Warszawski zwykly czy wielkopolski?

Dział dla początkujących
PawelKS3

Re: Warszawski zwykly czy wielkopolski?

Postautor: PawelKS3 » 01 kwie 2017, 17:18

No właśnie wszyscy wyważają otwarte drzwi, ramki 18, 17, 16, 15, 14 i 13 cm i wszystkim się wspaniale na nich gospodaruje. Jest super poprostu, wszelkie problemy poznikały po wprowadzeniu jednej z tych ramek. Same plusy :D

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 01 kwie 2017, 18:25

PawelKS3 proponuje powiedzieć to Anglosasom, którzy mają multum wariacji i rozmiarów jednego ula o nazwie langstroth, czyli zupełnie tak samo jak u nas wielkopolski i jakoś nikt się tego nie czepia. Ale przynajmniej z jednym masz rację, przy 18 znika wiele problemów :) Każdy dobiera sobie ul pod siebie.

manio:)

Postautor: manio:) » 01 kwie 2017, 18:43

zanim poznasz ograniczenia konkretnego typu ula musisz zostać pszczelarzem i dochować się silnych rodzin. Całkiem jak prowadzenie samochodu ,trzeba czasu żeby docenić i poznać zalety auta , szczególnie z większym silniczkiem i większymi możliwościami. Ale już chyba o tym pisałem :)
W każdym razie zaczynać można w dowolnym typie , bo i tak trzeba poznać pszczoły i popełnić swój bagaż błędów i niepowodzeń. Dopiero po pewnym stażu jesteśmy w stanie uznać ograniczenia swojej gospodarki i ula. Choć nie każdy tego chce i zostaje przy swoim . Znam duże pasieki zawodowe na warszawskim poszerzanym kombinowanym i nie chcą słyszeć o innym i też mają słuszne argumenty.

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 01 kwie 2017, 19:58

Oj, Manio samochodów już trochę w życiu przerobiłem i nadal bardziej kręcą mnie kobiety ;)
A ta cała dyskusja o ramkach skróconych jest conajmniej śmieszna.

Tomasz2020

Postautor: Tomasz2020 » 23 kwie 2017, 10:02

Gospodarowałem na 2 typach uli, Warszawskim zwykłym leżaku i wielkopolskim z duzym korpusem na gniazdo i miodniami 1/2... Leżaki WZ mnie wkurzały i je wyrzuciłem. Zrobiłem korpus na 10 ramek WZ i 3 nadstawki jako miodnie wysokości 16cm. Ten zestaw spisuje się super... Z wielkopolskiego zostały tylko nadstawki 1/2... gniazdo i nadstawki z pół korpusików i jest super. Nie ma co się zrażać ilością ramek.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 23 kwie 2017, 10:18

Tomasz2020 pisze:Gospodarowałem na 2 typach uli, Warszawskim zwykłym leżaku i wielkopolskim z duzym korpusem na gniazdo i miodniami 1/2... Leżaki WZ mnie wkurzały i je wyrzuciłem. Zrobiłem korpus na 10 ramek WZ i 3 nadstawki jako miodnie wysokości 16cm. Ten zestaw spisuje się super... Z wielkopolskiego zostały tylko nadstawki 1/2... gniazdo i nadstawki z pół korpusików i jest super. Nie ma co się zrażać ilością ramek.

