Ul deska

pasieka u brzozy

Re: Ul deska

Postautor: pasieka u brzozy » 03 lut 2017, 10:29

pawelmm pisze:po pierwsze łatwość i szybkość wykonania a przez co oszczędność a po drugie to zauważyłem że na dennicach osiatkowanych rośnie rojliwość pszczół a ja nie lubie ograniczać matek nie stosuje żadnych krat odgrodowych ani innych izolatorów i tu mam do was pytanie do czego wam potrzebne są dennice osiatkowane

Za to na siatce są super łatwe do czyszczenia.
Właśnie na siatce rojliwość spada i to dużo bo gniazdo ma lepszą wentylacje i to nie maco nawet porównywać. Nie ma takiego czegoś jak pszczoły na wylocie. Robisz odkłada zamykasz i tyle. Nie ma sensu się cofać. Dennice na siatce to nie moda a konieczność. Przejdź na pełne a zanim się obejrzysz to wrócisz na siatkę xd

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 19 kwie 2017, 17:14

Dziś 19 04 2017 śniegu w częstochowskim po kolana .Ciekaw jestem czy w ulach z jednej deski , matki nie wstrzymają się z czerwieniem .Po tym co było do tej pory w pogodzie.W moich ulach tak wyglądają wylotki (wkładki wylotkowe zimowe -bardzo przydatne właśnie w takich warunkach).Z lewej strony otwarta (jak jest ciepło otwieram , jak jest chłodno to tak jak z prawej strony między wkładkami przerwa na 1,5 cm tak że pszczoły sobie swobodnie mogą wchodzić i wychodzić) .To są ule dwu rodzinne (akurat Moje to wz ) ale mogą być też inne .Wylotki wysokie na 6 cm .Teraz mają cieplutko wiatr nie dmucha w wylotek ,a jest dość wietrznie.
Obrazek
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

manio:)

Postautor: manio:) » 19 kwie 2017, 17:26

Wydaje mi się ,że matki już dawno wstrzymały czerwienie bo nie ma dopływu pyłku, nektaru ani nawet wody. Rodziny są w kłębach i grzeją czerw, nie w głowie im czerwienie jak walczą o przeżycie. Nie ma tu znaczenia budowa ula bo to kłąb chroni , izoluje i grzeje czerw , a nie ściany . Ściany ocieplane mają znaczenie jak pszczoły nie są w kłębie i raczej chronią przed przegrzaniem , a nie przed mrozem . Tak mi podpowiadają moje pszczoły i jestem pewien ,że sobie poradzą. Pamiętam lata ( wcale nie odległe) że i w weekend majowy był lód na jeziorach , a w tym roku dawno stopniał , więc te strachy i narzekania mocno na wyrost. Sorry , taki mamy klimat :)

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 20 kwie 2017, 08:46

janusz.szalaj pisze:Dziś 19 04 2017 śniegu w częstochowskim

Witam
Co kolega ma na myśli powiat czy województwo ? . Jeśli chodzi o województwo to już go dawno nie mam . O tej porze roku że dowaliło śniegu który poleży 1 albo 3 dni nie ma za bardzo czym się przejmować - przecież to nie końcówka maja . Ten śnieg to nic takiego gorsze by były większe przymrozki , a jak by były przymrozki to śnieg i tak by zadziałał na plus
Pozdrawiam

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 20 kwie 2017, 21:11

manio:) pisze:Wydaje mi się ,że matki już dawno wstrzymały czerwienie bo nie ma dopływu pyłku, nektaru ani nawet wody. Rodziny są w kłębach i grzeją czerw, nie w głowie im czerwienie jak walczą o przeżycie. Nie ma tu znaczenia budowa ula bo to kłąb chroni , izoluje i grzeje czerw , a nie ściany . Ściany ocieplane mają znaczenie jak pszczoły nie są w kłębie i raczej chronią przed przegrzaniem , a nie przed mrozem . Tak mi podpowiadają moje pszczoły i jestem pewien ,że sobie poradzą. Pamiętam lata ( wcale nie odległe) że i w weekend majowy był lód na jeziorach , a w tym roku dawno stopniał , więc te strachy i narzekania mocno na wyrost. Sorry , taki mamy klimat :)

