Pytanie o LN 3/4 i takie tam...

Dział dla początkujących
Awatar użytkownika
Michał Nowak

Re: Pytanie o LN 3/4 i takie tam...

Postautor: Michał Nowak » 19 wrz 2018, 09:29

Nasiona zbierałem niedawno, ostatnie sztuki jeszcze kwitną. Oczywiście nasiona zostaną wysłane :D

Co do beleczek - w dolnym korpusie nie ma prawa ich być - nigdy!
Miśkowa Pasieka

Beeman

Postautor: Beeman » 19 wrz 2018, 11:55

Michał Nowak pisze:Panie Januszu! W dolnym korpusie beleczki??? Jak te pszczoły mają sie do górnego dostać? teleportacją??? Aleś Pan nakombinował. Pszczoły chyba bardzo Pana Janusza lubią, że jeszcze się z tego ula nie wyprowadziły ;)

Witam. Na filmie p.Janusz powiedzial ze beleczki beda wyciagniete do zimowli. :-) Ul jak kazdy inny, niewidze tu problemu? Powodzenia

Beeman

Postautor: Beeman » 19 wrz 2018, 12:17

Chciałeś filmik to masz :)))
https://www.youtube.com/watch?v=ftfwJLX ... 0rk0h00410[/quote]

Witam. P. Januszu narzeka pan na ciężar korpusów (z czym się zgadzam) Skoro robi pan ule sam to proponuje zrobić ośmio ramkowe. W p.ameryca takowe są coraz popularniejsze. Na slabsze rodziny super,bo z takimi lubi pan pracowac. Ja mam takie i sobie chwale. Oczywiście największą zaletą jest mniejsza waga (co w naszym wieku jest ważne). Na zimę nie trzeba wyciągać żadnych ramek, bo osiem jest akurat. Powodzenia

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 19 wrz 2018, 18:38

Przy 8 ramkach dopiero będzie trzeba dźwigać. Wtedy na mus muszą być zawsze dwa korpusy gniazdowe. Czerw też waży i to nie mało. A musi go być inaczej miodu też skąpo będzie. W miodni można włożyć parę ślepych ramek (owiniętych stretchem). Ale Polska nie Ameryka (gdzie mają po wiosennym szale już tylko 1 rodnię i 5 miodni jak oglądam na yt). W Polsce na uczciwo jedna miodnia rzadko zalana na full. Problem wagi wyolbrzymiany więc. 10 ramek standard. Kratę idzie dokupić. Ule idzie kupić. Na 1 korpusie z 10 ramkami bez problemu przezimuje spora rodzina i jesienią nie ograniczy się czerwienia karmiąc. I ma się tylko jeden rozmiar ramki.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 19 wrz 2018, 21:26

Pszczoły nie znoszą stretchu ! Chigieniczne pszczoły uporają się z nim w trzy dni , aż przerzute siciery z wylotka wyłażą. Wypraktykuj wcześniej :)

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 19 wrz 2018, 21:58

Michał Nowak pisze:Co do beleczek - w dolnym korpusie nie ma prawa ich być - nigdy!

Oczywiście masz racje co do beleczek .Trochę się nie zrozumieliśmy (ale to nie problem) .Moje langstrotty zrobiłem tak dla doświadczenia i będę zimował na pół korpusie tak jak widać bez beleczek i na to korpus z beleczkami jako powałka ,a drugi (bo mam dwa ) tylko na jednym korpusie bez połówki i beleczki u góry .Zobaczymy co z tego wyjdzie ?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 19 wrz 2018, 23:31

Ceraty nie zgryzały. Ramki nią obijałem w wz jako zatwory. Ze stretchem niepraktykowałem to fakt.
Panie Januszu a może by tak bez beleczek?

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 22 wrz 2018, 11:09

Film nagrałem specjalnie dla p Janusza z uwagi na jego beleczki w Langstrothach z ramek WZ (stan na 21/09/2018)

https://youtu.be/73BiKmZ2P6I

Ul i rodzina o taki(a) jak widać i słychać, młoda tegoroczna własna matka, 4 ramki na 60-75% czerwiu i jakieś 8 może 9kg zapasów. Po jednym zabiegu kwasem mrówkowym w sierpniu. Zastanawiam się czy im nie doładować jeszcze z 5kg inwertu. W innych rodzinach i w tej nadal są jaja kładzione. Jakoś nie boję się tak zazimowywać. To już kolejny sezon podobnie.

