Ubezpieczenie a OC

Prawnik
Awatar użytkownika
marekmorzy

Ubezpieczenie a OC

Postautor: marekmorzy » 22 gru 2013, 14:07

Zadaje pytanie jako analfabeta języka prawniczego. Wiem że jest ubezpieczenie na wypadek użądlenia czyli jak kogoś „pocałuje” odwłokiem pszczoła/y i będzie się usilnie pieklił ze to była moja pszczoła to jestem na taką ewentualność ubezpieczony. Czy jednak płacąc OC rolnika nie jestem już ubezpieczony i na taką ewentualność? Jeśli jestem rolnikiem w rozumieniu ustaw/y i posiadam gospodarstwo którego częścią jest choćby jeden ul, to czy szkoda wyrządzona osobom trzecim przez moje pszczoły nie podchodzi właśnie pod OC rolnika?

Awatar użytkownika
minikron

Re: Ubezpieczenie a OC

Postautor: minikron » 22 gru 2013, 14:31

Tak mi się zdaje, ze to zależy od umowy ubezpieczenia jaką zawarłeś jako rolnik. Musisz poczytać, jakie są warunki tego ubezpieczenia.

Awatar użytkownika
marekmorzy

Postautor: marekmorzy » 22 gru 2013, 15:04

Obowiązkowe OC rolnika w PZU. Z jednej strony szkody wyrządzone przez moje zwierzęta powinny być objęte ubezpieczeniem. Z drugiej jednak strony, jeśli miodu na rynek nie wprowadzam to może to być przesłanka do uznania pszczół nie jako części gospodarstwa tylko jako moją działalność hobbistyczną. Mam w tej kwestii już mentlik w głowie.

Awatar użytkownika
heroink

Postautor: heroink » 22 gru 2013, 15:25

Proponuje Ci jak kolega wyżej poczytać umowę, zdarza się że są wyszczególnione czy to zwierzęta czy to szkody poczynione przez nie. Ubezpieczyciel nieraz może się zasłaniać tym że w umowie nie ma wzmianki o pszczołach i nie czuje się w obowiązku brać za nie odpowiedzialności albo jeszcze znajdzie Ci paragraf, że pszczoła to nie zwierze gospodarcze tylko jakieś tam inne i będzie miał podkładkę której kurczowo będzie się trzymał.

Także przestudiuj dokładnie umowę a w razie pytań zgłoś się do PZU czy jakiegoś przedstawiciela niech Ci to wyjaśni dokładnie i może zaproponuję dodatkowe ubezpieczenie. Pewnie wyjdzie Cię kilka pln rocznie ale śpisz spokojnie zwłaszcza jak masz upierdliwych sąsiadów.

Piszesz o obowiązkowych ubezpieczeniu w PZU podejrzewam że to jest minimum z minimum (coś jak ubezpieczenie auta, musisz mieć OC a reszta jak sobie chcesz; tak w skrócie bardzo uproszczonym) i raczej nie ma w tym ubezpieczeniu jakiegoś szerokiego zakresu.
be free
bee

"a żądłem chcesz!?"

Awatar użytkownika
marekmorzy

Postautor: marekmorzy » 22 gru 2013, 15:39

heroink pisze:a w razie pytań zgłoś się do PZU

Dzięki ... na to nie wpadłem :)
Umowa ... umową, każdy kto płaci obowiązkowe OC rolnika to wie o co chodzi. Zakres takiego ubezpieczenia też jest dostępny i omówiony w sieci, więc nie ma po co gdybać i teoretyzować. Poczekam więc na opinie osób które z OC rolnika mają coś doczynienia i zechcą się podzielić swoimi doświadczeniami.

Awatar użytkownika
heroink

Postautor: heroink » 22 gru 2013, 15:48

marekmorzy pisze:Dzięki ... na to nie wpadłem :)

To już wiesz i nie musisz wpadać ;)

Możesz czekać na opinię innych rolników ale weź poprawkę na interpretację itp.

Przykład ja byłem w piątek w urzędzie miasta u osób piszących uchwałę o czystości i porządku w gminie i Ci sami ludzie co ją pisali nie są mi wstanie odpowiedzieć jasno tak/nie odnośnie czy moja działka się nadaje na pasiekę czy nie wykręcają się od jasnej odpowiedzi mówiąc że raczej nie powinno być problemów. Dla jednego raczej wystarczy dla innego nie, dla jednego opinia kolegi rolnika też będzie wystarczająca ;) Ja ubezpieczając auto, dom pytam się kuzynki, która jest agentką ubezpieczeniową a nie sąsiada, który też ma samochód i dom ale zrobisz jak zechcesz Twoje ubezpieczenie ;)
be free
bee

"a żądłem chcesz!?"