Obrazek
Skoro tak kolega myśli to jak wytłumaczyć fakt że właśnie dzisiaj tj.20.04.2017 musiałem dodać właśnie nadstawke ,taką jak widać .Dlaczego ,ano dlatego że w gnieżdzie było 11ramek wz ,w niedziele jeszcze pszczoły się miesciły ,a dziś wisiały właśnie między wkładkami wylotowymi .Wstawiłem nadstawke i w ciągu 4 godzin nadstawka napełniła się pszczołami na czarno (otwarłem tylko 2 ostatnie uliczki ).W nadstawce jest 11 ramek 16na 24 .To tak jak bym dodał 4 ramki wz .Myślę że raczej u Mnie matki nie przestały czerwić ,a pszczoły nie walczą o przeżycie .Dodam że w 90% rodzin trzeba dodawać po ramce węzy nawet teraz bo zrobiła się naprawdę ciasnota (wystarczyło 5 dni nie zaglądania bo pogoda pod psem sami widzicie co jest ).Jeśli nie wierzycie to na dowód może podjechać kolega Piotr 67 jest z Kłobucka Ja mieszkam w Kalej ul strażacka 20a ,a to tylko 17km.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

Postautor: manio:) » 20 kwie 2017, 21:41

mamy zupełnie inne warunki. U mnie nic teraz nie kwitnie i było zimno kilka tygodni , nadal nocą zamarzają kałuże. Dzisiaj pszczoły się obleciały bo mimo 7*C było słonecznie i bezwietrznie. Latały intensywnie po wodę , więc matki nie przestały czerwić , widać to ryzyko jest ważniejsze dla przetrwania niż kunktatorskie wstrzymanie czerwienia na co błędnie stawiałem. Pszczoły wiedzą lepiej co im się opłaca bo do połowy maja pewnie zginie pokolenia zimowe i nie ma czasu na sentymenty.
O ulach nie pogadamy bo to jakby z łysym o fryzurach ( bez obrazy) , nie miałeś i nie masz zamiaru mieć uli z jednej deski, a ja od dziecka wychowałem się na ocieplanych warszawiakach poszerzanych ( nawet takie z szybką były) i dadantach ( bez szybek) potrafię więc zauważyć i docenić zalety nowej gospodarki również w moich surowych warunkach. Powtarzam więc : ocieplany ula nie ma żadnego pozytywnego wpływu na warunki zimowli , a wiosną ma dużą bezwładność , wolniej się nagrzewa i wolniej się w nim rozwijają rodziny - tak jest u mnie i nie ma sensu porównywanie dynamiki Twoich pszczół bo jestem zapóźniony co najmniej 2-3 tygodnie . Taki mam klimat :) , a mnogość jezior dodatkowo spowalnia przyrodę. To V strefa klimatyczna , więc warunki jak podgórskie. Chyba sobie kupię ciupagę i kapelutek z piórkiem ? Do tego sezon kończy się 20 lipca, więc ledwie zacznę na dobre , a już trzeba się zbierać.
Wiem ,że Cię nie przekonam ,ale to trzeba spraktykować bo teoretyzowanie prowadzi do błędnych wniosków. A innych zalet dużo więcej i dlatego ostatnie ule ocieplane nadal stoją w pasiece jako sentymentalne eksponaty , ale nowe buduję już tylko z pojedynczej deski 25 mm.
Rzepak u mnie najwcześniej za miesiąc, bo nawet podbiał nie kwitnie :( , choć już zaczynał przed ochłodzeniem. Klony zaczynają się sypać , więc chyba pszczoły nie doniosą z nich pyłku ani syropu , bo zimno ma być do końca kwietnia. W sobotę rzucę okiem na zapasy . Jeszcze w życiu nie karmiłem pszczół wiosną , ale jak się naczytam na forach to nawet w mojej starej głowie zalęga się jakaś durna myśl :)))
Rodziny silne , będzie miód , tylko niech coś w końcu zakwitnie i niech stanie się ciepło !!! Nadstawki postawię jak zawsze, w majowy weekend . Choć mogłem i już postawić , tylko nie ma po co .

