Odklad jedno ramkowy

Dział dla początkujących
lech

Re: Odklad jedno ramkowy

Postautor: lech » 07 kwie 2018, 17:01

piotrus82r pisze:czyli robię standardowy odkład z czerwiu krytego jedna ramka plus matula i tu mam zamiar
sprawdzić wiedzę min C Kruka tj że po 3-5h od utraty matki pszczoły są w największym
stresie i wtedy spokojnie można poddawać i matule i tym bardziej mateczniki,

Przy zgodności rasowej tą metodą przyjecia matek zapłodnionych są na poziomie od 80%-100%. Przy poddawaniu matek niezapłodnionych krainki do buckfasta do odkładu bez pszczół lotnych po 3 dniach od utworzenia ścięcia do 80%.Tą samą metodą przy zgodności rasowej przyjęcia 80 %. Mateczniki kryte najlepiej /wg. Małychina /poddawać po zasklepieniu mateczników ratunkowych.

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 07 kwie 2018, 17:22

pleszek pisze:Matki przewaznie sa wszystkie z matecznkow a to nie prawda jest ze poddany matecznik na wygryzieniu i wygryziona z niego matka bedzie czerwic predzej od poddanej matki w klatecce . Matki zaczynaja czerwic jak maja sprzyjające warunki /pogoda stan rodzin czy odkaldu /juz w 10 dniu od wygryzienia .

Leszek i tu się nie zgodzę z matecznika matka nie ma kontaktu z palcami ani klatka i od pierwszego momentu życia ma pełną opiekę i jest jeszcze jedna zależność im więcej pszczoły tym lepsza opieka i wcześniejsze czerwienie.

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 07 kwie 2018, 19:12

pleszek pisze:Matki przewaznie sa wszystkie z matecznkow a to nie prawda jest ze poddany matecznik na wygryzieniu i wygryziona z niego matka bedzie czerwic predzej od poddanej matki w klatecce . Matki zaczynaja czerwic jak maja sprzyjające warunki /pogoda stan rodzin czy odkaldu /juz w 10 dniu od wygryzienia .

pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą ;)
zanim matka się wygryzie w cieplarce 1dzień zanim ją wyslą kolejny
zanim dojdzie do Ciebie kolejny 1 lub 2, zanim włożysz do odkładu
lub rodziny następny i zanim wypuścisz z klateczki przeważnie min. kolejne dwa dni
i wtedy dopiero zaczyna sie jej trenowanie i przygotowanie do lotu godowego.
a biorąc matkę z matecznika na wygryzieniu pszczoły maja ją od samego
początku w swojej opiece i nie wierzę że jest to bez znaczenia dla jej kondycji itp ot tyle.

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 07 kwie 2018, 19:15

lech pisze:
piotrus82r pisze:czyli robię standardowy odkład z czerwiu krytego jedna ramka plus matula i tu mam zamiar
sprawdzić wiedzę min C Kruka tj że po 3-5h od utraty matki pszczoły są w największym

Przy zgodności rasowej tą metodą przyjecia matek zapłodnionych są na poziomie od 80%-100%. Przy poddawaniu matek niezapłodnionych krainki do buckfasta do odkładu bez pszczół lotnych po 3 dniach od utworzenia ścięcia do 80%.Tą samą metodą przy zgodności rasowej przyjęcia 80 %. Mateczniki kryte najlepiej /wg. Małychina /poddawać po zasklepieniu mateczników ratunkowych.

i dodać można że najlepiej w miejscu zerwanego właśnie matecznika ratunkowego, w
pełni się zgadzam, dlatego chcę sam popróbować teoria teoria ale ja mam tak
że jak nie spróbuję to mi po prostu nie da żyć, dlatego sam chce w tym roku matki
hodować nie że lepsze czy coś tylko własne własnymi "ręcami" zrobione najbardziej cieszy ;)

pleszek

Postautor: pleszek » 07 kwie 2018, 19:48

marcinbzyk pisze:

Leszek i tu się nie zgodzę z matecznika matka nie ma kontaktu z palcami ani klatka i od pierwszego momentu życia ma pełną opiekę i jest jeszcze jedna zależność im więcej pszczoły tym lepsza opieka i wcześniejsze czerwienie.