Awatar użytkownika
Marcinek

Postautor: Marcinek » 28 kwie 2016, 13:27

Odświeżę troszkę temat.
Przy ubezpieczeniu rolniczym jest zapis o zwierzętach hodowlanych. Pszczoła nie jest "zwierzęciem" ale owadem (definicja musi być spójna "zwierzę - hodowlane, domowe itp".
Wynika z tego, że każdy pszczelarz powinien posiadać indywidualną polisę, aneks do polisy rolniczej (z rozszerzeniem o pszczoły).

Przy grupowych ubezpieczeniach - członkach zrzeszonych - tego problemu nie ma, jednak trzeba zwrócić uwagę na zakres odpowiedzialności i szczególnie przeczytać wykluczenia. Miałem możliwość doszukania się niektórych kruczków prawnych - np. zwierzę pod kontrolą itp - to słowa klucze przy ewentualnych sporach. Widziałem zapis o tym że OC od ula - ale brak słowa o pszczołach (mieszkankach) - i tu jest kruczek - ponieważ ubezpieczenia dzielimy na kontraktowe i deliktowe. Delikt to jeśli ul spadnie komuś na nogę (tak jak w drewnianym kościele spadają cegłówki :) ) a ubezpieczenie kontraktowe to od mieszkanek ula - czyli samych pszczół i ich zachowań.

Tak więc warto się dopytywać o OWU.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 28 kwie 2016, 20:15

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie od pożądleń to będąc członkiem koła mamy to na ogół ujęte w składkach.
Dodatkowe ubezpieczenia pasiek od kradzieży, wytrucia, zniszczenia są dostępne na rynku i jest w nich jasno napisane że chodzi o ubezpieczenie pszczół. Koszt zależny od wyceny pasieki. Jest to chyba ok 9 % od wyceny. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany to zamieszczę ofertę

Awatar użytkownika
Marcinek

Postautor: Marcinek » 28 kwie 2016, 23:34

dudi pisze:Jeżeli chodzi o ubezpieczenie od pożądleń to będąc członkiem koła mamy to na ogół ujęte w składkach.

Oby tak było - bo spotkałem się w PZU z dziwnymi zapisami.
Jaka tam jest odpowiedzialność (ile?)
Jaka jest franszyza redukcyjna i integralna?
Czy w polisach jest to wyraźnie napisane że odpowiedzialność jest za pożądlenia?

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 29 kwie 2016, 06:55

Polisy nie czytałem bo jest to polisa zbiorowa na całe koło.
Skoro podpisuje ją związek pszczelarzy to zapewne dotyczy pożądlenia a nie pogryzienia przez psy ;)
Powiem szczerze że nawet nie wiem w jakiej firmie jest ta polisa.
U nas nawet nie płacimy dodatkowo jak co niektórzy. Część składki ulowej jest na to przeznaczana.
Podajemy tylko w jakich miejscowościach mamy pasieki.

jedrek

Postautor: jedrek » 29 kwie 2016, 21:15

Nie wiem skąd takie wiadomości.Płacimy polisę OC od pasieki 50 szt. powyżej 50 uli to jet następna pasieka Jak masz 55 uli to płacisz drugi raz.Ale podkreślam to tylko jest OC ( od użądleń)) Cena takiego ubezpieczeni w PZU to 5 zł od pasieki.Z tego co się dowiadywałem ubezpieczyciele nie mają ofert dla pszczelarzy na wypadek kradzieży zatrucia lub klęsk żywiołowych.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 29 kwie 2016, 22:08

To źle sie dowiadywałeś.
Podesłać ci ofertę? Jesteś zainteresowany?

Awatar użytkownika
Marcinek

Postautor: Marcinek » 29 kwie 2016, 22:09

"Można mieć ubezpieczenie albo ciążę urojoną"
Widzę, ze często ludzie płacą i nie wiedzą za co. Za coś się płaci ale nikt nie wie za co - za coś każą płacić ale nikt nie wie za co te daniny.

Odnośnie pasiek to można ubezpieczyć wszystko - pasieki też - nawet od kradzieży i zdarzeń losowych. To tak na marginesie. :)

Pasieka Krosno Odrzańskie

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 29 kwie 2016, 22:49

Dudi, jak możesz to podeślij te oferty, chętnie obejrze.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 29 kwie 2016, 23:11

Pasieka Krosno Odrzańskie pisze:Dudi, jak możesz to podeślij te oferty, chętnie obejrze.

Proszę bardzo - masz na pw

Awatar użytkownika
Marcinek

Postautor: Marcinek » 29 kwie 2016, 23:26

Kol Dudi - nie bądź taki tajemniczy.
Daj kilka przykładów stawek.

