Przygotowania do sezonu

pleszek

Re: Przygotowania do sezonu

Postautor: pleszek » 13 mar 2014, 20:26

Ale szalejesz zwolnij.

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 13 mar 2014, 21:39

Nie szalej ztym OSB szkoda wysiłku wszystkie "otwarte krawędzie nie zabezpieczone przed zaciekamio spuchną i od nich zacznie sie destrukcja ,ta dobry materiał ale nie tak użytkowany .

ryszek25

Postautor: ryszek25 » 22 mar 2014, 15:51

Dokładnie, OSB to nie materiał na ule masakra robiłem dennice z 18mm zrobiło sie 25 mm . szkoda czasu i pieniedzy .

pleszek

Postautor: pleszek » 06 kwie 2014, 07:09

Tylko jeden
mało

tomekmiodek

Postautor: tomekmiodek » 06 kwie 2014, 08:22

Ten materiał nie nadaje się na dennice, musisz to koniecznie pomalować, bo będą tylko na jeden sezon

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 06 kwie 2014, 11:05

Płyta OSB nadaje sie średnio [mówiąc oględnie ] na budowe uli w miare trwałych, do 5 sezonów zakonserwowane wytrzymają , ale czy na taki okres opłaca sie budowac ul ? Materiał nie najtańszy ,własna praca i dodatki, zsumowac to wszystko i zestawić z trwałością ........ .

ja-lec

Postautor: ja-lec » 06 kwie 2014, 11:23

OSB nie jest gorszym ani lepszym materiałem do budowy uli od innych materiałów.Fakt na dennice się nie nadaje. Natomiast stosowany do budowy korpusów świetnie się spisuje pod warunkiem że jest dobrze zakonserwowany. Nie miałem zamiaru budować uli z OSB dopóki nie trafiły mi się odpady tego materiału nadające się na budowę uli.Ule z OSB należy pomalować dwukrotnie najlepiej pierwszy raz farbą ciemną a drugim razem jasną wtedy mamy pewność że ule zostały dokładnie pomalowane, za pierwszym razem możemy rozcieńczyć farbę aby w nikła we wszystkie zakamarki a drugim razem już gęstą bez rozcieńczania. O ile ule OSB ocieplane z felcem możemy pomalować krawędzie OSB między felcem, to w ulach jedno ściennych jest już problem ażeby pszczoły nie miały styczności z farbą. Ja rozwiązałem to w ten sposób że krawędzie uli jedno ściennych ze względu że są jak piła czy tarnik ostre pocieram woskiem dopóki nie zrobią się gładkie a następnie podgrzewam opalarką (można ostrożnie palnikiem) wosk pięknie wpływa w krawędzie konserwując je przed wodą, parą i pęcznieniem. Na dodatek ma to jeszcze jedną dobrą cechę gdyż pszczoły chętniej i szybciej uszczelniają ul na połączeniu między korpusami. Po dwóch latach użytkowania tak zakonserwowanych uli nie zauważyłem istotnych zmian w pęcznieniu OSB.

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 06 kwie 2014, 12:17

Woda /wilgoc dostaje sie przez mikroszczeliny w powierzchni płyt [po sprasowanych wiórach] do wnętrza płyty i z biegiem czasu powoduje rozwarstwianie i truchlenie [miejscowe] płyty . Mam w ten sposób zbudowanych ponad 10 uli kombinowanych wielkopolskich około 10 letnich [do wymiany całych scian zewnętrznych] były malowane co 2-3 lata ,początkowo nic nie widać ale z biegiem czasu okazuje sie ze na powierzchni sa miejsca trzymające sie tylko na farbie .
Uzywałem płyt produkcji Polskiej I Niemieckiej -efekty porównywalne .

ja-lec

Postautor: ja-lec » 06 kwie 2014, 12:31

Zaczynając swoją przygodę z pszczołami kupiłem nie świadom 6 uli drewnianych ocieplonych nowych(190zł szt.) od stolarza i po dwóch latach gospodarki w nich zmuszony byłem je przerobić.Natomiast w ulach z OSB które sam zrobiłem dużo lepiej się pracuje. Zaletą uli OSB jest też fakt że dla początkującego nie potrzeba żadnych narzędzi żeby zbudować ul w markecie potną płyty na wymiar i wystarczy tylko poskręcać czy pozbijać. A 10 lat to szmat czasu dla ula żeby się zwrócił.

Krzysiek1614

Postautor: Krzysiek1614 » 13 kwie 2014, 11:27

Zrobiłem tylko 8 dennic z osb teraz będe robił z błazeri.Jak narazie zrobione 5 korpusów myśle jeszcze troche dorobić, do tego daszki i dennice

Wróć do „Zdjęcia”