Zimowla w ulu styropianowym

Dział dla początkujących
Awatar użytkownika
Światło

Zimowla w ulu styropianowym

Postautor: Światło » 08 wrz 2017, 03:44

Jest to mój pierwszy ul od Łysonia, wielkopolski i jestem ciekawa (mówiąc wprost - też nie do końca wiem) jak przygotować taki ul do zimowli (chodzi mi o wentylację, ocieplenie, ile pajączków otwartych, jak duży wylotek, poduszka z półnadstawki itp). Jak Wy robicie?
Po zapytaniu pszczelarza, u którego praktykuję, odpowiedział, że mi nie pomoże, bo on nigdy na styropianie nie działał i nie będzie się głupio mądrzył ;)

Awatar użytkownika
Światło

Re: Zimowla w ulu styropianowym

Postautor: Światło » 08 wrz 2017, 05:15

Przeczytałam, że w styropianowych nie stosuje się ociepleń, mat ani zatworów, jesienią dokłada się puste ramki węzy, które zostają do wiosny.
Trochę słabo, bo na początku września wstawiłam matę i 8ą ramkę do wybrania za nią.
Czyli mam zamienić matę na ramki z węzą. Kto to praktykuje?

karol377

Postautor: karol377 » 08 wrz 2017, 06:36

W ulu styropianowym jak w kazdym problemem jest wilgoc, jak w kazdym. Ja mam kilka ze styroduru inwyznaje zasade ze szczelna czapka z gory i siatka na dole. Nie bawilem sie nigdy w te pajaczki

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 08 wrz 2017, 13:11

Brak dostatecznej wentylacji jest problemem w każdym ulu.
U mnie siatka to podstawa i nie ma znaczenia czy to styrodury czy drewno
Jak na razie wilgoci nie widziałem

pleszek

Postautor: pleszek » 08 wrz 2017, 20:20

Światło pisze:Przeczytałam, że w styropianowych nie stosuje się ociepleń, mat ani zatworów,

ja daje zatwor pszczoly jak zakarmiam nie poszerzają ostatniej ramki

jesienią dokłada się puste ramki węzy, które zostają do wiosny.

po co ta weza na zime w ulu

Trochę słabo, bo na początku września wstawiłam matę i 8ą ramkę do wybrania za nią.

Czyli mam zamienić matę na ramki z węzą. Kto to praktykuje?

Ja bym ta mate zostawil na zime .Otwieram pajaki w dennicy na zime sa 4 i dwa pajaki z tylu powalki na zime i to wszystko .

Awatar użytkownika
jawi

Postautor: jawi » 09 wrz 2017, 20:59

Cześć Światło.

Jeśli chodzi o wentylację w dennicy, to otwórz maksymalnie wszystko na zimę. Na wylotek załóż wkładkę z tworzywa, która daje standardowo producent.

Ja zimuję pszczoły "na ciepło", czyli ramki równoległe do ściany z wylotkiem, który jest skierowany na południe. Przytulam ramki do południowej sciany i zakładam wszystkie koreczki ja pająki w powałce, lekko uchylając dwa najbliższe tylnej scianki, pod którymi zazwyczaj nie ma pszczół, bo zimuję na 6, 7 lub 8 ramkach od wylotka.

Możesz zostawić matę tak jak masz, albo wymienić na węzę. Jak dasz węzę, to na pewno nie spóźnisz się na wiosnę z poszerzaniem gniazda.

Powodzenia.

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 10 wrz 2017, 19:24

Hej :)
Już mnie poinstruowano, by wyciągnąć wszystkie beleczki, zostawić szufladę pod dennicą, u góry zostawić otwarty jeden pajączek i tyle. Wstawię jeszcze poduszkę z półnadstawki pod gniazdo i myślę, by przesunąć matę i wstawić jedną wolną ramkę węzy. No i wylotek na gryzonie.

pleszek

Postautor: pleszek » 10 wrz 2017, 19:32

A co zamiast beleczek ?

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 10 wrz 2017, 19:58

pleszek pisze:A co zamiast beleczek ?

idzie powałka z jednym otwartym pajączkiem, daszek i tyle. Nie znam się na wentylacji, ale zastanawiałam się, czy im tam przeciąg przez te ramki się nie zrobi..

pleszek

Postautor: pleszek » 10 wrz 2017, 20:17

Bedzie dobrze . Zimuje tak ze pajaki w dennicy otwarte a w powalce 2 pajaki otwarte z tylu gniazda bez zadnej poduszki powietrznej .
Tylko ze ja mieszkam na dolnym slasku i tego sie nie wstydze a wiekszosc użytkowników nie pisze gdzie i to moze byc wazne bo inaczej bede ja a inaczej ktos kto mieszka w suwalskim gdzie zimy sa dluzsze i zimniejsze.

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 10 wrz 2017, 20:24

pleszek pisze:Bedzie dobrze . Zimuje tak ze pajaki w dennicy otwarte a w powalce 2 pajaki otwarte.

Masz dennicę niską, tak? Jeśli dobrze rozróżniam, w wysokiej jest siatka i szuflada i zamiennie czytam, że szufladę się wyciąga na zimę lub nie :) W dennicy niskiej są dwa pajączki, bez szuflady i siatki

Ogólnie czuję w kościach, że bedzie dobrze, bo mam silny rój, ale zaczynam i staram się jak najwięcej nauczyć zanim postawię wiosną kolejne ;)

pleszek

Postautor: pleszek » 10 wrz 2017, 20:39

Światło pisze:
pleszek pisze:Bedzie dobrze . Zimuje tak ze pajaki w dennicy otwarte a w powalce 2 pajaki otwarte.

Masz dennicę niską, tak? Jeśli dobrze rozróżniam, w wysokiej jest siatka i szuflada i zamiennie czytam, że szufladę się wyciąga na zimę lub nie :) W dennicy niskiej są dwa pajączki, bez szuflady i siatki

Ogólnie czuję w kościach, że bedzie dobrze, bo mam silny rój, ale zaczynam i staram się jak najwięcej nauczyć zanim postawię wiosną kolejne ;)

https://pszczelnictwo.com.pl/shop/produ ... wl-360x180 dennica mam takie ule Ostrowskie 360x230

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 10 wrz 2017, 20:46

pleszek

Postautor: pleszek » 10 wrz 2017, 20:51

Szuflada na bok dwa pajaki z tylu otwarte na ful papu i do wiosny.

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 10 wrz 2017, 21:51

pleszek pisze:Szuflada na bok dwa pajaki z tylu otwarte na ful papu i do wiosny.

Z beleczkami do góry zdjętymi, czy zabeleczkowane?

pleszek

Postautor: pleszek » 11 wrz 2017, 04:57

Światło pisze:
pleszek pisze:Szuflada na bok dwa pajaki z tylu otwarte na ful papu i do wiosny.

Z beleczkami do góry zdjętymi, czy zabeleczkowane?

Jak jest powalka beleczki nie potrzebne sa .

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”