Ramka pracy

Dział dla początkujących
Miro

Ramka pracy

Postautor: Miro » 20 kwie 2016, 08:29

Witam , podzielcie się Waszym doświadczeniem w stosowaniu ramki pracy. Interesuje mnie : kiedy ją włożyć , w jakie miejsce w ulu , czy z węzą czy tylko samą ramkę oraz kiedy , po jakim czasie od zastosowania niszczyć zabudowę trutową itp.
Pozdrawiam
Miro
Pozdrawiam
Miro

karol377

Re: Ramka pracy

Postautor: karol377 » 20 kwie 2016, 08:45

Jak dasz z weza to mija sie z celem, komorki trutowej ne uzyskasz. Ramka pracy pomaga w ograniczeniu populacji warrozy, wiec wycina sie gdy czerw trutowy jest zamkniety a przez to pozbywasz sie siedzacej na nim warrozy. Ja kupilem kiedysna probe kilka ramek plastikowych ale mi sie niespodobaly, uzywam ich jako ramki pracy bo latwo je znalezc w uli i latwo oczyscic w goracej wodzie.

Awatar użytkownika
Szeptuch

Postautor: Szeptuch » 20 kwie 2016, 09:09

Też jestem ciekawy jak to inni robią. Ja osobiści wkładam ramkę pracy przy ostatniej ramce z czerwiem. Wycinam raz w tygodniu. Wkładam ramkę pracy gdy zauważam pierwszy czerw trutowy. Nie wiem czy jest to 100% poprawny sposób więc chętnie skoryguje swoje postępowanie za nawową kolegów.

qq Kwidzyn

Postautor: qq Kwidzyn » 20 kwie 2016, 11:12

A Ja Wam zaproponuję zamiast ramki pracy poławiacz pyłku .Dlatego gdyś jak pszczoły zaczną nastrój rojowy to drastycznie spada przynoszenie pyłku do ula . Wypróbowane już ładnych kilka sezonów ,dlatego niestosuję ramek pracy .Sprawdźcie Sami

Pasieka Krosno Odrzańskie

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 20 kwie 2016, 11:24

qq Kwidzyn pisze:A Ja Wam zaproponuję zamiast ramki pracy poławiacz pyłku .Dlatego gdyś jak pszczoły zaczną nastrój rojowy to drastycznie spada przynoszenie pyłku do ula . Wypróbowane już ładnych kilka sezonów ,dlatego niestosuję ramek pracy .Sprawdźcie Sami
Tak, w latach 70 już o tym pisano. Ale ramka pracy to nie tylko barometr stanów rojowych, pominąłeś ważniejsze, walka z warozą.

manio:)

Postautor: manio:) » 20 kwie 2016, 21:38

Walka z warrozą za pomocą ramki pracy mocno dyskusyjna. Warroza wybiera chętnej przeczerwione komórki z czerwiem pszczelim, niż dziewicze z czerwiem trutowym . Stosowanie ramki pracy jako pułapki na warrozę ma więc być może sens jak się wymieni całe gniazdo na węzę. Wtedy mając do wyboru plastry w podobnym stanie , warroza wybiera tłuste i większe trutnie - tak twierdzą praktycy tej metody.
Warto więc sprawdzać ilość warrozy nie tylko na ramce pracy ,ale i w komórkach czerwiu ,czy komórkach trutowych , które zawsze występują na ramkach gniazdowych, wybierając najciemniejsze miejsca . Od lat nie widziałem warrozy w zasklepie ramki pracy, a "od zawsze " stosuję trójdzielną ramkę pracy . Kanalizuje ona zapał pszczół dobudowy komórek trutowych i nie psują gniazda, a jest też indykatorem stanu rojowego , gdy spada chęć do odbudowy . Można się obyć i bez niej , to zajęcie dla amatorów.Zawodowcy się w takie rzeczy nie bawią.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 20 kwie 2016, 21:59

ramka pracy u mnie( ule wz z okienkiem kontrolnym )to ramka odbudowana jako ostatnia w gnieżdzie z wyciętą połową dolną plastra ,wstawiam jak rozkwitnie czereśnia tj,po połowie kwietnia ,gdy matka zaczerwi ,a pszczoły zasklepią czerw trutowy to wycinam połowe (dolnej połowy plastra) zasklepionego czerwiu trutowego ,pszczoły budują woszczyne trutową ,jak matka zaczerwi a pszczoły zasklepią to wycinam tę drugą połowę i tak co 10-12 dni ,ramka pracy to taki barometr nastroju jaki panuje w rodzinie
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 21 kwie 2016, 06:45

