Ogórecznik lekarski

buniaczek

Ogórecznik lekarski

Postautor: buniaczek » 28 paź 2014, 13:52

Może u kogoś w okolicy uprawiany jest ogórecznik lekarski ? Poproszę o namiary .

AlexBee

Re: Ogórecznik lekarski

Postautor: AlexBee » 09 kwie 2015, 21:22

Witam.
Co z tym ogórecznikiem lekarskim ?
Czy Ktoś wysiewał już go u siebie i ma jakieś doświadczenia z nim związane ?
Konkretnie to chodzi mi o termin wysiewu i przygotowanie gleby. Ewentualnie czy nasiona trzeba namoczyć przez dobę tak jak w przypadku przegorzanu niebieskiego...???
Proszę o porady .
Pozdrawiam .
AlexBee.

P.S. Nasiona zakupiłem w firmie zielarsko - nasiennej Lewandowski.

buniaczek

Postautor: buniaczek » 08 maja 2015, 10:07

Polecają siać w końcu kwietnia ja wysiałam 5 maja . W poprzednich latach jeszcze później . Sieję w rzędy co 40-45 cm. Lubi gleby żyzne i wilgotne . Pszczółki pracują na ogóreczniku od rana do wieczora , a nawet noce jak są ciepłe . Polecam roślinkę .

Krzysztof28

Postautor: Krzysztof28 » 24 lut 2016, 21:52

Witam.W 2015 r. zasiałem ok. 6 arów i ok. 15 arów facelii. Facelia zakwitła nieco wcześniej niż ogórecznik. Nie mogę powiedzieć, że nie nektarowała, bo od rana do wieczora coś tam na niej siedziało. Od rana najwięcej trzmieli a potem pszczoły. Jak tylko zakwitł ogórecznik, to omal wszystkie pszczoły poleciały na ogórecznik. Od rana do wieczora niezależnie od pogody na tej uprawie było pełno pszczół. Na facelii zostały trzmiele i jakaś niewielka ilość pszczół, czyli nie była to sprawa braku nektaru. Porównując ilość nektaru w pojedynczym kwiatku facelii oraz ogórecznika, to ten pierwszy wydziela od 0,2 do 0,6 mg nektaru na dobę a ogórecznik nawet 12 mg,ale chyba kwitnie trochę dłużej. Myślę, że tym należy tłumaczyć dlaczego pszczoły wolały ogórecznik, który kwitł kilkadziesiąt metrów dalej. Pszczoły nie są głupie.Wybrały kwiat , z którego mogą pociągnąć solidną porcję nektaru a nie gdzieś tam przebierać w drobnicy. Oczywiście są do rozważenia kwestie uprawy itp. Takie są moje doświadczenia. Facelia jest królową roślin miododajnych i nie tak pozostanie. U mnie przegrała z ogórecznikiem. Wydajność miodowa dla ogórecznika jest podawana dla plantacji nasiennej. Jeśli jest to tylko pożytek pszczeli , to ta wydajność jest dużo większa, bo na nasiona kosi się kiedy ogórecznik jeszcze kwitnie a wtedy pszczoły wszystkiego nie zbiorą. Z tego areału zebrałem kilkanaście kilogramów nasion. Mam nadzieję, że uda mi się to sprzedać, tak dla rekompensaty mocno ręcznego zbioru. Ten temat jest niestety trudny. Kiedy szukałem siewu, to trafiłem na pasiekę na południu Polski, która miała w ofercie nasiona ogórecznika, ale w sezonie 2014 było mokro /podtopienia/ i nie udało się go zebrać.Pozdrawiam Krzysztof

danjas-dukla

Postautor: danjas-dukla » 08 kwie 2016, 12:15

Wie ktoś gdzie kupić ogórecznik na działkę 30 ar?

Awatar użytkownika
Słowian

Postautor: Słowian » 10 kwie 2016, 21:26

Zadzwoń albo napisz do Pasieki, dwa tygodnie temu na szkoleniu Śląskiego w Szczyrku mieli tego kilkanaście kilo w paczkach po 0,5 kg kupiłem jedno wysieje w tym roku zbiorę nasiona i też może kilkadziesiąt ar wysieje dla pszczółek ;)

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 28 lip 2016, 22:47

a kiedy z tego zbieracie nasiona bo obserwowałem tą roślinę to już pomału przekwita ale nasiona w środku sa jeszcze koloru
białego czyli tak jak by w pełni jeszcze nie dojrzałe. można już takie zbierac ??

roberto185

Postautor: roberto185 » 17 sie 2016, 20:48

witam ma ktoś jeszcze jakieś doświadczenia z ogórecznikiem lekarskim

roberto185

Postautor: roberto185 » 19 sie 2016, 20:35

gdzie teraz bądz później na jesień kupię około kilograma nasion ogórecznika lekarskiego

Wróć do „Pożytki”