Warszawski zwykly czy wielkopolski?

Dział dla początkujących
Mehow

Warszawski zwykly czy wielkopolski?

Postautor: Mehow » 18 mar 2017, 19:37

Chce od wiosny założyć pasiekę i mam dylemat. Zacząć od warszawskiego zwykłego, bo podobno wypacza niektóre błędy początkujących pszczelazy czy lepiej oraz od wielkopolskiego ?

pleszek

Re: Warszawski zwykly czy wielkopolski?

Postautor: pleszek » 18 mar 2017, 19:43

Beda pisac roznie ale mysle ze juz jak to tylko ul na jedna ramke a wlkp. nim nie jest .

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 18 mar 2017, 21:04

Zapomnij o tych typach uli.
Jeśli już - to wielkopolski z jednym typem ramek.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 19 mar 2017, 16:51

polbart pisze:Zapomnij o tych typach uli.
Jeśli już - to wielkopolski z jednym typem ramek.

Jak jesteś młody i silny to tak ,(zależy jaka pasieka wędrowna czy stacjonarna) ,ale jak cię plecy zaczynają boleć to się zastanów .Proponuję coś takiego może być nie ocieplany.https://www.youtube.com/watch?v=4M1Z8u5AwTw
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 19 mar 2017, 17:22

Jeżeli chodzi o wagę, to zawsze do dyspozycji jest ramka 360x180 + ul z jednej deski. To się chyba nazywało, w latach 60, ul wrocławski? W każdym razie, teraz potocznie nazywa się wielkopolskim ze skróconą ramką. Przy takiej ramce możesz kupić odkłady na wielkopolski standardowy, bo te typy pasują do siebie.

Mehow

Postautor: Mehow » 19 mar 2017, 19:51

Zastanawiałem się nad tymi wielkopolskim z jednakową ramką takie jak sprzedaje Tomek miodek. Tylko czy jednoscienne? Czy pszczoly nie lepiej zimowaly by w korpusach ocieplanych? Prosze o opinie na ten temat

centurion

Postautor: centurion » 20 mar 2017, 03:03

Mam wlkp i ocieplane i jednościenne 22mm i poliuretany apikoza i styropiany łysonia.
Pszczoły z jednosciennych najszybciej miały pierwszy oblot. Różnica od 1 dnia do tygodnia zalezy jaki ocieplony.
W poliuretanie i styropianie miałem slady wilgoci ale tez gniazd nie zwężałem.
Wszystkie wyszły z tą samą siłą (porównywalną)
W jednościennych szybciej zaczeły czerwić ale o dziwo w ocieplanych wiecej czerwią na chwilę obecną.
Zapasy w ocieplanych sporo, w jednościennych na oparach mimo takiego samego karmienia nie pamiętam ale coś pomiędzy 15 a 20 litrów syropu 3:2
Jedyna wada tego porównania ze we wszystkich jednościennych mam matulki "rasowe" a reszta to mieszańce krainki regionalne więc może być całkiem inaczej na jednej pszczole.
Co do uli.
Przy warszawiaku spędziłem w sumie 2 dni i nie przypadł mi do gustu, dlatego wybrałem drugi popularny czyli wlkp.
Faktycznie miodnie dzwigać to juz wysiłek po piątym ulu czuć plecy tym bardziej jak wypadnie jeszcze ze są 2 korpusy na miód i ten górny nie wygodny. Jednościenny lżejszy zresztą styropian i poli też ale dalej to ko 30kg. Więc w skrajnym wypadku po 5 ulach zeby zrobić przegląd jesteś już po siłce i po przerzuconych tam i spowrotem 300 kg, w słońcu. Od zeszłego roku testuję na ramkę 18. Trochę łatwiejszy przegląd, zresztą inaczej on wygląda. Niby to samo do przezucenia ale na mniejsze raty (MINIRATKA) więc troszkę mniej uciążliwe.
Jeśli teraz bym zaczynał poszukał bym kogoś kto ma różne ule i chwilę bym przy nich spędził, wtedy wiedziałbym jaka praca. W tym roku jeszcze Lang3/4 na testy a w przyszłym roku organizuję 2 pasiekę i tam już wszystko bedzie leciało co mi spasuje. Troszkę też wozę więc to też będę brał pod uwagę.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 20 mar 2017, 18:06

