Sprzedaż bezpośrednia

Prawnik
ZDZISŁAW

Re: Sprzedaż bezpośrednia

Postautor: ZDZISŁAW » 12 lut 2016, 22:02

Przeciez w nowym Rozprrządzeniu jest wymienione co ustawodawca rozumie pod określeniem produku nieprzetworzonego pochodzącego od pszczół .

Awatar użytkownika
Szeptuch

Postautor: Szeptuch » 18 lut 2016, 13:38

Witam:)
Według mnie wosk jest produktem ubocznym co reguluje § 17. Po drugie wosk nie jest towarem przetworzonym bo pszczelarz nie zmienia jego składu chemicznego ani fizycznego. Jak to ma miejsce przy miodach pitnych;)
Ale mogę się mylić:)

Awatar użytkownika
sewerynd4
Kontaktowanie:

Postautor: sewerynd4 » 18 lut 2016, 21:34

Szeptuch to znaczy że legalnie można wosk sprzedawać?
Pozdrawiam Seweryn

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 18 lut 2016, 22:10

Wosk tak można ale już wyroby z niego nie.

Awatar użytkownika
Szeptuch

Postautor: Szeptuch » 18 lut 2016, 22:43

Na pewno nie można sprzedawać produktów pochodnych (np. kosmetyki z wykorzystaniem wosku). Ale wszyscy się zastanawiają czy świeca jest produktem pochodnym?:) Nie, jeśli jest użyty 100% wosk pszczeli bez innych dodatków:) Zmieniają się tylko formy i kształty. Ktoś może powiedzieć, że dodajemy do świecy knot:) Do miodu też dodajemy słoik, nakrętkę, ładne opakowanie (np. tekturowe pudełko). Czy to zmienia skład chemiczny miodu? Nie, tak samo jak knot nie zmienia składu chemicznego wosku:)
Ale mogę się mylić:)
P.S.
Oszukańczy miód (czyli z dodatkiem syropu cukrowego) jest produktem pochodnym i nie podlega sprzedaży bezpośredniej, bo pszczelarz zmienia skład chemiczny naturalnego miodu:)

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 19 lut 2016, 08:39

Ale kombinujesz jak przysłowiowy "koń pod górę" .
Moze inaczej ,kartofel kazdy wie jak wyglada to produkt nieprzetwożony ,a ten sam kartofel pogany jako frytka ?
Takie wywody mozna by długo snuc ,ma to sens tylko w celu zabicia nadmiaru wolnego czasu , interpretacja urzędowa to już inna materia .

Awatar użytkownika
Szeptuch

Postautor: Szeptuch » 19 lut 2016, 09:02

Ale w jakiej formie sprzedajesz wosk???? W ziemniaku faktycznie nie zmieniłeś postaci chemicznej ale fizyczną:D jaką postać fizyczna ma wosk po topieniu, bo ja nie wiem? Według twojego rozumowania to miód można sprzedawać tylko w plastrach?:)

Pasieka Krosno Odrzańskie

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 19 lut 2016, 09:56

Szeptuch pisze:Ale w jakiej formie sprzedajesz wosk???? W ziemniaku faktycznie nie zmieniłeś postaci chemicznej ale fizyczną:D jaką postać fizyczna ma wosk po topieniu, bo ja nie wiem? Według twojego rozumowania to miód można sprzedawać tylko w plastrach?:)

Miód sekcyjny to jeszcze inna sprawa. Jeżeli chodzi o wosk, to nie rozpatrujcie go pod kątem sb.
P.S. Świeczki, węza, ciasto, inwert, susz,... to produkty, więc sprzedaje się je na określonych zasadach. Reasumując, jeśli wystawie 10 świeczek, czy też 10 sztabek wosku, każda po 1kg na np. Olx to muszę zapłacić podatek? A jeśli będę chciał sprzedawać po 1000 w/w i ktoś zażąda dowodu sprzedaży to co wtedy? Powinienem mieć działalność? Raczej. Temat sprzedawania czegokolwiek co nie jest ujęte w rozp. sb. odbywa się na ogólnie przyjętym prawie podatkowym>>> (wszystko jest uwarunkowane różnymi warunkami sprzedaży). Więc nie ma co rozpatrywać innych produktów pod kontem sb. niż wymienione.

