Przekładanie ramek z miodem

Dział dla początkujących
Miro

Przekładanie ramek z miodem

Postautor: Miro » 02 maja 2016, 08:01

Witam , mam dwa ule wielkopolskie. Dwa tygodnie temu dołożyłem nadstawki z węzą bo miały ciasno , w sobotę sprawdzałem i w jednym jest już na wszystkich ramkach miód a w drugim tylko częściowo odbudowane ramki bez nakropu.
Tu pytanie : Czy dobrym pomysłem jest pomieszać te ramki między tymi ulami? Czy jak dam do tego słabszego ula parę ramek z miodem czy to pobudzi pszczoły ?
Pozdrawiam
Miro
Pozdrawiam
Miro

Piotr67

Re: Przekładanie ramek z miodem

Postautor: Piotr67 » 02 maja 2016, 08:21

Witam
Nie mieszaj - pszczoły jak będą chciały ( jak będą na tyle silne ) to same przejdą do nadstawek Pozdrawiam
Pozdrawiam

jacek_zz

Postautor: jacek_zz » 02 maja 2016, 08:51

Możesz w tych ulach zamienić ze sobą całe nadstawki wraz z pszczołami (rozumiem że masz założoną kratę i matka siedzi na dole?). Należy to zrobić w godzinach południowych, kiedy najwięcej pszczół lotnych będzie pracowało w polu. W ten sposób wyrównasz siłę tych rodzin.

jm

Postautor: jm » 02 maja 2016, 21:54

Siła rodzin może i nieco wyrówna, tyle że teraz w jednej rodzinie coś tam przybywa, a jak będzie po wyrównaniu trudno przewidzieć.
Takie wyrównanie miało by sens gdyby tej silniejszej rodzinie groziło wyrojenie, lub brak pożytku towarowego w najbliższym czasie i zamiar wyprowadzenie obu silnych rodzin na pożytki nieco późniejsze.
Pozdrawiam, Józef.

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”