Mój ul jest najlepszy! Konkurs

ULMIX

Re: Mój ul jest najlepszy! Konkurs

Postautor: ULMIX » 20 paź 2016, 20:41

tikcop1 na dennicy osiatkowanej pełnej i ja gospodaruję. Jeżeli możesz coś opisać o gospodarce na ramce 1/2 dadanta to bardzo proszę moim zdaniem to też bardzo dobra ramka do prowadzenia gospodarki, może nawet lepsza od 1/2 WL bo szersza ale wadą jej jest zbyt mała popularność przez co mogą być problemy ze zbytem rodzin.
Zapraszam na stronę: http://ulmix.com.pl/oferta.html

Franciszek

Postautor: Franciszek » 21 paź 2016, 09:23

Najlepszy ul, to pewnie taki, który każdy ma w swojej pasiece? Niekoniecznie jednak zasiedzenie się na jakimś typie ula jest najlepsze, ale zmiana też powinna być rozumna i logiczna.
Miałem różne typy uli i to przez dziesiątki lat, a nawet szkoda ich dzisiaj wyrzucać, dlatego choć puste, to stoją w mojej stodole z nadzieją, że może kiedyś z jeden odnowię i wyholuję na pasiekę – ot tak, dla podkreślenia jej prehistorycznych dziejów, ale czy to jeszcze znajdę na to czas i zdążę?:(((
Przez ostatnie lata jednak królują u mnie wyłącznie jednościenne ½ D i to one wyparły te wszelkie inne.
Wg mnie jest to ul na wszystkie sytuacje i potrzeby – wygodny także dla pszczelarza i pszczół – nie ubliżając oczywiście Langstroth’owi, ani żadnym innym.
Zbyt pszczół wraz z ulami, to żaden problem, bo sprzedałem ich już niemało. Teraz boję się, żeby nikt się nie dowiedział, że mam pszczoły w tych ulach, bo zaraz znowu zechcą kupić, a wiem, że chcą.
Nic tylko nikomu nie mówcie o tym, psss …!:)
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu”
„Głupio robi ten, kto nie czytuje gazet, ale jeszcze głupiej ten, kto wierzy we wszystko, co w nich wyczyta” (August von Schlözer, niemiecki historyk i publicysta, 1735-1809)

Wpisz do wujka Google: płociczno.com

ULMIX

Postautor: ULMIX » 21 paź 2016, 20:35

Franciszek trudno się z Tobą nie zgodzić że najlepszy ul to ten w którym "ja" gospodaruję.Natomiast interesuje mnie dlaczego właśnie ten ul? Wiadomo że dużo zależy od gospodarki jaką prowadzimy. Ja jak we wcześniejszym poście pisałem zależy mi na robieniu odkładów i sprzedaży rodzin. Odkład robię robię w ten sposób w ulach 1/2WL że zabieram korpus 1/2WL poddaję matkę NU i po unasiennieniu jak matka zaczyna czerwić pod spód daję korpus 1/1WL matka z czasem schodzi do niego i cała rodzina zaczyna rozwijać się w nim, przed zakarmieniem zamieniam korpusy i rodzinę mam gotową do zimy. Plusy nie są wstanie zalać gniazda w razie gdy wystąpi spadź co mi się zdarzyło jak nie dopilnowałem.To tak pokrótce o gospodarce na jaką się przestawiam.Dodam że w ten sposób robiłem odkłady pierwszy sezon i jestem zadowolony.

