Siła rodzin

Dział dla początkujących
Awatar użytkownika
Światło

Siła rodzin

Postautor: Światło » 20 sie 2017, 17:27

Pewnie zostanę zbesztana za pytanie, to mój pierwszy post i totalnie totalnie zaczynam z pszczołami i jedno nie daje mi spokoju...

Jak oszacować siłę rodzin? Znaczy się wyciągam ramki, patrzę i nie wiem, na jakim etapie rozwoju są pszczoły lub upadku. Zajrzałam do swojego ula, przejrzałam ramki i spodziewałam się, że będą zawalone czerwiem, a są pustawe. Jak powinna w tym momencie wyglądać silna rodzina?

Awatar użytkownika
jawi

Re: Siła rodzin

Postautor: jawi » 20 sie 2017, 22:25

Cześć Światło.
Silna rodzina to pojęcie względne i pewnie wielu ze współforumowiczów się ze mną nie zgodzi, ale dla mnie silna rodzina w sierpniu, to 10 ramek wielkopolskich obsiadanych przez pszczoły w tym czerw na 6-8 ramkach.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 23 sie 2017, 22:09

Z czerwiem krytym to coś takiego .
Obrazek
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 23 sie 2017, 22:13

Bez czerwiu ostatnia ramka ,coś takiego.
Obrazek
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

Paweł12

Postautor: Paweł12 » 23 sie 2017, 22:48

Brawo Panie Januszu, piękna sacharoza

manio:)

Postautor: manio:) » 23 sie 2017, 23:01

Paweł12 pisze:Brawo Panie Januszu, piękna sacharoza

przecież to poszty miut pokrzywowy , którego walory dalece przewyższają wszelkie miody nektarowe i spadziowe. Drżyjcie narody bo nowa , dobra zmiana w pszczelarstwie nadchodzi !

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 24 sie 2017, 07:20

manio:) pisze:przecież to poszty miut pokrzywowy , którego walory dalece przewyższają wszelkie miody nektarowe i spadziowe. Drżyjcie narody bo nowa , dobra zmiana w pszczelarstwie nadchodzi !

Obrazek

wonsik

Postautor: wonsik » 24 sie 2017, 12:33

Trzepoj ten wielokwiat. Chyba za mało pokrzywy dałeś Panie Januszu .

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 24 sie 2017, 22:05

Nie rozumiem waszego szyderstwa .Przecież to ramki po podkarmieniu na zimę .Pokarm z sokiem z pokrzywy i syrop z cukrem ,więc dlaczego się wyśmiewacie .Czy tylko to potraficie robić .

Postautor: manio:) » 24 sie 2017, 22:24

Ja się , Boże broń, nie wyśmiewam tylko cytuję Twoje wcześniejsze wypowiedzi zachłystujące się cudami z pokrzyw. Mój grzech to najwyżej wątpliwości, a kto jest bez grzechu ...
pozdrawiam serdecznie
manio

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 24 sie 2017, 22:49

ktoś wie kiedy przyjdzie zima? zdążę jeszcze?

https://www.youtube.com/watch?v=vxPxgwQ8Io8

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 25 sie 2017, 00:23

tikcop1
To jest jakiś lang? Trochę nie mam skali, ale moim zdaniem da rade spokojnie, zakładam, że w pustych miejscach po wygryzieniu są/będą jajeczka/larwy. Dajesz syrop na rozczerwienie/odbudowę ramek? Jeśli jeszcze nie, to polecam małe dawki, aby nie zalały miejsc na czerw. Dużo słabszy odkład zimowałem w ubiegłym sezonie na wlkp.

U mnie, ~kilka dni temu odkłady na 18-nastkach miały dołożony drugi korpus i pomalutku muszą budować. Dostają ramki z 1/2 węzy, dziś zaszalałem i po dwie ramki z całą węzą dołożyłem do każdego odkładu. Nie z konieczności/braku miejsca, ale dla mojej wygody, bo dłużej nie będę musiał zaglądać. W dolnym korpusie zostawiłem 8 ramek i góra też 8 ramek mi styknie, ale to jeszcze potrwa. Oczywiście część mogę zimować na mniejszej ilości ramek. Wszystkie na syropie cukrowym lecą. Od dziś każdego dnia chodzę i ewentualnie uzupełniam 0,5 litra, aby nie było braków, bo teraz mogą nad czerwiem układać pokarm.

Też liczę na ciepły wrzesień. Najlepsza pszczoła się do ~10 września wygryza - około 90% do wiosny zostaje. Z sierpniowej około 80%.

P.S. Oczywiście ja jestem początkujący, więc lepiej niech się ktoś doświadczony wypowie.

karol377

Postautor: karol377 » 25 sie 2017, 06:06

Jak nie dociagna tych ramek do dolnej beleczki to bedzie kicha

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 30 sie 2017, 20:40

W moim ulu wygląda to tak: Brak prawie czerwiu zakrytego, dużo otwartego, brak pokarmu zakrytego, mnóstwo nakropu. Czy ta sytuacja jest ok?

