Projekt MAJA

skorpion

Projekt MAJA

Postautor: skorpion » 17 kwie 2015, 03:32

Awatar użytkownika
piotrek77251

Re: Projekt MAJA

Postautor: piotrek77251 » 17 kwie 2015, 22:43

Czytałem o tym, tylko zapewne cena będzie nie osiągalna dla zwykłego pszczelarza tym bardziej gdyby miał to zamontować np. w 200 rodzinach :)
Sprawcie pszczoły cud, żeby przelał miód :)
Nie znam się to się wypowiem :)

manio:)

Postautor: manio:) » 18 kwie 2015, 07:11

Są już takie rozwiązania komercyjne :
http://www.livelco.eu/
wprawdzie to tylko waga, ale głownie o to chodzi, pozostałe elementy to wodotryski , raczej średnio potrzebne. Cena samej wagi zaporowa .
Badam właśnie możliwość zastosowania taniej wagi łazienkowej w połączeniu z modułem wi-fi lub modemem telefonii komórkowej. Wychodzi 10 x taniej , najdroższym elementem jest modem, dokładność 0,1 kg, a częstotliwość odczytów dowolna. Jak postawię pod ulem , to się pochwalę wynikami :)

Awatar użytkownika
RoBee

Postautor: RoBee » 18 kwie 2015, 17:08

Koniecznie napisz coś tam wymodził. Bardzo lubię takie zajawki, bo to jest chyba kierunek, w którym elektronika w pasiece powinna iść. MAJA to więcej pobożnych życzeń i nadziei, niż sprawdzonych i pewnych rozwiązań. Ale k to bogatemu zabroni?
Wnuk pszczelarza, teoretyk, który marzy o własnej pasiece...

Postautor: manio:) » 18 kwie 2015, 20:32

Waga łazienkowa działa, koszty żadne bo komunikuje z się z moim Wi-Fi . Waga jest z biedronki, kosztuje 30 zł , a prosty modem WiFi może ze 100 zł - nie wiem ile bo wydłubany z szuflady z przydasiami .
Pochwalę się oficjalnie jak sprawdzę działanie w polu i zarejestruję kilka dni ze zbieranym pożytkiem , bo teraz zimnica i żadna pszczoła nie lata. Pomiary temperatury , czy wilgotności to już potem łatwo dorobić, ale prawdę mówiąc nie widzę potrzeby , chyba tylko dla bajeru .

Awatar użytkownika
RoBee

Postautor: RoBee » 18 kwie 2015, 23:18

manio:) pisze:Pomiary temperatury , czy wilgotności to już potem łatwo dorobić, ale prawdę mówiąc nie widzę potrzeby , chyba tylko dla bajeru .

Niestety tak. Można z tego wydumać jakieś rozdmuchane analizy, ale to takie bardziej wróżenie z fusów. Zbyt mało jeszcze wiemy o pszczołach, a będzie to już jakieś minimum 12 tys. lat jak z nimi obcujemy.

manio:) pisze:Waga łazienkowa działa, koszty żadne bo komunikuje z się z moim Wi-Fi .

Rozumiem, że pasieka położona w pobliżu domostwa (w zasięgu sieci Wi-Fi)? Myślałem, że to rozwiązanie bardziej dystansowe, ale wtedy w grę wchodzi jedynie moduł GSM. Chociaż i Twoje rozwiązanie jest świetne z punktu widzenia ciekawostki! Powodzenia w rozwijaniu projektu!

Postautor: manio:) » 19 kwie 2015, 09:28

Sposób łączności jest kwestią wtórną, najtrudniejsze jest sam skomunikowanie się z wagą. GSM jest równie proste jak Wi-Fi, ale nie mam modemu GPRS w szufladzie :)

Awatar użytkownika
górski_pszczelarz
Kontaktowanie:

Postautor: górski_pszczelarz » 23 kwie 2015, 15:06

a ja zadam takie banalne pytanie dla Was. No bo standardowa waga jeśli stoi na niej ul to po uruchomieniu taruje się z ulem i podaje wartość 0. Jak to jest rozwiązane, bo sam uważam pomysł za ciekawe rozwiązanie i może w przyszłości coś popróbuję w tym temacie.
Pytanie dla osób w temacie zapewne idiotyczne, ale ja niestety w temacie nie jestem. Jak ktoś może coś więcej na ten temat napisać to bardzo bym prosił.
Matki pszczele Buckfast, Elgon 2017 z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele-2017/

Awatar użytkownika
RoBee

Postautor: RoBee » 23 kwie 2015, 21:06

Z tego co się orientuję, to w przypadku takich rozwiązań stosuje się tensometry, a cała konstrukcja wyposażona jest w kontroler, który podlega kalibracji (taki mini komputer). Waga jest kalibrowana bez ula, tensometr przesyła odczyty do kontrolera, a ten zapisuje je w pamięci. Następnie stawiamy ul, nacisk zmienia się, tensometr przesyła dane do komputera, a ten przetwarza wynik w oparciu o zapisane wartości kalibracyjne. Wszystko zależy więc od tego, jak skonfigurowano kontroler, od najprostszego wysyłania wagi ula, do zmiany dziennej, po ostrzeżenia o rójce (waga musiałaby pracować cały czas).

Niestety, samodzielna konstrukcja wymaga dużej wiedzy w zakresie elektroniki i programowania. Wiąże się też ze sporymi nakładami finansowymi, które mogą przewyższyć cenę gotowego produktu :/

Postautor: manio:) » 23 kwie 2015, 21:49

O kosztach pisałem : nie są wielkie jeśli wystarcza waga łazienkowa i dokładność 0,1 kg. Nie wiem tylko jak długo będzie żyła taka waga pod ulem. Podobnie łączność : cena zależnie od wyboru , najtańszy spełnia wszystkie wymagania bo transfer danych niewielki. Nie sprawdzałem tylko , czy waga "pamięta" tarowanie po zaniku napięcia ( wyładowanie lub wymiana akumulatora żelowego) .Zapakuję pod uli sprawdzę , tylko tego czasu mało .... szkoda że nie pomyślałem o tym zimą :(

Postautor: manio:) » 08 maja 2015, 20:50

Waga gotowa ! Na razie komunikuję się z nią przez stronę internetową , trzeba jeszcze dorobić program archiwizujący ,żeby śledzić zmiany wagi w postaci wykresów czy tabel.Oprócz wagi będzie jeszcze temperatura zewnętrzna .
Załączniki
wa1.jpg
wa1.jpg (101.13 KiB) Przejrzano 4208 razy

Wróć do „Filmy”