Ciekawe czy wymagają zabezpieczenie mechaniczne czy elektroniczne - jakiś pszczołoalarm. ;)

Jak możesz - podrzuć i mi - najlepiej z OWU. Najlepiej czyta się OWU wykluczenia, wyłączenia - prawie od tyłu. :)
Dzięki. :)

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 30 kwie 2016, 06:54

Marcinek pisze:Kol Dudi - nie bądź taki tajemniczy.
Daj kilka przykładów stawek.

Ciekawe czy wymagają zabezpieczenie mechaniczne czy elektroniczne - jakiś pszczołoalarm. ;)

Jak możesz - podrzuć i mi - najlepiej z OWU. Najlepiej czyta się OWU wykluczenia, wyłączenia - prawie od tyłu. :)
Dzięki. :)

He he he - nigdy nie byłem tajemniczy :)
Nie mam tych informacji ze strony.
Mam to podesłane jako dokument tekstowy.
Jeżeli jest ktoś zainteresowany - żaden problem.
Wysyłam ci na PW

truten

Postautor: truten » 30 kwie 2016, 12:43

Proponowałbym udostępnić wszystkim ;D

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 01 maja 2016, 10:20

Trutniu, kolego, mam zwyczaj że nie umieszczam informacji z nr tel i adresem e-mail bez zgody danej osoby.
Wysłałem tylko tym którzy są naprawdę zainteresowani.
Ponieważ ubezpieczyciel wyraził takowa zgodę - proszę bardzo materiał zamieszczony

ANG Spółdzielnia Pośredników Ubezpieczeniowych – Ubezpieczenie Pasiek

Przedmiot ubezpieczenia.
Ubezpieczeniem mogą być objęte:
- pasieki składające się co najmniej z 5 pni pszczelich;
- pnie pszczele znajdujące się na toczku, w pawilonie lub stebniku, w miejscu stałego położenia pasieki lub znajdujące się sezonowo na pożytkach;
- średnie lub silne rodziny pszczele, bez objawów zatrucia, osadzone w ulach ramowych stosowanych w gospodarce pasiecznej.

Suma ubezpieczenia.
Suma ubezpieczenia pasieki to maksymalnie 70% jej wartości rynkowej. Wartość pasieki to suma wartości wszystkich (minimum 5-ciu) ubezpieczonych pni wchodzących w skład pasieki. Na wartość pnia pszczelego składa się:
- wartość ula;
- wartość rodziny pszczelej: matki, pszczół robotnic, trutni i czerwia;
- ryczałtowa wartość 6 kg miodu i 1 kg czerwia.

Zakres ubezpieczenia.
Ubezpieczenie zawierane jest na okres 1 roku. Ubezpieczeniem objęte są szkody powstałe wskutek następujących wypadków:
- zatrucia pszczół spowodowanego środkami ochrony roślin;
- uszkodzenia lub zniszczenia pni pszczelich przez ogień, powódź, huragan lub uderzenie piorunu;
- uszkodzenie lub zniszczenia pni pszczelich przez osoby trzecie;
- uszkodzenie lub zniszczenia pni pszczelich na skutek wypadku podczas transportu pszczół na terenie RP.
- ubezpieczeniem objęte są skutki szkód spowodowanych na skutek konsekwencji: ognia, powodzi lub huraganu;
- szkody powstałe wskutek kradzieży pni pszczelich lub rodzin pszczelich z uli z plastrami czerwia i miodu.

Składki.
Składki liczone są procentowo od wartości Sumy Ubezpieczenia czyli od 70% wartości rynkowej pasieki. Składki wynoszą:
- od zatrucia i wyginięcia pszczół – 5% SU;
- od zniszczenia – 3% SU;
- od kradzieży – 1% SU.
Poszczególne wartości sumuje się. Koszt ubezpieczenia pasieki od zatrucia, wyginięcia i zniszczenia pasieki wynosi 8%. Rozszerzenie ochrony o kradzież podnosi składkę łącznie do 9% wartości SU czyli 70% wartości pasieki.

Szczegółowe warunki ubezpieczenia zawarte są w OWU. Wszystkie dokumenty oraz wsparcie dostępne są u Doradców ANG Spółdzielni Pośredników Ubezpieczeniowych. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą:
Tomasz Szlachta
tel. 509-678-343
tomasz.szlachta@angkredyty.pl

truten

Postautor: truten » 04 maja 2016, 22:03

Dzieki Dudi i mam nadzieje ze jeszcze nie znasz tego kawałka https://m.youtube.com/watch?v=kZT-pFb4Fa8 milej zabawy

Wróć do „Pszczelarstwo w świetle prawa”