Odklad jedno ramkowy

Dział dla początkujących
Nobikarina

Re: Odklad jedno ramkowy

Postautor: Nobikarina » 14 kwie 2018, 17:07

Zazdroszczę Panowie wiedzy,dla mnie to pierwszy sezon, nie licząc zeszłorocznej zabawy z odkładami.Dwa dni temu wzialem z rodzin po dwie ramki czerwiu w różnym stadium,dałem ramkę z pierzga plus pokarm i zrobiłem odkłady.Rodziny były na dziesięciu ramkach,a pod ramkami wisiały brody(mam wysokie dennice z klapką z tyłu) Chyba się trochę spóźniłem z drugim korpusem,bo pod ramkami były nadbudowy trutowe już częściowo zaczerwienie.Ale wracając do odkładów,mam je drugi dzień w piwnicy,jutro chcę wystawić na zewnątrz.Jak myślicie, pszczółki "pociągną"sobie matkę?To moje pierwsze doświadczenie.Matki mam też zamówione,ale dopiero będą w czerwcu.
Pozdrawiam
nobikarina

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 14 kwie 2018, 17:45

No i chyba mamy nowe wcielenie trolla. A światło zapaliłeś w tej piwnicy bo by bankowo nie obciągły.

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 14 kwie 2018, 18:47

Światła nie włączalem,same to robią.
Pozdrawiam
nobikarina

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 14 kwie 2018, 19:27

Nobikarina pisze:Światła nie włączalem,same to robią.
Pozdrawiam
nobikarina

To ładnie wystrzeliles z tymi odkladami, w polowie kwietnia, grubo..

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 14 kwie 2018, 19:49

piotrus82r pisze:
Nobikarina pisze:Światła nie włączalem,same to robią.
Pozdrawiam
nobikarina

To ładnie wystrzeliles z tymi odkladami, w polowie kwietnia, grubo..

Ponowie jak jest z czego to się robi.
marektomala1979

manio:)

Postautor: manio:) » 14 kwie 2018, 20:20

tikcop1 pisze:No i chyba mamy nowe wcielenie trolla.

od początku tak podejrzewałem :-0, nie dałem się wkręcić :)))))

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 15 kwie 2018, 06:46

Tak wygląda ramka pracy teraz ,i już zaczynają ją czerwić .
Obrazek
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

kamil79a

Postautor: kamil79a » 15 kwie 2018, 19:16

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 15 kwie 2018, 19:40

Tylko powiedz co ta kobita pier.....znaczy mówi?

truten

Postautor: truten » 15 kwie 2018, 20:33

Dudi Wierzyciele ''od matek'' będą wiedzieli lepiej ode mnie.

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 15 kwie 2018, 21:00

kamil79a pisze:https://youtu.be/a4JNGRsnw-0

Dzięki za link,fajny filmik.Jak ktoś nie łapie mogę przetłumaczyć.
Pozdrawiam
nobikarina

Piotr Pitersen

Postautor: Piotr Pitersen » 15 kwie 2018, 21:39

@marcinbzyk

Mówi o tworzeniu odkładu jednoramkowego bez poddawania matki. Kobitka zaznacza, że ustawia ramkę z czerwiem na skraju korpusu zaraz przy wylocie (pszczoły nie opuszczą ramki z czerwiem przez co lepiej pilnują wejścia do gniazda). Syropem karmi dopiero po 4 tyg. Mnie zastanawia ta węza którą pakuje do odkładu.

Borówka

Postautor: Borówka » 16 kwie 2018, 09:06

Piotr Pitersen pisze:
@marcinbzyk

Mówi o tworzeniu odkładu jednoramkowego bez poddawania matki. Kobitka zaznacza, że ustawia ramkę z czerwiem na skraju korpusu zaraz przy wylocie (pszczoły nie opuszczą ramki z czerwiem przez co lepiej pilnują wejścia do gniazda). Syropem karmi dopiero po 4 tyg. Mnie zastanawia ta węza którą pakuje do odkładu.

Czyli hodują sobie własną matkę ratunkową?

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 16 kwie 2018, 16:02

Borówka pisze:
Piotr Pitersen pisze:
@marcinbzyk

Czyli hodują sobie własną matkę ratunkową?

Tak ciągną własną matkę.Pani doktor mówi że robi tylko takie odkłady jedno ramkowe(od połowy kwietnia do końca maja) według niej są "sprytniejsze".Od silnych rodzin pobiera co 2-3tyg.ramke czerwiu podczas kontroli nastroju rojowego.Robi w ten sposób nawet pięć odkładów z rodziny.Jej zdaniem jak się z trzech odkładów choć jedna matka unasienni to resztę można połączyć,a jak z jednego trzy ramkowe go odkładu matka np.nie wróci z lotu godowego,to mamy odklad bez matki.
Pozdrawiam
nobikarina

Borówka

Postautor: Borówka » 16 kwie 2018, 16:13

Ok. Ma to sens. Zawsze to jakaś selekcja a robienie tego to mało pracy i mało kapitału z rodzin produkcyjnych.

Zastanawia mnie tylko jeszcze czy:
- lepiej produkować mateczniki w jednej (czy więcej) gorącej kipiącej od pszczół (jak w stanie rojowym) rodzinie i rozdawać do odkładów mateczniki na wygryzieniu.
- czy tak jak ta Pani pozwalać jednej ramce pszczół (plus strzepnięte) dawać do odhodowania matkę.

