Ramka pracy

Dział dla początkujących
janusz.szalaj

Re: Ramka pracy

Postautor: janusz.szalaj » 25 kwie 2016, 21:08

na skraju gniazda też bardzo dobrze zdaje egzamin ramka pracy i w ulach z okienkiem kontrolnym bardzo mała jest ingerencja w gniazdo i lepsza obserwacja ,natomiast wstawiając w środek gniazda za każdym razem musimy ingerować dość ,,ostro,,przez co niepokoimy bardziej pszczoły i dezorganizujemy im prace
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Pasieka Krosno Odrzańskie

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 25 kwie 2016, 21:16

Oczywiście Panie Januszu, że takie okienko i ramka na skraju daje dobre efekty gospodarzenia. Ale przy korpusowych okienko odpada. A ramkę to jak najbardziej na skraju można dawać.

Miro

Postautor: Miro » 30 kwie 2016, 13:19

Witam , właśnie jestem na etapie eksperymentowania na moich pszczółkach które mam dopiero ponad trzy tygodnie i ciągle się czegoś uczę .
Włożyłem ramki pracy 20.04.dzisiaj jest dziesiąty dzień i postanowiłem zajżeć co się z nimi dzieje , otóż są w całości odbudowane ale brak na nich czerwiu trutowego co mnie trochę zmartwiło.
Jak myślicie , czy to normalne ?
Pozdrawiam
Miro
Pozdrawiam
Miro

Pasieka Krosno Odrzańskie

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 30 kwie 2016, 13:35

Normalny bieg zdarzeń. Wszystko po kolei...

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 30 kwie 2016, 22:39

kol.Miro nie martw się tylko wstaw drugą ramkę pracy ,nie wiem jakie masz ramki ja na wz po prostu wycinam dolną część ramki tj.połowe i jest ramka pracy
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

Miro

Postautor: Miro » 01 maja 2016, 07:01

To można mieć dwie ramki pracy ?
Pozdrawiam
Miro

Boleslav

Postautor: Boleslav » 01 maja 2016, 08:48

Miro pisze:To można mieć dwie ramki pracy ?

Wszystkie ramki moga byč niby ramka pracy, a pszczoly zrobia wedlug siebie to co trzeba.

manio:)

Postautor: manio:) » 01 maja 2016, 21:20

można też mieć kawałek ramki pracy na każdej ramce obcinając dolny róg węzy. Pszczoły to zagospodarują wedle uznania i nie będą psuły pozostałej części ramki.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 20 lip 2016, 00:40

janusz.szalaj pisze:walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy (ale choć by nawet to w trakcie sezonu zawsze przywloką )i choćby parę sztuk wyłapać to warto ,wosku można dodatkowo ok 30dkg.pozyskać nie zawsze zdążymy z węzą ,a jeśli tak to pszczoły wypacając wosk inie mając go gdzie zużyć będą go gubić , barometr stanu rodz.jest dobry do określenia tylko trzeba mieć okienko kontrolne a kol.chyba tego nie ma w swoich ulach ,z ramkami które zabudowały po wycięciu czerwiu trutowego na czerw pszczeli (w tym roku już sie nie wyroją )można zasilić słabsze rodziny lub zrobić odkład -jęśli go nie wykorzystamy sami w co nie wierzę to można go sprzedać lub komuś podarować a chętni się na pewno znajdą ,jeśli ktoś ma odmienne zdanie zawsze to szanuję gdyż każdy może robić jak jest wygodniej lub jakie ma możliwości i jak potrafi

Panie Januszu muszę pana poinformować że stał się Pan bardzo sławny na forum W P a właściwie fragment tego Pańskiego wpisu

"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum . Paradoks pszczelarstwa.

To podpis motto jednego z forumowiczów WP

Ja zgłosił bym się po jakieś zadość uczynienie za prawa autorski :-) :-) :-)

Pozdrawiam
Apiholik

maciej

Postautor: maciej » 17 mar 2018, 15:45

Cześć, a ja do ula wielkopolskiego daję obok pełnowymiarowych ramek, półnadstawkową z węzą pszczelą. od dolnej belki ciągną trutową zabudowę, którą łatwo odciąć.

pleszek

Postautor: pleszek » 17 mar 2018, 16:06

maciej pisze:Cześć, a ja do ula wielkopolskiego daję obok pełnowymiarowych ramek, półnadstawkową z węzą pszczelą. od dolnej belki ciągną trutową zabudowę, którą łatwo odciąć.