Franciszek

Postautor: Franciszek » 22 paź 2016, 06:07

Hmmm ... Odpowiedź na Twoje pytanie zawsze będzie subiektywna, ponieważ przedstawię swoje spostrzeżenia i obraz swojej gospodarki pasiecznej, ale …niech będzie.
Nie da się zaprzeczyć, że ul o takiej ramce jest wyjątkowo elastyczny, przez co daje się dostosować tak do potrzeb rozwoju rodziny pszczelej już od pierwszego dnia po zimie, jak i przez cały sezon do każdego najmniejszego czy największego pożytku, a zatem na każdy teren i do każdej pasieki – to tak w największym skrócie.
Taka ramka umożliwia dokładne odbieranie miodów odmianowych.
Po wiosennym przeglądzie już po kilku cieplejszych dniach można bez najmniejszych obaw podać cały korpus z węzą na górę, niedługo taki sam korpus pod niego, ale już nad kratę. Rokrocznie stosuję taką metodę – nie cyckam się po ramce, czy dwie. Wiosna jest szczególnym okresem dynamicznej pracy pszczół, którą daje się wykorzystać dzięki tej wielkości ramki i pojemności korpusa. Podaję zasadę, a nie szczegóły uniwersalne na każdą sytuację, bo przecież jasne, że te mogą zależeć od konkretnej sytuacji, jak może czasem się pojawić.
Ale trzeba najpierw spróbować, bo to moje zdanie i moje doświadczenia i radości.:)))
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu”
„Głupio robi ten, kto nie czytuje gazet, ale jeszcze głupiej ten, kto wierzy we wszystko, co w nich wyczyta” (August von Schlözer, niemiecki historyk i publicysta, 1735-1809)

Wpisz do wujka Google: płociczno.com

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 23 paź 2016, 07:46

https://www.youtube.com/watch?v=K8ZCCQhIVEI akurat na filmiku jest przedstawiona zazimowana rodzina z połączenia dwóch, moje obecne standardowe postępowanie przed zimą

W ramach konkursu przedstawiam swój najnowszy ul na jaki chcę całkowicie zmigrować z dadantów 12 ramkowych.
Jedyny powód to ciężar korpusów i moja wygoda bo nie mam pomocników. Ul jest drewniany z deski 2 cm sosna (styrodur tani ale mi nie podchodzi ten materiał) , pomysł wykonania podebrałem z Niemiec (ule miały po 9 lat i były OK). Montaż wszystkich 3 elementów ula na tej samej płycie, bardzo prosty. Nie używam kleju ani żadnych połączeń stolarskich tylko wkręty (wczoraj kolega podpowiedział abym zastosował gwoździe pierścieniowe) - szybkość montażu. Do docięcia elementów wystarczy zwykła piła.

Na ul składa się

A) pełna dennica osiatkowana, wysoka na 4 cm co już wystarczy aby diagnozować wstępnie stan rodziny bez rozbierania korpusów, dennica ma wkładkę higieniczną, którą można całkowicie przysłonić (odkładziki) bądź zapewnić dostęp świeżego powietrza (4 cm) dla normalnej rodziny, wlotek zależnie od położenia ma dwa nacięcia tj 40x7mm lub 310x7 mm, bądź brak wlotka (310x20mm) to plus dobre koty i problem myszy nie istnieje

B) 5 korpusów bezfelcowych, jednościennych ośmioramkowych 1/2 dadanta (dla zabudowy naturalnej wejdzie 9 ramek), wręgi do zawieszania ramek obniżone, na polskich forach ule 8 ramkowe są oględnie mówiąc wyśmiewane, przypomnę iż oryginalny Langstroth był ... ośmioramkowy z ramką gniazdową i nadstawką obniżoną, dopiero niejaki Amos Root zaś z Langstrotha zrobił coś co każdy obecnie uważa za ten ul (ujednolicił np. wymiar ramki w gnieździe i nadstawce) co od razu uprościło całą gospodarkę, w Ameryce zaś ule na 8 ramek zyskują ponownie popularność również wśród pszczelarzy komercyjnych, (ja czytać na beesource w oryginale potrafię więc ciemnoty nie dam sobie wcisnąć), w swojej krótkiej karierze przeszedłem przejście z uli ojca a tak naprawdę mojego pradziadka na jednościenne 12 ramkowe dadanty z połówkami nadstawkowymi, z całą odpowiedzialnością stwierdzam iż nie zauważyłem w warunkach mojej pasieki różnic ani w miodności ani w rozwoju na niekorzyść jednościennych. Od razu zauważyłem drastyczne skrócenie obsługi zaś. Następnie ujednoliciłem ramki (problemy z systematyczną i bezwzględną odnową 100% gniazda, z motylicą - przechowuję tylko jasne ramki obecnie, z nieposzytymi bądź z resztkami skrystalizowanego miodu przestały zwyczajnie istnieć), ramek nie drutuję, nawet węzy zbytnio nie kupuję, robienie odkładów w tym czasowych, łączenie rodzin są prostsze dla jednej ramki w ulu. Miodu z kapusty (rzepaku) nie wiruję do końca (rodzina woli miody ciemne) to część zapasów na zimę mam extra. 12 ramek bądź standardowe 10 ramek to fajny ul aby pisać, ale dźwiganie przerobiłem sam osobiście. Gniazd ani nie ścieśniam, ani nie poszerzam pojedyńczo ramkami. Operuję całymi korpusami bo od tego jest ul korpusowy. Nie pobudzam do rozwoju wiosną. Cała robotę robią pszczoły. Ramka 1/2 dadanta jest na tyle długa aby ino dwa korpusy starczyły i na gniazdo do czerwienia i do zimy. Kratą odgrodową można prosto na koniec sezonu matkę przyblokować na najniższym korpusie.
Standardowe zagłębienia do noszenia korpusów są bardzo niewygodne, te niemieckie są kapitalne jak dla mnie.
8 ramek wchodzi na raz do mojej miodarki więc nie mieszam ramek przy wirowaniu. Standard 1/2 dadanta 10 ramkowy to 4 korpusy ja muszę mieć 5. Ten jeden więcej ale lżejszy korpus nie robi mi osobiście żadnej różnicy. Pełny korpus waży mniej więcej 18 kg.

