ul wielkopolski leżak na 10 ramek z pół nadstawką

Grzechu79

ul wielkopolski leżak na 10 ramek z pół nadstawką

Postautor: Grzechu79 » 28 lut 2017, 19:49

Witam
Chciałbym zapytać o wasze zdanie na temat takiego ula korpus leżak wielkopolski na 10 ramek plus pół nadstawka z ramką o wysokości 180 mm.
Pytam gdyż mam pasiekę z 13 ulami wielkopolskimi leżakowymi na 16 ramek i nie chciałbym wprowadzać kolejnego wymiaru ramki a potrzebuje trochę lżejszych uli na wywóz .Z góry dzięki za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
dudi

Re: ul wielkopolski leżak na 10 ramek z pół nadstawką

Postautor: dudi » 28 lut 2017, 21:47

"Skansen" zostaw jako stacjonarną. Przemyśl temat i dopasuj sobie ule na wędrówkę zanim pójdziesz za daleko. A czy dalej tym gorzej zawrócić;)

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 15 maja 2017, 22:57

dudi pisze:"Skansen" zostaw jako stacjonarną. Przemyśl temat i dopasuj sobie ule na wędrówkę zanim pójdziesz za daleko. A czy dalej tym gorzej zawrócić;)

Nie taki skansen .Proszę poczytać .Jak opisywałem swoje ule to też pisali że skansen ,a tu proszę największa pasieka w Polsce i ule dadanta , leżaki .Niektórzy pisali że moje wz to za małe ,że pszczoły to jakieś ,,gnioty,, w takim ulu ,że matka musi mieć zamek do czerwienia ,a nie takie ograniczone miejsce .A tu proszę bardzo ,to samo co u mnie (tylko że dadant a nie wz ) .Mają podobno 3000 rodzin .To jest pasieka ,,Tkaczuków ,,można wpisać w gogle i dowiecie się więcej .Teraz tylko mały cytat z artykułu w czasopiśmie ,,Pasieka,,
cyt. - Są to leżaki 10-ramkowe z nadstawką. Ściany wykonane są z drewna (deska o grubości 20 mm), ocieplane tylko z przodu i z tyłu (miękka płyta pilśniowa) – ten typ najlepiej sprawdza się w miejscowych warunkach. Są lekkie i mocne (ważny czynnik przy przewożeniu uli). Na pasieczysku ustawiane są na stojakach po 2 sztuki. Wylotek szeroki na 26 cm i wysoki na 12 mm z ruchomym ramieniem, zaopatrzony w metalową końcówkę (perforowana blacha z okrągłymi otworami) dla umożliwienia normalnego ruchu pszczół i trutni. Ramki nadstawkowe (10 szt.) są grubsze (45 mm) i dłuższe o 30 mm aby bez problemów można było wyjmować ramki gniazdowe z głębi ula. Wszystkie ramki są typu hoffmanowskiego. Nie stosuje się żadnych krat odgrodowych – matki czerwią gdzie i jak chcą. Czasami zdarza się, że też w nadstawce (zwykle na wiosnę, gdy jest chłodniej) ale nie jest to zjawisko częste. Ramki przykrywane są kocykami (z brezentu) i 2 matami ocieplającymi, wykonanymi z miękkiej płyty pilśniowej. Od tego roku wszystkie rodziny będą docieplone specjalnymi poduszkami wykonanymi z parowaty i materiału paraprzepuszczalnego - .Żeby nie było niedomówień też pisałem że na takie zimy jak mamy obecnie można robić ule z deski tylko z podłogówki 32mm (to po obróbce było by 28mm ) coś podobnego jak w cytowanym atrykule .Nie wiem czy mają dennice osiatkowane chyba nie .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

walec77

Postautor: walec77 » 15 maja 2017, 23:56

Chodzą słuchy ,że afrykanki sa przystosowane do uli langhstrotha i do wielkopolskiego stojaka pewnie też .Takie afrykanki w kwietniu mają czerw na na 2 korpusach langa ,a pod koniec maja na 3-4 . Wielokwiat wyciąga się w pierwszej dekadzie czerwca 50 kg + . Pszczół nie trzeba leczyć ,ale trzymaj takie pszczoły i w wolnym locie unasieniaj matki to bez zbroi za 2-3 lata do pasieki nie wchodź . Tak mi sie zdaje ,że te geny już się porozsyłały po Polsce i z rok na rok jest coraz większa agresja pszczół . W Londynie jest pszczelarz i kręci śmieszne filmiki o tych pszczołach.

walec77

Postautor: walec77 » 17 maja 2017, 23:26

https://www.youtube.com/watch?v=sZWvV-pf5C8 to jest ten pszczelarz z Englandstan co kręci śmieszne filmiki z afrykankami.
https://www.youtube.com/watch?v=ce6Z2wpmYlE a to kolejna afrykanka ,ale już w Polsce.

Wróć do „Ule”