centurion pisze:Mam wlkp i ocieplane i jednościenne 22mm i poliuretany apikoza i styropiany łysonia.
Pszczoły z jednosciennych najszybciej miały pierwszy oblot. Różnica od 1 dnia do tygodnia zalezy jaki ocieplony.
Wszystkie wyszły z tą samą siłą (porównywalną)
W jednościennych szybciej zaczeły czerwić ale o dziwo w ocieplanych wiecej czerwią na chwilę obecną.
Zapasy w ocieplanych sporo, w jednościennych na oparach mimo takiego samego karmienia nie pamiętam ale coś pomiędzy 15 a 20 litrów syropu 3:2
Faktycznie miodnie dzwigać to juz wysiłek po piątym ulu czuć plecy tym bardziej jak wypadnie jeszcze ze są 2 korpusy na miód i ten górny nie wygodny. Jednościenny lżejszy zresztą styropian i poli też ale dalej to ko 30kg. Więc w skrajnym wypadku po 5 ulach zeby zrobić przegląd jesteś już po siłce i po przerzuconych tam i spowrotem 300 kg, w słońcu. Od zeszłego roku testuję na ramkę 18. Trochę łatwiejszy przegląd, zresztą inaczej on wygląda. Niby to samo do przezucenia ale na mniejsze raty (MINIRATKA) więc troszkę mniej uciążliwe.
.

Jeśli chodzi o pierwszy oblot to zawsze pierwsze wychodzą słabe rodziny ,myślę że właśnie dlatego wyszły z uli jednościennych. Sam opisujesz że tak było i pierwsze zaczęły czerwić , ale w ocieplanych więcej czerwiu .Zapasy też większe w ocieplanych niż w nieocieplanych.Naszarpać też się trzeba więcej przy korpusowych ,i tu sam nie wiem co o tym wszystkim co opisujesz sądzić .Jak piszę że ocieplane dobre (jakie by to nie były ) ,to negują Jak piszę że przy korpusowych trzeba się naszarpać też negują , a tu taki wpis .No i teraz sam nie wiem kto ma rację .Kolega Mehow niech sobie weżmie do serca to co napisałeś i przemyśli.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

Apiholik

Postautor: Apiholik » 20 mar 2017, 19:48

centurion pisze:Przy warszawiaku spędziłem w sumie 2 dni i nie przypadł mi do gustu,

W tym roku jeszcze Lang3/4 na testy a w przyszłym roku organizuję 2 pasiekę i tam już wszystko bedzie leciało co mi spasuje. Troszkę też wozę więc to też będę brał pod uwagę.

Januszu , a tych fragmentów już nie miałeś potrzeby cytować ?
Czy zbyt kłopotliwe?

Kol Centurion tu nie wspomniał z czego ma te ule jednościenne wykonane .
Jak widać , do zimowli wystarczą tak ekstremalnie jednościenne.
Nie bierzecie tego pod uwagę ?

centurion

Postautor: centurion » 20 mar 2017, 20:31

Ekstremalne? hmmm Jednościenne na zwykłą ramke to z MFP czy tam jak kto woli wiórówki 22mm. Jednościenne na 18 są odpowiednio z dechy klejonki 20 mm i testowo klejonki 15 mm. Wszystkie całą zime na otwartej siatce. Pomimo kilkudniowych mrozów u mnie -24 stopnie wszystko jest ok.
W tym roku testów ciąg dalszy ale faktem jest ze korpusowe wymagają wysiłku bez znaczenia jaka ramka, chyba że ktoś by miał składak z samych wlkp 1/2 ale to już lekka przesada. 18 wygodna ale dalej trzeba dźwigać.
O gustach si nie dyskutuje.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 20 mar 2017, 21:28

Najpierw trzeba by przemyśleć jaki to ma być typ pasieki. Później przeanalizować pożytki, a na końcu zastanowić się nad ulem/ramką.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 20 mar 2017, 21:45

Apiholik pisze:Przy warszawiaku spędziłem w sumie 2 dni i nie przypadł mi do gustu,
W tym roku jeszcze Lang3/4 na testy a w przyszłym roku organizuję 2 pasiekę i tam już wszystko bedzie leciało co mi spasuje. Troszkę też wozę więc to też będę brał pod uwage
Januszu , a tych fragmentów już nie miałeś potrzeby cytować ?
Czy zbyt kłopotliwe?

