MINI plus

ZDZISŁAW

Re: MINI plus

Postautor: ZDZISŁAW » 12 mar 2015, 07:53

No widzisz ,mozna ? .Bardzo sie ciesze że sie udał eksperyment ,z drugiej strony to nic trudnego tylko trzeba pokonac bariere mentalna .

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 26 mar 2016, 10:48

wszyscy maja miniplusy. mam i ja na razie 20szt
Załączniki
DSC_0176.JPG
mini plus
DSC_0176.JPG (78.57 KiB) Przejrzano 2185 razy

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 20 sty 2018, 17:08

Na prośbę marcinabzyka wrzucam fotke z jego mini plusami
Załączniki
fm.jpg
fm.jpg (84.92 KiB) Przejrzano 992 razy

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 20 sty 2018, 19:05

Korpus z drewna. Dennica osiatkowana i pełna daszek i podkarmiaczka.
Ogólnie super ulik ramka ma wymiar 20.5 na 18,5 w korpus wchodzi 6 ramek.
Zimuje w tym roku 4 rodzinki w takich ulikach na 2 korousach na siatce. Polecam szczerze.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 21 sty 2018, 16:07

Na czym polega dobrodziejstwo mini-plusów ? To za jasną.... nie potrafię zrozumieć.
Rozumiem że jeśli ktoś z jakichś tam powodów , zdecydował się na jakąś dziwną radziecką ramkę 50×50 czy inną warsiawską :) to taki mini+ ma sens. Napewno jest bardziej praktyczny jak typowy ulik weselny. Tyko po jakiego grzyba, posiadacze uli korpusowych pchają się w ten system ?
Nie lepiej taki - cztery strony świata? I ramka jaką mamy?
Nie lepiej, zamiast 20 daszków do mini plusa mieć pięć standardowych ?
Nie lepiej, zamiast 20 dennic do mini plusa - pięć lekko zmodyfikowanych?
Nie lepiej, zamiast 120 ramek do mini plusa - 40 standardowych?
Itd.itd.itd.

Wypraktykujcie takie - cztery strony świata, a pomysły z mini plusami Wam szybko wywietrzeją.
Z uszanowaniem
Apiholik

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 21 sty 2018, 16:36

Miałem te polbartowe 4-ki i dla mnie to nie ma sensu.
1 problem z podkarmianiem nie wiadomo jak to karmić.
2 często gęsto jak jest mało pszczoły siedzą na połowie ramek.
3 bardzo ciężko wybrać odpowiednie 2 ramki do zasoedlenia aby było wszystko miód pyłek i czerw
4 często gęsto matki się zalatuja
5 zdarzało się ze jak dałem mało pszczoły niedogrzaly czerwiu
Tu ma problemu z ogrzewaniem mała ramka korpus kwadrat i najważniejsze można zimowac.

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 21 sty 2018, 20:13

ten system sprawdza sie szczególnie w przypadku całego cyklu hodowli matek tzn:
- zagospodarowanie niesprzedanych matek NU
- celowe unasienianie
- przetrzymywanie matek przez zime

Na wiosne mamy z 1 zazimowanej rodzinki ok 3-4 korpusów na poczatku maja do podłożenia matki [wtedy nie jest obojętnym fakt jaka to jest rodzinka ]

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 21 sty 2018, 20:20

Ja to widzę jako samowystarczalny system do unasienniania, przetrzymywania, zimowania matek i to tyle. Szykuje 50-60 kompletów na wiosnę w połowie maja start bardzo mi się podoba ten system namawiam i zachęcam. Komu nie odpowiada niech nie kopiuje.

Awatar użytkownika
Krzyżak

Postautor: Krzyżak » 21 sty 2018, 20:24

To samo możemy osiągnąć na ramce gniazdowej. Zimujemy w układzie 2x5ramek w jednym korpusie. Na wiosnę możemy jedną matkę sprzedać lub spożytkować. W maju taka rodzinka spokojnie jest 20-30 ramkach /w zależności od wielkości/. Używając dennic 4-dzielnych mamy tyle rodzinek weselno/odkładowych ile chcemy. To wszystko bez wprowadzania nowej ramki, bez konieczności wprowadzania nowego innego sprzętu, itp.
Moim zdaniem pomysł miniplusów jest chybiony no chyba, że ktoś gospodaruje na jakieś dużej/wysokiej ramce typu Dadant czy Warszawska.

polbart
Kontaktowanie:

Re:

Postautor: polbart » 21 sty 2018, 20:25

ZDZISŁAW pisze:ten system sprawdza sie szczególnie w przypadku całego cyklu hodowli matek tzn:
- zagospodarowanie niesprzedanych matek NU
- celowe unasienianie
- przetrzymywanie matek przez zime

Na wiosne mamy z 1 zazimowanej rodzinki ok 3-4 korpusów na poczatku maja do podłożenia matki [wtedy nie jest obojętnym fakt jaka to jest rodzinka ]

Zdzisławie,

Ten system ( czwórkowy ) jest dedykowany przede wszystkim dla tych, którzy pragną powiększyć pasiekę i szybko doprowadzić odkłady do siły. Można w nim oczywiście unasienniać matki ale dla całego cyklu unasienniania matek lepsze są "ósemki". Czterech matek w jednym korpusie nie przetrzymuje się przez zimę aczkolwiek można na dwóch korpusach. To tak ogólnie w skrócie.