Wydaje się, że ilość mleczka i dobre wygrzanie wpływa na wartość matek. Ale może taka pseudorodzina z odkładu będzie już na tyle sprytna, że nie odchowa za dużo takich mateczników? W każdym razie wiadomo, ze tak czy siak po osieroceniu wszystkie larwy dostają zwiększone porcje mleczka, a później pszczoły wybierają jakoś.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 16 kwie 2018, 20:07

Kolego Nobikarina to napisz jeszcze co ona tam mówi o warozie, zrozumiałem 5 przez 10 ale, że wolniej się namnażają? I jak leczy. Czy mówi coś o zimowaniu?

Może ty faktycznie nie jesteś ten troll. Tak sam z własnej woli przetłumaczyłeś coś. Tamten nieco inny z zachowania.

Awatar użytkownika
beerciak

Postautor: beerciak » 16 kwie 2018, 20:43

Macie mózgi? To chyba logiczne ,ze nie maja pszczół i robią jednoramkowe odkłady..a ile roboty z takimi zdechlakami. ukraińców zatrudnić i niech biegają koło uli 16 godzin na dobe i tak z tego później wielka kupa wychodzi a nie pszczoły:P:PP: .Na licho 1tyś. odkładów robic jak mozna 200 porzadnych zrobić i zazimowac z tego 70% w bardzo złym roku i 90% w dobrym roku.

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 16 kwie 2018, 21:18

tikcop1 pisze:Kolego Nobikarina to napisz jeszcze co ona tam mówi o warozie, zrozumiałem 5 przez 10 ale, że wolniej się namnażają? I jak leczy. Czy mówi coś o zimowaniu?

Może ty faktycznie nie jesteś ten troll. Tak sam z własnej woli przetłumaczyłeś coś. Tamten nieco inny z zachowania.

Zobaczyłem dziś na innym filmiku pani doktor z wykształcenia biolog pracuje w instytucie z pszczołami od 2003r.Mowi że niektórzy z przerażeniem patrzą na tak słabe odkłady jednoramkowe,ale ona tylko takie robi.Jak zabiera dwie ramki czerwiu to mówi odbija się na miodzie.Wykonuje je co 2-3tyg przy okazji kontroli nastroju rojowego.Niektore łączy,jak się np.matka nie unasienni, może zasilić na zimę rodziny produkcyjne z wymianą matki, sprzedac itd.W przeciwieństwie do odkładów kilkuramkowych, mówi że te mają b.malo warrozy i leczy je dopiero na jesieńi.Uzywa kwasu mrówkowego.Wiekszosc rodzin dochodzi jej do zimy w siłę, żeby zazimowac.

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 16 kwie 2018, 21:34

beerciak pisze:Macie mózgi? To chyba logiczne ,ze nie maja pszczół i robią jednoramkowe odkłady..a ile roboty z takimi zdechlakami. ukraińców zatrudnić i niech biegają koło uli 16 godzin na dobe i tak z tego później wielka kupa wychodzi a nie pszczoły:P:PP: .Na licho 1tyś. odkładów robic jak mozna 200 porzadnych zrobić i zazimowac z tego 70% w bardzo złym roku i 90% w dobrym roku.

Kolego Beerciak wiem,wiem to nie twoja wina,to dzisiejsza żywność robi człeka agresywny.Sam to przerabiałem.Polecam jeść chlebek orkiszowy,a jeszcze lepiej z Samopszy lub płaskorki i daje dużo siły.
Żyj i pozwól żyć.
Pozdrawiam serdecznie
nobikarina

manio:)

Postautor: manio:) » 16 kwie 2018, 21:49

Robię podobnie odkłady , tyle że daję im mateczniki wyhodowane wcześniej na ramce jednostronnie zaczerwionej i podciętej ( metoda Alleya czy Millera) . Już na tym etapie pszczoły same wybierają sobie larwy do mateczników. Nie wiem jak młode , bo jak wstawiam ramkę to są same jajka.
Daje po 2-3 mateczniki ,żeby sobie same wybrały. Robię dla siebie to się nie szczypię, a nie wiem jaka matka jest w środku . Żadnych ochraniaczy - nie ma potrzeby - daje się je żeby chronić matecznik przed starą matką . Najsilniejsza matka zgryzie pozostałe mateczniki lub matki. Nawet to nie gwarantuje sukcesu , bo pozostaje jeszcze unasiennienie się , a i unasienniona matka też podlega ocenie. Warto robić dużo odkładów, aby nie zimować matek i rodzin o niewiadomej witalności . Mimo to każdy ma w pasiece lepsze i gorsze rodziny, a taka gospodarka pozwala na poprawę średniej siły pasieki. Tego nie zapewni Wam nikt , bo nawet kupione matki u najlepszych hodowców też nie będą 100/100 . Dobrze jeśli z 10 wyjdzie dobrych 5.
Taka jest natura , a często się czyta jak pszczelarze wieszają psy na hodowcach , bo kupili po 3 matki z każdej linii i wyszło im g. Winien hodowca.Podobnie jest z kupionym odkładami. Najwyżej połowa stanie się wartościowymi rodzinami bo matki dostają losowo bez ich oceny . Dlatego zawsze będzie ruch w tym interesie i narzekania rozczarowanych, oraz poszukiwanie odkładów "lepszych niż zwykłe". Wyżej uszu nie podskoczysz jak mówią Rosjanie.
Zdarzało mi się nawet zapomnieć o zrobionym odkładzie i dopiero po dłuższym czasie zauważyłem ,że w ulu jest już intensywny ruch .
Czasem robię też taki "składak" z kilku ramek zabranych z uli , jak nie mam czasu , a trzeba rozładować nastrój. Same sobie wychowają matkę i też się zdarza ,że dobra. A jeśli nie to ją zawsze można szybko wymienić - z "prawdziwego"' odkładu jednoramkowego. Trzeba mieć nadmiar ,żeby się nie zastanawiać za długo bo sezon krótki , a zima długa.

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”