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 20 kwie 2017, 22:04

Napisałem tylko że raczej matki nie wstrzymały się z czerwieniem.Co do ula to nie będę się wcale spierał czy lepszy Mój ocieplony (ale dwu rodzinny) czy lepszy z deski 25mm .Jednak gdyby tak zrobić z deski 25mm ,ale dwu rodzinny to może było by jeszcze lepiej .Ul wz czy wp ocieplony jedno rodzinny to nie to samo co dwu rodzinny .To co się wolniej nagrzewa wolniej stygnie (ul ocieplony) ul z deski się szybko nagrzeje ,ale i szybciej wystygnie .Myślę że to tak jak dom wolno stojący ,a bliżniak (koszt budowy mniejszy i cieplejszy).Ja też młody nie jestem i już do końca zostanę przy swoim ulu.

Postautor: manio:) » 20 kwie 2017, 22:23

Z ulami dwurodzinnymi mam złe wspomnienia z dzieciństwa . Pszczoły były ostre , selekcjonowane wyłącznie na miodność , a agresja była naturalną cechą . W dwurodzinnym utrudniało to pracę bo grzebanie w jednej rodzinie szybko powodowało atak dwu rodzin i trzeba się było wycofać i przyjść do drugiej rodziny przy innej okazji . Teraz nikt nie ma takich pszczół , ale i dwurodzinnych uli nie widziałem od dziesięcioleci. Nikt takich u nas nie robi.
Nie widzę problemu aby ule korpusowe zestawić razem ze sobą ścianami , tyle że wtedy daszek chyba trzeba by wspólny robić - tak więc i w tym elemencie jest bardziej elastyczny . Ba , jakby się uprzeć to można i 4 ule zestawić ścianami :) - tak stawiają w Kanadzie na paletach, ale tamte daszki by Ci się nie podobały bo cieknie po ulu . Chyba ,że wtedy kłąb uwiązuje się przy wspólnej ścianie , ale wtedy bym się obawiał czy aby nie dojdą do ściany i nie osypią się z głodu.
Zimuję na pełnych korpusach, niczego ne ujmuję , nie daję zatworów ani mat. Pszczoły samie sobie ustalają co i jak ułożyć i tak jest najlepiej. Wszystkie wiedzą skąd zimą wieje wiatr i zapasy układają od cieplejszej , zawietrznej strony.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 21 kwie 2017, 01:51

janusz.szalaj pisze:Obrazek
Skoro tak kolega myśli to jak wytłumaczyć fakt że właśnie dzisiaj tj.20.04.2017 musiałem dodać właśnie nadstawke ,taką jak widać .Dlaczego ,ano dlatego że w gnieżdzie było 11ramek wz ,w niedziele jeszcze pszczoły się miesciły ,a dziś wisiały właśnie między wkładkami wylotowymi .Wstawiłem nadstawke i w ciągu 4 godzin nadstawka napełniła się pszczołami na czarno (otwarłem tylko 2 ostatnie uliczki ).W nadstawce jest 11 ramek 16na 24 .To tak jak bym dodał 4 ramki wz .Myślę że raczej u Mnie matki nie przestały czerwić ,a pszczoły nie walczą o przeżycie .Dodam że w 90% rodzin trzeba dodawać po ramce węzy nawet teraz bo zrobiła się naprawdę ciasnota (wystarczyło 5 dni nie zaglądania bo pogoda pod psem sami widzicie co jest ).Jeśli nie wierzycie to na dowód może podjechać kolega Piotr 67 jest z Kłobucka Ja mieszkam w Kalej ul strażacka 20a ,a to tylko 17km.

