Ocena lokalizacji pasieki i jakie pszczoły?

Dział dla początkujących
Awatar użytkownika
DarekZ

Ocena lokalizacji pasieki i jakie pszczoły?

Postautor: DarekZ » 02 mar 2017, 10:25

Dzień dobry Kolegom i Koleżankom!

Jako, że wkrótce planuję założyć pierwszą pasiekę wiele uwagi poświęcam jej przyszłej lokalizacji.
Posiadam obecnie działkę, wokół której w najbliższej okolicy są łąki i nieużytki z nawłociami, użytki rolne oraz lasy głównie sosnowe, olchowe, modrzewiowe - zgodnie z informacjami z "banku danych o lasach". Las jest ok 250-300m od pasieki i oddzielone są od miejsca przyszłej pasieki drogą szybkiego ruchu z ekranami akustycznymi od strony pasieki, a po drugiej stronie wzdłuż drogi biegnie linia krzewów i drzew o wysokości ok. 3-5m. Droga znajduje się 100m od pasieki. Najbliższe zabudowania znajdują się 150m od pasieki.

Oto miejsce lokalizacji pasieki http://tiny.pl/gfpl5"

Na działce (ok. 0,5ha) planuję wysiać koniczynę białą lub facelię oraz wzdłuż granicy działki rozsadzić wierzbę iwę oraz w narożniku działki posadzić inne miododajne rośliny zgodnie z kalendarzem kwitnienia.
Dodam, że na sam początek planuję postawienie max 3 uli.

W związku z powyższym mam pytanie do Was:
1. Czy lokalizacja pasieki tak blisko drogi szybkiego ruchu ma sens? I czy będzie to miało wpływ na żywotność pszczół i jakość miodu?
2. Mając na uwadze pożytki w okolicy i planowane przez mnie zagospodarowaniem działki jaki gatunek pszczół byście polecali?

Pozdrawiam serdecznie
Darek.

MiodowyNowicjusz

Re: Ocena lokalizacji pasieki i jakie pszczoły?

Postautor: MiodowyNowicjusz » 02 mar 2017, 19:41

Hej napisałem Ci PRIV-a
Pozdrawiam

Darek1963

Postautor: Darek1963 » 03 mar 2017, 21:30

czesc
Pieknie..marzenie...las
Postaw ulik na swoj teren ..i wcisnij radius zycze powodzenia.
http://www.homecrossing.de/beespace/index.html
poz Darek1963

Awatar użytkownika
DarekZ

Postautor: DarekZ » 06 mar 2017, 11:25

Witam
Co do mojego wcześniejszego postu, dzięki waszej pomocy - za co serdecznie dziękuję!~, zdecydowałem że będę pracował z pszczołami Kraińskimi.

Ale mam jeszcze jedno pytanie. dowiedziałem się o jednej małej pasiece w moich okolicach liczy ona 5-6 uli. Oddalona jest o 1 km od mojej przyszłej pasieki, gdzie przewiduję początkowo 3 ule. Wszystko zaznaczyłem na mapce. Czy będzie rodziło to jakieś problemy dla mnie i dla sąsiada pszczelarza?
https://s9.postimg.org/7e3n0yjfz/Bez_tytu_u.jpg

Jak na moją logikę, to przy takiej ilości pni, to raczej nie powinno być problemu, ale wolę się poradzić :)

Pozdrawiam
Darek

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 06 mar 2017, 15:23

Witam
Stawiaj te ule i niczym sobie głowy nie zawracaj , pszczoły sobie dają radę - Twoje i sąsiada też :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
DarekZ

Postautor: DarekZ » 07 mar 2017, 07:47

Poczytałem jeszcze literatury i zrobię tak, jak radzi @Darek1963

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”