Mój ul jest najlepszy! Konkurs

ULMIX

Mój ul jest najlepszy! Konkurs

Postautor: ULMIX » 18 sie 2016, 22:37

Chciałbym w tym miejscu zaprosić kolegów do zabawy na temat uli w jakich gospodarujemy i dlaczego mój ul jest najlepszy.Proszę o opisy swojej gospodarki, uli w jakich gospodarujecie, mogą to być opisy tylko uli z czego są wykonane,opisy uli jak tanio wykonać ul domowym sposobem itp. Najciekawsze trzy wypowiedzi będą nagrodzone ramkami ze strony http://ulmix.com.pl/oferta.html do wyboru przez nagrodzonych.
I tak za;
1miejsce trzy komplety ramek do ula wskazanego przez nagrodzonego + wysyłka gratis
2miejsce dwa komplety ramek do ula wskazanego przez nagrodzonego + wysyłka gratis
3miejsce jeden komplet ramek do ula wskazanego przez nagrodzonego + wysyłka gratis
Zakończenie konkursu nastąpi na przełomie styczeń-luty. Oceny dokonam z paroma doradcami.
Zapraszam na stronę: http://ulmix.com.pl/oferta.html

piotrus82r

Re: Mój ul jest najlepszy! Konkurs

Postautor: piotrus82r » 20 sie 2016, 19:48

No to chyba pierwszy wpis ;)

Mój ul jest najlepszy, dlaczego ?
To bardzo prosta odpowiedź
Po pierwsze dlatego że wykonałem go własnoręcznie, od początku do końca
sugerując się tylko podpowiedziami min kolegów z forum, co najważniejsze
zrobiłem go tak jak chciałem żeby wyglądał czyli nie musiałem się ograniczać do tego co
oferują mi sprzedawcy, w skrócie uchylana tylna klapa dennicy i przedni wylotek na zawiasach
gdzie jeden ruch i mam zamknięte/otwarte i mogę spokojnie wywozić na pożytki, a i jednym ruchem
bez ingerencji w gniazdo np wiosną mogę ocenić jaką mam siłę rodzin. Dodatkowo wysoki daszek który niejednokrotnie
wykorzystuję po pierwsze przy podkarmianiu itp gdzie uchylam tylko korek i pszczółki mają dostęp do pokarmu
znowu bez niepotrzebnej ingerencji w gniazdo, po drugie traktuje go szczególnie na wyjazdach jako taki podręczny magazyn
gdzie trzymam np korki, zatwory, docieplenie dennicy, itp itd.
Po drugie moim pszczółkom też się widać spodobał bo z 4 odkładów dwa umieściłem w nowo wykonanych
ulach dwa we wcześniej posiadanych ( nawiasem mówiąc też własnoręcznie zrobionych z tym że posiadających
kilka wad które w nowych wyeliminowałem ) wracając do sedna te dwa w nowych ulach ładniej się rozwinęły
i nawet cokolwiek miodu jeszcze w tym roku przyniosły choć rok ogólnie mówiąc średni u nas.
Z racji że ok 3x w roku zmieniają lokalizację to ważnym aspektem moich nowych uli jest to że są bardzo lekkie
cały ul waży teraz niewiele więcej niż w moich pierwszych sam daszek ;), dodatkowym ich plusem jest bardzo
niska cena gdzie koszt wykonania jednego ula zamyka się w max 50zł.
A mowa oczywiście o moich nowych ulach styrodurowych 12 z drewnianą osiatkowaną dennicą,
i drewniano styrodurowym daszkiem gdzie daszek zrobiłem w części z drewna tylko dla tego
żeby był on nieco cięższy i swoją wagą stabilizuje całą konstrukcje tj nie muszę używać cegieł
w celu zabezpieczania daszka przed burzami i wiatrem

kurde wszystko fajnie tyle że zdjecie moich wypocin nie chce mi sie wstawić ;(

jest baaardzo malutkie muszą być tu te pliki ;)
Załączniki
IMG_20160519_194443.jpg
IMG_20160519_194443.jpg (92.84 KiB) Przejrzano 6213 razy
IMG_20160519_192527.jpg
IMG_20160519_192527.jpg (96.31 KiB) Przejrzano 6215 razy
ulik.jpg
ulik.jpg (92.95 KiB) Przejrzano 6215 razy
Ostatnio zmieniony 20 sie 2016, 20:23 przez piotrus82r, łącznie zmieniany 3 razy.

