Siła rodzin

Dział dla początkujących
manio:)

Re: Siła rodzin

Postautor: manio:) » 30 sie 2017, 23:26

Skoro matka czerwi to znaczy ,że karmisz wystarczająco . To się nie da nadrobić zaległości , a możesz zalać gniazdo i nie będzie miała gdzie składać jajek. Jak widzisz nie ma prostej recepty, trzeba obserwować. Daj syrop 1:1 lub 3:2 - obojętne, byle nie zalewały gniazda, co poznasz po tym ,że są wolne, suche komórki co czerwienia. Jakby zalały to bez popłochu , wstrzymaj karmienie na 2-3 dni i sobie uwolnią miejsce.

wonsik

Postautor: wonsik » 31 sie 2017, 00:51

manio:) pisze:Ogół pszczelarzy zakarmia nawet gęściejszym 3:2 ( 3 l wody i 2 kg cukru) , więc możesz dać mocniejszy na odbudowę zapasów i przygotowanie do zimowli.

3l wody i 2 kg cukru to jest rzadsze od 1:1 .

Apiholik

Postautor: Apiholik » 31 sie 2017, 00:58

manio:) pisze:Nie można czekać do sztywnej daty 20 sierpnia . Nie znam Twoich warunków , ale jeśli pszczoły nie mają zapasów to głodują i nie czerwią. Z tego co piszesz to zaczęły czerwić jak zacząłeś podkarmiać . Możesz dać syrop 1:1 , dajesz trochę za rzadki jak na zakarmianie zimowe. Ogół pszczelarzy zakarmia nawet gęściejszym 3:2 ( 3 l wody i 2 kg cukruodwrotnie) , więc możesz dać mocniejszy na odbudowę zapasów i przygotowanie do zimowli. Poczytaj jakiś podstawowy podręcznik , a nic nie spieprzysz. Pszczoły nie mogą głodować , a brak czerwiu zakrytego świadczy ,że był okres bez czerwienia spowodowany głodem. Karm , wszytko zdążysz nadrobić. Pamiętaj o zwalczaniu warrozy.

manio:) przyjacielupozwoliłem sobie Cię poprawić, bo po co ma [color=#FF0000]Dziewczyna[/color]niepotrzebnie lać wodę do ula.
A Światło może by chociaż napisało :)
Jaki to typ ul i na ilu ramka te pszczoły się goszczą.
Zawsze to łatwiej
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 31 sie 2017, 01:10

Hehe, no ja się nie obrażam o płeć :P

Ul wielkopolski, na 9 ramkach
Miałam nadzieję, że wujek będzie mi pomagał, ale chyba ma mnie w dupie, także sama z ulem jestem zakłopotana..
Co do warrozy, wstawił mi paski. Czytałam, że ściąga się je przed zimowaniem. Nie wiem, czy spryskiwać czymś jeszcze.
Co do 3:2 to nawet się nie zorientowałam o błędzie, ale znam te proporcje, wody bym nie lała ;).

Apiholik

Postautor: Apiholik » 31 sie 2017, 01:25

Jeżeli siedzą na 9 ramkach wlkp i mają sporo (ile to? ) czerwiu to wspólnymi siłami dacie radę:-)
Skoro ta dennica jest wysoka to może jest jakaś możliwość liczenia osypu warrozy . To dało by Ci obraz o stanie porażenia .

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 31 sie 2017, 01:35

No właśnie osyp to mam tam totalny syf i ja nie wiem, jak mam to ocenić -_- Nazbierało się po tym miesiącu..
Jeśli jesteście chętni udzielić pomocy, to mogę cyknąć jutro fotkę
Wysłałam koledze, który też pszczelarzuje, i odpisał, że to normalne, że się syfik zbiera
Znam warrozę tylko z czytania. Jak z nią iść na pięści to już gorzje. Przyuważyłam tylko, że na początku spotykałam pszczółki z pokaleczonymi skrzydełkami, teraz już nie. Rozumiem tyle, ze te paski mają załatwić sprawę. I doczytałam że ewentualnie można spryskać jeszcze przed zimą

