Złośliwa rodzina?

Dział dla początkujących
ArekZK

Złośliwa rodzina?

Postautor: ArekZK » 05 lip 2017, 02:29

Witam!

Jestem trzymaczem pszczół od 27 maja.
Nie miałem kontaktu z pszczołami na pasiekach. Nie wiem do końca co znaczy agresywna pszczoła i kiedy to już jest ten stan.
Jedna z moich rójek wydaje mi się że kwalifikuje się do wymiany matki że względu na agresywność.
Przegląd w tej rodzinie wygląda tak że podnoszę powłokę daje dym pod spód i praktycznie pszczoła nie zchodzi na dół jak w innych udach. Co chwilę są skoki na siatkę, rękawice czy wręcz na podkurzacz . Staram się działać powoli i delikatnie nie widzę różnicy przy przeglądzie czy jakiejś zależności od pogody czy czasu przeglądu. Dodawanie dymu nic praktycznie nie daje.
Na siatce kilka agresywnych pszczół, na rękawicach następne, w spodniach następne 1/ 2 żądał, na wylocie podkurzacza gotuje się inna próbując żądlić. Pszczoły odprowadzająca mnie nawet po 15 metrów do pracowni. Kupiłem je od pszczelarza który ma 300 uli i albo robię coś źle albo coś trochę agresywna ta pszczoła. U innych zdarzają się jakieś akcje ale wyraźnie reagują na dym.

Pytanie pewnie śmieszne dla doświadczonych ale nie mam dużej skali porównania więc proszę o podpowiedź.

Pzdr
AR.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Re: Złośliwa rodzina?

Postautor: Michał Nowak » 05 lip 2017, 08:28

Pytanie techniczne, nie za gorący masz dym z podkurzacza? Powinien być zimny - przyłóż dłoń i sprawdź następnym razem. Na gorący podmuch pszczoły reagują nerwowo. Na samym początku zwracał mi na to uwagę pszczelarz wprowadzający mnie w tajniki pszczelego uzależnienia.
Miśkowa Pasieka

ArekZK

Postautor: ArekZK » 05 lip 2017, 10:33

Też już o tym myślałem. Poddymiam spróchniałą brzozą po rozpaleniu odczekuję chwilę. Dymu daje możliwie mało do tej rodziny zaglądam na końcu. Drobne sprawy typu dodanie ramek w innych załatwiam bez dymu w tej mi się nie udaje. Matka jest tam nieoznakowana pszczoły zrobiło się sporo bo 8,5 WP na czarno akcja szukania matki nie uśmiecha mi się za bardzo.

Awatar użytkownika
Krzyżak

Postautor: Krzyżak » 05 lip 2017, 10:47

Przesyp przez kartę sama się znajdzie.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 05 lip 2017, 11:22

ArekZK pisze:Też już o tym myślałem. Poddymiam spróchniałą brzozą po rozpaleniu odczekuję chwilę. Dymu daje możliwie mało do tej rodziny zaglądam na końcu. Drobne sprawy typu dodanie ramek w innych załatwiam bez dymu w tej mi się nie udaje. Matka jest tam nieoznakowana pszczoły zrobiło się sporo bo 8,5 WP na czarno akcja szukania matki nie uśmiecha mi się za bardzo.

Zaglądaj na początku nie na końcu. No i sprawdź ten dym. Jeżeli nie stwierdzisz poprawy masz 3 miesiące na jej wymianę.
Miśkowa Pasieka

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 05 lip 2017, 12:06

Złośliwe robi się na samym końcu. Pierw porządne miechy w wylot, dodaj melisy czegoś co uspokaja, potem porządne miechy od góry, pełny terroryzm, jak będą wystawiać główki delikatnie dymem. Nie denerwuj się. Spokojne ruchy. Żądlą od razu. Natręty wokół kapelusza ignoruj. Nie gnieć pszczół, żadnej! Zaglądaj i wykonuj tylko co absolutnie niezbędne. Oglądanie każdej ramki nie zalicza się do tej kategorii. Możesz do południa jak lotna w polu. Taka rodzina to skarb do nauki jak robić przegląd! Matkę zmienić? Przestawić ul. Lotna odleci i zasili pozostałe :))) Trzy dni później łatwiej znajdziesz matkę. Może mają mało jedzenia? Stoją w pełnym słońcu? Za dużym cieniu? Coś je wkurza extra.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 05 lip 2017, 13:05