Pasieka Krosno Odrzańskie

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 20 sie 2016, 20:00

Nie no, zdjęcia albo filmik jest musowy ;) ...

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 20 sie 2016, 20:03

wiem tyle że ciągle wskakuje mi że za duży rozmiar pliku mimo że zmniejszyłem tylko do 160k

karol377

Postautor: karol377 » 20 sie 2016, 20:29

pomaluj styrodur bo zacznie Ci sie utleniać i kurzyć. ja lakierobejcą malowałem, ciemna i wyglada jak drewno

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 20 sie 2016, 20:41

jest pomalowany w środku dwie warstwy klejem polimerowym na denaturacie
a z zewnątrz olejnoftalową tyle że w szarym kolorze bo taka puszka w domu była zaczęta ;)

ULMIX

Postautor: ULMIX » 10 wrz 2016, 16:03

Ponieważ to temat nie tylko o ulach ale i o gospodarce pasiecznej poza konkursem chciałem zaprezentować swoją podkarmiaczkę w drodze do ula. Od zeszłego roku w ten sposób podkarmiam pszczoły i dla mnie to rewelacja. Syrop rozlewam w worki w pracowni tak że nie prowokuję pszczół do rabunku,odpada mycie i przechowywanie podkarmiaczek przy zachowaniu higieny. Wymiana worków z syropem 3l co drugi dzień, od góry igłą około 10 dziurek resztę pszczoły dokonają.
Załączniki
IMG_20160905_163430.jpg
IMG_20160905_163430.jpg (64.7 KiB) Przejrzano 5863 razy

roberto185

Postautor: roberto185 » 11 wrz 2016, 21:44

witam co do konkursu to ja uważam że najlepszy ul jest ten własnoręcznie zrobiony i każdy będzie chwalił swój ale właśnie taki ul sprawia najwięcej radości bo jest samemu zrobiony i dopracowany każdy szczegół ja też właśnie mam taki ul ciągle nad nic pracuję bo w trakcie nabywania doświadczenia zawsze wychodzi coś co można poprawić :-)) ja zdjęciami nie będe się chwalił bo uważam ze jak narazie to niema czym ale jest on styrodurowy z drewnianymi wręgami dennica także drewniana osiatkowana powałka z płyty osb 10mm 3 otwory wentylacyjne i daszek także styrodurowy jak już będzie do końca dopracowany to się pochwalę na dzien dzisiejszy obmyślam także poławiacz dennicowy do pyłku

manio:)

Postautor: manio:) » 11 wrz 2016, 22:01

Masz rację :))) Mój najlepszy ul jest w mojej głowie. Mam nadzieję ,że zrobię go zimą . Deski mam od roku. DADO jeszcze w proszku, ale będzie jednościenny ze ścianami łączonymi na wpust prosty. Do tego oczywiście dennica osiatkowana i najlepszy na świecie , amerykaNski poławiacz dennicowy. Wszystko zrobione samodzielnie z pomocą fachową i wsparciem mazurskiego Przyjaciela :) To będzie już mój ostatni , najlepszy na świecie ul i niczego więcej nie będę szukał , ani zmieniał. Dojrzałem już do pełnej stabilizacji :)))) bez gonitwy myśli.

ULMIX

Postautor: ULMIX » 12 wrz 2016, 20:01

[quote="manio:)"]Masz rację :))) Mój najlepszy ul jest w mojej głowie.

