Odkład bez matki?

Dział dla początkujących
jamato

Odkład bez matki?

Postautor: jamato » 26 sie 2017, 18:03

Witam jestem początkującym pszczelarzem mam 2 odkłady od 10 czerwca z jednym mam problem pokrótce opowiem jego historie.
Zakupiony tak jak mówiłem 10 czerwca na 5 ramkach pierwsze 2 tygodnie nowego czerwiu nie widziałem, kolejny tydzień pozostawiłem je w spokoju po tym okresie zobaczyłem kilka mateczników i oczywiście matki już nie było. Mateczniki zerwałem i zakupiłem nową matkę. Poddałem ją 5 lipca została przyjęta i zaczerwiła ładnie jedną ramkę. Pszczoły były słabe więc przełożyłem do nich 2 ramki z mojego mocniejszego odkładu. Następnie dostrzegłem czerw rozstrzelony i sporo trutowego ale nic z tym nie robiłem. 18 sierpnie przy przeglądzie zauważyłem że matki nie ma i w sumie jest tylko jedna nie pełna ramka czerwiu. Zachowują się raczej normalnie i cukier pobierają. Poniżej zamieszczam filmik jak ten ul wyglądał kilka dni temu, w 6:30 widać matecznik chyba jak by się z niego wygryzła matka, nie wiem raczej sprawdzałem dokładnie ale pewnie zbyt mało dokładnie....
http://178.17.170.74/owncloud/index.php ... veXhB0luzb

Teraz pytanie czy jest co ratować ? Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam

jamato

Re: Odkład bez matki?

Postautor: jamato » 27 sie 2017, 14:27

Przesyłam nowy link do wyżej wymienione filmu bo stary nie chce się odtwarzać:

pleszek

Postautor: pleszek » 27 sie 2017, 16:10

Daj ramke z larwa tej rodzinie i bedziesz wiedzial czy jest matka czy jej nie ma . Do tej pory gdy by jej nie bylo czerwily by trutówki .
Tyle co nawaliles dymu do ula gdy by nie bylo matki rodzina by juz buczała jak cholera.
Matka moze byc uszkodzona nie bedzie czerwic .
Wiem dopiero masz 2 odklady , ja bym to polaczyl ale i tak matke by trzeba przed laczeniem znalesc.

jamato

Postautor: jamato » 27 sie 2017, 16:27

Dzięki za odpowiedź
Właśnie nie czuje się na siłach by ta matkę znaleźć nie mam doświadczenia żeby być pewnym że to ona. Połączyłbym ale boję się że jak zostanie to mogę zniszczyć ta silniejsza rodzinę.
Czyli mówisz że zakup nowej matki i poddanie nie ma najmniejszego sensu? Gdybym założył kratę ogrodowa na wylotek I ssypal pszczoły przed podaniem..?

pleszek

Postautor: pleszek » 27 sie 2017, 17:03

Wywalic wszystkie pszczoly przed ul i zakratowac mozesz a naj lepiej jak bys mial ul jeszcze jeden pusty podstawic i przed nim sypac pszczoly ale pomysl czy warto ta pszczola co jest do zimy jeszcze wyginie - a ile jeszcze zaczerwi matka ktora poddasz ?
Taka matka moze byc wszedzie .

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 28 sie 2017, 08:53

Wyjmij tą ramkę jasną i zostaw pszczoły w spokoju, jak był matecznik wygryziony to pewnie wymieniły matkę. Poszukaj jajek spokojnie i bez dymu, pszczoły masz spokojne. Karm bardzo małymi dawkami syropu i będzie dobrze.

jamato

Postautor: jamato » 19 lis 2017, 14:46

Witam widzę że na forum cisza to ja coś napiszę. Robiłem wczoraj zabieg kwasem szczawiowy i przy okazji zrobiłem zdjęcie tej najsłabszej rodzinie o której mowa w temacie. Jak myślicie jest szansa że taka rodzinka przeżyje do wiosny? Jakoś można im jeszcze pomóc? Obrazek

jamato

Postautor: jamato » 19 lis 2017, 23:17

Nie wiem czy to zdjęcie załączyło się tak jak bym chciał tak że poniżej zamieszczam link do niego
http://zapisz.net/images/760_img_20171119_134049.jpg

karol377

Postautor: karol377 » 20 lis 2017, 05:55

Słabo

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 20 lis 2017, 14:04

Połącz to z inną rodziną ,bo nic z tego nie wyjdzie .Szkoda pszczół .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 20 lis 2017, 20:57

dwa lata temu zimowałem taką rodzinkę, mi przeżyły. tyle że gniazdo na wiosnę zjechałem
do 5ramek i dostały jedną z czerwiem na wygryzieniu na start i nawet coś przyniosły w sezonie ;)

jamato

Postautor: jamato » 21 lis 2017, 00:01

Że słabo to wiedziałem, ale myślałem że są szanse że zimę przeżyją Mogę połączyć ale jak to zrobić ? zsypać same pszczoły do innej rodziny ? Co z matką ? nie ma niebezpieczeństwa że pozbędą się tej z silniejszej rodziny ?
Dzięki za odpowiedz
Pozdrawiam

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 21 lis 2017, 16:23

Prognoza pogody przynajmniej dla mojego miejsca na najbliższą sobotę pokazuje +10 w południe.

Bierze się delikwenta gorszego i stawia na dennicę tuż pod innego delikwenta lepszego. To na wypadek lotnych dni. Wcześniej obdym przez wylotki ze cztery razy obie rodziny, odczekaj parę sekund to się opiją. Można popsikać Apiaromem od góry przez uliczki też.

Co do matki wygra lepsza z pszczelego punktu widzenia. Za zimno by gmyrać w ulu za matką. O tej porze roku pszczoły łączą się pokojowo raczej.

jamato

Postautor: jamato » 23 lis 2017, 20:27

U mnie ma być podobnie wiec chyba zdecyduje się połączyć tą rodzinę. A gdzie po takim zabiegu uwiesi się kłąb ? rozumiem że w górnym korpusie tam gdzie silniejsza rodzina? co wtedy z ramkami z słabszej ? mam je pozostawić do wiosny ?

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”