Nie kłopotliwe bo niby dlaczego.Po prostu wszystkiego nie ma co cytować tylko to co najbardziej interesuje.Po dwóch dniach spędzonych przy jakimś typie ula co można stwierdzić.Aby coś powiedzieć o pracy na jakimś typie ula trzeba by popracować z nim cały sezon przynajmniej.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 21 mar 2017, 02:18

centurion pisze:Ekstremalne? hmmm Jednościenne na zwykłą ramke to z MFP czy tam jak kto woli wiórówki 22mm. Jednościenne na 18 są odpowiednio z dechy klejonki 20 mm i testowo klejonki 15 mm. Wszystkie całą zime na otwartej siatce. Pomimo kilkudniowych mrozów u mnie -24 stopnie wszystko jest ok.
W tym roku testów ciąg dalszy ale faktem jest ze korpusowe wymagają wysiłku bez znaczenia jaka ramka, chyba że ktoś by miał składak z samych wlkp 1/2 ale to już lekka przesada. 18 wygodna ale dalej trzeba dźwigać.
O gustach si nie dyskutuje.

A jak te materiały mają się w porównaniu do drewna ( deski ) np. z wejmutki, lipy czy nawet zwykłej sosny, pod względem izolacyjnym z uwzględnieniem wilgotności, oczywiście?
Konkretnie, ta 22u milimetrowa płyta MFP pod względem izolacji termicznej z uwzględnieniem wilgotności ( % ) - odpowiada jakiej grubości deski np. z drewna wejmutki ?

Skoro temperatura w okół zimującego kłębu przy dennicy osiatkowanej jest taka sama jak na zewnątrz, to pszczoły z powodzeniem przezimowały by w pudle z płyty pilśniowej 3 mm. Ale z chwilą kiedy podejmą wychowywanie czerwiu, będą już na straconej pozycji. Porównywanie takiej rodziny z rodziną w ulu poliuretanowym to mocne nadużycie. A przecież takie pudło mieściło by się w kanonie ula jednościennego, czy już nie ?
Jak dla mnie, z tych porównań ,skoro jest taka ogromna różnica w rozwoju i zużycie pokarmu, mogę wywnioskować tylko jedno. Materiały użyte do budowy tych uli były niewłaściwe.
Ale eksperymentowanie popieram , bo na błędach człowiek się uczy najszybciej:-)
Pozdrawiam
Apiholik

Apiholik

Postautor: Apiholik » 21 mar 2017, 02:44

Januszu, przepraszam ale jak bawisz się cytatami to rób to jak należy
Januszu, ja spędziłem przy warszawiakach , zanim się ostatecznie wku..... 30 lat a nie dwa dni jak z Twojej manipulacji mogło by wynikać.

centurion

Postautor: centurion » 21 mar 2017, 05:28

Apiholik.
Nie chcę tutaj reklamować MFP jako idealnego materiału. Natomiast o parametrach tej płyty mogę powiedzieć ci wszystko ponieważ jak pisałem kiedyś tam pracuje na tym zakładzie co właśnie ją robi i stąd mam do niej dostęp jako pracownik taniej. W zakupie detalicznym praktycznie nieopłacalne. Ale parę danych.

Przenikalność cieplna drewna sosnowego - wzdłuż włókien lambda 0,30 W/mK
- w poprzek włókien lambda 0,16 W/mK
Przenikalność cieplna MFP - lambda 0,12 W/mK
Przenikalność cieplna OSB - lambda 0,13 W/mK

Z powyższego wiec wynika że materiał porównywalny jeśli chodzi o izolację a nawet jeśli chodzi o ten współczynnik to lepszy. Niedokońca mam przełozenie jaka płyta jakiej grubosci deski bo przelicznik jest tu inny. To płyta budowlana a płyta 12mm odpowiada grubości 11.5mm czyli cegle.
Czyli 22 mm jakieś 20 cm ścianie. Mfp jest w klasie P5 czyli do użytkowania w warunkach wilgotnych.
Spęcznienie MFP po 24 godzinach zanurzenia w wodzie wynosi 9 % a np OSB-3 16%. Mfp jest cięższa bo 750kg/m3 Osb 630 kg/m3 drewno sosnowe 15% wilgotności - 550kg.
Drewno jak wiadomo jest łatwo palne, osb tez a MFP jako trudnozapalne.

