Dobre ule?

Jakub_N

Dobre ule?

Postautor: Jakub_N » 19 paź 2014, 14:31

Na wiosnę mam zamiar kupić ul WZ u pana Dyrdy. Już od dłuższego czasu to rozważałem.
Moje pytanie brzmi: czy te ule są dobrej jakości i warte polecenia?
Proszę nie komentować tego ,że wybrałem WZ.

pleszek

Re: Dobre ule?

Postautor: pleszek » 19 paź 2014, 16:08

Czyli już wybrales typ ula i nie ma o czym pisać .

Jakub_N

Postautor: Jakub_N » 19 paź 2014, 17:15

Pytam czy ten producent uli jest jakościowo dobry. Napisałem ,że mam zamiar ale czyjaś opinia może to zmienić!

daniu

Postautor: daniu » 21 paź 2014, 20:59

dzień dobry! Teraz to nie wiem czy ktoś jeszcze dziala w ulach nowych WZ. Jak ma stare to musi dopóki dobry stan. To Twój wybór

zubrad

Postautor: zubrad » 21 paź 2014, 23:04

Mam ule wielkopolskie od P.Dyrdy i są bardzo solidnie wykonane. Myślę , że inne typy uli też tak wykonuje.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 22 paź 2014, 07:23

Ja nie mam uli od tego Pana robię sam, ale na podstawie tego co czytam na forach nie spotkałem się chyba ze złą opinią.

Jakub nie chcę komentować Twojego wyboru, ale przez zimę przemyśl na spokojnie jeszcze raz temat "typu ula". Mam i warszawskie mam i korpusowe więc mam porównanie.

Pozdrawiam

Fenix

Postautor: Fenix » 22 paź 2014, 07:43

Potwierdzam to co pisze dudi, ja na jesień 6sztuk warszawiaków zwykłych przywiozlem i to tylko dla pszczół, które w nich mieszkają. nie cofać się do czasów dziadków lub wujow to przemysł to. Ja w nowoczesnej gospodarce nie wyobrażam sobie tych uli a jak zechce się jeszcze jeździć z nimi to zdrowia i szczęścia i po kilku sezonacy prosić o kręgosłup na refundację.

Pozdrawiam Sylwek
Nie ufaj nikomu, pszczoły to interes jak jesteś niepotrzebny to dowiesz się o tym

Awatar użytkownika
piotrek77251

Postautor: piotrek77251 » 22 paź 2014, 19:58

Potwierdzam przedmówców, na ramce warszawskiej pracuje się bardzo źle ciężko po prostu jest wyjąć wysoką ramkę nie ocierając nią o ścianki co może doprowadzić do zgniecenia nawet i matki. Ciężko też jest taka ramkę obrócić ze strony jednej na drugą na wlkp. to całkiem inaczej wygląda. Plusem jest to że to rama wysoka i zimowla jest lepsza na wąsko-wysokiej. Ale sama budowa ula nie jest na pewno robiona pod wędrówki. Czasy mamy takie i matki mamy takie i pożytki mamy takie że powinniśmy wykorzystywać inne typy uli mówię o ulach korpusowych gdzie ramka jest szeroko-niska. Ja rok temu jako początkujący dałem się namówić na dwa warszawiaki, są nawet w niezłym stanie technicznym, ale czas jaki poświęcam na obrobienie tych 2 warszawiaków starczył by na obrobienie z 6-8 wielkopolskich korpusowych oczywiście. Na wiosnę będe przekładać rodzinę z jednego warszawiaka drugiego zostawię bo mam ramki świeże i mi trochę szkoda zaraz dawać je do przetopienia.
Tak więc reasumując nie idź w ule leżaki. Wybór należy do Ciebie, aha i jeszcze jedna mądrość którą wiele osób mi zawsze powtarza za każdym ulem stoi ktoś jeszcze - pszczelarz :)
Sprawcie pszczoły cud, żeby przelał miód :)
Nie znam się to się wypowiem :)

MARBERT

Postautor: MARBERT » 07 lut 2015, 17:33

Ale Jakub napisał WZ a ty piszesz o warszawskiej posz.

POZDRAWIAM

AlexBee

Postautor: AlexBee » 07 lut 2015, 18:53

Cześć Jakub_N.
A skąd jesteś ? jaki region Polski ?

piotr27x

Postautor: piotr27x » 10 lut 2015, 08:57

czemu zle się pracuje? nie każdy musi mieć 200 uli i szybko je przeglądać , a może kolega chce mieć kilka warszawskich dla siebie i nie musi szybko. jak dla mnie wielkość ramki warszawskiej nie stanowi problemu matki tez jeszcze nigdy nie za gniotłem. kupuj warszawskie

Jakub_N

Postautor: Jakub_N » 12 lut 2015, 20:15

AlexBee - Ja jestem z Mazowieckiego , 60 km od Warszawy ,Kurpie zielone. Większość pszczelarzy tutaj pracuje na tych ulach jak i mój mistrz.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 17 lut 2015, 20:08

matki ani pszczół nie zgnieciemy jeżeli ramka wz ma tzw dolne wąsy gospodaruję na wz od 17 lat jednak moje ule są trochę ulepszone wg pomysłu pana radomskiego który napisał książkę 80 lat wśród pszczół dennica jest pochyła do wylotka wylotek wys na 6 cm dwie wkładki wylotowe ul dwu rodzinny po11 ramek każda pół nadstawki ramki 15 cm wys szer 24 cm gr 35 mm drzwiczki boczne oszklony zatwór dzielony na zawiasku za nim ramka pracy daszek na zawiasach podkarmiaczki górne beleczki odstępnikowe dodatkowa wkładka wylotkowa tzw zimowa w której wylot pszczół jest tylko w pionie 6 cm wys pomiędzy wkładkami letnimi a zimowymi jest przerwa 1-2cm powietrze zimom tak jak i słońce nie wpoda wprost do ula na zime zatwór oszklony wyjmujemy gdyż para wodna tworzyła by powłoke lodową a wkładamy zatwór słomiany lub inny ule te są ulami nie takimi ciężkimi jednakrze są to ule raczej dla pasiek stacjonarnych w żadnym jednak ulu nie zobaczymy tak dokładnie jak matka znosi jajka a jak świta ją karmi ani tańca pszczół ani budowy na ramce pracy przez pszczoły gdyż żadne ule tzw nowoczesne nie mają zatworów oszklonych i drzwiczek bocznych prosze o pytania na forum chętnie odpowiem na pytania kolegów dotyczące gospodarki na tego typu ulach
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Prundi

Postautor: Prundi » 20 lut 2015, 18:06

Od Państwa Iwony i Janusza Dyrdy mam ule Warsawskie poszerzane leżaki oraz korpusowe. oraz wielkopolskie korpusowe. Wykonanie jest zajebiaszcze. Bardzo solidna firma. A mam tych uli od nich około 30 sztuk. Pozdrów ich odemnie :)

Wróć do „Ule”