22 lip 2014, 20:59

Ja miesiąc temu stwierdziłem w rodzinie matkę trutową a właściwie trutówki, wykonałem rejs do Leszka (70 km) I dostałem za free MU B5.
Nic dalej nie powiem. To co się dzieje to szok.

mateusz

Postautor: mateusz » 22 lip 2014, 22:21

Witam, Ja wykonywałem odkłady w tym roku około 15 maja z matkami Elgon. W tym momencie są na dwóch korpusach wielkopolskich, i zbierają pierwszy miód. Dla mnie dużym zaskoczeniem jest łagodność, praca z nimi to przyjemność jak na razie, ale więcej będę mógł powiedzieć za rok :) Dużym plusem jak dla mnie są klateczki przypominające mateczniki, przyjęcia w takich klateczkach są lepsze niż w zwykłych, a matki po unasienieniu są duże więc łatwo znaleźć :)

kolopik

Postautor: kolopik » 22 lip 2014, 23:44

To powiem więcej bo pewnie dłużej pszczelarzę niż Leszek a zadałem mu durne pytanie ? Jak tą klateczkę zawiesić między plastrami ?
Q....a. Najpierw był zszokowany a potem mi wytłumaczył.

ja-lec

Postautor: ja-lec » 23 lip 2014, 20:04

kolopik pisze:To powiem więcej bo pewnie dłużej pszczelarzę niż Leszek a zadałem mu durne pytanie ? Jak tą klateczkę zawiesić między plastrami ?
Q....a. Najpierw był zszokowany a potem mi wytłumaczył.

Bardzo prosto ja ją wciskam w ramkę i wygląda jak plastikowy matecznik a co powiedział Leszek jeżeli to nie tajemnica.

Awatar użytkownika
gasimar

Postautor: gasimar » 29 lip 2014, 21:28

Elgon od Polbarta dotarł do mnie na początku czerwca, trafiłem na ładną pogodę i po tygodniu matka już była unasienniona w uliku. Poddałem do odkładu. Oto jedna z ramek zaczerwionych przez matkę Elgon.

MARCELI

Postautor: MARCELI » 31 lip 2014, 09:59

U mnie aż tak różowo nie było. Matki dostałem bardzo wcześnie, chyba coś w połowie maja, a może i wcześniej. Dokładnie nie pamiętam. Tu wielki plus. 2BF, 2 Primorska, 2 Elgony w jednej przesyłce. Wszystkie się unasienniły. Matki ładnie czerwiły, ale niestety po jakimś miesiącu pszczoły je powymieniały. Została mi tylko 1 Primorska i 1 Buckwast. Pszczoła spokojna plenna i miodna. Pszczoła Primorska bardzo ładnie rozdziela miodnię od rodni w leżakach. Niestety Elgona już nie mam, a to na nim mi najbardziej zależało w celach porównawczych.

buniaczek

Postautor: buniaczek » 31 lip 2014, 10:49

W 2013 kupiłam od Pana Leszka kilkanaście mateczek. Chciałabym napisać o elgonie . Poddałam ją późno do słabej rodzinki . Zazimowałam na 2 ramkach dadanowskich. Przezimowała pięknie. Z wiosny dałam im węzę 4,9 .Jedną ramkę dobrze odbudowały z drugą jakby miały problem. Po wymianie na 5,1 radziły sobie dobrze i szybko weszły w siłę. Pszczółka nieduża i łagodna a do tego pracowita .

bedar

Postautor: bedar » 03 sie 2014, 18:13

W tym roku kupiłem od POLBARTA dwie mateczki NU do odkładów BF i Primorski. BF unasienniła się i teraz pięknie odkład się rozwija, a PRIMORSKI zaginęła przy oblocie. Szybko dokupiłem następna i ten odkład tez teraz pięknie się rozwija. Taki rozwój odkładów i miła oraz szybka obsługa u POLBARTA przekonuje mnie by w przyszłym roku ponowić zakup mateczek u Pana Leszka
Darek

bonluk
Kontaktowanie:

