Odklad jedno ramkowy

Dział dla początkujących
Nobikarina

Odklad jedno ramkowy

Postautor: Nobikarina » 04 kwie 2018, 15:37

Jestem nowicjuszem,wyczytałem że żeby zrobić odklad jedno ramkowy powinno być w rodzinie,z której chcemy zrobić odklad 7-8ramek z czerwiem.Moje pytanie, kiedy np.w warunkach zachodniej Polski,jest odpowiedni czas na wykonanie takiego odkładu.Chodzi mi o obecność trutni,warunki pogodowe odpowiednie do unasieniania matki itd.Dzieki za odpowiedzi.
Pozdrawiam. Nobikarina
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

marcinbzyk

Re: Odklad jedno ramkowy

Postautor: marcinbzyk » 04 kwie 2018, 20:04

Połowa maja. Jedna ramka czerwiu i jedna lub dwie osłonowe.

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 05 kwie 2018, 15:45

Dzięki dla kolegi Marcinbzyk, bardzo cenne wiadomości dla takiego nowicjusza jak ja.
Pozdrawiam. Nobikarina
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

pastaga

Postautor: pastaga » 05 kwie 2018, 18:57

Nobikarina do takiego odkładu zsypujesz też dodatkowo trochę pszczoły z np. 1 czy 2 ramek. Pamiętaj tylko, że taki odkład należy wywieźć na inne pasieczysko lub przetrzymać zamknięty ze trzy, cztery dni (dennica osiatkowana lub/i najlepiej w cieniu). Zapobiegnie to powrotowi pszczoły lotnej do macierzaka i zapobiegnie rabunkowi przez macierzak. Zwęź też wylotek na "dwie pszczoły"

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 05 kwie 2018, 19:08

Najlepiej daj matecznik na wygryzieniu porządnie ocieplenie i syrop cukrowy. Po unasiennieniu matki proponuje zasilić ramka czerwiu i do zimy normalne rodziny. Tylko musisz je regularnie karmić nic tak nie hamuje rozwój jak głód w rodzinie.

lech

Postautor: lech » 05 kwie 2018, 19:19

marcinbzyk pisze:Najlepiej daj matecznik na wygryzieniu porządnie ocieplenie i syrop cukrowy.

Jeszcze lepiej daj ramke z pokarmem. Syrop cukrowy jak matka zacznie czerwić.

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 05 kwie 2018, 19:59

Można taki odklad przetrzymać np.w piwnicy?mam takie ule odkładowe styropianowe na sześć ramek, należy wtedy odsłonić te pajączki wentylacyjne od dołu?
Czesław Niemen

pastaga

Postautor: pastaga » 05 kwie 2018, 20:24

Nobikarina możesz jeśli robisz małą ilość i chce Ci się dźwigać, możesz też postawić gdzieś w zacienione miejsce żeby na patelni nie stały. Pajączki otwórz, przynajmniej póki zamknięty wylotek.

Edit:
https://youtu.be/4z_usBMNGBI

Beeman

Postautor: Beeman » 06 kwie 2018, 06:53

Nobikarina pisze:Jestem nowicjuszem,wyczytałem że żeby zrobić odklad jedno ramkowy powinno być w rodzinie,z której chcemy zrobić odklad 7-8ramek z czerwiem.Moje pytanie, kiedy np.w warunkach zachodniej Polski,jest odpowiedni czas na wykonanie takiego odkładu.Chodzi mi o obecność trutni,warunki pogodowe odpowiednie do unasieniania matki itd.Dzieki za odpowiedzi.
Pozdrawiam. Nobikarina

Witam Nie bardzo rozumiem tego stwierdzenia " żeby zrobić odklad jedno ramkowy powinno być w rodzinie,z której chcemy zrobić odklad 7-8ramek z czerwiem" Z ula z siedmioma ramkami czerwiu mozna zrobic przynajmniej 5 odkladow jedno ramkowych. W zeszlym roku 15 maja robilem odklady jedno ramkowe, w sierpniu robilem z nich odklady bo sie chcialy roic. Obsiadaly po 40 ramek. Im wczesniej tym lepiej, oby tylko matula miala sie gdzie unasiennic. Powodzenia

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 06 kwie 2018, 09:51

Dzięki Koledzy za odpowiedzi.Bede próbował"odkładać"
Pozdrawiam.nobikarina
Czesław Niemen

Bohtyn

Postautor: Bohtyn » 06 kwie 2018, 16:44

Nobikarina pisze:Dzięki Koledzy za odpowiedzi.Bede próbował"odkładać"
Pozdrawiam.nobikarina

Ja najpierw radziłbym określenie sobie celu takiego odkładania.
Zysku z tego nie będzie, chyba, że zdobyte wątpliwe doświadczenie.
Pozdrawiam Wszystkich : Bohtyn
"Lubię ule warszawskie zwykłe"

M.Kowalski

Postautor: M.Kowalski » 06 kwie 2018, 17:54

Dlaczego nie bedzie zysku ?

