Inwert dla pszczół i jego zakup

Filluś

Re: Inwert dla pszczół i jego zakup

Postautor: Filluś » 18 lip 2018, 17:23

A z jakiej firmy kupujcie invertem i za ile?

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 18 lip 2018, 22:20

Ogólnie, producent nie zaleca. Dlaczego? Nikt nie wie. A jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Rozcienczam odkładom, mieszaja z cukrem i nic się nie dzieje. Myślę że jak pomiezzasz z ziołami też nic się nie stanie. Spróbuj na próbę w kilku rodzinach

manio:)

Postautor: manio:) » 18 lip 2018, 23:04

Producent nie zaleca i wie dlaczego :) Inwert służy do późnego zakarmiania i jego skład gwarantuje ,że nie skrystalizuje jak cegła - pod warunkiem, że nie podłubiemy przy tym składzie , w szczególności w stosunku glukozy do fruktozy i wielocukrów. Zawarte w inwercie wielocukry stanowią substancje przeciwdziałające krystalizacji zapasów . Rozrzedzenie wodą może spowodować dalsze działanie inwertazy pszczół i rozkład wielocukrów. Wzrośnie wtedy udział % glukozy w słodyczy zimowej i może to być powodem silnej krystalizacji zapasów. To główna , ale nie jedyna przyczyna krystalizacji i niejadalności inwertów. Ale kto by w to wierzył ?

Borówka

Postautor: Borówka » 18 lip 2018, 23:40

Dzięki Dudi. Skoro nic się nie dzieje przy rozcieńczeniu z wodą to nie znajduje powodów aby miało się coś stać przy rozcieńczeniu wywarem z ziół. Poeksperymentuje.

Na logikę. W przypadku inwertu z sacharozy, jeżeli wierzyć producentowi, że produkowany jest z sacharozy, to stosunek frukozy do glukozy musi być taki sam jak w rozłożonej sacharozie przez zakwaszenie i przez enzymy pszczele.

Postautor: manio:) » 19 lip 2018, 06:45

Dudi pisze ,że skarmia odkłady - zjedzą każdą słodycz , krystalizacja nie zdązy - a wezmą nawet cukier puder. Poczytaj jaki jest skład inwertu jaki stosujesz. Jeśli nie ma wielocukrów złożonych z glukozy to chyba nie ma ryzyka. Poczytaj też jaki jest jego odczyn , bo już jest zakwaszony w procesie produkcji i nie należy przesadzać.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 19 lip 2018, 07:05

Manio, znam pszczelarzy którzy co roku karmią (nie zakarmiają) i cukrem i inwertem.
Pszczoły normalnie zimują, karma wygląda też bez zastrzeżeń.
Niby to takie zabezpieczenie dla producenta że nie zaleca, ale podejrzewam że zanim umieścili taka informacje nawet nie testowali czy coś sie z tym dzieje po połączeniu.
Chodzi o to, że jeżeli zaczniesz karmić inwertem i ci zabraknie żebyś dokupi,ł a nie dawał tańszego cukru :)
Z drugiej strony - na ile można wierzyć informacjom podanym na etykietach, kto to sprawdza. A papier przyjmie wszystko ;)

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 19 lip 2018, 07:08

W ub roku dodawalen do inwertu zarowno wyciagi z ziol ( piolun, czosnek ) jak i na koniec probiotyki i ogolnie wszystko bylo ok pojawily sie ale to doslownie pojedyncze drobinki skrystalizowanego wiosna, ogolnie ok.
W tym roku cukier jest tak tani ze bede cukrem zakarmial, w ub roku relacja cen cukru do invwertu nie byla az tak duza.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 19 lip 2018, 09:32

W orionie chyba ok 2 zł kg, natomiast cukier u mnie ok 1,4 kg

Postautor: manio:) » 19 lip 2018, 14:02

dudi pisze:Manio, znam pszczelarzy którzy co roku karmią (nie zakarmiają) i cukrem i inwertem.
Pszczoły normalnie zimują, karma wygląda też bez zastrzeżeń.
Niby to takie zabezpieczenie dla producenta że nie zaleca, ale podejrzewam że zanim umieścili taka informacje nawet nie testowali czy coś sie z tym dzieje po połączeniu.
Chodzi o to, że jeżeli zaczniesz karmić inwertem i ci zabraknie żebyś dokupi,ł a nie dawał tańszego cukru :)
Z drugiej strony - na ile można wierzyć informacjom podanym na etykietach, kto to sprawdza. A papier przyjmie wszystko ;)