Postautor: bonluk » 07 sie 2014, 15:13

Z tego roku mam mało matek od Leszka bo 4 NU B5 i dwa gratisy UN ELXB które dopiero zaczynają się rozczerwiać na odpowiednim poziomie. Co do jednodniówek unasienniły się bardzo szybko. Czerwią równo, zwarcie i jestem z nich zadowolony. Siedzą w odkładach które zostaną połączone przed zimowlą i zastąpią matki, które mnie rozczarowały... Kontakt i obsługa jak zawsze na najwyższym poziomie. Jeśli nie można bezpośrednio nawiązać kontaktu z Leszkiem to miła Pani wszytko wyjaśni i przekaże informację a Leszek oddzwoni.
Dla mnie ocena Polbarta może być tylko jedna solidna firma. Możliwość nabywania matek od Leszka, który wzbogaca pule genów najlepszym materiałem ze świata czasem z dalekich zakątków oraz testuje różne rasy, linie i dzieli się swoimi spostrzeżeniami jest chyba największym atutem...
Dzięki Leszku za mateczki i za wiedzę której nie chowasz przed pszczelarzami a starasz się w prosty i przyjemny sposób przekazać ją tym mało doświadczonymi i zielonym...

zbyszek

Postautor: zbyszek » 09 sie 2014, 13:28

przestańcie tyle kadzić !
trochę krytyki by się przydało :-)

pozdrawiam
zbyszek.
pozdrawiam,
zbyszek

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 09 sie 2014, 21:59

No właśnie.

Poza tym, jak widzę, źle sformułowałem temat.
Powinno być "Ocena linii matek pszczelich od Polbarta"
Proszę uprzejmie Pana Administratora o zmianę.

Pozdrawiam,
polbart

CYNIG
Kontaktowanie:

Re: Ocena linii matek pszczelich od Polbarta

Postautor: CYNIG » 09 sie 2014, 22:28

To ja pozwolę sobie napisać o nieco starszych matkach od Leszka (o ile pamiętam dwu/trzy letnie)

Primorskie - piękna pszczoła z leciutkim pomarańczowym zabarwieniem. Czerwi intensywnie i co ważne w mojej sytuacji bardzo łagodna. Podkurzacz gaśnie przy tych pszczołach. Pociągnięte po nich matki podtrzymały cechy użytkowe

Gruzinka - rozwój późniejszy, bardzo mocno penetruje teren w poszukiwaniu pożytku. U mnie skutkowało to skargami od sąsiadów bo mieli pszczoły w pokojach przy otwartych oknach :) Bardzo mocno kituje, pozyskuję od nich propolis.

Macedonki - jak już pisałem u mnie były niewypałem, pociągnięte po nich matki także nie poprawiły swoich cech. Rodziny słabe, do siły dochodziły na akację, przy złej pogodzie dość ostre, słabo reagujące na dym. W rodzinach z tymi matkami stwierdziłem grzybicę wapienną. U mnie do likwidacji.

Elgony - czerwi intensywnie ale bez jakiegoś skrajnego szaleństwa, pszczoły bardzo łagodne, podobnie jak u primorskich podkurzacz gaśnie :)

Krainkę mam jedną to nie jest ilość na której można budować opinie

Fenix

Re: Ocena linii matek pszczelich od Polbarta

Postautor: Fenix » 11 sie 2014, 23:30

Leszku jak bardzo Cię lubię, tak szczerzę musze napisać, że totalnie nic mi się nie udało u mnie z Twoich matek, mialem je w zeszłym roku od Ciebie i na ten nic kompletnie nie zostało, ze 2 czy 3 wrociły z lotu godowego, ale z jakis powodow te matki ginęły zaznaczam, że nie zaglądnąłem do rodzin po stwierdzeniu, żę zaczęły czerwic, i po 3,4 tygodniach okazało się, że ich nie ma, nie potrafię tego wytłumaczyć, a jak ma być szczerze, tak szczerze piszę jak było pozdrawiam
Sylwek
Nie ufaj nikomu, pszczoły to interes jak jesteś niepotrzebny to dowiesz się o tym

Wróć do „Rasy i linie”