Prośba o rade przy zakupie

Dział dla początkujących
tikcop1

Re: Prośba o rade przy zakupie

Postautor: tikcop1 » 28 lip 2017, 09:07

Napiszę poraz trzeci to samo. Oceny zimowli nie wykonuje się tuż po oblocie a dużo później. Oblot mam z reguły 12go marca zaś pierwszym istotnym pożytkiem towarowym jest rzepak zaczynający się średnio 10 maja, mniszek nie liczy się z uwagi na skąpe ilości i nakładanie kwitnienia z rzepakiem. Zamiast gruszek na wierzbie wystarczy mi przydomowych i sąsiedzkich owocowych. Całe szczęście, że nie ma plantacji. Oczywiście mam posadzonych parę wierzb o różnych okresach pylenia, możliwie najwcześniejszych. Na zimę z reguły łączę plus daje ponad 20 kg łącznie co skutkuje brakiem konieczności wykonywania nic nie dających wiosną myków. W tym roku po przeczytaniu książki Liebiga nie zamknąłem nawet dennic. Byłem pozytywnie zaskoczony co do rozwoju. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 28 lip 2017, 20:39

tikcop1 pisze:12go marca zaś pierwszym istotnym pożytkiem towarowym jest rzepak zaczynający się średnio 10 maja

U mnie na Śląsku wcześniej się wszystko zaczyna i rzepak jest już od połowy kwietnia. Na 10 maja to już jest po rzepaku i pszczoły ostro noszą mniszek.

P.S. Jestem tera na urlopie i byłem wczoraj w szoku jak zobaczyłem w okolicach Helu kwitnącą lipę, podczas gdy na śląsku lipa przekwitła z 4 tygodnie temu, a teraz (z tego co pisze Tomek Stańczuk) rozkręca się nawłoć.

Jak widać taktyka zależy przedewszystkim od tego w jakim rejonie zlokalizowana jest pasieka, i od tego na co pozwala w danym rejonie w odpowiednim czasie natura.

wonsik

Postautor: wonsik » 28 lip 2017, 23:12

Gosciu matki nie potrafi wyhodować ,a kreci miut na okrętkę już od 1,5 roku .Pszczelarstwo jest piękne .Tylko mu chyba nikt nie powiedział ,że te zapchane ramki miotkiem to później pszczoły wszystko wynosza do góry zwalniając matce miejsce do czerwienia ,aż do lipy ,a lipy nie miał? bo skończyły sie zapasy do przenoszenia :) Teraz nawłoć ,ale ciasto poszło w ruch i syropek to bedzie znowu dużooo filmików :)

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”