Drutowanie ramek

Dział dla początkujących
Awatar użytkownika
tomek.dominik

Drutowanie ramek

Postautor: tomek.dominik » 17 kwie 2016, 20:36

Witam,

Pewnie wszyscy wiedza jak drutowac ramki, ale moze dla kogos sie przyda.

https://www.youtube.com/watch?v=MKkT_P8KzJs

Pozdrawiam

Tomek

janusz.szalaj

Re: Drutowanie ramek

Postautor: janusz.szalaj » 17 kwie 2016, 22:08

nie wiem czy istnieje potrzeba drutowania ramek na tak niskiej ramce ,ja na ramce 15na24nie drutuje jednak używam miodarki diagonalnej ,może do radialnej i ramki niskiej wlkp jest to potrzebne
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Postautor: tomek.dominik » 17 kwie 2016, 22:17

A czy przy wirowaniu czy odsklepianiu nie wylamie sie?

Pozdrawiam

Tomek

Domiś

Postautor: Domiś » 18 kwie 2016, 21:49

Ja zamiast wiercic otwory, nacinam ramke i drutowanie trwa sekundy

ULMIX

Postautor: ULMIX » 18 kwie 2016, 21:55

W tak niskiej ramce wystarczy po dwa otwory na bocznych listewkach co daje nam przeciąganie drutu tylko przez cztery otwory a nie przez dwanaście, a efekt ten sam.
Zapraszam na stronę: http://ulmix.com.pl/oferta.html

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 18 kwie 2016, 22:03

tomek.dominik pisze:A czy przy wirowaniu czy odsklepianiu nie wylamie sie?

Pozdrawiam

Tomek

nic się nie dzieje
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

Gumisio07

Postautor: Gumisio07 » 19 kwie 2016, 00:19

janusz.szalaj pisze:nie wiem czy istnieje potrzeba drutowania ramek na tak niskiej ramce ,ja na ramce 15na24nie drutuje jednak używam miodarki diagonalnej ,może do radialnej i ramki niskiej wlkp jest to potrzebne

Jak kolega wkleja węzę? Zalewasz rant gorącym woskiem czy jakąś unikatową metodę stosujesz?

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Postautor: tomek.dominik » 19 kwie 2016, 09:53

W ramkach do ulikow weselnych (na poczatku filmu dwie sa pokazane) mam glebokie rowki w gornej i dolnej beleczce, po przycieciu wezy na odpowiedni wymiar da sie ja wsunac w ramke.

Nie widze jednak takiego zastosowania w ramkach 1/2 dadant, chyba ze wtapiac goracym woskiem, ale to wydluza caly proces.

Tomek

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 19 kwie 2016, 22:36

do górnej beleczki ramki od wewnętrznej strony przybijam listewke 10na10mm a na dole ramki taką samą przycinam arkusz węzy na wymiar tak aby pasował od beleczki do beleczki i albo maznąć rozgrzanym woskiem albo jak jest ciepła węza przycisnąć mocno kciukiem i gotowe -poprosze kol.krosno odrzańskie żeby wrzucił zdjęcia odbudowanych ramek które mu przesłałem to będzie widać

Pasieka Krosno Odrzańskie

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 20 kwie 2016, 20:03

janusz.szalaj pisze:do górnej beleczki ramki od wewnętrznej strony przybijam listewke 10na10mm a na dole ramki taką samą przycinam arkusz węzy na wymiar tak aby pasował od beleczki do beleczki i albo maznąć rozgrzanym woskiem albo jak jest ciepła węza przycisnąć mocno kciukiem i gotowe -poprosze kol.krosno odrzańskie żeby wrzucił zdjęcia odbudowanych ramek które mu przesłałem to będzie widać
Załączniki
V__675A (640x480).jpg
Autor: Janusz Szałaj
V__675A (640x480).jpg (112.02 KiB) Przejrzano 4235 razy

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 20 kwie 2016, 20:46

tu na filmiku w 9minucie jest pokazana ramka i krótka informacja jak to robie https://www.youtube.com/watch?v=Qaxj9scyPSE

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Postautor: tomek.dominik » 20 kwie 2016, 22:18

Janusz, super to wyglada i sama idea niedrutowania ramek jest ok, ale nie wszyscy maja czas i umiejetnosci do zrobienia nowego typu ramki. Mi pozostaje ramka od Sulkowskiego i wtapianie na drut :(

Pozdrawiam

Tomek

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 03 paź 2016, 23:27

Zaczynam już zszywać moje ramki 360x180. Zastanawiam się teraz jak je drutować? Czy wystarczy jak w poziomie zrobię 2 dziury na drut, zamiast 4 pionowych? Plusem poziomego drutowania jest brak rowka i mniej pracy na każdą ramkę przy drutowaniu. Czy takie poziomo drutowane ramki mają jakieś wady/zalety podczas wirowania? Chciałem jutro zrobić maszynę do nawiercania otworów i coś trzeba wybrać.

TadeuszB

Postautor: TadeuszB » 04 paź 2016, 06:44

Przy drutowaniu poziomym na górnym drucie może się zawijać w dół w upały.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 04 paź 2016, 07:24

Xpand pisze:Zaczynam już zszywać moje ramki 360x180. Zastanawiam się teraz jak je drutować? Czy wystarczy jak w poziomie zrobię 2 dziury na drut, zamiast 4 pionowych? Plusem poziomego drutowania jest brak rowka i mniej pracy na każdą ramkę przy drutowaniu. Czy takie poziomo drutowane ramki mają jakieś wady/zalety podczas wirowania? Chciałem jutro zrobić maszynę do nawiercania otworów i coś trzeba wybrać.