Ul marzeń też będzie brany pod uwagę w konkursie, proszę tylko więcej opisać co jest w tej głowie :).
Też mam taki ul w głowie chodź już zaczątki gospodarki w tym ulu są, w wolnej chwili poza konkursem opiszę co mi spać nie daje :)

roberto185

Postautor: roberto185 » 12 wrz 2016, 20:03

ja choć jestem poczatkujący i to był dopiero mój pierwszy rok to jestem w pełni zadowolony i puki co to mam styrodurowe ale też w zimie mam zamiar zrobić jednościenne także z dennicowym poławiaczem ale co do tego poławiacza to jeszcze nie mam gotowej koncepcjii :-))

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 13 wrz 2016, 19:32

manio:) pisze:Masz rację :))) Mój najlepszy ul jest w mojej głowie. Mam nadzieję ,że zrobię go zimą . Deski mam od roku. DADO jeszcze w proszku, ale będzie jednościenny ze ścianami łączonymi na wpust prosty. Do tego oczywiście dennica osiatkowana i najlepszy na świecie , amerykaNski poławiacz dennicowy. Wszystko zrobione samodzielnie z pomocą fachową i wsparciem mazurskiego Przyjaciela :) To będzie już mój ostatni , najlepszy na świecie ul i niczego więcej nie będę szukał , ani zmieniał. Dojrzałem już do pełnej stabilizacji :)))) bez gonitwy myśli.

uwierz mi że zrobisz będzie Ci się wydawało ze najlepszy, chwile na nim popracujesz i dojdziesz do
wniosku że to czy tamto można zmienić, ja od 3 lat co rok 2-3 sobie buduje i co rok coś zmieniam i ulepszam ;)
kurde zawsze coś się okazuje być tym czymś co można jeszcze poprawić.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 13 wrz 2016, 22:18

oceńcie sami (dla mnie bomba ,pracuje się bardzo dobrze przy tym ulu ,i jak napisał kol.dudi że tego typu ule mają duszę i wszystkie inne nie sięgają im do pięt) oczywiście pasieka stacjonarna ,choć jak by się ktoś uparł to można i z nimi wędrować https://www.youtube.com/watch?v=EEb6qZAyn_o
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 13 wrz 2016, 22:36

A mój najlepszy ul to mój pierwszy ul a właściwie pierwsze dwa ule. Stoją nadal w tym samym miejscu, choć pasieka już nieco w inne miejsce się przesunęła. I pszczoła w nich ta sama - nie znam jej rasy ale z sentymentu nie zamierzam ich zmieniać mimo iż nie są wybitne ale coś mi zawsze przyniosą. Jak na nie popatrze to od razu mi się przypomina jak kompletnie zielony pojechałem je kupić. Przywiozłem, ustawiłem i patrzyłem wystraszony jak się oblatują. Pamiętam pierwszą rójkę i pierwsze dźwiganie kurpusu z miodem. A chyba najbardziej przyjemnie było, gdy przyjeżdżałem do domu to zamiast przywitać się z rodzicami leciałem najpierw do pszczół:).

Krzyśko

Postautor: Krzyśko » 07 paź 2016, 21:26

A to mój ulik.
Pewnie nie najlepszy, ale pierwszy zrobiony własnoręcznie przeze mnie.
Zrobiony w większości z tego co znalazłem w gospodarstwie (jakieś deski, kantówki, płyty po starych meblach, ocieplenie - wełna mineralna), tylko zewnętrzne deski kupione w Castoramie - deska boazeryjna.
Rozmiar trochę nietypowy bo wzorowałem się się na ulach odziedziczonych po wujku.
Ramka Dadant (15 szt), ale węższa (385 mm), a u góry nadstawka na ramkę wielkopolską 18 cm.
Dennica pełna ocieplona, dwa wylotki. Co ciekawe pszczoły wlatując do ula siadają na dolnej krawędzi wylotka, natomiast wylatujące startują z górnej krawędzi będąc do góry nogami.
Zobaczymy jak się będzie sprawował, bo w czerwcu osadziłem w nim odkład BF GZ. Jak na razie pszczółki mają się dobrze.
Załączniki
20160812_184901.jpg
20160812_184901.jpg (83.72 KiB) Przejrzano 5175 razy
20160812_175346.jpg
20160812_175346.jpg (47.75 KiB) Przejrzano 5175 razy
20160812_175406.jpg
20160812_175406.jpg (77.77 KiB) Przejrzano 5175 razy

