Pasieka a działalność gospodarcza

Prawnik
roberto1

Pasieka a działalność gospodarcza

Postautor: roberto1 » 25 sty 2016, 21:37

Witajcie,
Próbuje rozkminić temat legalnej sprzedaży miodu. Dziś trochę pochodziłem po sklepach z resztówkami miodu z ubiegłego roku. Jedni brali do sprzedaży, bez faktur i rachunków, ale większość chciała fakturę. I tak się zastanawiam. Czy jak prowadzę działalność gospodarczą i teraz przejąłem pasiekę, to czy ten miód z mojej pasiek mogę sprzedawać pod "własną firmą"? Nie chce unikać podatków, VATu się nie boję, chce tylko wystawiać faktury na obecną działalność. A może i koszta by w firmę wtedy wrzucał, takie jak węza i co tam jeszcze będzie trzeba kupić. Ktoś z Was przerabiał ten temat?

ZDZISŁAW

Re: Pasieka a działalność gospodarcza

Postautor: ZDZISŁAW » 25 sty 2016, 22:00

Najprostsze rozwiazanie to sprzedaz bezpośrednia - poczytaj na ten temat .

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 26 sty 2016, 07:29

Witam
Nie wiem czy musisz posiadać nr. weterynaryjny ( tego nie przerabiałem ) ale jak już prowadzisz działalność i jesteś watowcem to śmiało wszystki sprzęt możesz wrzucać w koszta ja tak robię ( ważne żebyś w razie kontroli miał go na stanie ) . W urzędzie gminy możesz też rozszerzyć działalność o sprzedaż miodu , poszerzenie działalności jest za fryko Pozdrawiam
Pozdrawiam

roberto1

Postautor: roberto1 » 26 sty 2016, 10:35

Sprzedaż bezpośrednia nie uprawnia mnie do (z tego co się wczytałem) do sprzedaży do sklepów, tylko do do skupów. A ja chce legalnie na fakturę sprzedać miód do sklepu. Miód z własnej pasieki.
Żeby wystawić fakturę sprzedaży muszę mieć fakturę zakupu. No ale co jak ja nie kupuję go tylko wytwarzam?

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 26 sty 2016, 10:43

roberto1, odwrotnie. Posiadając pozwolenie na sprzedaż bezpośrednią możesz sprzedawać swój miód do sklepów, czy klientów indywidualnych. Nie posiadając tego pozwolenia wolno Ci tylko sprzedać do skupu.
Miśkowa Pasieka

roberto1

Postautor: roberto1 » 26 sty 2016, 10:43

Znalazłem PKD 01.49.Z - Chów i hodowla pszczół; produkcja miodu i wosku pszczelego oraz pozostałych produktów pszczelich.

Tylko pytanie, jakim dokumentem powinniśmy zaksięgować wytworzenie miodu. No bo żeby coś sprzedać muszę to mieć na stanie...

roberto1

Postautor: roberto1 » 26 sty 2016, 10:48

Michał Nowak, chyba właśnie nie. Wyszła nowa ustawa o sprzedaży bezpośredniej. I jak sama nazwa wskazuje, to sprzedaż do klienta końcowego. Sklep nie jest klientem końcowym. Jest pośrednikiem. A poza tym potrzebuje dokumentu nabycia. Jako Kowalski mogę wystawić tylko rachunek. Sklep nie może wtedy odpisać VATu a całość idzie w koszta zakupu. Sklepy dlatego ode mnie chciały pełnych faktur, bo rachunki (i to jeszcze od osób prywatnych) ich nie za bardzo ratują.

Awatar użytkownika
Krzyżak

Postautor: Krzyżak » 26 sty 2016, 10:55

W ramach sprzedaży bezpośredniej możemy sprzedawać do sklepów.
Możemy wystawić też rachunek. Sklep dolicza Vat, który odprowadza do skarbówki.

roberto1

Postautor: roberto1 » 26 sty 2016, 11:02

Krzyżak, a według Ciebie ten rachunek wystawiam jako Kowalski czy jako Firma Kowalski?

Pawlik

Postautor: Pawlik » 26 sty 2016, 11:12

Fakturę RR musi wystawić sklep, jeżeli chce dalej sprzedawać.

roberto1

Postautor: roberto1 » 26 sty 2016, 11:36

Znalazłem długą interpretację "mojego" przypadku. Sumując. Działalność gospodarcza swoją drogą a sprzedaż miodu swoją. Pawlik ma rację. To sklep musi wystawić fakturę RR jeżeli chce dalej sprzedawać.

Oto fragment:

W myśl art. 116 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR".

Całość, dość żmudna jest tutaj:

http://interpretacja-podatkowa.pl/inter ... ltowy.html

arton

Postautor: arton » 26 sty 2016, 14:25

Ładujesz tu kolegów i bajeczki opisujesz bo po pierwsze sprzedać to może sprzedałeś 30 słoików do prywatnych sklepów na ładne oczy ,a po drugie dalej już i wyżej nie podskoczysz bo już każda hurtownia ,delikates czy mała sieć rządzi się swoimi prawami ,a tam leży ,żeby leżał miód z państw środka kilku największych importerów .

