Kupię sosny wejmutki na 10 uli Zandera

tikcop1

Kupię sosny wejmutki na 10 uli Zandera

Postautor: tikcop1 » 29 cze 2017, 22:07

Witam poszukuję materiału do budowy jednościennych uli
Zandera

Sosna wejmutka grubość 2cm heblowana obustronnie

80 szt desek klejonki 100cm x 25cm (klejonka z 5cm klepek)
40 szt desek 80cm x 10cm
30 szt desek 100cm x 10cm

Wymiary desek dokładne, odchyłka długości/szerokości 1(jeden) milimetr

Proszę o kontakt na priv.

marektomala1979

Re: Kupię sosny wejmutki na 10 uli Zandera

Postautor: marektomala1979 » 29 cze 2017, 23:08

Kto Ci coś z taką dokładnością zrobi?
marektomala1979

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 30 cze 2017, 06:00

Poprawka w ilości

80 szt desek klejonki 100cm x 25cm (klejonka z 5cm klepek)
40 szt desek 80cm x 10cm
55 szt desek 100cm x 10cm
Wejmutka 2cm gruba heblowana obustronnie

To umożliwi wykonanie 30+10 korpusów, 10+10 dennic osiatkowanych 4cm wysokich, 10+10 daszków wewnętrznych i 10 przegonek. Oczywiście muszę dokupić sklejki na daszki/ przegonki plus blachy i siatki.

ps. Jestem zdania, że trudniej odwirować beczkę uczciwego miodu z ula w sezonie jak dociąć deskę co do milimetra

Awatar użytkownika
flamenco108
Kontaktowanie:

Postautor: flamenco108 » 30 cze 2017, 09:50

tikcop1 pisze:Wejmutka 2cm gruba heblowana obustronnie

A może po prostu zwykłe korpusy 23x380x437 (wymiary wewnętrzne)? Pamiętaj, że korpusy Zandera wg projektu zwanego Einfachbeute mają inne ramki (dłuższe uszy) i o milimetry różnią się od "klasycznego" Zandera - u Niemców w tej materii panuje podobny bałagan jak w Polsce...

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 30 cze 2017, 14:38

Naprawdę wątpię, aby komuś się chciało w coś takiego bawić - szczególnie klejonka. Kup sobie normalnie 1m3 sosny o szerokości 20 lub 21cm (jak Ci tam najlepiej pasuje) i wyjdziesz na tym najkorzystniej, a i uli/ramek zrobisz więcej. Piszę o tym dlatego, że masz maszyny. Zważ na to, że sosna może zmienić się w wejmutkę tak samo, jak matka może zmienić swoja linię w klateczce - za pomocą magicznego markera, który ją podpisuje. Po drugie sosna ma dobrą jakość, kiedy rośnie na odpowiednim terenie - składniki mineralne/wilgoć/słonce. Po trzecie, są różne odmiany wejmutki. Pomijam już, że jest bardziej wymagająca pod względem klimatycznym od naszych sosen i podatna na rdzę wejmutkowo-porzeczkową, której u nas dostatek i dlatego Amerykanie mało znają porzeczkę, bo była/jest zakazana u nich. Finalnie chodzi mi o to, że wejmutka jest mało dostępna w Polsce i tu kwestia sprowadzać się może do markera ...

P.S. I tak, uważam, że wielu, którzy myślą, że mają jakąś odmianę wejmutki, ma inną sosnę :P

manio:)

Postautor: manio:) » 30 cze 2017, 16:18

Nie wnikam po co Ci egzotyczny wymiar ramek i egzotyczny w naszych warunkach ul, ale jak chcesz takie dechy to kup w tartaku deski tartaczne obrzynane i daj je do suszarni , a potem każdy stolarz zrobi z nich co zechcesz. Takich desek jak piszesz nie dostaniesz bo dla stolarza wejmutka to drewno pozaklasowe , nadające się wyłącznie na opał. Zajmują się nią tylko tartaki i wykonawcy uli ( czytaj pszczelarze) .
Nie trzeba być wybitnym fachowcem , aby rzutem oka i wzięciem dechy do ręki ocenić czy deska jest z wejmutki . Na południu łatwiej dostać , na północy trudniej. U mnie leśnicy traktują ją jako chwast , zbędne drzewo w lesie i czasem zdarza się okazja zakupu po cenie opałówki, ale sam nigdy nie szukałem bo nie mam zaprzyjaźnionego leśnika.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 30 cze 2017, 20:46

Jaki egzotyk?! Pan od kozy zaręcza co innego. A ja liczę, że zrobię furorę we wsi. Tyle, że jak się zdecydowałem to zamilkł a ja naiwny myślałem, że sypnie jakimś kontaktem do producenta (u mniemca drożyzna) to pomoże..., no cóż lepiej grzmić.

Dzisiaj po tygodniu doszła do mnie w końcu przesyłka od ImkereiBedarf Lukasiewicz jakoś tak, ano 1 zander. Zapłaciłem kópe kasy ale kto mi broni! No i tak mierze se toto jakieś takie, kozy nie przypomina ale nawet mi się podoba. Poręcznawe nawet. Ramka ma w prześwicie 8 czegoś tam, to może nie demoniczna cyfra bo jak tu jednego przestrzegałem o jyng-jang to mnie zolał ale taka okrągława. No niech se będzie. Jeden wkręt urwany w dennicy, odkleił się klocek spod daszka (poprawi się, nie ma co labiedzić) i brak lądowiska (może nie dają) ale ogólnie to nawet jestem happy. Poczułem się jak właściciel merca. Widać, że sęki ktoś fachowo zoperował. Dennice sam robię prostszą ale to ja się nie znam. Krata odgrodowa w oprawce drewnianej. Dwa otwory pod przegonki ! Trza replikować. Ta krata w oprawce drzewianej daje coś? Czy to lepiej czy gorzej?
Bo ja kładłem na ramki do tej pory. Ale oczywiście nie to żebym krytykował bo ja w lesie za. Mi się podoba. Tylko żeby tańsze było. Obaczym jak to miód targa.