C) powałka to jedyny ocieplony element ula. Powałka nie ma żadnej wentylacji (folia pod nią leży). Jest za to dodatkowy wlotek 40x7mm pomocny w sezonie przy odkładach w tym czasowych i wychowie matek. Na powałkę kawałek blachy bądź papy.

D) przegonka aby nie szarpać się przy miodobraniu

E) za podkarmiaczkę robi pojemnik z plastiku na 8 litrów na raz (6kg cukru) umieszczony w pustym korpusie

Moją gospodarkę da się krótko streścić
1) nie walczyć z pszczołami
2) ograniczać do niezbędnego minimum czynności

Łączę na zimę i dzielę wiosną co daje corocznie odnowę połowy rodzin pszczelich

Pozdrawiam

pszczoły jako trzymacz, trzymam jedynie dla przyjemności ot naście rodzin

Tomzo

Postautor: Tomzo » 27 paź 2016, 09:20

tikcop1 pisze:https://www.youtube.com/watch?v=K8ZCCQhIVEI akurat na filmiku jest przedstawiona zazimowana rodzina z połączenia dwóch, moje obecne standardowe postępowanie przed zimą

W ramach konkursu przedstawiam swój najnowszy ul na jaki chcę całkowicie zmigrować z dadantów 12 ramkowych.
Jedyny powód to ciężar korpusów i moja wygoda bo nie mam pomocników. Ul jest drewniany z deski 2 cm sosna (styrodur tani ale mi nie podchodzi ten materiał) , pomysł wykonania podebrałem z Niemiec (ule miały po 9 lat i były OK).

B) 5 korpusów bezfelcowych, jednościennych ośmioramkowych 1/2 dadanta (dla zabudowy naturalnej wejdzie 9 ramek), wręgi do zawieszania ramek obniżone, na polskich forach ule 8 ramkowe są oględnie mówiąc wyśmiewane, przypomnę iż oryginalny Langstroth był ... ośmioramkowy z ramką gniazdową i nadstawką obniżoną, dopiero niejaki Amos Root zaś z Langstrotha zrobił coś co każdy obecnie uważa za ten ul (ujednolicił np. wymiar ramki w gnieździe i nadstawce) co od razu uprościło całą gospodarkę, w Ameryce zaś ule na 8 ramek zyskują ponownie popularność również wśród pszczelarzy komercyjnych, (ja czytać na beesource w oryginale potrafię więc ciemnoty nie dam sobie wcisnąć), w swojej krótkiej karierze przeszedłem przejście z uli ojca a tak naprawdę mojego pradziadka na jednościenne 12 ramkowe dadanty z połówkami nadstawkowymi, z całą odpowiedzialnością stwierdzam iż nie zauważyłem w warunkach mojej pasieki różnic ani w miodności ani w rozwoju na niekorzyść jednościennych. Od razu zauważyłem drastyczne skrócenie obsługi zaś. Następnie ujednoliciłem ramki (problemy z systematyczną i bezwzględną odnową 100% gniazda, z motylicą - przechowuję tylko jasne ramki obecnie, z nieposzytymi bądź z resztkami skrystalizowanego miodu przestały zwyczajnie istnieć), ramek nie drutuję, nawet węzy zbytnio nie kupuję, robienie odkładów w tym czasowych, łączenie rodzin są prostsze dla jednej ramki w ulu. Miodu z kapusty (rzepaku) nie wiruję do końca (rodzina woli miody ciemne) to część zapasów na zimę mam extra. 12 ramek bądź standardowe 10 ramek to fajny ul aby pisać, ale dźwiganie przerobiłem sam osobiście. Gniazd ani nie ścieśniam, ani nie poszerzam pojedyńczo ramkami. Operuję całymi korpusami bo od tego jest ul korpusowy. Nie pobudzam do rozwoju wiosną. Cała robotę robią pszczoły. Ramka 1/2 dadanta jest na tyle długa aby ino dwa korpusy starczyły i na gniazdo do czerwienia i do zimy. Kratą odgrodową można prosto na koniec sezonu matkę przyblokować na najniższym korpusie.

