Ul nieocieplany ze sklejki na dennicy osiatkowanej

modrzew

Ul nieocieplany ze sklejki na dennicy osiatkowanej

Postautor: modrzew » 19 sie 2014, 22:00

Ul wielkopolski o ramce 18cm, na dwóch korpusach, sklejka o grubości 34mm. Dennica jest osiatkowana. W daszku nie ma otworów wentylacyjnych,jest tylko powalka z otworem. Mieszkam w woj. podlaskim gdzie temp. zimą potrafi spaść do -30*C. To moja pierwsza zimowla.
Pytanie brzmi: Czy rodziny o średniej sile dobrze przezimują w takim ulu? Mam wątpliwosci glównie co do dennicy osiatkowanej. Lepiej zimowac na siatce czy zamkniętej dennicy? Interesuja mnie opinie kolegów ktorzy zimowali na dennicy osiatkowanej w ulu z jednej deski w warunkach podobnych do moich. Z góry dzieki.

manio:)

Re: Ul nieocieplany ze sklejki na dennicy osiatkowanej

Postautor: manio:) » 20 sie 2014, 15:39

Nie ma lepszej zimowli, nawet w naszych warunkach ( Ełk V strefa klimatyczna) u mnie dochodzi jeszcze wysoka wilgotność i wiatr od jeziora. Warto postawić pod spodem pusty półkorpus żeby nie dmuchało od spodu i ptaszki nie niepokoiły kłębu . Można też dać pod siatkę blachę, tak żeby została przestrzeń wentylacyjna - o tym pisałem TU
Nie pogarsza to warunków wentylacji , a pozawala na obserwację np. osypu warrozy.

modrzew

Postautor: modrzew » 20 sie 2014, 20:04

Dzieki za odpowiedz. Zrobiłem dennice osiatkowaną żeby zimować na siatce ale stary znajomy pszczelarz troche mi namieszał w głowie (on zimuje na normalnej dennicy w ulu ocieplanym), tak ze miałem wątpliwości czy na nasze ostre zimy to dobry pomysł. Planowałem dać pod gniazdo pusty korpus. Wiem że otwór w powałce musi być zamknięty tak żeby nie było komina. Daszek mam nieocieplony. Czy potrzebna będzie jakieś ocieplenie od góry na powałce? Myślałem żeby na powałkę położyć pusty korpus i ocieplić gniazdo od góry. Wylotek zostawić otwarty ma maksa? Pozdrawiam

Tulicki

Postautor: Tulicki » 20 sie 2014, 21:01

Przy dennicy osiatkowanej zmniejsz wylotek o 2/3. W czasie zimowli myszy mogą zrobic niewąski bałagan.

modrzew

Postautor: modrzew » 20 sie 2014, 21:36

Myślałem że mysz się nie przecisnie jeżeli wylotek ma 8mm wysokości

Postautor: manio:) » 20 sie 2014, 22:03

Wylotek mam zimą na jedną pszczołę, wentyluje się przez siatkę . Mysz polna nie wejdzie , ale są takie malutkie myszki lub owadożerne ryjówki które wlazą niemal przez każdą dziurkę a 8mm wysokości to nie przeszkoda - jak drewno to i rozpiłować umie . Niepokoi pszczoły , niszczy plastry. Kłąb się rozluźnia , pszczoły zaczynają jeść i w końcu się osypują z głodu lub zaperzenia.

modrzew

Postautor: modrzew » 20 sie 2014, 23:02

A co do ocieplenia powałki? Dodam tylko ze moja powałka zrobiona jest z cienkiej sklejki chyba 4mm.

Postautor: manio:) » 20 sie 2014, 23:06

Ocieplenie mam głównie z myślą o letnich upałach, zimą nie ma potrzeby nic ocieplać, ale po oblocie to bym zrobił jak piszesz.

darek206

Postautor: darek206 » 21 sie 2014, 05:57

Mam 3rok ule niecieplane super sie zimuje w tym roku bede zimowal 6 rodzin w ulach ze styroduru,sklejka jest droga.Jestem z Bialegostoku z okolic Kleosina,jak chcesz zobaczyc to zapraszam.

modrzew

Postautor: modrzew » 21 sie 2014, 22:41

Dzieki za zaproszenie Darek. Może kiedyś skorzystam,ale nie teraz bo jestem daleko od domu,a pasieką chwilowo zajmuje sie tato. Tomek Miodek zimuje swoje 18-stki na dwóch pełnych korpusach ramek. Robicie tak samo?

