Pakiet. Kiedy jest ten ostatni dzwonek...

Dział dla początkujących
ArekZK

Pakiet. Kiedy jest ten ostatni dzwonek...

Postautor: ArekZK » 29 cze 2017, 01:25

Ello.

W piątek dotrą do mnie mateczki UN i ze wzgledu na to ze jedna matka z kupionego roju, którą zamierzałem wymienić, rozczerwiła sie pięknie do tego pszczółka jest spokojna i fajnie mi się z nią pracuje postanowiłem ja zostawić.

Chciałbym zapasową matkę UN osadzić i przezimować z takim mini pakietem w uliku mini plus. Niedawno zacząłem zabawę i chciałbym minimalnie osłabić 2 z moich rodzin zabierając im trochę pszczoły do tego miini pakietu.

Plan jest taki że nowa rodzinka będzie zimować w mini plusie na 2 korpusach. Ile pszczoły tam zsypać żeby dała radę przygotować się do zimy. Mam deficyt pszczół i brak suszu do mini plusa wiec będą startować na węzie. Nie wiem czy nie jest za późno na taką kombinacje z pakietem?

Ar.

tikcop1

Re: Pakiet. Kiedy jest ten ostatni dzwonek...

Postautor: tikcop1 » 29 cze 2017, 09:02

Im wcześniej tym lepiej teoretycznie. Wytargaj ze dwie trzy ramki czerwiu bez matki może być z różnych uli, najlepiej na wygryzieniu (pomarszczone ciut denka), nie musi go być dużo, okryj z każdej strony ramką węzy i ramką z jedzeniem, pszczoły też nie musi być specjalnie dużo) to szybciej matkę zaakceptują plus matka UN w klatce (wyłam zabezpieczenie, no i nie może być innych mateczników) i wsadź do normalnego ula. Daj na wstępie z 5 litrów syropu od razu. Potem cyklicznie im ładuj syrop jak będzie pusto w karmidełku, pomyśl o warozie i daj se siana z mini plusem. Ja robiłem już takie odkłady 30 sierpnia i było dobrze. Jak zaczną pyłek nosić to pilnuj syropu i nie grzeb wcale w ulu (pobożne życzenia, ehh). Albo Ci zależy na pszczołach albo na eksperymentach... Jaki masz ul, jakie ramki? Jak duże ramki to 6-8 np dadant zupełnie starczy na gniazdo do przezimowania, jak małe za miesiąc podstaw dodatkowy korpus z węzą i karm, a książkę jaką se kup! A pakiet na weze też wyjdzie najlepiej przy miodobraniu odebrać pszczoły z miodni, albo wywirować i wsadzić na noc do osuszenia po czym miodnie z pszczołami zestawić na oddzielną dennice, wywianować ramkami z pokarmem i karmić, robiłem 1 sierpnia tak

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 29 cze 2017, 09:23

5 litrów syropu do trzyramkowego odkładu???

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 29 cze 2017, 12:43

No trochę może za dużo ale ma dać matkę UN. Ja bym włożył że dwa trzy słoiki miodu skrystalizowanego zamiast naraz
Ostatnio zmieniony 29 cze 2017, 12:46 przez tikcop1, łącznie zmieniany 1 raz.

ArekZK

Postautor: ArekZK » 29 cze 2017, 12:44

tikcop1

Mam książkę :-)
Wiem tez jak zrobić odkład bo mozna to przeczytać wszędzie lub zobaczyć na dziesiątkach filmów na YT.

Mam w tej chwili 3 ule 2 rójki 32 i 25 dni i osadzony tydzień temu pakiet. Czytaj nie ma z czego robić odkladów.
W piatek dostane 2 matki UN które mialy zastąpić matki z rójek. 25 dniowa rojka dostanie nową bo nie da się do niej podejść. Starsza się bujnela ladnie czerwi jest spokojna wiec zostanie jak jest.

Muszę jakos zagospodarować ta nadmiarowa matkę tak żeby nie osłabiać rodzin ktore dopiero sie rozwijają.

Pytanie w zasadzie jest proste i juz po części udzieliles mi odpowiedzi. Czy taki mini pakiet (szklanka pszczoły) osadzony 1 lipca na węze w mini plusie, naturalnie karmiony, ma szanse na tyle dojsc so sily żeby przetrwać zimę.

Ten mini plus po przezimowaniu matki bedzie w przyszlym sezonie służył za ulik weselny. Odbudowany z czerwiem chyba lepiej sie sprawdza z tego co wyczytalem...

Dlaczego mam nie eksperymentować. Coś można doświadczyć, czegoś sie nauczyć. Najważniejsze jest to że mi to sprawia przyjemność, miód to dla mnie (hobbysty trzymacza pszczół) tylko słodki dodatek.

Pzdr. Arek

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 29 cze 2017, 12:56

No szklanka pszczół mało może być. Nie idź w mini plusa. Tylko w regularny ul. Podciągniesz pozostałe i będziesz miał szansę podrównać

ArekZK

Postautor: ArekZK » 29 cze 2017, 13:09

Więc zainwestuje w tą mamcie dwie szklanki i niech sie dzieje....

Apiholik

Postautor: Apiholik » 29 cze 2017, 15:02

Tikcop dobrze Ci radzi . Nie pchaj się w tego mini Plusa teraz . Paradoksalnie , w Twoim przypadku, żaden to Plus w tym mini Plusie .
Jeżeli już koniecznie chcesz utworzyć kolejną rodzinkę to zrób mały odkład wystarczy jedna ramka ze starszym sklepionym czerwiem wraz z obsiadającymi ją pszczolami na ktorym będzie trochę pokarmu . Daj tą UN matkę, weza po jednej i i drugiej stronie , zatwór a od góry słoik z syropem , trzy maleńkie dziureczki i niech się sączy . A Ty dbaj jedynie o to oby ten syro stale nieprzerwanie im podawać ale zwracaj uwagę aby nie fermentował no i ich nie zalać . Taki odkład wystartuje od razu i przynajmniej ma jakieś szanse a do zimy jeszcze mnóstwo czasu i sytuacja się zmieni niedopoznania . Wrazie co możesz jeszcze je później wzmocnić lub połączyć z inną rodziną w razie złych rokowań na pomyślą zimowe . A z mini plusem i szanse i możliwości są mini mini ;)
Pozdrawiam
Apiholik

ArekZK

Postautor: ArekZK » 05 lip 2017, 02:36

Dzięki za podpowiedźi poszły 2 odkłady 1 ramowe i karmię.

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”