Trochę kolega mnie podbudował z tym wpisem,ponieważ myślałem że tylko Ja jestem takim jedynym pszczelarzem o tego typu poglądach .Właśnie takie ule jak wz z nadstawką 16cm mam ,z tym że dwu rodzinne .Myślę też o powiększeniu miodni do dwóch nadstawek ,ponieważ mam w rodni tylko 11 ramek .Na razie to wystarcza ,ale w tym roku powiększę miodnie na dwie nadstawki ,co prawda w jednym ulu lub w dwóch i zobaczę jak to wyjdzie .Mam bardzo słabe pożytki ,zobaczymy .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 25 kwie 2017, 19:11

W takim typie ula daszek może spełniać funkcje półki ,bardzo wygodna .Nie musimy nigdzie się obracać lub schylać ponieważ wszystko mamy przed sobą .
Obrazek
Po lewej ramka z zapasem zimowym ,po prawej z węzą .Pod nożem taśma malarska przyklejona ,służy jako notatnik pasieczny .
Obrazek
pierwsza rubryka to data przeglądu x oznacza że jest matka
druga oznacza jaki mamy zapas pokarmu w dniu przeglądu
trzecia ile ramek z czerwiem krytym
czwarta ile ramek obsiadają pszczoły
Pózniej jak widać zapisuje ile dodaje ramek ,i tak 10 04 ramka pracy ,12 04 węza ,21 04 dwie ramki suszu ,25 04 węzą i tak każdy przegląd.W trzeciej i czwartej rubryce nie pisałem nic bo wiadomo że jest tyle czerwiu ile ramek minus dwie osłonowe .
Jeśli mam jakieś uwagi to też zapisuje .
Ten worek to ocieplenie ,w środku 3 warstwy watoliny (taki patent -worki miałem i watoline też więc wykorzystałem).
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 26 kwie 2017, 20:35

Walec 77.Pstryknij pare fotek swoich rodzin.Tak z ciekawości dla twoich fanów.:-)
marektomala1979

walec77

Postautor: walec77 » 26 kwie 2017, 22:25

marektomala1979 pisze:Walec 77.Pstryknij pare fotek swoich rodzin.Tak z ciekawości dla twoich fanów.:-)

Jakbys uwaznie czytał to 10 dni temu pisałem ,że moje kundle mają po 9-10 ramek czerwiu . Jak rodziny nie mają pokarmu to się cofają:):)
Jak masz 2 jogurty w lodówce to z tydzień poleżą ,a jak masz 5 jogurtów to tez poleżą tydzień .Dziwne co nie?

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 26 kwie 2017, 22:53

U mnie w lodówce zawsze jest 12 -sztuk jogurtów. Cztery smaki po trzy sztuki.Weź walnij jakaś fotkę. Bo jakoś słabo wieże w twoją wirtualną pasiekę.
marektomala1979

walec77

Postautor: walec77 » 26 kwie 2017, 23:20

mt1979 W maju mam zamiar zrobić drugi wgląd do uli z myślą dostawienia korpusów .Jak wiesz nie dla mnie operowanie tyle razy korpusami góra dół czy 4 kratami , jeżdzenie z 1 literkiem ciepłego syropku czy zróznicowane rodziny od 1 do 4 korpusów .

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 27 kwie 2017, 09:14

Liczy się prosta metoda.Szybki rozwój na pierwszy dobry zbiór. Moje rodziny rozrosły się już trzy razy.Z czterech ramek po zimie jest już 12.Jak koledzy zimują na jednym całym korpusie .To ja jestem daleko za wami .Bo wy lada dzień będziecie dokładać 4 korpus.Chyba że macie słabszy rozwój niż u mnie.?To trzeci.
marektomala1979

walec77

Postautor: walec77 » 27 kwie 2017, 11:01

Rozwój? Pszczoły 3 tygodnie w ulach siedzą ,dni lotnych 5 w kwietniu to jest rekord ,rekordów .:):)

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 19 maja 2017, 20:24

Ule stoją w pełnym słońcu +26st ,a na wylotku bardzo mało pszczół wentylatorek .Dlatego ponieważ wylotki są wysokie na 6cm i mają wkładki z której jedną właśnie w taką pogodę można wyjąć zwiększając tym samym wymianę powietrza w ulu .
Obrazek

ArekZK

Postautor: ArekZK » 08 cze 2017, 14:38

Witam.