Postautor: manio:) » 31 sie 2017, 06:51

:) , zmęczony byłem i podlałem wodą :))) , ale błąd łatwy do wychwycenia skoro ma być "mocniej" niż 1:1. Koledzy są czujni na takie lapsusy .
Nie stosuję pasków , nie miały dobrej opinii. Skoro nie było czerwiu zakrytego to mogły dobrze zadziałać. Czym chcesz "spryskać" ? Pszczoły nie lubią być pryskane i to jakiś marny pomysł :(
Ostatnio zmieniony 31 sie 2017, 06:53 przez manio:), łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 31 sie 2017, 06:52

Czytać trzeba, bo nawet jak masz problem to wiesz o co zapytać, a nie tak jak co niektórzy - zadają pytanie i nie jeden się zastanawia jak na nie odpowiedzieć bo cholera wie o co kaman.

Natłok informacji wywołuje w "głowie" mętlik. Ale w zimie na spokojnie się poukładają.

Poza tym jest część książek które warto przeczytać, ale i są tacy co mają parcie napisanie i piszą dla samego pisania. (Podobnie jak i tutaj na forum)
Kilka lat temu kupiłem jedną taką książkę z czystej ciekawości bo ładne wydanie :)
Powiem szczerze że na tym ładnym wydaniu się skończyło. Piękne zdjęcia itd, ale treści - żadnej.
Gdybym miał zaczynać pszczelarzenie po tej książce - Boże mniej mnie w opiece i moje pszczoły :)))

Ja proponuje Gospodarkę pasieczną Ostrowskiej i jak na początek to 3 razy.
Jak dla mnie nic lepszego dotychczas nikt nie napisał. Fakt pewne rzeczy się lekko zmieniły/zmodyfikowały ale ogólnie jest ok.
Nawet "klucze" do pytań na wszelkiego rodzaju egzaminy opierane są na tym wydaniu

Powodzenia

Postautor: manio:) » 31 sie 2017, 06:59

a ja bym polecił "Pszczelarstwo na Białostoczyźnie" tej samej autorki (ostatnio wznowione ). To wczesna wersja "Gospodarki" w spółce z p. Żukowskim - praktykiem pszczelarskim . Tytuł trochę mylący , ale to doskonały podręcznik , aktualny mimo upływu lat, dużo bardziej przyjazny w czytaniu niż późniejsza "Gospodarka". Choć oczywiście czytać obie . Najlepiej zimą :)
Będzie dobrze. Pszczoły są silne i wybaczają wiele :)

centurion

Postautor: centurion » 31 sie 2017, 11:08

Ja zaczynałem od poradnika pszczelarskiego z lat 60 tych autorzy w nim to (Guderska, Lipiński, Bojarczuk, Rychłowski, Wojtacki, Chomińska) Na dzień dzisiejszy sporo się zmieniło ale nie spotkałem takiej mini encyklopedii i do niej często wracam. Drugą co często zaglądam to Liebieg.
Każda książka ze 3 razy przynajmniej przeczytana. Pierwszy raz ogólnie, drugi raz ze zrozumieniem trzeci raz z konkretnymi informacjami które mnie interesują a potem to już tylko wracam do tematów na chwilę obecną mnie interesujących,

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 31 sie 2017, 11:13

O warrozie czytałam z "Choroby i szkodniki pszczół" Sławomir Trzybińskiego, trochę już zapomniałam z tego czytania.
Mam Ostrowską, poza tym "Współczesna gospodarka pasieczna", "Pszczelnictwo" i "Hodowla pszczół"

Postautor: manio:) » 31 sie 2017, 13:49

Bardzo ambitne lektury :) , na lata wystarczy ! Tyle ,że na początku trochę trudne w percepcji :(

FUCUS65

Postautor: FUCUS65 » 02 wrz 2017, 21:02

"Pszczelarstwo na Białostocczyżnie" , "Moja gospodarka pasieczna" i "Łatwe pszczelarstwo"- te lektury pomogły mi
zobaczyć światełko w tunelu.