Oj jej ! A co to się takiego wydarzyło ? Jeszcze dwa dni wcześniej pan Janusz pisał że teraz to pszczół jeszcze tak nie przybywa , bo i skąd , przecież pszczoły się wymieniają ?...... Tak to leciało ?
No , chyba że to dotyczy tylko wybitnych pszczelarzy, pracujących na wyśmienitym , dwurodzinnym ulu. A reszta? nie dla psa kiełbasa.....???

Po tylu latach pszczelarzenia, kol powinien wiedzieć że: w okresach załamania pogody i kilku następujących po sobie dniach nie lotnych , zaskakująco szybko , zaczyna przybywać pszczół . To poprostu efekt, że stara pszczoła nie ma się jak wypracować i nie ginie.
Następna sprawa : A na jakiej to podstawie kol wysuwa tezy że matki nie ograniczyły czerwienia ??? Czyżby z tego powodu że ilość pszczół się zwiększyła ?
Pragnę przypomnieć ile trwa cykl rozwojowy pszczół .
Te pszczółki które wygryzały się w ostatnich dniach i tak wpłynęły na liczebność rodziny były już młodziutkimi larwami prawie trzy tygodnie temu .
To oczywiste jest , że matki przecież nie zaprzestały czerwienia. Ale z całą pewnością rozwój jest ograniczony. Ostatni ładny lotny dzień był 10 kwietnia, ile jeszcze to potrwa ? Mam nadzieję że nie skończy się to wielką dziurą pokoleniową . O tym przekonamy się dopiero za trzy tygodnie .
Nic tak nie stymuluje rozwóju jak umiarkowana pogoda i stabilny zbiór . W Wielki Piątek las byl aż różowy od kwiatów jagody czarnej pojawiły się kwiaty mniszka, klon w pełni , wiśnia w fazie za( pięć dwunasta) .......
???
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 21 kwie 2017, 08:41

Lada moment zacznie kwitnąć rzepak. Jak tylko zrobi się +12/13st dodaję w silnych rodzinach korpusy na miód. W langu 2/3 będzie to czwarty korpus, w 18tkach 3ci- ewidentnie wolniejszy rozwój w porównaniu do langa 2/3 z wejmutki. Wielkopolskie zostały mi 3 szt i mają teraz pełne gniazdo + nadstawkę 1/2 jeszcze bez kraty. Na miód dostaną teraz też po korpusie 18tce. Bez sensu kombinowanie z 3 wielkościami ramki, ale jakbym dał im nadstawkę 1/2 to nakropu w 1 dzień naniosą i wiadomo co dalej...
Taki to plus jednej ramki w pasiece. Ule z deski też dają radę skoro wczoraj przy 9ciu stopniach po 17tej pszczoły jeszcze latały. Wszystkie rodziny dobrze zniosły ochłodzenie, gorzej z roślinami, gdzie ewodia mi zmarzła, czereśniowe kwiatki padły, nawet przegorzany przyparzyło mrozem.
Miśkowa Pasieka

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 21 kwie 2017, 09:43

janusz.szalaj pisze:Jeśli nie wierzycie to na dowód może podjechać kolega Piotr 67 jest z Kłobucka Ja mieszkam w Kalej ul strażacka 20a ,a to tylko 17km.