Tak jak na wstepie nie pisałem tego z myslą o reklamie, tylko o moich rocznych doswiadczeniach z tym materiałem w ulu.
Na pewno na minus jest waga, więcej niż osb i drewno. Napewno na minus jest to ze jesli chcesz ładnie ule pomalowac i zeby nic nie przebijało to kładłem 3 warstwy chlorokauczuku ale jak ktos nie potrzebuje aż tak ładnie to byle było. Nie pije farby tak jak drewno i trzeba cieńkimi warstwami jechać. Obrabianie, cięcie, wiercenie to bajka. Od wewnątrz malowałem pierwsze pokostem, następne wcale. Pszczoły zrobiły polerkę na gładko kitem. W tym roku kolejne 40 korpusów już naciętych i 38 uli odkladowych 5 ramkowych. Częśc juz poskładana część jeszcze nie potem malowanie.
Na wożenie to mam Apikozy i Łysonie ale też moge powiedzieć ze Apikoz dla mnie lepszy niz Łysoń. Mam kilka tradycyjnych boazeria 15 zewnatrz, ocieplenie z wełny 40 i 20 mm a do środka deska 15 mm ale to juz tylko na miejscu stoją.
Nie jestem tylko zadowolony z uli zrobionych z Klejonki pomimo idealnego cięcia i montażu oraz malowania zrobiły się przerwy między korpusami po ok 2 mm.
Co dalej?
Pewnie jeszcze przez jakiś czas będe klepał biede w tych z MFP. Na wożenie dokupię jeszcze ale tylko Apikozy, Za styropian Łysonia dziękuję. Miałem w planach zrobienie formy ale co mi da forma do korpusu skoro kolejna to daszek kolejna dennica i w koło macieju. Koszty dla mnie znikome ale czas...........Myślałem też o systemie "Talara" i jego puzli ale w maju dopiero podjadę pomacać do znajomego co ma kilka takich.
Na koniec tego moge powiedzieć.
Jak kogoś stać to - Drewno, jak nie to Jak ja MFP albo jak Tomek zaczynał OSB.

woski

Postautor: woski » 21 mar 2017, 06:24

ktoś tu robił ankietę i wyszło że wielkopolski jest najbardziej popularnym ulem.

user2016

Postautor: user2016 » 21 mar 2017, 13:11

Jest jeszcze opcja związana z ulem warszawskim zwykłym w wersji korpusowej. Są ule warszawskie zwykłe korpusowe styropianowe i klepkowe drewniane. Do gniazdowego korpusu dokładasz sobie nadstawki. Tam też masz odejmowaną dennice. Wszystko na podobnej zasadzie jak w ulu wielkopolskim.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 22 mar 2017, 22:56

Mam jeszcze 1ul wz, to wiem co ✍, to kłopotliwy ul w obsłudze (czas i manewry wszelakie), wlkp popularny ale ciężko (w tym dosłownie) obsługiwać jak korpusowy, osobiście więc wolę ramkę 1/2dadanta (bo lżej niż np LN) i da się tylko korpusem manewrować a nie tasować każdą ramką oddzielnie, ta sama ramka w rodni i miodni, maniowi zdaje się chodziło że nie zawsze większość dokonuje dobrego wyboru, bynajmniej ze swojego punktu widzenia, pozdrawiam

krzysiek5000

Postautor: krzysiek5000 » 26 mar 2017, 21:45

Zacznij od wielkopolskiego stojaka bo każdy gospodaruje na nich teraz
Człowiek lasu

pasieka u brzozy

Postautor: pasieka u brzozy » 31 mar 2017, 22:13

krzysiek5000 pisze:Zacznij od wielkopolskiego stojaka bo każdy gospodaruje na nich teraz

Właśnie teraz to ludzie od chodzą od wlk o standardowych wymiarach (26 cm wys.) Głównie na rzecz wlkp 18 cm 'Tomka miodka". Ja mogłem od razu zaczynać od 18-tek bo teraz to mam dużo pierdzielenia się z tym. Zupełnie inaczej robi się na 18 tkach lepiej. Też bawię się w WZ ale to już ramki o wys 22 cm i in a bajka. Kiedyś może opiszę gdzieś jakieś swoje projekty xdd

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”