Witam

Dział dla początkujących
MarcinP

Re: Witam

Postautor: MarcinP » 19 lut 2017, 22:10

Piotr67 pisze:Witam
Kamienica Polska - między Hutką aaaaa , na trasie do Tarnowskich Gór , dobrze kojarzę ?

Niewiem skąd jedziesz na te Tarnowskie Góry ale hutek niekojaże...

MarcinP

Postautor: MarcinP » 19 lut 2017, 22:13

manio:) pisze:Prawda bywa gorzka :( , nie narzekaj z tego powodu. Doszkol się , a jak popszczelarzysz trochę to sam się będziesz uśmiechał do swoich dzisiejszych postów :)

Jak narazie dudi motywuje mnie tylko by postawić na swoim pokazać że się da ... . A jak nie wyjdzie to cóż uczy się człowiek na błedach .

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 19 lut 2017, 22:30

Jak postanowiłeś tak zrób.
Troche to dziwne ale pszczoły dadzą sobie radę, jesienią odymisz i będzie dobrze.

Mlody88

Postautor: Mlody88 » 19 lut 2017, 23:05

Rób jak uważasz ją ci tylko napisałem jak może byc...

kewlar

Postautor: kewlar » 20 lut 2017, 19:34

Kup na początek odkład lub rójkę i zakarm. Było by dobrze zawiesić na dwa miesiące paski, ale kto je wyciągnie. Dla rójki można odpalić jedną tabletkę Apiwarolu i po sprawie. Do września ładnie się rozwiną i przynajmniej się nie wyroją. A od września jak przejmiesz nad nimi opiekę, pytaj dalej o radę, bo widzę że masz szalone pomysły z dzieleniem przezimowanej rodziny na czworo - tak się nie robi.
Skoro się już zawziąłeś i znasz ryzyko ze coś może nie wyjść, to opisana metoda może ci pomóc.
Pozdrawiam i życzę szczęścia.

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 20 lut 2017, 19:58

czemu się nie robi ??
ja robiłem odkłady z jednej ramki czerwiu w maju i do jesieni
z małą pomocą ładnie doszły do siły, wiec jak pisze że po pierwszych pożytkach podzieli na 4
to spokojnie mu do jesieni wejdą w siłę.

centurion

Postautor: centurion » 20 lut 2017, 20:50

To są pszczoły, które w połowie maja zeszłego roku startowały na jednej ramce czerwiu, jednej pokarmu i jednej pustej węzie plus matka od Polbarta.
Zdjecie po oblocie 15 luty 2017. Na próbe zrobiłem 5 takich odkładów i 100% przyjętych. Wszystkie 5 obecnie wygladaja podobnie. Ul z płyty MFP (jak wiórówka) 22mm. Dennica otwarta siatka do oblotu, góra bez ocieplenia.

Obrazek

kewlar

Postautor: kewlar » 20 lut 2017, 21:45

Panowie piszecie jak z jednej ramki czerwiu z rodziny produkcyjnej powiększacie swoja pasiekę, ale nie wspominacie że stara rodzina dalej istnieje.
Nasz kolega chce zniszczyć kolonię po zimie by posiadać cztery nowe - jak to nazwać - odkłady?
A przecież można mieć i pszczoły i miód i bonus w postaci pyłku i propolisu, a jad to już zupełnie za darmo.
Pozdrawiam.

walec77

Postautor: walec77 » 20 lut 2017, 21:52

centurion pisze:To są pszczoły, które w połowie maja zeszłego roku startowały na jednej ramce czerwiu, jednej pokarmu i jednej pustej węzie plus matka od Polbarta.
Zdjecie po oblocie 15 luty 2017. Na próbe zrobiłem 5 takich odkładów i 100% przyjętych. Wszystkie 5 obecnie wygladaja podobnie. Ul z płyty MFP (jak wiórówka) 22mm. Dennica otwarta siatka do oblotu, góra bez ocieplenia.

Obrazek

I pytanie po co takie robic skoro nie ma siły i szybko nie bedzie?
Pszczoły te w kłębie sa w 4 uliczkach i matka może zaczerwic tylko 3 ramki aktualnie i w marcu .

MarcinP

Postautor: MarcinP » 21 lut 2017, 00:08

walec77 pisze:
centurion pisze:To są pszczoły, które w połowie maja zeszłego roku startowały na jednej ramce czerwiu, jednej pokarmu i jednej pustej węzie plus matka od Polbarta.

Obrazek

I pytanie po co takie robic skoro nie ma siły i szybko nie bedzie?
Pszczoły te w kłębie sa w 4 uliczkach i matka może zaczerwic tylko 3 ramki aktualnie i w marcu .

Po to by na 2 sezon miec pszczólki i już sobie na nich łapac doświadzczenie. Niedoczytałeś że nie chodzi mi o podbieronie miodu w pierwszym sezonie w drugim tez pewnie jak mówisz nie wiele będe mógł skrobnać ale jak sie naucze jak zapewnić im higene, zapasy i kiedy mają ich nadmiar to na 3 sezon myśle że będe smiało mogł miodzio do herbatki zimą lać ;p

Dzięki za rady na tym etapie postaram się wybrać jakąś czystą i polecną pasiekę jak pojade po odkład.

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 21 lut 2017, 18:21

weźmiesz i to spokojnie przy odpowiedniej stymulacji wiosną bez niczego dojdą do siły, a kolega
walec77 chyba nie zna "prawa rozwoju rodziny pszczelej". Jest na youtube można się doszkolić, a ja chętnie bym zobaczył jego super silne
rodziny w lutym.

centurion

Postautor: centurion » 23 lut 2017, 22:45

walec77 pisze:I pytanie po co takie robic skoro nie ma siły i szybko nie bedzie?

Nie wiem o czym Ty w ogóle piszesz
Na chwile obecną (jeszcze jak był minus) kłąb był na 7 uliczkach więc skąd 4 bierzesz? 15 zaglądałem i owszem mniej więcej po 3-4 ramki jajek było, więcej nie kopałem bo chodziło mi tylko o sprawdzenie czy sa.
Nie ma siły i szybko nie będzie? pożyjemy zobaczymy, nie mam z tym problemu. Pochwal się swoimi, a ja ci napisze o polowe mniej od stanu faktycznego, napisze ci po co i pokieruje twoja gospodarką.
W tym roku poświęcam 5 rodzin w całości na odkłady bo chcę ich zrobić 30 a na miodzie mi nie zależy z nich. W tym roku odpuszczę a od następnego te odkłady bujaja na rzepaku, którego u mnie jest dookoła ...............

walec77

Postautor: walec77 » 01 maja 2017, 00:22

piotrus82r pisze:weźmiesz i to spokojnie przy odpowiedniej stymulacji wiosną bez niczego dojdą do siły, a kolega
walec77 chyba nie zna "prawa rozwoju rodziny pszczelej". Jest na youtube można się doszkolić, a ja chętnie bym zobaczył jego super silne
rodziny w lutym.

Kolego centurion doszły? ,jeszcze dochodzą? ,może na lipę dojdą?

centurion

Postautor: centurion » 01 maja 2017, 10:20

walec77 pisze:
piotrus82r pisze:weźmiesz i to spokojnie przy odpowiedniej stymulacji wiosną bez niczego dojdą do siły, a kolega
rodziny w lutym.

Kolego centurion doszły? ,jeszcze dochodzą? ,może na lipę dojdą?

Lubisz Trolować Trolu ?

walec77

Postautor: walec77 » 01 maja 2017, 21:35

Nie miały prawa te 3 uliczki sie rozwinąć w taką wiosnę ,ale mogę sie mylić :):):)

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”