Ś.P. Kolopik dzielił na 3

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 21 kwie 2016, 08:44

No dobrze, skoro w walce z warozą według " praktyków" jest kiepska, oraz jako barometr stanów rojowych nie wystarczający to jeszcze jest świetnym pochłaniaczem nadmiaru produkowanego mleczka. P.S. Nie wiem czy należy rezygnować z stosowania ramki. Dziwi mnie opinia, że zawodowi rezygnują z ramki pracy, bo na swoich kanałach yt pokazują coś innego.

MARBERT

Postautor: MARBERT » 21 kwie 2016, 17:43

Nieprzeczytany postautor: manio:) » wczoraj, o 21:38

Walka z warrozą za pomocą ramki pracy mocno dyskusyjna. Warroza wybiera chętnej przeczerwione komórki z czerwiem pszczelim, niż dziewicze z czerwiem trutowym . Stosowanie ramki pracy jako pułapki na warrozę ma więc być może sens jak się wymieni całe gniazdo na węzę. Wtedy mając do wyboru plastry w podobnym stanie , warroza wybiera tłuste i większe trutnie - tak twierdzą praktycy tej metody.
Warto więc sprawdzać ilość warrozy nie tylko na ramce pracy ,ale i w komórkach czerwiu ,czy komórkach trutowych , które zawsze występują na ramkach gniazdowych, wybierając najciemniejsze miejsca . Od lat nie widziałem warrozy w zasklepie ramki pracy, a "od zawsze " stosuję trójdzielną ramkę pracy . Kanalizuje ona zapał pszczół dobudowy komórek trutowych i nie psują gniazda, a jest też indykatorem stanu rojowego , gdy spada chęć do odbudowy . Można się obyć i bez niej , to zajęcie dla amatorów.Zawodowcy się w takie rzeczy nie bawią

maniu
To co piszesz jest prawdą.

Miro

Postautor: Miro » 22 kwie 2016, 07:50

Dziękuję bardzo za wszystkie opinie .
Pozdrawiam
Miro
Pozdrawiam
Miro

wtrepiak

Postautor: wtrepiak » 22 kwie 2016, 20:48

Tak jak napisał Marbert .. ramka pracy ,, przeczerwiona,, jest atrakcyjniejsza od dziewiczej , dla warrozy. Zasklepioną ramkę odsklepiam widelcem i stawiam na ul ...sikorki załatwiają sprawę , lub usuwam trutnia z komórek widelcem . Wytrzepuję resztę z ramki i przepłukuję czystą wodą ,,,żeby wyleciała warroza . Używam taką ramkę kilka razy, oczkolwiek wycinanie dziewiczych ramek ,,,,jest pozyskiwanie czystego wosku...

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 22 kwie 2016, 22:29

Nie wiem czy waroza woli przeczerwione od dziewiczych, nie słyszałem o takich badaniach ani publikacjach. Sam tego nie byłem i nie jestem w stanie stwierdzić Jedno co jest pewne to to, że cykl rozwojowy trutni jest bliższy cyklowi rozwoju warozy i dlatego jest chętniej wybierany przez samice warozy. W czerwiu trutowym maja większe możliwości "rozrodcze". Ale przecież, to nie jedyna zaleta ramki pracy! Pisałem wcześniej.
1- Odbiorca nadprodukcji mleczka pszczelego i co za tym idzie ect.
2- Barometr
3- Pozyskiwanie wosku
4- Walka z warozą ( jakąś częścią)

truten

Postautor: truten » 22 kwie 2016, 22:49

Zostawcie biedne trutnie w spokoju tez chcą żyć.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 23 kwie 2016, 03:32