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 06 kwie 2018, 18:01

Bohtyn pisze:
Nobikarina pisze:Dzięki Koledzy za odpowiedzi.Bede próbował"odkładać"
Pozdrawiam.nobikarina

Ja najpierw radziłbym określenie sobie celu takiego odkładania.
Zysku z tego nie będzie, chyba, że zdobyte wątpliwe doświadczenie.

dwa majowe odkłady jednoramkowe z ub roku u mnie już na nawłoci
zapracowały na swoje utrzymanie i cokolwiek jeszcze skapło dla mnie.
tj przyniosły na tyle miodu że pokryło to koszty ich utworzenia, leczenia i zakarmienia
a i dla mnie zostało.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 06 kwie 2018, 18:45

piotrus82r pisze:dwa majowe odkłady jednoramkowe z ub roku u mnie już na nawłoci
zapracowały na swoje utrzymanie i cokolwiek jeszcze skapło dla mnie.
tj przyniosły na tyle miodu że pokryło to koszty ich utworzenia, leczenia i zakarmienia
a i dla mnie zostało.

A jak kol. dba o taki odkład zrobiony w maju ?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 06 kwie 2018, 19:25

Mam trzy rodzinki z odkładów kupionych w zeszłym roku i chciałbym troszkę powiększyć pasiekę.Pewien pszczelarz powiedział,czy masz trzy rodzinki,czy dziesięć potrzebny ten sam sprzęt.Ciekawe kiedy i jak to się skończy?
Pozdrawiam.nobikarina
Czesław Niemen

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 06 kwie 2018, 19:45

Panie Januszu najlepsze w tym wszystkim jest to że w moim rejonie o odkłady majowe
praktycznie nie trzeba dbać same świetnie dochodzą do siły z racji urozmaiconych pożytków
tj bardzo mało u mnie pól rolnych a pełno nieużytków na skrajów lasów akacji a tak to
dzikie maliny kruszyna iwa to dosłownie wszędzie. Ale tylko te majowe odkłady tak fajnie starują, te
robione w czerwcu już znacznie gorzej mi się rozwijały,
a ja sprowadzam się zawsze do tego samego schematu działania
-ramka z pokarmem
-pełna ale pełniusieńka ramka z pierzgą gdzie wiosną nie ma z tym u mnie problemu
- ramka z węzą i
-ramka z czerwiem ( plus trochę pszczoły dodatkowo np ta co wisi mi pod powałką
to strzepnę z dwóch uli i jest ok ), plus matka młoda, a w tym roku planuję robić
je z matecznikami na wygryzieniu
takie coś zamykam na 3dni i dopiero po tym okresie otwieram raz mi sie przytrafiło że
nastąpił jakiś rabunek ale ogólnie raczej jest ok,
po unasiennieniu się matki dokładam jeszcze jedną ramkę czerwiu, i oczywiście co
jakiś czas ciasto,
i taki odkład do nawłoci idzie już w 3pokoleniu lotnej pszczoły obsiadając
dwa korpusy.
O warroa w odkładach się specjalnie nie martwię bo do tej pory nigdy w odkładzie jej za wiele
nie miałem, tak że polewam tylko beevitalem lub jednorazowo daje parownik z kwasem ot tyle i tylko tyle

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 06 kwie 2018, 20:11

Kolego Piotrus82r super to opisałeś,dzięki za tyle szczegółow!i zazdroszczę wiedzy i doświadczenia.
Pozdrawiam.nobikarina
Czesław Niemen

lech

Postautor: lech » 06 kwie 2018, 23:58

piotrus82r pisze:-ramka z czerwiem ( plus trochę pszczoły dodatkowo np ta co wisi mi pod powałką
to strzepnę z dwóch uli i jest ok ), plus matka młoda, a w tym roku planuję robić
je z matecznikami na wygryzieniu

A matecznik z ochraniaczem czy bez , i po ilu dniach poddany od utworzenia odkładu / zakladam , że z czerwiem otwartym/.

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 07 kwie 2018, 10:27

szczerze mówiąc to jeszcze nie testowałem tego rozwiązania, tyle
wiem co przeczytałem, czy usłyszałem
Po prostu chce w tym roku sam spróbować hodowli matuli na własne potrzeby
a podobno matki z mateczników szybciej rozpoczynają czerwienie niż te poddawane
w klateczkach dlatego chce spróbować,
czyli robię standardowy odkład z czerwiu krytego jedna ramka plus matula i tu mam zamiar
sprawdzić wiedzę min C Kruka tj że po 3-5h od utraty matki pszczoły są w największym
stresie i wtedy spokojnie można poddawać i matule i tym bardziej mateczniki, z dobrym skutkiem
matecznik normalny naturalny z miseczek woskowych które tez sam sobie chce zrobić.
oczywiście wcześniej tj początkiem maja chce zrobić jeden silniejszy odkład tj 2ramki czerwiu krytego
plus dwie czerwiu otwartego który będzie mi wychowywał matule jak to wyjdzie dam zanć w maju/czerwcu

pleszek

Postautor: pleszek » 07 kwie 2018, 14:14

Matki przewaznie sa wszystkie z matecznkow a to nie prawda jest ze poddany matecznik na wygryzieniu i wygryziona z niego matka bedzie czerwic predzej od poddanej matki w klatecce . Matki zaczynaja czerwic jak maja sprzyjające warunki /pogoda stan rodzin czy odkaldu /juz w 10 dniu od wygryzienia .

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”