Dennicę to myślałem aby z modrzewia machnąć, no to rzadko się podnosi a wytrzyma długo. A korpusy świerk to chyba od słońca postrzela. Lipa droga no i nie wiem czy nada się na jednościenny. Ja profan do tej pory miałem tylko olchę i sosnę budowlaną. To może coś poradzcie jeszcze. Mam namiar na gościa co robi klejonki ale on ma polnische sosenki raczej

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 30 cze 2017, 22:06

tikcop1
Ja nie robię klejonki na korpusy, bo za dużo z tym roboty, ale tak się fachowo powinno robić + odpowiednie ustawienie słoi na klepkach. Jeżeli chodzi o świerka, to popularny materiał na ule u mnie na rejonie. O ile dobrze pamiętam, to mój sąsiad P. S.Zbieg miał większość uli ze świerka/jodły - nie wiem, czy będziesz go kojarzył. Zresztą jak Ci zależy, to mogę go zapytać. On gospodarzył, między innymi, na tym czeskim optimalu i z czeskimi naukowcami miał/ma kontakty.

U siebie korpusy robię z 25mm, a kupuje 28mm - 29mm, kolejne zakupy już raczej będą 29mm, bo jak się deski wichrują, to czasami braknie w jakimś miejscu. Nie posiadam strugarko-wyrówniarki, więc to utrudnia sprawę. Czy 20mm będzie jakoś znacząco odbiegać, pod względem pękania, od 25mm, to nie wiem.

Jeżeli chodzi o lipę, to mam ponad m3 tego materiału i też chętnie się dowiem jak się sprawdza przy korpusach z jednej deski. W ostateczności na ramki pójdzie.

P.S. Jak Cię tak bardzo razi mój avatar, to postaram się poszukać innego i go zmienię :)

Bienenhalter

Postautor: Bienenhalter » 30 cze 2017, 22:23

Apiholik

Postautor: Apiholik » 01 lip 2017, 00:28

To nie bede gorszy i do tych instructions dorzucę i wejmutke a tam w prawym dolnym rogu masz jeszcze maschine to tam se made planing

i
Pozdrowienia od wszystkich z koziego rogu
dla wszystkich w koziej dupie.
Załączniki
5302017223426.jpg
5302017223426.jpg (82.93 KiB) Przejrzano 2387 razy

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 01 lip 2017, 04:32

Oj nie ma się o co obrażać, jak uraziłem to przepraszam. Wczoraj jak w robocie na zebraniu powiedziałem koledze, że jedyny "poważny człowiek" to nieboszczyk bo nie zwytrzymałem durnej argumentacji, to później mi się oberwało ale w zupełnie innym czasie i miejscu i od kogo innego bo śmiałem zwrócić uwagę po swojemu, że źle robi. A na studiach jeden profesor powiedział mi też kiedyś abym przestał udawać bardziej głupszego niż faktycznie jestem. No niestety nie wychodzi. Panie Eryku ja te instrukcje dawno sam sobie znalazlem na sieci. Nawet wg p Ingolfa zrobiłem sobie 1/2 dadanta na 8 ramek. Bo mi się tak umaniło. O tu na dowód. To moje i to sprzed paru miesięcy https://youtu.be/XYmv1TXy4jk i można ominąć wiercenie tylko trzeba użyć wkrętów samowiercących. Ale za linki dziękuję to może inni skorzystają jak będą potrzebować bo pan i tak ma większy autorytet.
Ja cały czas szukam, testuję a pan mnie trochę zdopingował do Zandera. Lepiej już nic nie pisać bo tylko pogorszę. Przepraszam.

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 01 lip 2017, 10:03

Oj zabawy z tym ulem.Można zrobić bok z grubszej dechy .Wyciąć rączkę i wkręcić mniej wkrętów.
marektomala1979

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 01 lip 2017, 10:56

Pierwszy raz dwa lata temu wziąłem taki korpus do ręki (jeden Niemiec przywiózł na szkolenie, tamten zander był nieco inny niż einfach, bardziej skomplikowany, poza tym z racji na treść przekazywaną i uprzedzenia wobec ramki/ ula co najogólniej mówiąc wynikało z braku wiedzy wogóle nie brałem pod uwagę nic poza uchwytem, tam uchwyt to był rodzaj listwy nadbitej) potem kupiłem sobie książkę Liebiga i wg tego zrobiłem dadanta a dużo potem tu na forum doszło że po raz pierwszy kupiłem na wzorzec gotowy ul ze sklepu. Scięta pod kątem deska jest bardzo ergonomiczna przy podnoszeniu skrzynki. Czy ul się sprawdzi to nie wiem. Ale zdecydowałem się spróbować. W końcu tylko krowa nie zmienia zapatrywań, to żeby odejść od tej nieszczęsnej kozy :))) ps zander i langstroth oba to właściwie ta sama powierzchnia plastra

Wróć do „Ule”