A co tu wiele medytować ? Skoro rodzina wykazuje niepożądane nie do zaakceptowania przez Ciebie cechy , odbiega zachowaniem od innych a nic takiego znaczącego , co mogłoby akurat usprawiedliwiać takie zachowanie się nie dzieje (typu osierocenie , rabunek) to sprawa jest prosta . Jak już usiłują żądlić podkurzacz to to raczej - nie są anioły :)

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 05 lip 2017, 14:04

Właśnie nie zawsze tak jest, że wina leży po stronie pszczół. W sobotę rozmawiałem z pszczelarzami z mojego koła. Większość z nas miała problem ze wzmożoną agresją ok miesiąc temu. Teraz pszczoły znowu są spokojne.
W dwóch rodzinach też za wczasu wymieniłem matki - tzn. zrobiłem z nimi odkłady i przewiozłem w inne miejsce. Macierzaki mają już czerwiące matule. O dziwo zarówno odkłady jak i macierzaki teraz są spokojne.

Jeden z bardziej doświadczonych pszczelarzy zrzucił winę na opryski, które miesiąc temu były masowo wykonywane na rzepaku, kukurydzy i kilku innych uprawach. Bezpośrednio pszczołom nie szkodziły, bo ubytków w pszczołach nie było, ale ewidentnie nie przypadły robaczkom do gustu.

Czemu akurat Arka pszczoły są bardziej wkurzone od innych? Powodów może być od cholery, ale może za tydzień będą jak baranki.
Miśkowa Pasieka

ArekZK

Postautor: ArekZK » 05 lip 2017, 14:36

Robię przy nich na końcu wg. książki, możliwie mało, nie gniotę, powoli. Podniesienie powałki jak w innych jest niemożliwe od razu startują na maskę, rękawice. Więcej dymu albo bardzo dużo dymu nie widzę zbytnio różnicy. Żądła jeszcze nie dostałem bezpośrednio. W zasadzie powinienem zapytać czy to już ta agresywna pszczoła, czy takie zachowanie jest w normie? Dziwi mnie to że lecą wprost w dym i żądlą podkurzacz sprawdzę czy faktycznie nie za gorący dym ale innym pasuje ta termika
:-). Tą melisę to mam w jaki sposób aplikować do podkurzacza. Żonie herbatkę z melisy zwędzić i sru do podkurzacza?
:-)

manio:)

Postautor: manio:) » 05 lip 2017, 15:22

Dodaj nie melisy ,ale kawałek starego przeczerwionego plastra lub to co zostaje po topiarce . Smród płonącego gniazda pobudzi pierwotne , atawistyczne instynkty i zajmą się ratowaniem dobytku zamiast atakowaniem Pana Pszczelarza. Poza tym podkurzacz dobrze się rozpala tym materiałem.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 05 lip 2017, 15:59

Michał Nowak pisze:Właśnie nie zawsze tak jest, że wina leży po stronie pszczół. W sobotę rozmawiałem z pszczelarzami z mojego koła. Większość z nas miała problem ze wzmożoną agresją ok miesiąc temu. Teraz pszczoły znowu są spokojne.

Witam
Michał zwróć uwage ze u kolegi jest tylko jedna rodzina " podniecona" tak że opryski odpadają . Moim zdaniem matula podczas lotu godowego trafiła na paru oszołomów :) . i stąd taki efekt
Pozdrawiam

Apiholik

Postautor: Apiholik » 05 lip 2017, 16:18

Manio :) tylko tyle że Kol zaczął przygodę z pszczołami półtora miesiąca temu to ze zboinami pewnie problem , z topiarką prawdopodobnie również no i co tam wrzucać kiedy pszczoły dopiero zaczynają budować swoje nowe gniazdo?
Prawda jest taka że w tej fazie rozwoju to nawet pszczoły zafrykanizowane są jeszcze w miarę spokojne , jazda zaczyna się dużo później . Oczywiście że powodów może być więcej i pewnie są , tylko że kwestia sposobów poradzenia , opanowania takich pszczół to jedno a utrzymywania i męczenia się z takimi pszczołami zwłaszcza kiedy brak doświadczenia to już nie to samo.
Osobiście to żadnych korzyści w trzymaniu takich pszczół nie widzę .