Napisz prosze co o prócz trutnia jest bo to ze wycinasz to masz pewnie tylko wiecej ladnego wosku.

maciej

Postautor: maciej » 20 mar 2018, 16:22

Widziałem taki patent gdzieś kiedyś. zrezygnowałem z półnadstawek u siebie a miałem trochę ramek, więc stwierdziłem, że może do tego się przydadzą. zastosowałem w dwóch ulach wlkp (pierwsze pokolenie trutni wyszło) i tak...nic nie znalazłem...przynajmniej jeśli chodzi o warrozę, ale generalnie może to sprawa polewania beehivecleanem. dlatego póki co będę to stosował do pozyskiwania wosku. każdy ma tam jakieś swoje metody:) póki co mi wystarczy, a jeśli będzie mi mało wygodnie to zmienię:) pozdrawiam.

pleszek

Postautor: pleszek » 20 mar 2018, 19:15

dzieki.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 23 mar 2018, 18:11

Ramka pracy bardzo dobrze się sprawdza jako pułapka na warroze (i wcale nie prawda że warroza idzie tylko na ciemną woszczynę ) .Sam to przerabiam u siebie .Jeśli nie wierzycie to można sobie obejrzeć ten filmik .https://www.youtube.com/watch?v=YAXgChwaDe4&t=498s

betula

Postautor: betula » 25 mar 2018, 21:23

maciej pisze:Cześć, a ja do ula wielkopolskiego daję obok pełnowymiarowych ramek, półnadstawkową z węzą pszczelą. od dolnej belki ciągną trutową zabudowę, którą łatwo odciąć.

Dokładnie tak robię w swoich dadantach leżakach. Dodatkowo jest pusta przestrzeń, a to ważne bo w sezonie pszczoły nie mogą mieć ciasnych gniazd.

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 28 mar 2018, 20:12

Eksperyment jaki wykonał pan Maciej Winiarski opisane(pasieka5 .2008)w ciągu ośmiu lat na swojej pasiece wykazał,że systematyczne niszczenie czerwiu turowego (ścinanie raz w tygodniu)zmniejszyło wydajność tych rodzin o 35 procent,w stosunku do tych w których tego nie robił.

Boleslav

Postautor: Boleslav » 29 mar 2018, 08:23

No i w tedy system 4x4 ):

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 29 mar 2018, 18:29

Nobikarina pisze:Eksperyment jaki wykonał pan Maciej Winiarski opisane(pasieka5 .2008)w ciągu ośmiu lat na swojej pasiece wykazał,że systematyczne niszczenie czerwiu turowego (ścinanie raz w tygodniu)zmniejszyło wydajność tych rodzin o 35 procent,w stosunku do tych w których tego nie robił.

Nie wiem jaki sens ma wycinanie co 7 dni ramki pracy (przed zasklepieniem czerwiu) ?Ja wycinam co 10-12 po zasklepieniu czerwiu i tylko połowe dolnej części ramki pracy (tj.1/4 całej ramki).Nie chce mi się wierzyć żeby tak dużo tracić miodu 35% .Może coś jest nie tak z tym wycinaniem (co 7 dni i cała ramka ).

pastaga

Postautor: pastaga » 29 mar 2018, 19:04

janusz.szalaj pisze:
Nobikarina pisze:Eksperyment jaki wykonał pan Maciej Winiarski opisane(pasieka5 .2008)w ciągu ośmiu lat na swojej pasiece wykazał,że systematyczne niszczenie czerwiu turowego (ścinanie raz w tygodniu)zmniejszyło wydajność tych rodzin o 35 procent,w stosunku do tych w których tego nie robił.

Nie wiem jaki sens ma wycinanie co 7 dni ramki pracy (przed zasklepieniem czerwiu) ?Ja wycinam co 10-12 po zasklepieniu czerwiu i tylko połowe dolnej części ramki pracy (tj.1/4 całej ramki).Nie chce mi się wierzyć żeby tak dużo tracić miodu 35% .Może coś jest nie tak z tym wycinaniem (co 7 dni i cała ramka ).

Spróbuj nie wycinać, może okaże się, że wcale nie masz takich słabych pożytków :-). Wytnij dopiero lipcowe pokolenie.

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 29 mar 2018, 19:19

janusz.szalaj pisze:

bardziej chodzi o zaburzenia środowiska ula przez zbyt częstą ingerencję
i z nią związane stres rodziny itp
niż o straty wywołane tylko produkcją wosku.

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”