Przegroda pokarmowa w uliku weselnym

Awatar użytkownika
gasimar

Przegroda pokarmowa w uliku weselnym

Postautor: gasimar » 27 sty 2018, 17:30

Przegroda pokarmowa w uliku weselnym jest konieczna? Mam zamiar karmić używając ciast.

manio:)

Re: Przegroda pokarmowa w uliku weselnym

Postautor: manio:) » 27 sty 2018, 20:29

Co to jest przegroda pokarmowa ? Ja mam stare uliki , gdzie jedna z ramek jest magazynem ciasta, ma wstawioną tylna ściankę i skośne półki na których układa się ciasto.

Awatar użytkownika
gasimar

Postautor: gasimar » 27 sty 2018, 20:53

Przepraszam. Miałem na myśli deskę bądź płytę. Jej cel to podzielić ulik weselny na dwie części (część gdzie znajduje się gniazdo i część gdzie jest pokarm). Chciałby dla uproszczenia wyeliminować ten podział a ciasto podać w woreczku.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 27 sty 2018, 21:02

Po co utrudniać sobie życie ciastem .Może coś takiego .
https://www.youtube.com/watch?v=TuDJgMICGBs&t=3s
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Awatar użytkownika
gasimar

Postautor: gasimar » 27 sty 2018, 21:12

Dziękuję Panie Januszu. Film przedstawia pomysłowe rozwiązanie. Ja stosuję mniejsze uliki weselne. Będę je zasiedlał zsypanymi pszczołami, których zadaniem będzie odbudowa ramek i dbanie o matkę. Mam zamiar podkarmiać je w sposób opisany przeze mnie wyżej. Martwię się o wentylację. Bo mam tylko jeden otwór fi 15 mm. Służy on jednocześnie pszczołą za wejście do ula.

manio:)

Postautor: manio:) » 27 sty 2018, 21:19

Zrób większy , osiatkowany otwór ( np 30 -40mm) w podłodze po przeciwnej stronie ulika niż wylotek. Ułatwi wentylację , a dodatkowo zmyli ewentualny rabunek. Ciasto można podać dowolnie, może być to kawałek folii na powałce. Przegroda i kawałek kraty odgrodowej ma uniemożliwić wejście matki do zbiornika z ciastem . Im prostszy ulik tym lepszy, ja wykorzystuję typowe elementy ula korpusowego i ramki gniazdowe. Mam podkarmiaczki ramkowe i karmię ciastem .

Apiholik

Postautor: Apiholik » 28 sty 2018, 02:05

Ciasto możesz podawać w każdy dowolny sposób:
Pojemnik zewneczny, powałko-podkarmiaczka, pojemnik wstawiony bezpośrednio do ulika. Przez pewien czas, jako uliki weselne, używałem styropianowe ocieplacze na słoiki . (Były takie kiedyś w modzie, za parę groszy).
Trzeba było tylko wywierać dziurę wylotkową , gdzieś cztery cm od dna i dorobić daszek .
Mieściły się w niego trzy rameczki do ulika.
Ciasto , dawało się bezpośrednio na dno pod rameczki, warstwa 3cm ciasta miodowo cukrowego wystarczała na trzy tygodnie. I też było dobrze.
Już od dawna się tak nie bawię. Teraz tylko - cztery strony świata i syrop cukrowy z słoika sobie kapie.
Pozdrawiam serdecznie
Andrzej

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 28 sty 2018, 09:31

Jak mimo wszystko upierasz się na ulik weselny a nie na lepsze rozwiązanie używania ramki gniazdowej (co Apiholik czy manio napomykają) to lepiej aby matka nie miała dostępu do ciasta. Ulik jest bardzo ciasny ale to bardzo. Już widziałem matkę przyklejoną do ciasta.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 28 sty 2018, 15:51

To prawda, i dotyczy zwłaszcza gotowych ciast. Tym bardziej że takie, wykazuje większą wrażliwość na wilgoć, ze względu na próg higroskopijny.
Ale wystarczy zasypać cukrem pudrem i jest ok.
Prawidłowo przygotowane ciasto miodowo-cukrowe jest pod tym względem absolutnie bezpieczne.
Pozdrawiam.

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 28 sty 2018, 16:30

Z komorami pokarmowymi w małych ulikach weselnych jest więcej kłopotu jak pożytku.
Często gęsto robią tam na dziko kłopot potem matkę wyciągnąć.

Awatar użytkownika
gasimar

Postautor: gasimar » 28 sty 2018, 17:12

Rozwiązanie, które używałem dotychczas to uliki weselne z dwóch ramek półnadstawkowych wielkopolskich. W tym sezonie odchodzę od niego na rzecz ulików z sześcioma małymi rameczkami. Myślałem nad pojemniczkiem z ciastem, ewentualnie ramką do podkarmiania.
Załączniki
uliki.jpg
uliki.jpg (95.65 KiB) Przejrzano 1477 razy

Wróć do „Ule”