Złośliwa rodzina?

Dział dla początkujących
Awatar użytkownika
Xpand

Re: Złośliwa rodzina?

Postautor: Xpand » 05 lip 2017, 23:22

ArekZK być może ta rodzina jest agresywna i matka do wymiany, a może akurat tą jedną rodzinę trzymasz w cieniu?

Azjaci z filmu nie dają nadstawki, bo im pszczoły tam nie wchodzą i się roją. Bardzo popularna metoda miodobrania w ich rejonach - wirowania czerwiu, do tego sztuczny pyłek i inne "zdrowe" rzeczy, które pośrednio lądują w europejskich marketach jako "miód". Po jakości zaczerwienia i problemach z przechodzeniem do nadstawki polecam im zmienić matki :) Zdaje sobie sprawę, że to pewnie las deszczowy i flow miodu trochę inny, ale i tak lipa jak dla mnie :P

ArekZK

Postautor: ArekZK » 06 lip 2017, 12:08

radek40 pisze:Nazywanie się trzymaczem to troszkę nieodpowiednie , bo to określenie jest używane w negatywnym znaczeniu .Pozdrawiam

A jak mam się nazywać "Pszczelarz" :-)
Pozdrawiam

Xpand pisze:ArekZK być może ta rodzina jest agresywna i matka do wymiany, a może akurat tą jedną rodzinę trzymasz w cieniu?

Hi. Wszystkie stoją w słońcu dopiero wiosną dosadzałem drzewek na cień, ale to z za kilka lat.
Pszczoły w miejscu zamieniony są bardziej złośliwe?

endriu11111111 pisze:
ArekZK pisze:Robię przy nich na końcu wg. książki, możliwie mało, nie gniotę, powoli. Podniesienie powałki jak w innych jest niemożliwe od razu startują na maskę, rękawice.

Nie męcz się z takimi dziadami. Odym na warrozę (ewentualnie daj paski), podkarm intensywnie niech mają papu, i nic nie rób. Poczekaj do drugiej połowy września jak się zrobi trochę zimniej wieczorami, to wtedy pszczoły łagodnieją i łatwiej im podawać/wymieniać matki.

Użeranie się teraz z takimi harpaganami nie ma zbytniego sensu szczególnie, że brak ci doświadczenia.

P.S. Drugi sposób jest taki, że przestawiasz te złośliwce o parę metrów, a w miejsce jego stawiasz inny ul. Lotna pszczoła zasili ten inny, a pozbawiony lotnej pszczoły macierzak nie będzie już taki groźny (nieloty nie są już takie groźne, można przy nich kombinować). Z drugiego sposobu sam nie korzystałem (tylko o nim słyszałem) tak, że nie mam do końca przetrenowanego, i nie wiem czy coś może pójsć nie tak, niemniej chłopaki z tego forum tak podobno robią.

Osadzałem je jako niewielka rójkę(1.5kg). Dostały na początku 2x 1.25L inwertu później w małych dawkach 350 gram ciasta. W 3 dzień odymiałem. Zdecydowałem że nie grzebię u nich bo fakt, im są silniejsze tym agresja rośnie. Wrzesień nowa matka.

Pzdr
AR.

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 06 lip 2017, 14:54

Tak, te z cienia są zwykle bardziej ostre. Randy Oliver często się przekomarza z synami, kto ma robić te zacienione, albo w nocy kto latarkę trzyma :D

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 07 lip 2017, 10:26

Patent na latarkę, to czerwona folia na kloszu. Pszczoły do czerwonego światła nie latają. Sprawdzone.
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 08 lip 2017, 02:01

Michał Nowak

Dzisiaj akurat po 21:00 kończyłem poprawiać jeden odkład i podałem matkę, z własnej hodowli, w klateczce z ciastem ... Koło 22:00 przypomniałem sobie, że zapomniałem otworzyć :) Rzuciłem jakieś płótno czerwone na latarkę i odbezpieczyłem klateczkę :) Przynajmniej już wiem, że przyjęta. Przed chwilą skończyłem malowanie korpusów i dennic. Jutro budowa legarów i może jakiś materiał na korpusy natnę. Dnia brakuje i jak tak dalej pójdzie, to z tą latareczką będę się musiał bardziej zakumplować, ewentualnie jakieś stałe oświetlenie robić.

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”