Pozdrawiam

pszczoły jako trzymacz, trzymam jedynie dla przyjemności ot naście rodzin

Witam,właśnie w bardzo podobny sposób gospodarzył mój ojciec,typ ula Zander 10-ramkowy ale ramka była grubości 22mm-pozdrawiam

Awatar użytkownika
Robi_Robson
Kontaktowanie:

Postautor: Robi_Robson » 06 lis 2016, 18:00

Co tu dużo mówić . . .
Będę skromny.
Mój ul jest najlepszy , bo
Po pierwsze jest solidny . . . murowany Obrazek
Obrazek
Po drugie
Ul trzeba zrobić taki , żeby do minimum ograniczyć nakład pracy na pień .
Najlepiej taki jak mój , gdzie pszczoły noszą miód prosto do beczki .
Obrazek
Po trzecie
Obrazek

Obrazek

zbyszek

Postautor: zbyszek » 06 lis 2016, 18:11

Obrazek

jak u szwagra zawsze stół suto zastawiony :)
pozdrawiam,
zbyszek

Apiholik

Postautor: Apiholik » 06 lis 2016, 22:38

A czy Kol. Robi_Robson wie co jest główną nagrodą w tym konkursie?
Czy Kol Robi_Robson nie podnosi aby poprzeczki zbyt wysoko?
Jak sponsor konkursu ma się wywiązać z obietnicy i dorobić ramki do takiej beczki ??? :)
Pozdrawiam
Apiholik

Awatar użytkownika
Robi_Robson
Kontaktowanie:

Postautor: Robi_Robson » 21 gru 2016, 19:16

W beczce wbrew pozorom są ramki .
Jedne wysoko wąskie , których wymiarów niestety nie podam , bo nie znam Obrazek
A w nadstawce jest jeszcze 5 typowych rameczek 1/2 wlkp.
Tyle się zmieściło Obrazek

ULMIX

Postautor: ULMIX » 05 lut 2017, 21:39

Nastąpił czas rozstrzygnięcia konkursu.Może trochę o kryteriach jakimi kierowaliśmy się przyznając nagrody. Otóż naszym zdaniem w wyborze ula najważniejsza jest gospodarka która dla nas ma być łatwa i przyjemna. I tak w opisie i prezentacji swojego ula bezkonkurencyjny okazał się zajmując pierwsze miejsce kolega;
1) tikcop1
2) janusz.szalaj
3) Franciszek
Wyżej wymienionych kolegów proszę na pw. o informacje o typie ramek jak również o komplecie wchodzącym w jeden ul.
Wszystkim kolegą biorącym udział w zabawie serdecznie dziękuję i zapraszam do opisywania swoich uli a zwłaszcza gospodarki w tych ulach.Najciekawsza wypowiedź będzie nagrodzona, tym razem będzie to jedna nagroda składająca się z pięciu kompletów ramek ula w jakim będzie gospodarował zwycięzca. Rozstrzygnięcie za rok! Pozdrawiam Jacek

ULMIX

Postautor: ULMIX » 26 sty 2018, 20:01

Ponieważ w tym roku nie znalazł się ani jeden pszczelarz chcący pochwalić się swoim ulem w którym prowadzi gospodarkę postanowiłem zakończyć konkurs.Pozdrawiam Jacek

Wróć do „Ule”