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 19 lut 2016, 10:59

Szeptuch twoja filozofia albo poprawniej Twój tok rozumowania to czysto teoretyczne rozwazania .

Przepisy sa w miare proste [w tym względzie] jak cos jest nie jasne to mozna na piśmie złozyć zapytanie do US .
Sprawy te były juz wyjaśniane na wszystkich forach tematycznych ale temat powraca jak przysłowiowy bumerang na skutek autorskich interpretacji domorosłych expertów podatkowych [bez urazy tych prawdziwych] .

Awatar użytkownika
Szeptuch

Postautor: Szeptuch » 19 lut 2016, 11:34

ZDZISŁAW pisze:Szeptuch twoja filozofia albo poprawniej Twój tok rozumowania to czysto teoretyczne rozwazania .

Nawet bym nie powiedział, że to teoria a raczej dyskusją nad daną ustawą:)
Jeśli mówisz, że inne przepisy to regulują to ci wierze;)
Ale dalej nie wiem w jaki sposób mogę sprzedawać wosk, no i komu?
Czy wosk w kształcie stożka (bez knota) będzie uważany za świece z powodu formy?:)

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 19 lut 2016, 11:43

...log out.

szeregowy o

Postautor: szeregowy o » 19 lut 2016, 11:48

Różnie urzędnicy mogą to interpretować. Dla przykładu
https://interpretacje-podatkowe.org/rol ... 31-14-4-mn

Awatar użytkownika
Szeptuch

Postautor: Szeptuch » 19 lut 2016, 12:39

szeregowy o pisze:Różnie urzędnicy mogą to interpretować. Dla przykładu
https://interpretacje-podatkowe.org/rol ... 31-14-4-mn

No wypisz wymaluj moje filozoficzne rozważania^^
Czyli najlepiej wystosować pismo z zapytaniem i odwołać się do tej interpretacji:)

szeregowy o

Postautor: szeregowy o » 19 lut 2016, 12:47

Tylko to jest interpretacja indywidualna i wydaje mi się że jeśli ktoś chce sprzedawać np. świece musi się zwrócić o taką interpretację. I nie ma gwarancji że inny urzędnik podobnie to zinterpretuje.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 19 lut 2016, 13:26

Dajcie już na luz i nie mówcie że macie z tym taki problem.
Jak macie problem z rozgraniczeniem pozyskiwania od przetwarzania to lepiej to zostawcie, bo skarbówka na pewno nie będzie miała takowych dylematów.
Wosk to jest wosk. A wosk z knotem w środku tj świeca woskowa - tak ciężko to pojąć? Przetwarzasz go dla osiągnięcia korzyści materialnej/dochodu.
To samo masz z węzą. Dopóki wosk topisz, klarujesz jest ok, bo go pozyskujesz, pozbywasz się zanieczyszczeń, ale jak do przepuścisz przez walce to już nie jest wosk tylko węza. Proste? Proste ! A węza to już przetworzony wosk.

centurion

Postautor: centurion » 03 mar 2016, 14:34

Czy ma ktoś z was wzory wniosków niezbędne do złożenie w PLW dotyczące sprzedaży bezpośredniej?
W poniedziałek się wybieram i chciałbym ten etap załatwić.

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 03 mar 2016, 15:18

centurion pisze:Czy ma ktoś z was wzory wniosków niezbędne do złożenie w PLW dotyczące sprzedaży bezpośredniej?
W poniedziałek się wybieram i chciałbym ten etap załatwić.
wzór wniosku+projekt najlepiej wsiąść od swojego plw

centurion

Postautor: centurion » 03 mar 2016, 16:50

Mój PWL był zdziwiony że rejestrowałem pasiekę a niewyobrażam sobie jak będę rejestrował sprzedaż.
Przy rejestracji pasieki już siedział w internecie i szukał wzorów.

Krzysztof28

Postautor: Krzysztof28 » 06 mar 2016, 16:41

Witam. Wosk i propolis też są produktami pochodzenia zwierzęcego. Do sprzedaży bezpośredniej nie zalicza się tego , co można zrobić z propolisu i wosku czyli : węzy, świec i np. nalewki z propolisu. Pozdrawiam Krzysiek

Wróć do „Pszczelarstwo w świetle prawa”