Uproszczona dennica wielofunkcyjna

Awatar użytkownika
Talib

Uproszczona dennica wielofunkcyjna

Postautor: Talib » 18 gru 2013, 22:25

W Pasiece nr 4 z 2005 roku pan Janusz Mazurek opisuje swoje dennice wielofunkcyjne zachwalając zalety takiej dennicy. Nic nie pisze o wadach? Czy ktoś oprócz ww. autora kiedyś pracował na takich dennicach? Co o nich sądzicie?

swiwojtek

Re: Uproszczona dennica wielofunkcyjna

Postautor: swiwojtek » 18 gru 2013, 23:19

Wstaw chociaż zdjęcie.

Awatar użytkownika
Talib

Postautor: Talib » 19 gru 2013, 00:08

Zdjęcie nie jest moje, nie mogę nim dysponować, jest w Pasiece (www.pasieka.pl) 4/2005. Tam można je zobaczyć.

swiwojtek

Postautor: swiwojtek » 19 gru 2013, 09:42

Franciszek

Postautor: Franciszek » 19 gru 2013, 18:07

"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu”
„Głupio robi ten, kto nie czytuje gazet, ale jeszcze głupiej ten, kto wierzy we wszystko, co w nich wyczyta” (August von Schlözer, niemiecki historyk i publicysta, 1735-1809)

Wpisz do wujka Google: płociczno.com

bomy13

Postautor: bomy13 » 19 gru 2013, 20:16

Franciszku czy możesz coś więcej dlaczego tej dennicy mówisz NIE,przyznam że mnie ona zainteresowała,wielkim plusem jest to że nie trzeba podnosić korpusów w celu oczyszczenia dennicy,wystarczy wyjąć szybę i wymieść osyp,jeżeli znasz minusy to proszę podaj.

Franciszek

Postautor: Franciszek » 20 gru 2013, 08:37

„Głupio robi ten, kto nie czytuje gazet, ale jeszcze głupiej ten, kto wierzy we wszystko, co w nich wyczyta” (August von Schlözer, niemiecki historyk i publicysta, 1735-1809)

Franciszek

Postautor: Franciszek » 21 gru 2013, 07:09

Ponawiam pytanie: "co naprawde zobaczysz przez te szybke"?
Czy to, co zobaczyłbyś, wystarczy już do oceny czegokolwiek?
Podpowiem: będzie tam wcześniej czy później dzika zabudowa, która musisz wyciąć, a jeśli będziesz miał pszczoły o wysokim instynkcie higienicznym, to możesz tam nawet tych martwych nie zobaczyć - chyba, ze się mylę i znowu napiszesz, ze nic nie wiem?
Po co ta zbędna praca, której nie ma przy dennicy bez tych udziwnień?
itd., itp.
Ale na początek, to powinno wystarczyć, a w tych bardzo prostych pytaniach juz sa odpowiedzi.

p.s. Kol. bomy13 odpowiem na pw, jeśli tego zechce, a tutaj będę "cierpliwie czekał i czytał, co inni napiszą" - zgodnie ze wskazówka.

Awatar użytkownika
Talib

Postautor: Talib » 21 gru 2013, 14:12

Franciszku - poświęć 50 minut i pooglądaj. Tam są takie same dennice, tylko bez szybki, która Ci tak doskwiera.

Awatar użytkownika
Talib

Postautor: Talib » 21 gru 2013, 14:12

Sorry, w poprzednim wpisie nie dokleiłem linka do filmu
http://www.youtube.com/watch?v=FVk1LVQ5K98

bomy13

Postautor: bomy13 » 21 gru 2013, 19:15

balwro

Postautor: balwro » 16 sty 2014, 13:50

Nie posiadałem tego typu dennic więc praktycznych uwag nie mam.Patrząc z punktu teoretycznego moim zdaniem jest to super dennica dla pasieki stacjonarnej.Jeśli pszczelarz chce jak najmniej zakłócać pracę pszczół bez grzebania w gnieździe może ocenić stan rodziny poprzez wgląd od spodu gniazda.Dla starszego pszczelarza mającego problem z dźwiganiem to rewelacja bez potrzeby dźwigania korpusów w prosty sposób zachowujemy czystość dennicy.Dla niedoświadczonego pszczelarza idealna do oceny stanu rojowego rodziny.Jeden wgląd przez szybkę bez potrzeby rozbierania ula i już wiemy czy należy powiększyć gniazdo i dodać ramek
Można by ją było cokolwiek zmodernizować , a mianowicie wbudować siatkę i wysuwaną szufladę pod nią

Awatar użytkownika
olemiodek
Kontaktowanie:

Postautor: olemiodek » 16 sty 2014, 19:59

Ciekawa sprawa koledzy którzy nigdy nie mieli styczności z dennicą śp.Pana Mazurka mają najwięcej do powiedzenia.Ja posiadam takie dennice od 1987r.Są one widoczne na moich filmikach .Są to pierwsze osiatkowane dennice w Polsce .I na tamte czasy były bardzo postępowe mają więcej zalet niż wad.To były czasy w których warroza dopiero startowała. Pytania? proszę bardzo pomoc w konstruowaniu też :)

"Można by ją było cokolwiek zmodernizować , a mianowicie wbudować siatkę i wysuwaną szufladę pod nią":) To by miała dwie siatki panowie pofolgujcie.

Wróć do „Ule”