Awatar użytkownika
ruskiwentylator

Postautor: ruskiwentylator » 08 paź 2016, 09:43

heh, też mam "dadanty" ale takie trochę mniejsze bo na ramkę 360x260 ;>

ULMIX

Postautor: ULMIX » 16 paź 2016, 19:47

Tak poza konkursem mój najlepszy ul to ul wielkopolski. Ul wielkopolski to w Polsce najpopularniejszy ul i nie ma problemu ze zbytem i kupnem rodzin pszczelich, ul wielkopolski to przede wszystkim Polski ul na Polskie warunki przez co jest tak popularny. Żeby zostać pszczelarzem nie wystarczy kupić ul i rodzinę pszczelą do niego. Żeby zostać pszczelarzem należy zachorować na pszczoły, pszczelarze wiedzą o czym mówię. Dla mnie największa przyjemność w prowadzeniu pasieki sprawia jej powiększanie, opieka nad rodzinami(odkładami), pozyskiwanie miodu to uboczny produkt. Co z tego mam to wiosenna sprzedasz rodzin, od trzech lat pozbywam się 2/3 mojej pasieki, dlatego ul WL najpopularniejszy. A teraz o najlepszym ulu moim zdaniem czyli wielkopolskim opartym o ramkę 1/2. Napiszę o zaletach bo wad nie widzę no te co słyszałem to też zalety, duża ilość ramek ale o małej kubaturze czyli dużo tańszych do której potrzeba znacznie mniej węzy i nie szkoda wymieniać, następna to przegląd większej ilości ramek, myślę że to opinia posiadaczy uli leżaków, bo tu przeglądamy cale korpusy a łatwiej przejrzeć dwa trzy korpusy nawet gdy wyciągniemy jedną dwie ramki niż kilkanaście ramek. O plusach chyba już wszystko napisano na forum. Dodam tylko że krata od grodowa służy jako izolator trzy ramowy dla tych którzy go stosują, nie ma ula w którym w łatwiejszy sposób można zrobić odkład też za pomocą kraty, dla początkujących ul ten to prosty sposób na zbudowanie i powiększenie pasieki wystarczy deska 14cm. Pomału mój ul powstaje w wolnym czasie i właśnie będzie to ul WL1/2, ul zrobiony z deski sosnowej 28mm jedno-ścienny
z wręgami. Ul z wręgami dlatego że ul tak jak i nasz dom powinien być szczelny pod każdym względem, proszę mnie nie przekonywać pszczelarzem już trochę i mam różne ule bez wręgowe też. Ul jak już będzie gotowy (a że jest robiony w wolnych chwilach i nie jedna sztuka to trochę trwa) zaprezentuję na forum.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 19 paź 2016, 02:47

Na jednościenny 1/2 wlkp nie za krótka ramka? Trzymam pszczoły od paru lat i w 3cm i 2cm deski, jedyna różnica to ciężar. Ul bezwręgowy łatwiej wykonać, jeśli się dłużej nie otwiera to naprawdę ciężko rozszczepić korpusy tak potrafią zakitować

ULMIX

Postautor: ULMIX » 19 paź 2016, 18:47

Drugą zimę będę trzymał w WL1/2 jedno ściennych. Pierwszą zimę ładnie przezimowały, dlatego zdecydowałem się na taką gospodarkę bo mi się to spodobało. Chętnie wysłucham innych opinii. Wykonanie ula z wręgami nie przysparza mi zbyt wielu problemów gdyż wpusty na ramki frezuję i w tym przypadku zakładam tylko jeden frez więcej na wpust z drugiej strony, dochodzi jedynie praca przy wykonaniu wpustu z drugiej strony deski ale to nie aż tak dużo, wręgi nie będą wysokie bo 5mm.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 19 paź 2016, 20:22

wiesz ja o pszczołach to ja nic nie wiem, ale to co wiem to ul jedynie jak scyzoryk ma być możliwie najprostszym i najtańszym w wykonaniu a jednocześnie oszczędzającym czas obsługi

dlatego wybrałem 1/2 dadanta ale szanuję inne wybory

ps zimuję od 5 lat na pełnej siatce i w ulach jedno ściennych pszczoły są bardziej harde,żywsze ... taka subiektywna ocena jedynie

Wróć do „Ule”