Witam
Nie będe jechał po to żeby coś sprawdzać i coś komuś udowadniać czy potwierdzać , dziękuje za zaproszenie ( miło mi ) jak tylko uzbieram kasę na paliwo podjadę , ot tak chociaż po to żeby porozmawiać , a jak by kiedyś kolega przejeżdżał przez Borowe to też zapraszam Długa 65a ( tam mam pasiekę )to niecałe 11 km wiec jeszcze bliżej kolega będzie miał :)
Pozdrawiam

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 21 kwie 2017, 18:34

Apiholik pisze:Oj jej ! A co to się takiego wydarzyło ? Jeszcze dwa dni wcześniej pan Janusz pisał że teraz to pszczół jeszcze tak nie przybywa , bo i skąd , przecież pszczoły się wymieniają ?...... Tak to leciało ?
Pozdrawiam

To o wymianie pszczół odnosiło się do tego, iż kolega twierdził że za kilka dni pszczoły rzucą się na ten korpus węzy, który kolega podstawił pod korpus gniazdowy.Dlatego myślę że tak bardzo nie przybywa pszczół , które mogły by odbudować korpus węzy .Co do reszty wpisu to zgoda .

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 25 kwie 2017, 18:38

Tyle odbudowały od 12 04 .Jedna ramka + pół ramki pracy .Dziś tj 25 04 daję ramkę węzy ,a rodzina ma 13 ramek wz to chyba nie takie słabe jak na taką wiosnę.
Obrazek

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 27 kwie 2017, 21:08

Jak tam koledzy wasze rodziny w" SKRZYNKACH PO JABŁKACH.????"
marektomala1979

walec77

Postautor: walec77 » 27 kwie 2017, 22:35

marektomala1979 pisze:Jak tam koledzy wasze rodziny w" SKRZYNKACH PO JABŁKACH.????"

Już dawno na niebiańskich łąkach .

Apiholik

Postautor: Apiholik » 27 kwie 2017, 23:20

marektomala1979 pisze:Jak tam koledzy wasze rodziny w" SKRZYNKACH PO JABŁKACH.????"

Moje langi całkiem sympatycznie . Cztery matki już czerwią w dwóch korpusach zaraz trzeba będzie dać trzeci korpus ale jest potrzebna pogoda bo jadą na oparach w dwóch już dałem po porządnej garści ciasta .

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 28 kwie 2017, 21:50

Moje mają pokarm i nic nie muszę robić .Podkarmianie pszczół na wiosnę to nic innego jak męczenie siebie i pszczół.Można się śmiać z tego typu ula , ale nie muszę się męczyć dając pokarm i nie męczę pszczół.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 28 kwie 2017, 23:02

Panie Januszu :-) te rodzinki zostały utworzone pod koniec lipca i w sierpniu na dodatek nawet ramek mi brakowało a dotarły dopiero do mnie , we wrześniu .
Więc według pańskiej filozofii , te rodzinki w ogule nie powinny istnieć . A zapewniam pana że mają się dobrze .
Ja za to jeszcze takiej paskudnej wiosny nie pamiętam.
Normalnie przecież o tej porze miód już gromadziły .
Zatem panie Januszu , jak pan nie lubi męczyć siebie i pszczół to pan nie męcz , a przy okazji jeszcze i mnie .

Pożytki letnie zweryfikują, który z nas jest pszczelarzem a który zwykłą ględą .

Pozdrawiam
Apiholik

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 30 kwie 2017, 10:12

Po pierwsze nikomu nie ubliżam .Po drugie każdy ma prawo mieć swoje zdanie .Po trzecie ,na co trzymać słabe odkłady lepiej mieć silne na wiosnę ,bo akurat właśnie przyjdzie taka pogoda i są takie efekty .Dla mnie pszczelarz który tak właśnie postępuje sam o sobie wystawia opinię .Na wiosnę powinno być jeszcze tak na ramkach zapasu .Ale Ja jestem ględą i nie postępowy.
Obrazek
To jest ramka za zatworem 11
Obrazek
A to jest ramka 11 w innej rodzinie .Pozdrawiam i życzę dużo miodu w sezonie .

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 30 kwie 2017, 10:15

Takich ramek jak wyżej to jeszcze z 15 -20 by się uzbierało w całej pasiece .Dałem tylko po 9-10 kg cukru na rodzinę .Żadna wiosna mi nie straszna .

Wróć do „Ule”