Marcin powiedz mi po co mloda matke brac do reki /w palce /?

pleszek

Postautor: pleszek » 07 kwie 2018, 19:54

piotrus82r pisze:

pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą ;)
zanim matka się wygryzie w cieplarce 1dzień zanim ją wyslą kolejny
zanim dojdzie do Ciebie kolejny 1 lub 2, zanim włożysz do odkładu
lub rodziny następny i zanim wypuścisz z klateczki przeważnie min. kolejne dwa dni
i wtedy dopiero zaczyna sie jej trenowanie i przygotowanie do lotu godowego.
a biorąc matkę z matecznika na wygryzieniu pszczoły maja ją od samego
początku w swojej opiece i nie wierzę że jest to bez znaczenia dla jej kondycji itp ot tyle.

Przeciez zgadzac sie nie musisz . czy w cieplarce czy w rodzinie jednakowym dniu sie wygryzaja ale to nic nie zmienia dobra matka i tak w tym samym dniu powinna sie isc unasiennic .
Nieraz matki zaczynaja czerwic w 10 dniu a sa i takie ze dopiero po 14 dniach i matek nie kupuje mam swoje .Koniec maja poczatek czerwca jakos u mnie zaczynaja predzej czerwic .

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 08 kwie 2018, 11:49

A co powiecie na metodę taka co popularna jest na zachodzie, gdzie ramkę do odkładu bierze się czerwiem w różnym stadium, również jajeczka,a resztę zostawia się naturze.Trzeba tylko po 4-5 dniach zerwać zasklepione mateczniki(te, które pszczółki pociągnęły z jajek starszych niż 1-2dniowe),a zostawić w odkładzie te nie zasklepione, które są jajeczek 1-2 dniowych.Po odpowiednim czasie sprawdzamy,czy matka jest i podjęła czerwienie?Czy któryś z Kolegów praktykował tą metodę?

manio:)

Postautor: manio:) » 08 kwie 2018, 11:58

Poczytaj książkę dr Liebiga "Łatwe pszczelarstwo" , tam jest dokładnie opisane to o co pytasz. To dobra szkoła nauki robienia odkładów, a matki wcale nie muszą być gorsze od handlowych. Tyle ,że nie warto robić jednego odkładu bo jak się nie uda to 100% klęski :)

Krzyśko

Postautor: Krzyśko » 08 kwie 2018, 14:47

A co myślicie o robieniu odkładu z ramki na której znajduje się zasklepiony matecznik znaleziony w macierzaku?

M.Kowalski

Postautor: M.Kowalski » 08 kwie 2018, 14:57

Matki rojowe najlepsze nie sa.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 08 kwie 2018, 15:48

Krzyśko pisze:A co myślicie o robieniu odkładu z ramki na której znajduje się zasklepiony matecznik znaleziony w macierzaku?

Jak jest 1-2 to na cichą wymiane .
Takie najlepsze .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Smokx

Postautor: Smokx » 08 kwie 2018, 19:45

Ja w tym roku spróbuje też na ale 3-4 sztukach max reszta tradycyjnie.

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 08 kwie 2018, 20:08

Nobikarina pisze:A co powiecie na metodę taka co popularna jest na zachodzie, gdzie ramkę do odkładu bierze się czerwiem w różnym stadium, również jajeczka,a resztę zostawia się naturze.Trzeba tylko po 4-5 dniach zerwać zasklepione mateczniki(te, które pszczółki pociągnęły z jajek starszych niż 1-2dniowe),a zostawić w odkładzie te nie zasklepione, które są jajeczek 1-2 dniowych.Po odpowiednim czasie sprawdzamy,czy matka jest i podjęła czerwienie?Czy któryś z Kolegów praktykował tą metodę?