Temat znany nie od dziś. Opisywany dość obszernie. Więc i mnie (wzieło na stosowanie ramki pracy) . W sumie robiłem 3 podejścia do zagadnienia . Moje wnioski , używając przenośni. Nie warta skórka wyprawki .
1) Jako walka z warozą . Ma sens , ale tylko w przypadku zaniedbanych rodzin , dość silnie zawarozowionych , np zaniedbane leczenie albo źle przeprowadzone . Później w sezonie nie ma za wiele innych możliwości jak tylko takie. O czym boleśnie przekonałem się podczas pierwszego podejścia. Wtedy uznałem że to faktycznie dobra metoda . W czerwiu trutowym było sporo warozy . Co utwierdzało mnie że ramka pracy super działa. Fakt że uznaję , wtedy ramka pracy pomogła zredukować i dotrwać moim rodzinom do końca sezonu . Dało mi do myślenia kiedy zobaczyłem osyp po pierwszym Apiwarolu , masakra . Wtedy już naprawdę przypilnowałem leczenia . Następny rok i z koleji zupełnie inna sytuacja . W czerwiu trutowym zaledwie sporadycznie można było dostrzec roztocza i to dopiero w czerwcu . Rok później to samo . Mój wniosek . Kto warozę zwalcza byle jak i byle czym do poziomu (bezpiecznego) ma problem cały czas . Jak się wytłucze do nogi jest spokój.
2) Jako barometr nastroju . Niestety nie jest jednoznaczny , oczyma też się przekonałem .
Kol qqKwidzyn ma 100% racji . Poławiacz to dosłownie niezawodny sposób . Raz w szufladach poławiacza nagle robi się prawie pusto dwa) trzeba często odbierać pyłek więc pszczelarz ma szansę zauważyć np brodę na wylotu z dnia na dzień i pracę robotnic .trzy )poławiacz zamyka drogę matce . Więc jest czas na rozwiązanie problemu. Cztery)nie biega się przy tym za darmo. Pięć) a co robić z ramkami pracy zabudowanymi i zaczerwionymi na robotnice ? Kasować czy gdzieś z tym biegać ?przecież miejsce w korpusie jest ograniczone. Zawsze mnie to wkurzało .
3) argument produkcji wosku ok wosk jest niezbędny , ale wiedząc ile pszczoły zużywają miodu dla wyprodukowania kilograma wosku a i ile przy tym mojego zachodu . Wolę odsklepy, też są bardzo dobre dlatego nie używam opalarki .
Jednym słowem, nigdy więcej , to nie dla mnie .
Pozdrawiam
Apiholik

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 24 kwie 2016, 13:20

walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy (ale choć by nawet to w trakcie sezonu zawsze przywloką )i choćby parę sztuk wyłapać to warto ,wosku można dodatkowo ok 30dkg.pozyskać nie zawsze zdążymy z węzą ,a jeśli tak to pszczoły wypacając wosk inie mając go gdzie zużyć będą go gubić , barometr stanu rodz.jest dobry do określenia tylko trzeba mieć okienko kontrolne a kol.chyba tego nie ma w swoich ulach ,z ramkami które zabudowały po wycięciu czerwiu trutowego na czerw pszczeli (w tym roku już sie nie wyroją )można zasilić słabsze rodziny lub zrobić odkład -jęśli go nie wykorzystamy sami w co nie wierzę to można go sprzedać lub komuś podarować a chętni się na pewno znajdą ,jeśli ktoś ma odmienne zdanie zawsze to szanuję gdyż każdy może robić jak jest wygodniej lub jakie ma możliwości i jak potrafi
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 24 kwie 2016, 14:13

jeśli chodzi o poławiacze pyłku to pow.,,w życiu nie ma nic za darmo coś za coś,,i tak jest z poławiaczami zmniejszają zbiory miodu może nie w dużym stopniu ale jednak,pszczoły uszkadzają skrzydełka ,matke nie raz pszczoły potrafią tak odchudzić że może przejść przez wkładke ,utrudniają wentylacje ,dobrze jest mieć jeśli już to poławiacze przedwylotkowe z ruchomą wkładką gdyż pszczoły najwięcej pyłku przynoszą do południa ,a póżniej mało i dobrze jest wtedy wysunąć lub przekręcić wkładke tak aby pszczoły miały dobry wlot do ula

MARBERT

Postautor: MARBERT » 24 kwie 2016, 17:24

janusz

to znaczy że lubisz grzebać w ulach, dostaw więcej i dasz sobie spokój , chyba że już jesteś na emeryturze oj to grzeb

jedrek

Postautor: jedrek » 24 kwie 2016, 21:21

Żeby podsumować temat odsyłam do Sp.Kolegi Kolopika. Jego posty w prosty sposób opisują jak postępować z ramką pracy.Poczytać warto jak ktoś zastosuje to zapraszam do dyskusji o efektach. Pozdrawiam.

TadeuszB

Postautor: TadeuszB » 25 kwie 2016, 07:20

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”