Można powyżywać się ad meritum, byle nie wyzywać ad personam.

Pozdrawiam

ps. niech pan pokaże znowu swoje LN, reszty nie proszę bo i tak nic to nie da

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 22 wrz 2018, 17:05

Rysio,
Piękne ule,fajna rodzinka,a jeszcze pytanko: jakbyś zimował na dwóch korpusach, gdzie dałbyś ramkę z pierzgą?
Pozdrawiam serdecznie Norbi.
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 22 wrz 2018, 20:29

Jak bedzie ciepłej to się pochwalę swoimi langami. Nie twierdzę że beleczki są najlepsze, inne rozwiązania tez są dobre (może nawet lepsze od beleczek).
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 22 wrz 2018, 20:35

Nobi

Tak naprawdę to jestem Tomek nazwiska ski innego. Ja nie grzebię w gniazdach. Nie zmieniam zasad pszczół, tu tylko zmieniłem położenie ramki z jedzeniem. Ostatecznie założę siatkę na myszy zamiast wkładki.

Panie Januszu niech pan zreplikuje rozwiązanie. To działa.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 23 wrz 2018, 11:03

Nobi

Nie układam gniazd na zimę (nie umiem tego robić). Zostawiam to pszczołom. Jak już to chyba najlepiej do górnego (nie skrajna i nie w środku). Nie umiem Ci doradzić tu.

Ramkę z jedzeniem przestawiłem aby wycentrować gniazdo. Jak zmienię wlotki na siatkę to im tam przełożę jeszcze jedną ramkę z jedzeniem (ale to końcem października).

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 23 wrz 2018, 14:45

Tomek,Sorry
Nie było moją intencją,ani zamiarem zmieniać Twojego
Imienia.
Dzięki za informację!!!
Ja też podobnie wyczytałem, żeby ramkę z pierzgą dać tam gdzie matka zacznie wczesną wiosną czerwić(w środek zapasu pokarmu), ale nie w środek kłębu.
Super robisz filmiki.
Pozdrawiam Norbi.
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

Beeman

Postautor: Beeman » 25 wrz 2018, 15:50

tikcop1 pisze:Przy 8 ramkach dopiero będzie trzeba dźwigać. Wtedy na mus muszą być zawsze dwa korpusy gniazdowe. Czerw też waży i to nie mało. A musi go być inaczej miodu też skąpo będzie. W miodni można włożyć parę ślepych ramek (owiniętych stretchem). Ale Polska nie Ameryka (gdzie mają po wiosennym szale już tylko 1 rodnię i 5 miodni jak oglądam na yt). W Polsce na uczciwo jedna miodnia rzadko zalana na full. Problem wagi wyolbrzymiany więc. 10 ramek standard. Kratę idzie dokupić. Ule idzie kupić. Na 1 korpusie z 10 ramkami bez problemu przezimuje spora rodzina i jesienią nie ograniczy się czerwienia karmiąc. I ma się tylko jeden rozmiar ramki.

Witam. Nie bede sie rozpisywal, bo juz odpisalem i komus sie nie spodobalo i wykasowal moja wypowiedz. Masz racje ze super by miec jedna ramke tylko ze pszczelarstwem nie zajmuja sie Arnoldowie tylko ludzie w wieku emrytalnym. Podniesc korpus z miodem przy normalnej ramce to juz nie na te lata. Powodzenia

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 25 wrz 2018, 18:56

Równanie proste, przeliczyć obecne rameczki miodni na pełne ramki warszawskie. Pi razy drzwi na moje krzywe oko 6 ramek warszawskich. Więcej mu pszczoły nie doniosą bo nie będą miały z czego, albo zdąży zabrać w między czasie. Nawet dając pozostałe 4 jako węza, będzie coś tam odrobiona, ale nie zalana. Więc ile waży taka miodnia?

