Ul Ostrowskiej

Awatar użytkownika
dudi

Re: Ul Ostrowskiej

Postautor: dudi » 23 kwie 2018, 21:31

:) zależy kto kiedy ma rzepak :)

Awatar użytkownika
beerciak

Postautor: beerciak » 23 kwie 2018, 21:59

Niezależne od terminu rzepaku ,czasami jest taki rok co w połowie marca:P:PP: Admina z ambrozji tego młodego speca od krainki omijajcie szerokim łukiem , poczytajcie lepiej baru0 .

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 23 kwie 2018, 22:04

U mnie rzepak na ogół po weekendzie majowym.
Jeździłem już z różna siła.
Tu nie Ambrozja, tutaj jest forum Miodka :)

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 24 kwie 2018, 07:26

Dudi ramki skrajne z miodem z korpusu rodni (na czas jak rodnia to tylko jeden korpus) wyciągasz na górę do miodni, czy zostawiasz w rodni? Stosujesz ramkę pracy czy nie?
I co z tym przygotowaniem do zimy na dwóch jak piszesz, że zimujesz na jednym plus pustym korpusie jako poduszka. Możesz to przybliżyć? Z góry dziękuję i pozdrawiam

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 24 kwie 2018, 20:51

Ramki w rodni z tzw żelaznym zapasem są zawsze. Co jakiś czas je wymieniam i wkładam do odkładu, ale na ogó sął zawsze.
U mnie ten jeden korpus jako gniazdo to nie tak do końca jak wspominałem w innym poście.
Z rodni przekładam co przegląd ramkę, dwie z czerwiem na wygryzieniu do miodni.
Ogólnie ramek pracy nie stosuję, czasami wrzucam w niektórych ulach ale to tak losowo.
Może jeszcze do tego nie dorosłem.

Co do zimowli.
Testowałem i na jednym i na dwu. Wiadomo, na dwóch jest zawsze ryzyko.
Wg mnie zdecydowanie lepiej zimują mi na jednym korpusie.
Przed karmieniem matka siedzi na dwóch, później matkę zganiam na dolny, krata, z górnego zaberam kilka ramek, rozsuwam i zaczynają przenosić zapasy. Póżniej leje na max jak już nie maja gdzie układać zabieram podkarmiaczki i rozwieszam jeszcze ewentualne ramki co mi sostały żeby sobie zabrały reszte papu. Jak zabiora po prostu zamieniam korpusy. Pusty idzie na gół i gniazdo na górę i tak zostają do wiosny.
Na dwóch jak nawet przechodziły na górny korpus zawsze na wiosnę było za dużo jedzenia.
Matka miała problem z miejscem do czerwienia.
Na jednym nie ma problemu z miejscem, a jak brakuje zawsze można w kilka sek do łożyć ciasta.

Tak to po krótce wyglada u mnie

Filluś

Postautor: Filluś » 24 kwie 2018, 21:13

http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 34&start=0
Tu jest ciekawy artykol o ulu ostrowskiej jak przemieniać korpusy i zimowli itp. Troche sie różni ten sposob co napisał Dudi ale wart przeczytania

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 25 kwie 2018, 16:16

Dudi, nie rozumiem do końca. W dolnym do zimy zostawiasz 10ramek czy mniej? Jak to rozsuwasz ramki w górnym, po zabraniu kilku? Mam to rozumieć dosłownie? I jeszcze one ściągają do dołu z tych ramek? Pod kratę? Nie budują dzikich plastrów pomiędzy przy zakarmianiu?

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 25 kwie 2018, 18:48

Tak w dolnym jest 10. Korekta dopiero przed samym karmieniem. W niektórych po karmieniu ujmuje jedna czy dwie ramki. Zależy od siły rodziny. Przed karmieniem z górnego zabieram kilka ramek a resztę rozsuwane żeby przenosiły na dół. Później na czas karmienia górny jest pusty bo tam wstawiam podkarmiaczke ( 3 L poidło dla kur) i po karmieniu znowu daje ramki do oczyszczenia jeżeli mam. No i ewentualna korekta gniazda i zamiana korpusów. Aaa jak na górze są rozsuniete to nie ma już kraty

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 25 kwie 2018, 19:39

Nigdy nie myślałem w ten sposób u mnie raczej wynosiły z gniazd i mnie zawsze trafiało z tym obsuszaniem choć też dawałem odstępy. Co do gniazd ja tam nie ścieśniam wcale i jakoś żyją. No jakby wydłużył ramkę Ostrowskiej to by wyszedł langstroth albo położona warszawska zwykła. Pytałem z ciekawości bo obracam się w ramkach ponad 400mm szerokich i raczej nie planuję przechodzić na węższe, właśnie z racji proporcji

A tutaj tak mi się skojarzyło z tematem alternatywnego podejścia

Nauczycielka skrzeczy niemiłosiernie ale najlepszy trzeci ostatni trick
https://youtu.be/eqr_5WtbNlI
Może komuś się przyda, no i przez przypadek cyferki bliskie rozmiarom dwóch w/w ramek :)
Ps. Mnożenie z polskiej szkoły (gdzie liczby pod sobą) jednak szybsze i uniwersalne, da się też pomnożyć jak liczba ma coś po przecinku, tutaj na filmie efekt za to jest, a i komentarze pod filmem, że z Hindusow matematyków to tylko Ramanujan sławny,.... a Polaków kilku by się znalazło od ręki (to już ode mnie tutaj po kropkach)
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2018, 20:07 przez tikcop1, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 25 kwie 2018, 19:45

No mi na wędrówki pasuje ten ul.
Nie ma co tu zmieniać. W sezonie ok, do zimowli ok, ważne żeby sobie wypracować jakieś tam styl

Wróć do „Ule”