Te problemy dotyczyły chyba raczej inwertów skrobiowych starszej generacji. Do karmienia rozwojowego można robić co si ę chce nawet z inwertem. Na zimę nie zakarmiam tak bo wcześnie kończę sezon i lubię potuczyć pszczoły cukrem. Miód rzepakowy już teraz widać gdzie został w gnieździe - to białe skamieniałe zapasy - do wycofania bo raczej zima nie wezmą, a wiosną odkłady schrupią ze smakiem.
Z drugiej strony świat się wali bo naturalny dopytuje się o inwert . Tego to już całkiem nie rozumiem :)

Chyba w tym roku inwerty słabo idą bo do mnie i kolegów dzwonili od Łysonia, czy aby nie potrzeba dostawy pokarmu . W każdym razie jadę z cukrem i robię co mi przyjdzie do głowy. W Biedrze był diamant po 1,29 bez limitu to nie darowałem i kupiłem. Może myszy nie zjedzą ?

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 19 lip 2018, 14:29

Manio, drożdży kupiłeś do tego cukru na tzw wszelki wypadek :)))

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 19 lip 2018, 19:02

dudi pisze:Manio, drożdży kupiłeś do tego cukru na tzw wszelki wypadek :)))

Ja kupilem krolewski po 1,19zl w tym roku

Postautor: manio:) » 19 lip 2018, 22:00

dudi pisze:Manio, drożdży kupiłeś do tego cukru na tzw wszelki wypadek :)))

diamant się do tego nie nadaje . Wbrew pszczelarskim opiniom to marny cukier do robienia bimbru. Mam kolegę konesera i ten kupuje tylko polski cukier w workach 25 kg i to tylko z określonej cukrowni. Nie wierzyłem w te bajania , zanim nie spróbowałem. Lepsza o monopolowej , szczególnie jak się w trakcie imprezy poleje monopolowej cichaczem - zaraz są protesty . Drożdże też specjalne , nie piekarnicze. Bimbrownictwo to sztuka, z forami , tajemną wiedzą i sposobami . Prawie jak pszczelarstwo , tylko bardziej szkodzi zdrowiu :0). Choć i ja w tej chwili jestem styrany na maksa po tańcach z pszczołami. Trzy razy zmieniałem bieliznę i koszule bo upał i wysoka wilgotność , a i tak wróciłem cały mokry. Gniazda wstępnie ułożone na zimę.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 20 lip 2018, 08:22

Witam
Widzisz jak byś miał łagodne pszczoły to niemusisłbyś się tyle razy przebierać :) albo pszczoły się na tobie poznały i dlatego musisz zakładać bluzę z kapeluszem :)
W ostatni poniedziałek byłem u starszego pszczelarza zaizolowa matki ( nie były oznakowane ) kol. ubrany przepisowa bluza z kapeluszem rękawice gumki na rękawicach , pszczół nie znałem bo nie moje wiec też założyłem bluzę ,kapelusza nie zakładałem ( ale był na podorędziu :) ) żebym lepiej widział kol. nie mógł się nadziwić czemu mnie pszczoły nie żądlą . Powiedziałem mu że dobrych ludzi nie żądlą, to mało się nie obraził :) :). Podkurzacza używałem sporadycznie , zarobiłem dwa strzały w rękę moja wina :) -przygniotłem pszczoły :(
Pozdrawiam

Postautor: manio:) » 20 lip 2018, 11:42

Nie wzbudzaj sie , pisalem że gorąco bylo :) w sensie meteorologicznym. Pracuję bez rękawic i tylko w moskitierze na czapce

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 20 lip 2018, 13:00

Manio, myślę że mógłbym długo rozmawiać z Twoim kolegą o tych tematach jak z Tobą o pszczołach :)))

Postautor: manio:) » 20 lip 2018, 16:22

dudi pisze:Manio, myślę że mógłbym długo rozmawiać z Twoim kolegą o tych tematach jak z Tobą o pszczołach :)))

No to wiesz ,że nie z każdego cukru gorzałka , zaczynam wierzyć ,że i pszczołom robi różnicę jaki cukier?

Wróć do „Pożytki”