Wszystko ma wady i zalety. Wystarczy że się dobrze przyjrzymy.

Ja drutuję ramki w poziomie. Jeżeli chcesz drutować w poziomie to 3 druty musisz dać. Choć przy tej ramce możesz spróbować na 2 ale obawiam sie że to będzie za mało i przy wirowaniu może zrywać susz. Przy drutowaniu w poziomie górny i dolny drut dajemy jak najbliżej listewek i nie więcej jak 2 cm. Plusem poziomego drutowania nie jest brak rowka na drut bo to jest potrzebne jak zającowi dzwonek, ale to że masz równe ramki. Drutując w pionie jak naciągniesz drut nie ma opcji żeby górna i dolna listewka się nie wygięła. No a później problem z wtopieniem węzy bo plaster nie wchodzi.

Co do wtapiania węzy przy drutowaniu w poziomie.
Kiedyś już gdzieś o tym wspominałem. Są 2 szkoły i przy jednej z nich muszą być spełnione pewne warunki.

Co do wtapiania do górnej beleczki - wtapiamy jak i w pionie i jest ok.

Przy wtapianiu do dolnej beleczki trzeba spełnić właśnie te warunki - przynajmniej wg mnie ;)
Niektórzy twierdzą (sam się tez tym kierowałem) że pszczoły budują plaster od góry i najlepiej jest wtapiać do dolnej beleczki wtedy mamy pięknie odbudowany plaster. Wielkim zwolennikiem tego jest Mariusz Chachuła z Pszczelej Woli. Sam nawet niejednokrotnie o tym wspominał, ale zapomniał dodać że wszystko będzie pięknie jeżeli mamy bardzo dobrze naciągnięty drut i najlepiej pogrubiana węzę :)
Przy słabo naciągniętym drucie i zwykłej węzie wygląda to tak;
Pszczoły budują od góry i owszem nikt temu nie zaprzeczy, ale pszczoły tez ważą. Do tego dochodzi temperatura w ulu. Zanim "złapią" węzę do górnej beleczki gwarantuje wam że ta węza się obciągnie z lekka w dół. Pomimo tego że ona się opiera o dolna beleczkę to przed beleczka powstanie garb. Ramka będzie odbudowana pięknie od beleczki do beleczki ale z garbem ok 2-3 cm od dolnej beleczki.
Więc jeżeli już wtapiać do dolnej beleczki to gruby i dobrze naciągnięty drut + najlepiej pogrubiona węza ;)

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 10 paź 2016, 22:08

Dudi dzięki. Prawdopodobnie trochę węzy wielkopolskiej gniazdowej wtopię do 18-nastek i taki miałem plan, aby od górnej beleczki wtapiać, widzę, że też jesteś za tym. Zrobiłem, jak radziłeś, 3 otwory na drut do 360x180, odległości od beleczek wyszły ~2cm, bo inaczej mnie i tak nie puszczają "bebechy" :)

W planach mam jeszcze robienie ramek 360x260 i też drutowanie w poziomie. Pytanie za 100 punktów, ile drutów? Czy wystarczą 3 jak przy 360x180, a może jednak robić 4?

Czy drutowanie poziome sprawdza się lepiej od drutowania pionowego przy wirowania w miodarce radialnej?

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 11 paź 2016, 08:40

Ja mam dwa druty w 18tkach i faktycznie trochę mało, bo bywa, że się brzuchy robią. Problem znika, gdy daję tylko pasek 2cm węzy od góry. Pszczoły same "wtapiają" plaster w drut i jest ok.
Drutuję w poziomie 18tki z konieczności, gdyż używam dolnej listewki szerokości 1cm, więc nie da rady przecisnąć już przez nie drutu. Wygodniej jednak wtapia się węzę przy drutowaniu pionowym.
Miśkowa Pasieka

TadeuszB

Postautor: TadeuszB » 11 paź 2016, 15:08

Koluniu z lubelskiego zwany dudi. Twierdzisz że rowek na drut jest potrzebny jak zającowi dzwonek, a przynajmniej tak to zrozumiałem bo zawile według mnie pisałeś.Myślę ze się mylisz, gdy drut jest schowany w rowku przy czyszczeniu nie skrobiesz dłutem po drucie.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 11 paź 2016, 15:27

TadeuszB pisze:Koluniu z lubelskiego zwany dudi. Twierdzisz że rowek na drut jest potrzebny jak zającowi dzwonek, a przynajmniej tak to zrozumiałem bo zawile według mnie pisałeś.Myślę ze się mylisz, gdy drut jest schowany w rowku przy czyszczeniu nie skrobiesz dłutem po drucie.

TadeuszB, Jurek pisał o ramkach drutowanych w poziomie, tam drut jest zbędny bo ramek po bokach nie czyścisz...
Miśkowa Pasieka

TadeuszB

Postautor: TadeuszB » 11 paź 2016, 20:16

A to zwracam humor, tak jak podejrzewałem zakręcił mnie, jak świński ogon, żartowniś jeden, z drugim.A drut tam też jest niezbędny.

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”