Dadant 12 ramkowy - modyfikacja wymiarów

podkrakus

Re: Dadant 12 ramkowy - modyfikacja wymiarów

Postautor: podkrakus » 31 sty 2018, 07:53

Dzięki Apiholik. Bedę robił w tych ramkach co mam, póki co. Ale mam pytanie:
Czy w pszczoły rzeczywiście mniej chętnie przechodzą do nadstawki, jeśli mają w niej dolną beleczkę ramki o gr. 35 mm? Czy zauważalnie lepiej przechodzą, jak zwęzimy ją do tych 25mm? Czy warto zwężać te dolne beleczki?
Czyszczenie tych mostków będzie rzeczywiście kłopotliwe.
podkrakus

Nacek

Postautor: Nacek » 31 sty 2018, 12:09

O wiele ważniejsze jest to w jakiej sile są pszczoły, jaki jest pożytek no i jeszcze jaka rasa czy linia pszczół bo to też jest istotne a w ulach im mniej wydziwiania tym lepiej.
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

Nacek

Postautor: Nacek » 31 sty 2018, 12:13

Oczywiście lepiej dla pszczelarza.
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 31 sty 2018, 16:05

Dokładnie ! + ? Czy to wyłącznie węza , czy susz . itd.

MARBERT

Postautor: MARBERT » 01 lut 2018, 16:46

Apiholik pisze:Dokładnie ! + ? Czy to wyłącznie węza , czy susz . itd.

Gdzie i kiedy w dadancie to doświadczyłeś i przez ile sezonów?

Apiholik

Postautor: Apiholik » 01 lut 2018, 19:34

MARBERT pisze:
Apiholik pisze:Dokładnie ! + ? Czy to wyłącznie węza , czy susz . itd.

Gdzie i kiedy w dadancie to doświadczyłeś i przez ile sezonów?

Tym wpisem, odniosłem się do postów Kol Nacka i jest częścią odpowiedzi udzielonej Kol Podkrakus.
Moje, już ponad trzydziestoletnie doświadczenie z ulami korpusowymi i nadstawkowymi, różnej maści, upoważnia mnie do takiego twierdzenia. Tak konkretnie, to tym postem, odniosłem się do zjawiska związanego z zajmowaniem kolejnych segmentów ula. Nawet dzieci pszczelarzy wiedzą, że problem z zajmowaniem kolejnych segmentów ula, nie występuje, jeżeli znajdą się w nim, plastry przeczerwione (susz). Jeżeli się z tym nie zgadzasz, to oznacza iż, piszesz z piaskownicy. Ale jeżeli czytasz proste posty i nie próbujesz bądź nie potrafisz zastanowić się nad kontekstem tylko klepiesz w klawiaturę aby klepać , oznacza .....?

podkrakus

Postautor: podkrakus » 02 lut 2018, 08:55

Drodzy Koledzy,
Dzięki za rady i dobre chęci. Wiem, że to zależy też od wielu innych czynników. Moje pytanie dotyczyło sytuacji, kiedy wszystkie inne zmienne, poza szerokością dolnej beleczki ramki, są takie same (taka sama linia pszczół, ta sama siła, ta sama węza, etc..). W tamtym roku dałem gołą węzę, i przeszły i odbudowały błyskawiczne. Ale to były ramki nadstawkowe o zwykłej szerokości, pszczoły buckfasty - b. silna rodzina, no i nie było to wczesną wiosną, tylko gdzieś pod koniec maja. I stąd moje pytanie do długoletnich praktyków o ten konkretny przypadek, jak teoria o lepszej wąskiej szerokości beleczki sprawdza się w praktyce (co może się przekładać na odpowiedź na pytanie, czy warto stosować węższą, 25mm, dolną beleczkę ramki).
podkrakus

Beeman

Postautor: Beeman » 10 mar 2018, 07:32

Witam Kol. Krakus. Pewnie juz ukonczyles 12 ramkowe dinozaury. Kolego cala ameryka juz zapomina o 12 ramkowcach. Czy ty masz 20 lat? Wszyscy przechodza na 8 ramkowe. I takie wlasnie polecam. Dlaczego? Wiele +++++. Na polskie kiepskie warunki super. Lekkie. Na zime nic do przestawiania idzie jak bylo. Tylko jeden rozmiar ramki, pelna lub 3/4, napewno nie 1/2. Zimowla na 2 korpusach, jak rodzina super mocna (takich raczej nie macie) to na trzech. Podsumujac jeden rodzaj korpusa i jadna ramka. Prostota i uniwersalnosc to droga do sukcesu! Tyle w temacie.

podkrakus

Postautor: podkrakus » 02 kwie 2018, 21:00

Witaj Beeman,
Ukończyłem, ale jednak 10-ramkowe. Dzięki za podzielenie się doświadczeniem, to ciekawe co piszesz. A jaki wymiar takiej ramki, Langstroth? Co prawda, nie planuję, przynajmniej na razie, zmiany platformy.
podkrakus

podkrakus

Postautor: podkrakus » 02 kwie 2018, 23:35

MARBERT pisze:Czy folie odsłonisz z tyłu mając 12 stki na wszystkie ramki czy na zboku też na wszystkie nie ma znaczenia. Jak rodziny silne to ten zabieg nie jest potrzebny.
10 ramkowe nie ocieplane to maluchy do 12 ocieplanych. Inna też waga.
Mam tylko dlatego 12 większość bo w tym czasie o małej komórce jeszcze nikt nie mówił.

Marbert, mam pytanie, jeśli możesz, to odpowiedz, proszę.
Jak teraz dajesz nadstawkę na 10 ramkowego Dadanta, i folię na rodnię, to ile uliczek pozostawiasz odsłoniętych? Jedną czy dwie? Dzięki.
podkrakus

Wróć do „Ule”