TadeuszB

Postautor: TadeuszB » 05 lip 2017, 17:58

Głodne są.

radek40

Postautor: radek40 » 05 lip 2017, 18:50

Nazywanie się trzymaczem to troszkę nieodpowiednie , bo to określenie jest używane w negatywnym znaczeniu .Pozdrawiam

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 05 lip 2017, 19:07

A ja mam zakodowane aby nie palić woskiem ani kitem w podkurzaczu.

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 05 lip 2017, 19:14

ArekZK pisze:Robię przy nich na końcu wg. książki, możliwie mało, nie gniotę, powoli. Podniesienie powałki jak w innych jest niemożliwe od razu startują na maskę, rękawice.

Nie męcz się z takimi dziadami. Odym na warrozę (ewentualnie daj paski), podkarm intensywnie niech mają papu, i nic nie rób. Poczekaj do drugiej połowy września jak się zrobi trochę zimniej wieczorami, to wtedy pszczoły łagodnieją i łatwiej im podawać/wymieniać matki.

Użeranie się teraz z takimi harpaganami nie ma zbytniego sensu szczególnie, że brak ci doświadczenia.

P.S. Drugi sposób jest taki, że przestawiasz te złośliwce o parę metrów, a w miejsce jego stawiasz inny ul. Lotna pszczoła zasili ten inny, a pozbawiony lotnej pszczoły macierzak nie będzie już taki groźny (nieloty nie są już takie groźne, można przy nich kombinować). Z drugiego sposobu sam nie korzystałem (tylko o nim słyszałem) tak, że nie mam do końca przetrenowanego, i nie wiem czy coś może pójsć nie tak, niemniej chłopaki z tego forum tak podobno robią.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 05 lip 2017, 20:29

Ciekawe czym sikają po nich z tego pryskacza bo pszczoły zupełnie jak nie moje takie potulne
https://youtu.be/UbIWkNIVkfM

A tak niezwiązane zupełnie z tematem, to jak oglądam w zoo ogoniaste to się zastanawiam czy Darwin nie pomylił się aby co do kolejności

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 05 lip 2017, 21:22

tikcop1 pisze:Ciekawe czym sikają po nich z tego pryskacza bo pszczoły zupełnie jak nie moje takie potulne
https://youtu.be/UbIWkNIVkfM

Te żółtki wirują ramka gniazdowe z czerwiem, nie pierd...lą się w tańcu :).

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 05 lip 2017, 21:53

TadeuszB pisze:Głodne są.

Witam
:) wszystkie rodziny są w jednym miejscu ( na jednej pasiece) i tylko z tego powodu w jednej rodzinie jest agresja ? , tadziik - źle myślisz ( wyciągałeś zły wniosek)
Pozdrawiam

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 05 lip 2017, 22:01

Teraz pszczoły będą robić się bardziej agresywne ,ponieważ kończy się pożytek Do podkurzacza daję na początku igliwie sosnowe trochę zboin z topiarki i próchno ,dym ma przyjemną woń .Najlepiej jest trzymać rodziny średniej wielkości .Dlatego co 10-12 dni odbieram ramke czerwiu na wygryzieniu wraz z obsiadującymi pszczołami ,tak do początku lipca i jest ok. (oczywiście od silnych rodzin) .Musi być zachowana równowaga w rodzinie tj.ilość pszczoły młodej ,czerwiu otwartego ,zasklepionego i starej pszczoły .W takim układzie pszczoły rzadko się roją i są mniej agresywne .Każdy dąży do tego aby mieć silne rodziny ,a zapomina o bazie pożytkowej .To tak jak ze zbiornikiem retencyjnym ,trzeba wody upuszczać ponieważ jeśli nie będziemy tego robić to wody będzie przybywać i wystarczy niewielki opad deszczu a zbiornik się przepełni .Tak też jest i z pszczołami (co innego na pasiece wędrownej ,ponieważ tam jest stały przybytek i pszczoła się spracowuje ,wystepuje naturalna wymiana ) chociaż też robią odkłady osłabiając rodziny .Oczywiście że mogą się zdarzyć agresywne pszczoły ,ale kiedy się je osłabi to stają się mniej agresywne (tak jak na wiosnę -dlaczego wiosną nie ma agresywnych pszczół ?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”