Kolego tu nie Ameryka, bardzo rzadko na stacjonarnej jeszcze pasiece na pożytku nektarowym ma się w pełni zalanych 10 ramek miodni warszawskich zwykłych na już.

Nierozsądnym mieć w ulu korpusowym dwa rozmiary ramek.

Rodnia, tu jestem w rozterce, na moje rewiry wszystko co nie ma ponad 16-18 ramek rodni WZ to miodu nie jest w stanie przynieść, jest za słabe zwyczajnie bądź nie ma gdzie rozlewać i przerabiać nektaru.

Jestem ciekaw opinii innych pewnie głupoty znowu piszę.

I nie 8 a 10 ramek warszawskich zwykłych bo spokojnie można wtedy na 1 takim korpusie przezimować silną rodzinę (silniejszą niż ta co pokazałem).

Beeman

Postautor: Beeman » 25 wrz 2018, 21:38

Witam. Tikcop1 nigdzie nie pisalem ze piszesz glupoty. Kazdy pisze z doswiadczenia ze swojego podworka. Napisales ze rodnia musi byc 16-18 ramek, czyli nie wiem jakie to korpusy aby pomiescic 16 ramek. Mi to wychodzi dwa po osiem ramek. Z mojego doswiadczenia wole zazimowac 2X5 jak na 10-ciu ramkach. Zimuje tak sierpniowe odklady 3x5 i na wiosne sa silniejsze jak te na pelnych korpusach. Moze to przypomina dziuple? Wlasnie wiruje ramki 3/4 dadant. Jedna ramka 2.2 kg x10+8kg korpus, wychodzi 30kg!. Nawet jak sie ma tylko jedna miodnie (ja mialem 6) to jest co dzwigac nie tyko dla emeryta. Powodzenia i zycze nadal mocnego kręgosłupa.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 26 wrz 2018, 19:04

Jak myślałem tak zrobiłem. Dzisiaj 26 września godz po 17tej, temp 12stopni (idzie ocieplenie) pszczoły dostały wiaderko 5 litrów inwertu buraczanego. W pokazanej rodzinie były za małe wianki pokarmowe nad czerwiem krytym. Niemal błyskawicznie pusty wylotek przestał być pusty. Zamknąłem też wkładkę dennicową (zobaczę ile warozy się sypnie).

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 26 wrz 2018, 21:01

janusz.szalaj pisze:Jak bedzie ciepłej to się pochwalę swoimi langami. Nie twierdzę że beleczki są najlepsze, inne rozwiązania tez są dobre (może nawet lepsze od beleczek).

Jak zaczynałem z pszczołami używałem beleczek.Teraz już nie używam i to mój błąd.Trzeba czyścić ramki z wosku i kitu.A jak ma się trzy,cztery miodobrania w sezonie to jest z tym dużo roboty.
marektomala1979

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 26 wrz 2018, 21:07

marektomala1979 pisze:
janusz.szalaj pisze:Jak bedzie ciepłej to się pochwalę swoimi langami. Nie twierdzę że beleczki są najlepsze, inne rozwiązania tez są dobre (może nawet lepsze od beleczek).

Jak zaczynałem z pszczołami używałem beleczek.Teraz już nie używam i to mój błąd.Trzeba czyścić ramki z wosku i kitu.A jak ma się trzy,cztery miodobrania w sezonie to jest z tym dużo roboty.

Ja to traktuje jako plus, dużo więcej wosku możemy pozyskać.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 26 wrz 2018, 21:18

Nie rozumiem? Stosując beleczki, to ramek z dolnych korpusów nie trzeba czyścić? Tylko te górne tak ufajdane woskiem?
A co za problem zedrzeć wiosną nadbudówki dłutem przy przeglądzie?
A co za problem mieć topiarkę korpusową gdzie wchodzą całe ramki?
Oczywiście czas poświęcony na wyjmowanie i wkładanie patyków blokujących pszczoły mało ważny

A teraz koronny argument nadużywany na tym forum. A jak zastosować beleczki w ... dziupli?

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”