Wszystko ok tyle ze dochodzi ci dwa tygodnie zanim wylegnie sie matka a to o to chodzi zeby jak najszybciej sie unasiennila i podjela czerwienie, jak chesz robic taki odklad jak opisywales powinien on byc silniejszy niz te standardowe jedno ramkowe.

manio:)

Postautor: manio:) » 08 kwie 2018, 20:35

M.Kowalski pisze:Matki rojowe najlepsze nie sa.

Matki rojowe są fizycznie najlepsze ze wszystkich możliwych . Reszta to genetyka , a na to nie ma wpływu fakt w jakich okolicznościach powstał matecznik.

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 09 kwie 2018, 11:18

piotrus82r pisze:
Nobikarina pisze:A co powiecie na metodę taka co popularna jest na zachodzie, gdzie ramkę do odkładu bierze się czerwiem w różnym stadium, również jajeczka,a resztę zostawia się naturze.Trzeba tylko po 4-5 dniach zerwać zasklepione mateczniki(te, które pszczółki pociągnęły z jajek starszych niż 1-2dniowe),a zostawić w odkładzie te nie zasklepione, które są jajeczek 1-2 dniowych.Po odpowiednim czasie sprawdzamy,czy matka jest i podjęła czerwienie?Czy któryś z Kolegów praktykował tą metodę?

Wszystko ok tyle ze dochodzi ci dwa tygodnie zanim wylegnie sie matka a to o to chodzi zeby jak najszybciej sie unasiennila i podjela czerwienie, jak chesz robic taki odklad jak opisywales powinien on byc silniejszy niz te standardowe jedno ramkowe.

Bardzo sluszne uwagi!czas będzie uciekał,a matka czerwic nie będzie,to i cztery tygodnie zlecieć mogą, dobrze rozumuję? Można w połowie maja kupić już matki NU?
Pozdrawiam nobikarina

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 12 kwie 2018, 09:41

lech pisze:

Ta metoda wymieniam niemalże 100%matek w pasiece. Rok temu przyjęcia 100%
Tak tan czas to taki chaos w rodzinie. Wiedza ze nie ma już matki, a jeszcze nic nie robią. Nie zauważyłem aby rasa/linia miała w tym przypadku znaczenie

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 12 kwie 2018, 19:27

dudi pisze:
lech pisze:

Ta metoda wymieniam niemalże 100%matek w pasiece. Rok temu przyjęcia 100%
Tak tan czas to taki chaos w rodzinie. Wiedza ze nie ma już matki, a jeszcze nic nie robią. Nie zauważyłem aby rasa/linia miała w tym przypadku znaczenie

Dudi mógł byś trochę sprecyzować sposób postępowania tj. Czy poddajesz mateczniki czy mlode matule, jak matki to czy w mateczniku sztucznym, czy w klateczce, jak w klateczce to czy od razu wylamane zabezpieczenia ?

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 12 kwie 2018, 20:35

Ja zawsze matki poddaję w klateczce. Co do wyłamywania zabezpieczenia. Przy wymianie w normalnych rodzinach zostawiam na wszelki wypadek na dobę, tym bardziej że to są na ogół matki UN i wymiana po sezonie. W odkładach pakuję ciasta na full i od razu wyłamuję. Jak wspomniałem, dla mnie sposób niezawodny.

lech

Postautor: lech » 12 kwie 2018, 20:59

dudi pisze: W odkładach pakuję ciasta na full i od razu wyłamuję. Jak wspomniałem, dla mnie sposób niezawodny.

W odkładach z pszczół buckfasta bez pszczoły lotnej/tylko młoda pszczoła/po 3 dniach od utworzenia zerwałem mateczniki i poddałem matki nieunasiennione krainki. Przy takim poddaniu miałem ścięcia około 80 %. W ten sposób poddałem kilkadziesiąt matek. Byłem mocno zaskoczony jaki wpływ na przyjęcia matek ma zgodność rasowa.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 12 kwie 2018, 21:02

W ogóle nie zwracam na to uwagi.
Nie wiem dlaczego tak

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”