Pawlik

Postautor: Pawlik » 26 sty 2016, 17:00

Prawda jest taka, że miód najlepiej się sprzedaje u pszczelarza a nie w sklepach. Możesz oddać do sklepu ale czy oni dadzą radę sprzedać, za rozsądne pieniądze. Może wtedy lepiej do skupu. Bez słoików, magazynu, czasu, wybrzydzania.

marekczarna

Postautor: marekczarna » 26 sty 2016, 18:09

Temaat interesymujacy ktory mnie tez osobjsscie ciekawi i po co pisac ze miod najlepiej ssprzedaje sie u domu. Ktos moze nie ma takiego zbytu w detalu. Wiec trzeba sprawe rozwiazac. Poniewaz w polsce istnieją tez inni odbiory niz sklepy sklepy typu Biedronka dla których bedzie sie tez liczyc jaakosc. Takimi odbioracmi smialo moga byc cukiernie, sklepy osiedlowe z naturaalna żywniacia (takich przybywa), jak i również różnego rodzaju hotele itd.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 26 sty 2016, 20:01

Nie wczytywałem sie w temat dokładnie ale;

1 Sprzedaż bezpośrednia dotyczy sprzedaży klientowi końcowemu. W tym przypadku sklep nie jest klientem końcowym, tak jak i np skupy miodu. Dlatego tez miód do sklepu można sprzedawać bez tzw sprzedaży bezpośredniej.

2 Co do działalności - wciągnij sobie pod działalność produkcja i sprzedaż miodu i na legalu jedziesz ze sprzedażą jak i z kosztami.

3 Miód można sprzedawać i wystawiać rachunki (zwykłe) mając zarejestrowana pasiekę u PLW - sprzedaż bezpośrednia tez nie zaszkodzi - sprzedajemy wtedy miód jako rolnik.

4 Sprzedając miód w ramach produkcji rolniczej płatnikowi Vat to on jest zobowiązany wystawić fakturę RR.

Pasieka Krosno Odrzańskie

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 26 sty 2016, 20:16

dudi pisze:Nie wczytywałem sie w temat dokładnie ale;

1 Sprzedaż bezpośrednia dotyczy sprzedaży klientowi końcowemu. W tym przypadku sklep nie jest klientem końcowym, tak jak i np skupy miodu. Dlatego tez miód do sklepu można sprzedawać bez tzw sprzedaży bezpośredniej.

2 Co do działalności - wciągnij sobie pod działalność produkcja i sprzedaż miodu i na legalu jedziesz ze sprzedażą jak i z kosztami.

3 Miód można sprzedawać i wystawiać rachunki (zwykłe) mając zarejestrowana pasiekę u PLW - sprzedaż bezpośrednia tez nie zaszkodzi - sprzedajemy wtedy miód jako rolnik.

4 Sprzedając miód w ramach produkcji rolniczej płatnikowi Vat to on jest zobowiązany wystawić fakturę RR.

Zgadzam się z powyższym.

CYNIG
Kontaktowanie:

Postautor: CYNIG » 26 sty 2016, 22:33

Proponuję poczytać http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2015000170301.pdf ze szczególnym uwzględnieniem paragrafu 4.

Prawo "forumowe" jest czasami mocno zawodne.

arton

Postautor: arton » 26 sty 2016, 23:37

Ciekawe po co te 5 tysięcy pasiek ubiegało sie o sprzedaz bezpośrednią jak wystarczyło miec zarejestrowana pasieke u PLW i lać na wszystko .To według waszego forumowego rozumowania.

roberto1

Postautor: roberto1 » 27 sty 2016, 18:50

Robi się coraz ciekawiej na tym wątku;-)
kolega CYNIG zapodał link. A tam.W przypadku pszczół będzie to mniej więcej tak.

Do sprzedaży bezpośredniej dopuszcza się:
8) produkty pszczele nieprzetworzone, w tym miód, pyłek pszczeli, pierzgę, mleczko pszczele.

Prowadzi się sprzedaż bezpośrednią produktów pochodzenia zwierzęcego, o których mowa w § 3 (powyższy cytat to § 3 pkt.8)

6) pkt 8:
a) konsumentowi końcowemu:
– w miejscach, w których odbywa się produkcja tych produktów, w tym znajdujących się na terenie gospodarstwa
rolnego lub pasieki, lub
– na targowiskach, lub
– z obiektów lub urządzeń ruchomych lub tymczasowych, w tym ze specjalistycznych środków transportu,
znajdujących się na terenie miejsc, w których odbywa się produkcja tych produktów, na terenie targowisk lub
poza nimi, lub
– z urządzeń dystrybucyjnych do sprzedaży żywności, znajdujących się na terenie miejsc, w których odbywa
się produkcja tych produktów, na terenie targowisk lub poza nimi, lub
b) do zakładów prowadzących handel detaliczny bezpośrednio zaopatrujących konsumenta końcowego.

Więc z tego wynika, że jednak uprawnienia do sprzedaży bezpośredniej pozwalają na wstawianie do sklepów... A kwestię papierologiczne wyjaśniłem już w linku z interpretacją.

Arton nikogo nie ładuje. sprzedałem miód w sklepach bez papierów. Poza tym jak napisał marekczarna nie jest tak, że dookoła nas same sieciówki. Dużo jeszcze prywatnej inicjatywy. Przynajmniej wokół mnie.

TomekW

Postautor: TomekW » 27 sty 2016, 19:23

Nie musicie mieć sprzedaży bezpośredniej jak miód sprzedajecie do skupu wystarczy tylko zgłoszenie pasieki u PLW . Natomiast bez sprzedaży bezpośredniej handlując miodem na targowiskach czy sprzedając do sklepów to jak się nie mylę są kary od 200 do 5000zł.

Wróć do „Pszczelarstwo w świetle prawa”