W temacie... u mnie takie WP 10 ramek z nadstawkami 1/2 WP.
Zdjęcie jeszcze przed impregnacja i malowaniem bo nie mam innego.
Wybrałem je względu na ponoć niski wymagany nakład pracy i łatwa zimowlę.
Jak będzie zobaczymy bo dopiero zacząłem trzymać pszczoły.

Pzdr.
Załączniki
2017-05-19-00-14-42_640x359_320x179.jpg
2017-05-19-00-14-42_640x359_320x179.jpg (42.93 KiB) Przejrzano 2803 razy

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 08 cze 2017, 21:48

Warszawiak wiele błędów wybaczy .Taki jak masz jest w sam raz .Miałem wp ,ale przeszedłem na wz ponieważ jak dla mnie ramka była za duża i żle mi się nią operowało (dodam że pracowałem z dadantem całym i pół wlkp ) .Na wz najlepiej mi się pracuje (moje są dwu rodzinne z nadstawkami wewnątrz z deski 20mm ) lekka nadstawka 16 na 24 .Życzę powodzenia.

Bayer832

Postautor: Bayer832 » 08 cze 2017, 22:06

Witam
W warszawskim praca jest pewnie lżejsza, bo nie trzeba podnosić ciężkich korpusów ale zawsze można mieć same połówki (połowa ciężaru) i już tak źle nie będzie. Ja mam ule w Norwegii, typ norweski czyli jedyne 5mm szersze ramki od wielkopolskiego. W Polsce teść ma WP, jak dla mnie wielkopolski jest lepszy, po prosty wszystko jest ładnie pooddzielane a ja tylko decyduję jak duża ma być miodnia i jak duże gniazdo, łatwiej mi się operuje całymi korpusami. Przy wyborze uli często nie bierzemy pod uwagę wyjazdów na pożytki mówiąc że i tak nie pojedziemy, a kiedyś z kimś się spotkamy/zaprzyjaźnimy co wozi i problem, jak przewieźć warszawiaka?? ramek też nie ma jak przełożyć do korpusowego..
Nikt nigdy jednoznacznie nie powie jaki typ jest lepszy, z jakiego materiału, to tak jak z wyborem auta, sprawa indywidualna... Aczkolwiek w pasiece przydomowej stawiał bym tylko warszawiaki, wciąż przepięknie wyglądają, bo korpusowe to już typowa masówka, pasieki nastawione na jak największe zbiory, hodowle itd. i chyba stąd się wzięły wszelkie konstrukcje korpusowe... 21 wiek ;)

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 08 cze 2017, 22:32

Nieść ciężki korpus z miodem to sama przyjemność - nawet kręgosłupa się nie czuje więc nie przesadzajcie z tym ciężarem ;)

pleszek

Postautor: pleszek » 09 cze 2017, 05:00

dudi pisze:Nieść ciężki korpus z miodem to sama przyjemność - nawet kręgosłupa się nie czuje więc nie przesadzajcie z tym ciężarem ;)

Jurek przychodzi taki czas ze czuc i to bardzo oby ten czas przyszedl jak naj pozniej .

ArekZK

Postautor: ArekZK » 09 cze 2017, 19:17

janusz.szalaj pisze:Warszawiak wiele błędów wybaczy ....Na wz najlepiej mi się pracuje (moje są dwu rodzinne z nadstawkami wewnątrz z deski 20mm ) lekka nadstawka 16 na 24 .Życzę powodzenia.

Dziękuję Janusz!

Powinien wybaczać bo swierzakowi taki bonus się przyda.
Nadstawek się nie boję, byle było co dźwigać ... sił mi na razie nie brak, a pasieka ma być stacjonarno-hobbystyczna 10-15 uli, ewentualnie mam jeszcze taczkę :-).
Myślę jeszcze o dokupieniu niższych nadstawek na ramkę WP wysokości 13 lub 14,5 cm ale z braku praktyki nie wiem czy jest sens.

Pozdrawiam.
Arek.

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”