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 04 wrz 2017, 21:43

manio:) pisze:Bardzo ambitne lektury :) , na lata wystarczy ! Tyle ,że na początku trochę trudne w percepcji :(

Dokładnie! Bez praktyki to jest naprawdę ciężko to sobie wyobrazić. Zrobiłam telefon do pszczelarza i po pół godziny rozmowy rozświetliły mi się sprawy, o których czytałam dwa długie wieczory :/

Chyba ogarniam coraz lepiej, karmię teraz codziennie aż przestaną pobierać. Zrobiłam przegląd i chyba nie jest źle, ścieśniłam do 7 ramek. Dzisiaj dostałam też 3 strzały, więc znieczulam się na moją alergie heh ;p

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 17 wrz 2017, 13:04

Pokażę jak powinno być o tej porze w rodzinach na ramce wysokiej tj. wz i wp .U mnie jest to ul dwu rodzinny po 11 ramek ,jednak tak też powinno być w ulach jedno rodzinnych .Ostatnie ramki powinny mieć tyle zasklepionego pokarmu i być obsiadane przez pszczoły w mniej więcej takich ilościach .Powinno być takich ramek min 10 .W myśl powiedzenia cyt ,, JAKIE MASZ PSZCZOŁY NA JESIENI TAKIE BĘDZIESZ MIAŁ NA WIOSNĘ ,,
Obrazek
A tak powinno być w gnieżdzie .
Obrazek
Myślę że koledzy którzy mają innego typu ule też pokażą i opiszą jak powinno być w innego typu ulach ,aby młodsi koledzy stażem zobaczyli .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 17 wrz 2017, 16:15

https://youtu.be/LfRc_NJ_dU8

U mnie tak to wygląda.

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 17 wrz 2017, 17:11

tikcop1 pisze:https://youtu.be/LfRc_NJ_dU8

U mnie tak to wygląda.

Kolega z tych bogatych. Cztery pierwsze ramka z lewej strony ( te wyciągane na początku) zalane kompletnie niepotrzebnie, bo pszczoła i tak tam nie będzie siedzieć. Wygląda na to, że rodzina na sześciu ramkach. Szału ni ma. Jak przypierdoli zimnem w styczniu to kto wie czy przezyją. Obstawiałbym 55 do 45 na tak. U Pana Janusza 99:1 na tak.

P.S. Panie Leszku jak tam prognoza na nadchodzącą zimę, podglądając zachowanie pszczół. Długa będzie, krótka, zimna, ciepła ?.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 17 wrz 2017, 17:36

Podpowiem przysłowie zapowiadające jaka będzie zima .GDY GRZYBY WIELKIE KORZENIE MAJĄ ,WIELKĄ ZIMĘ ZAPOWIADAJĄ .Takie jest przysłowie na wrzesień w moim kalendarzu .Wysyp grzybów jest ,jakie korzenie mają tego nie wiem bo nie zbieram ,ale chyba coś w tym jest .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

pleszek

Postautor: pleszek » 17 wrz 2017, 18:13

U mnie grzybow nie ma dzisiaj bylem to co zimy nie bedzie tez ?

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 17 wrz 2017, 18:16

endriu11111111 pisze:
tikcop1 pisze:https://youtu.be/LfRc_NJ_dU8

U mnie tak to wygląda.

Kolega z tych bogatych. Cztery pierwsze ramka z lewej strony ( te wyciągane na początku) zalane kompletnie niepotrzebnie, bo pszczoła i tak tam nie będzie siedzieć. Wygląda na to, że rodzina na sześciu ramkach. Szału ni ma. Jak przypierdoli zimnem w styczniu to kto wie czy przezyją. Obstawiałbym 55 do 45 na tak. U Pana Janusza 99:1 na tak.

P.S. Panie Leszku jak tam prognoza na nadchodzącą zimę, podglądając zachowanie pszczół. Długa będzie, krótka, zimna, ciepła ?.

Wszystko w ulu Tomka jest ok.
Gdyby była powałka zamiast folii, pszczoły trochę imaczej rościły by pokarm.
Mam nadzieję, że Tomek wyrzuci tę nieszczęsna folię i założy jak najszybciej powałkę tak aby pszczoły wiosną mogły swobodnie przemieszczać się górą w poziomie, po pokarmie na bocznych ramkach i rozwijały się jak należy.
Zima będzie ostrzejsza niż ostatnia.

Pozdrawiam,
polbart

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”