Postautor: manio:) » 30 sie 2017, 20:58

Ty się nie zastanawiaj nad siłą tylko podkarm te pszczoły bo z tego co piszesz to nie mają zapasów. O tej porze powinny mieć kilkanaście kilo zasklepionego pokarmu, mają jeść do syta aby odłożyć również zapasy białka w swoich organizmach.
Ja już kończę zakarmianie , bo od kilku lat nie poluję na nawłoć , czy wrzosy.

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 30 sie 2017, 21:10

manio:) pisze:Ty się nie zastanawiaj nad siłą tylko podkarm te pszczoły bo z tego co piszesz to nie mają zapasów. O tej porze powinny mieć kilkanaście kilo zasklepionego pokarmu, mają jeść do syta aby odłożyć również zapasy białka w swoich organizmach.
Ja już kończę zakarmianie , bo od kilku lat nie poluję na nawłoć , czy wrzosy.

Hej, no i dokarmiam, tak jak pszczelarz mówił od 20 sierpnia co dwa dni po 2l syropu 1:0,8. Jest to mój pierwszy ul "eskperymentalny" i rodzina, którą opiekował się wujek, odebrałam ją do siebie jakoś na początku sierpnia. Mówił, że dokarmiał. Ogólnie mało mi mówi, uważa, że jak nie spieprzę, to się nie nauczę. Przez telefon mi mówi, że rodzina jest zajebista i nie mam się przejmować.

Mam tylko problem, bo no właśnie nie widzę zbyt dużo czegokolwiek zasklepionego na ramkach

Postautor: manio:) » 30 sie 2017, 22:39

Nie można czekać do sztywnej daty 20 sierpnia . Nie znam Twoich warunków , ale jeśli pszczoły nie mają zapasów to głodują i nie czerwią. Z tego co piszesz to zaczęły czerwić jak zacząłeś podkarmiać . Możesz dać syrop 1:1 , dajesz trochę za rzadki jak na zakarmianie zimowe. Ogół pszczelarzy zakarmia nawet gęściejszym 3:2 ( 3 l wody i 2 kg cukru) , więc możesz dać mocniejszy na odbudowę zapasów i przygotowanie do zimowli. Poczytaj jakiś podstawowy podręcznik , a nic nie spieprzysz. Pszczoły nie mogą głodować , a brak czerwiu zakrytego świadczy ,że był okres bez czerwienia spowodowany głodem. Karm , wszytko zdążysz nadrobić. Pamiętaj o zwalczaniu warrozy.

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 30 sie 2017, 23:12

No właśnie czytam podręczniki i ok, fajnie, są jakieś konkrety podane, ale co książka to co innego + zauważam, że bez praktyki to naprawdę ciężko sobie wyobrazić i ułożyć wszystko. Również to, jak zalecił mi pszczelarz, nie pasowało mi do tego co czytam.. :/ I mam problem jak się do tego ustosunkować.
Od jutra chciałabym podawać syrop gęściejszy 3:2. Jakieś propozycje w jakich dawkach i odstępach czasu?
Dzięki za info o potencjalnym głodzie.
Ostatnio zmieniony 30 sie 2017, 23:18 przez Światło, łącznie zmieniany 1 raz.

Postautor: manio:) » 30 sie 2017, 23:18

Jak poczytałeś to czytaj dalej : nauka ma przyszłość , a praktyka sama przyjdzie. Poczytaj fora pooglądaj filmy na youtube , sam zobaczysz jak wyglądają ramki gniazdowe z zapasami i czerwiem. Każde zaprzestanie czerwienia przez matkę alarmuje pszczelarza, szczególnie teraz gdy rodzą się pszczoły , które dożyją do wiosny. Ma być ich dużo, silnych i utuczonych na pyłku i cukrach. Zaraz zacznie wymierać letnia pszczoła i w ulach zrobi się pustawo,wtedy dopiero widać siłę rodzin gotowych do zimowli. Kto zadbał wcześniej żeby nie głodowały, nie ma czym się martwić.
Ostatnio zmieniony 30 sie 2017, 23:22 przez manio:), łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 30 sie 2017, 23:21

manio:) pisze:Jak poczytałeś to czytaj dalej : nauka ma przyszłość , a praktyka sama przyjdzie. Poczytaj fora pooglądaj filmy na youtube , sam zobaczysz jak wyglądają ramki gniazdowe z zapasami i czerwiem. Każde zaprzestanie czerwienia przez matkę alarmuje pszczelarza, szczególnie teraz gdy rodzą się pszczoły , które dożyją do wiosny. Ma być ich dużo, silnych i utuczonych na pyłku i cukrach.

Jasne, ja jestem z tych, co przegląda i czyta, ale grzęznę na początku jeszcze i mam oczopląs jak widzę multum kotłujących się, często zaprzeczających sobie infromacji.
Jakie karmienie byś teraz zaproponował?

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”