Darek2819

Postautor: Darek2819 » 26 sie 2014, 20:08

Witam. Odnośnie nieocieplanych uli z pojedyńczej deski nadal tyle zdań ilu pszczelarzy. Odnośnie zimowi nie ma raczej wątpliwości nie ma iż przebiega bardzo dobrze - wczesne przerwanie czerwienia- małe zużycie pokarmu - kontrola ilości warrozy a także brak wilgoci dzięki osiatkowanym dennicom .Sytuacja dobrze wygląda także wczesną wiosną , a mianowicie brak przedwczesnego czerwienia matek a co za tym idzie
brak "spadków " rodzin w przypadku nawrotu chłodów. W przypadku wykorzystania pożytków średnich i późnych myślę iż także brak różnic. Ciągle pojawiają się wątpliwości jednak odnośnie wykorzystania pożytków wczesnych i bardzo wczesnych- myślę tutaj o późniejszych gatunkach wierzby , mniszku kończąc na malinach.
Rzepaku niestety brak. Dla wielu pszczelarzy w stacjonarnych pasiekach pożytki kończą się na akacji a lipa stanowi jedynie około 20 % całych zbiorów. I Tutaj pytanie do Polbarta a także do Tomka oraz innych pszczelarzy którzy korzystają z wczesnych pożytków w ulach jednościennych. W pasiekach o których piszę nie można sobie pozwolić na traktowanie ich jako rozwojowe. Pytanie do was...a w szczególności do Polbarta gdyż wiem ,że posiada także "ciepłe" ule bodajże styropiany. Jak sprawa ma się z wczesnymi pożytkami jeżeli chodzi o wydajność miodową ? czy prowadziliście porównania przykładowo na rzepaku - ta sama pszczoła to samo stanowisko i porównanie ula jednościennego i np. styropianu. Chciałbym także o podanie regionu kraju w którym gospodarujecie. W moim przypadku jest to dokładnie centralna polska. Pozdrawiam !

modrzew

Postautor: modrzew » 29 sie 2014, 19:51

Również jestem ciekaw opinii Tomka i Polbarta na ten temat. Pozdrawiam

Gilian

Postautor: Gilian » 15 wrz 2014, 14:43

Korpusy ze sklejki 12mm tak zrobione aby były kompatybilne z normalnymi klepkowymi ocieplonymi 3cm styropianem korpusami. Potrzeba chwili wymusiła w lecie szybkie skręcenie kilku korpusów, takie były najprostsze do wykonania i najtańsze. Od dołu mają blaszane narożniki (2szt) aby nie przesuwały się na normalnych korpusach, od góry normalny korpus ładnie wchodzi na ten cienki. Stosowałem je w lecie jako nadstawkę miodową (są niesymetryczne wchodzi 11 ramek lub 10 z większymi odstępami i tak dawałem). Teraz znalazły zastosowanie w dwóch układanych rodzinach ułożonych z dziewięciu 5ramkowych ulików odkładowych. Korpusy te dałem na spód, na dennicy osiatkowanej, potem krata, korpus normalny (ocieplony).

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 16 wrz 2014, 07:19

Czy aby sklejka to taki najtańszy materiał? Ja bym się z tym nie do końca zgodził. Jeżeli chodzi o wytrzymałość to tak, drewno lite może się schować, ale jak dla mnie cena nie jest niska

modrzew

Postautor: modrzew » 29 wrz 2014, 23:17

Sklejka nie jest najtańsza, to prawda, ale akurat odpadów tego materiału miałem dosyc sporo. Pomalowałem je olejem zewnetrznym do tarasów.
Pytanie: co myślicie o zimowli w ulu nieocieplonym ze sklejki o grubości 18mm na dennicy osiatkowanej? Zimował ktoś w tak cienkich ulach na siatce?

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 30 wrz 2014, 06:57

Nie zimowałem ale wg mnie powinno być ok. Zimują na drewnianych 25mm a spójrz że sklejka to inny materiał (gęstość) Aleeeeee niech się wypowiedzą koledzy z doświadczeniem w tym temacie.

Mariuszczs

Postautor: Mariuszczs » 30 wrz 2014, 07:10

Znam starszego Pana który bardzo długo zimuje na osb w tej samej grubości. Osiatkowanych dennic nie ma ale porobił wstawki wentylacyjne z boków dennic. Zimowla bdb i gotowe ma zawsze na wywóz na rzepak .

modrzew

Postautor: modrzew » 06 paź 2014, 20:12

Ktoś jeszcze ma podobne doświadczenia w zimowli w tak cienkich ulach?
Wydaje mi się ze grubosc korpusu nie ma az tak dużego znaczenia jezeli bedzie on stał na dennicy osiatkowanej...ale może się mylę.

Nacek

Postautor: Nacek » 07 paź 2014, 08:49

Owszem będzie miała ale nie zimą tylko latem kiedy np postawisz ule na polu w pełnym słońcu.
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

CYNIG
Kontaktowanie:

Postautor: CYNIG » 07 paź 2014, 09:04

Piszesz to z własnego doświadczenia??

Wróć do „Ule”