Pozdrawiam,
Leszek

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 21 sty 2018, 20:27

Z całym szacunkiem dla ciebie takie odklady zimuje się po to żeby je sprzedać na wiosnę. Taki odklad 2#5 ramek na akacji jest pelnoprawną rodzina a nawet ja przewyższa.
Temat tyczy się mini plus

Awatar użytkownika
Krzyżak

Postautor: Krzyżak » 21 sty 2018, 20:29

Więc sam zauważasz, że taki system bije na głowę miniplusy, bo jest bardziej elastyczny, nie generuje dodatkowego sprzętu etc.
Mini plus ma ograniczenia a po co się ograniczać. ;)

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 21 sty 2018, 20:37

marcinbzyk pisze:Miałem te polbartowe 4-ki i dla mnie to nie ma sensu.
1 problem z podkarmianiem nie wiadomo jak to karmić.
2 często gęsto jak jest mało pszczoły siedzą na połowie ramek.
3 bardzo ciężko wybrać odpowiednie 2 ramki do zasoedlenia aby było wszystko miód pyłek i czerw
4 często gęsto matki się zalatuja
5 zdarzało się ze jak dałem mało pszczoły niedogrzaly czerwiu
Tu ma problemu z ogrzewaniem mała ramka korpus kwadrat i najważniejsze można zimowac.

Marcin,

Możesz karmić wszystkie 4 rodzinki jedną podkarmiaczką powałkową dopiero wtedy kiedy wszystkie matki się unasiennią. Rodzinki oddzielone kratą odgrodową poziomą.Pojedynczą rodzinkę w czwórce tworzy się z ramki jakiegokolwiek czerwiu i ramki z miodem lub z węzą w zależności od tego ile mamy miodu na ramce z czerwiem i w jakim stadium jest czerw a poza tym jaki mamy w danym momencie pożytek.
Jeśli masz za mało pszczoły tzn. ze popełniłeś błąd i dałeś jej za mało do poszczególnych rodzinek.
Po zrobieniu przed wieczorem czwórek przewieź je w inne miejsce najlepiej na pożytek.
Unasiennianie w czwórkach jest rewelacyjne, wszystko zależy od ich rozstawienia w terenie.
Sam przyznajesz, ze popełniasz błędy w rodzaju "dałem za mało pszczoły". Dawaj więcej pszczoły jesli robisz odkłady na miejscu ale to wiąże się z odlotem -pszczoły lotnej i koniecznością zapewnienia nowo utworzonym rodzinkom wody. Najlepiej po zrobieniu wywieźć.
Po zrobieniu czwórki w drugiej połowie maja, na nawłoci masz pszczół na 3-4 korpusy, rzecz jasna LN 3/4.

Pozdrawiam,
Leszek

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 21 sty 2018, 20:38

Powiem tak ja tych kosztów nie widzę ulik mi się zwraca po 1 unasiennionej matce. Nie robie ich tylko na 1 sezon to jest plan na najbliższe kilka lat a jak Żona będzie pomagać przy matkach to liczba będzie większa.
Mam 4 polbartowe, zrobiłem i dennice na 2 odklady, do unasienniania najbardziej odpowiada mi ten system i nic na to nie poradzę.
Przy 4 i 8
najgorsze jest podkarmianie nie wiadomo jak to zrobić te sloikczki przykrecane do korpusu jak dla mnie nie bardzo

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 21 sty 2018, 20:41

No cóż, jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki :-)

Awatar użytkownika
Krzyżak

Postautor: Krzyżak » 21 sty 2018, 20:43

Można kombinować w ten deseń:

podkarmianie_górne.jpg
podkarmianie_górne.jpg (58.3 KiB) Przejrzano 810 razy

podkarmiaczka_odkładowa.jpg
podkarmiaczka_odkładowa.jpg (40.53 KiB) Przejrzano 810 razy

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 21 sty 2018, 20:43

Leszku wam to pasuje jezdzicie z pszczolami na swoje punkty kopulacyjne. Ja jestem zmuszony wszystko trzymać pod domem z racji bardzo ograniczonego czasu. Wszystkie te zabiegi które mówisz ok tylko kłopot jest od zasiedlenia do momentu podjęcia czerwienią po prostu nie ma jak tego podkarmic. Dlatego ja robie juz tylko odklady 4-5 ramowe i nie ma problemu 2 odklady na jednym korpusie podkarmiaczka ramowa Anel i karmie kiedy chce. A unasienniania w mini i mi to odpowiada jako system.

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 21 sty 2018, 20:45

Krzyżak to co pokazujesz to tez jest dodatkowy sprzęt ;-).

Awatar użytkownika
Krzyżak

Postautor: Krzyżak » 21 sty 2018, 20:46

U mnie dodatkowa jest podkarmiaczka, u Ciebie cały ul z nową ramką.
Czujesz różnicę ? ;)

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 21 sty 2018, 20:50

Jak to mówią każda Sroka swój ogonek chwali. U nas w naszym pięknym kraju jest tyle systemów uli i sprzętu wszelakiego, że każdy wybierze coś dla siebie.
Krzyżak życzę powodzenia i wytrwałości w dążeniu do pszczelarstwa naturalnego powodzenia i pozdrawiam Marcin.

Wróć do „Ule”